BohyněKuchyně BohyněKuchyně komentáře u knih

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Jsem nadšená a dávám plný počet! Zhltla jsem jedním dechem. Je v tom smích, je v tom smutek, je v tom obrovské životní moudro a mnoho, mnoho k zamyšlení. Knížka, kterou jsem určitě nečetla jednou, ale budu se k ní vracet.
Hlavní hrdinky Josefína má 11 a její rodiče nejsou moc šťastní. Maminka teda vůbec, ta zjevně ztratila naději na život, se kterým by byla spokojená. Tatínek přežil svou smrt a od té doby je chytrý jak rádio a má pocit, že má patent na rozum. Babička má alzheimera a trochu všem komplikuje život. A děda? Tak ten s nimi nežije a vlastně nikdo neví proč. Vsaďte se, že se v téhle knížce najdete tak trochu i vy. Paleta mezilidských vztahů je v této útlé knížce dost pestrá a já se těším na další knihu této autorky.

23.05.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

Podruhé detektiv Henry Ford a jeho cáklá kolegyně z forenzního Hannah. Děj příběhu je zasazený do malebné přírody britského venkova. Zavede nás mezi aristokraty, ale taky místní gang. Dvě mrtvoly, dva různé způsoby vraždy. Mají něco společného nebo je to jen náhoda? Baví mě styl, kterým Andy Maslen píše. Čte se moc dobře a druhý díl se mi líbil ještě více než první. Pachatel byl sice trochu předvídatelný, ale pořád jsem váhala, který ze dvou mých tipů vyjde. Henry Ford je z mého pohledu skvělý knižní hrdina. Není dokonalý, má své mouchy, ale tím je moc sympatický.

23.05.2023 4 z 5

Knížka, kterou jsem mnohokrát odložila, protože už jsem ji nemohla číst dál. Knížka, u které jsem několikrát brečela. Řeknu vám přesně kdy. Když si dvanáctiletá Věrka plánovala budoucnost. Když se stěhovala z bytu, kde byli tak šťastní. Když si myslela, že se vrátí pro svůj deníček. Kdy věřila, že všechno dobře dopadne. Nedopadlo, to víme. Stokrát si během čtení uvědomíte, v jak úžasném světě žijeme. Stokrát si uvědomíte, že několik stovek kilometrů od nás žijí děti a dospělí ve válce. Knížka je trochu jiná než ty, na které jsem od Jany Poncarové zvyklá. Je více dokumentární a obsahuje i přepsaný deník Věrky Kohnové a spoustu informací o odsunu Židů. Děkuji Janě Poncarové a Jiřímu Sankotovi za tohle dílo.

12.04.2023 5 z 5

Vyděšená k smrti Vyděšená k smrti Rachel Amphlett

Jak někoho rafinovaně zavraždit? Co třeba nechat ho umřít strachy? Nová vyšetřovatelka Kate Hunter v akci. Určitě už jsem četla lepší detektivky nebo chcete-li thrillery. Ale nebylo to špatné. Melanie byla unesena a bohužel to nedopadlo dobře. Našli ji mrtvou. Jak umřela? A nemůže se stát, že zemře další dívka? Pokud máte tenhle žánr rádi, určitě zkuste. Ale myslím, že knížka nebude sedět všem...

12.04.2023 2 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Napíšu to naprosto upřímně. Před Tsuniami jsem od Karin K. Babinské nic nečetla a od Tsunami jsem nic moc nečekala. O to větší bylo moje překvapení a nadšení. Knížku jsem zhltla jedním dechem. Měla jsem ji přečtenou myslím za dva dny, na dovolené. Nemohla jsem se odtrhnout. Jde o rodinný vztahový propletenec, který se odehrává v současnosti, ale i před mnoha lety v minulosti, v Thajsku, kam přišla v roce 2004 vlna tsunami. Postupně se rozplétají a odhalují vztahy manželů, sourozenců, rodičů a dětí. Odhalují se tajemství a čtenář se raduje, jak důmyslně to Karin vymyslela. Bavilo mě to moc!

12.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Druhá knížka, kterou jsem od autorky četla. Odbočka v lesích mě celkem bavila a Jiné místo ještě více. Možná i proto, že děj je zasazený do lesů kolem Luhačovic, což je kousek od nás. Monika a Oliver spolu chodí krátce a vydají se spolu na několikadenní výlet z Prahy do Luhačovic. Oliver Monice koupí kolo a chce strávit pár dní cyklistikou na Moravě. Na kola vyrazí hned po příjezdu, je ošklivé počasí, padne mlha a Oliver se ztratí. Po zbytek knížky ho Monika neúspěšně hledá. Nejen v lese, ale taky v domě starých manželů. Všechno je velice zvláštní, Oliver pořád nikde a Monika se čím dál více bojí. Co se mi moc, moc líbilo, byla opravdu napjatá a ponurá atmosféra příběhu. Jsem spokojená také s vysvětlením celé "záhady". Ta mě bavila více než v předchozí knížce. Opět mi bohužel nebyla moc sympatická hlavní hrdinka. Ale na to si u autorky zvykám. Celkově povedené, příjemně mrazivé... Na konci knihy vás navíc čeká bonus. Pod QR kodem se skrývá napínavá hra :-)

12.04.2023

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Jediné, co mi vadilo na téhle knížce, bylo jméno hlavní hrdinky. Pardon, ale Fiona u mě bude navždy ta zelená holka od Shreka. Ale jinak opět klasická Julie Caplin. Fiona je fotografka, která vyhrála pobyt v Tokiu, kde ji má čekat známý japonský fotograf, který ji vezme pod svá křídla. Jenže tomu to nějak nevyjde a na letišti čeká Gabe. Taky známý fotograf, ale toho Fiona fakt nechtěla potkat. Byla do něj kdysi zamilovaná, zkusila ho políbit a moc to nedopadlo. Zdá se ale, že si Fionu nepamatuje. Má plnou hlavu japonky Jumi, která je jeho múza a tak trochu nešťastná láska. Všechno je pěkně zamotané, ale samozřejmě se to rozmotá a budou spolu žít šťastně až do smrti. Tedy až potom, co Fiona pochopí smysl života a Gabe se naučí život zase milovat.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tuhle skutečně skvělou autorku jsem objevila díky knížce Musím tě zradit. Byla to láska hned od prvních stránek. Nejinak tomu bylo s knihou Sůl moře. Děj knihy je zasazen do posledních chvil druhé světové války. Sledujeme osud Joany, Emilie a Floriana, ale také vojáka Adolfa, který má velké karierní ambice. Zdravotnice Joana pochází z Litvy, Emilie je děvče z Polska, které otěhotnělo po znásilnění ruskými vojáky a Florian je trochu umělec a trochu podvodník a zloděj, který ve svém batohu skrývá poklad. Všichni mají společnou cestu. Chtějí opustit zemi na lodi jménem Wilhelm Gustloff. Jdeme s nimi část jejich cesty, dozvíme se jejich osudy a vydáme se na širé moře. Jenže loď čeká obrovská tragédie. Knížka odhaluje část dějin, která není až tak známá. Autorka píše skvěle a nutí nás zamyslet se nad životními hodnotami. Doporučuji všem.

11.04.2023 5 z 5

S láskou z Riviéry S láskou z Riviéry Jules Wake (p)

Sérii S láskou z... píše Julie Caplin pod jménem Jules Wake. Knížka je opět velice lehká, skvěle se čte a máte ji přečtenou za chvilku. Doporučuji sebou třeba na dovolenou. Na Riviéru.
Tentokrát autorka malinko změnila svou zaběhnutou osnovu. Hlavní hrdinka Carrie má před svatbou s učitelem Alanem. Jako, má ho ráda, to ano. Ale žádná velká vášeň to není. Velice rychle však vyjde najevo, že milá Carrie se nezdá. Ona už totiž vdaná je. Za hollywoodského herce Richarda. Vše se zamotá v okamžiku, kdy Carrie vyrazí se svou sestrou a neteří na francouzskou Riviéru, aby se tam s Richardem setkala a vyřešila s ním rozvod. Asi tušíte, že to nebude snadné.

Přiznám se, že tentokrát jsem netušila, jak to milá Jules Wake vyřeší. Jestli bude Carrie zodpovědná a zůstane s Alanem (kterého má ráda) nebo se znova probudí vášeň mezi ní a Richardem. Pochybovala jsem tak moc, že jsem si nemohla pomoct a podívala jsem se na konec knížky. Což teda normálně nedělám

Kupte si je všechny, jestli Jules Wake neznáte. Protože jsou fakt super...

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Podobný scénář každé z knih Julie Caplin aka Jules Wake mi vůbec, ale vůbec nevadí. Její knížky používá pro odlehčení od těžší literatury, těším se na ně jak malá a jsem moc ráda, že jich mám ještě pořád dost nepřečtených a že je tahle autorka dost plodná :-)
Hlavní hrdinka románu Pláž v Chorvatsku Maddie vystudovala dějiny umění, ale už se tak nějak smířila s tím, že umělkyně z ní nebude. Potřebuje si však vydělat nějaké peníze a tak přijme nabídku starat se o hosty na jachtě, která pluje podél chorvatského pobřeží. Práci jí dohodila kamarádka, jejíž bratr Nick se na lodi plaví se svou přítelkyní Tarou a jejími přáteli. Z počáteční antipatie mezi Nickem a Maddie se samozřejmě vyklube láska jako trám. Není to spoiler. Takhle je to ve všech knížkách Julie Caplin. Něco spolu zažijí, Nick se ukáže, že není takový kretén, jak vypadal a Maddie se samozřejmě splní i její pracovní sen. Miluju!!! A po každé knížce této autorky chci jet do míst, o kterých píše. Tak bacha na to!

Terezina dobrodružství Terezina dobrodružství Tereza Tobiášová

Knížka mě bavila tak napůl. Některé zážitky byly velice fajn, zajímavé cestování s dětmi, ale celkově mi přišla taková trochu zmatená a bez konceptu. Ale ráda jsem se aspoň na papíře podívala na vzdálená a exotická místa. Přimlouvala bych se za větší a jasnější fotky. Na těch malých toho často není moc vidět :-(

11.04.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Scarlett Wilkovou jsem si oblíbila už při přečtení knížky Až uvidíš moře. Proto jsem se těšila i na Ty chladné oči. A nebyla jsem zklamaná, spíš naopak. Opět zajímavě zvolené téma. Příběh Neonily začíná ve Smolensku, během druhé světové války. Dívka se vyučí porodní asistentkou a po příchodu vojáků se přidává na stranu německého vojska. Tady se seznámí s Emilem, který pochází z podhůří Beskyd, z míst, které mám já "za rohem". Neonila postupně putuje ze Smolensku, až se objeví u Emila doma. Přivede sebou dítě, které vydává za svou dceru, ale je to skutečně ona? Za Emila se provdá a začnou nový život ve městě.
Úžasně zpracované téma, které obsahuje několik desetiletí. Od války, až po současnost. Emil a Neonila žijí celý život ve strachu, že někdo odhalí jejich spolupráci s německou armádou. Neonila se proto snaží splynout s davem, dobře vycházet s komunistickým režimem. Jak tohle může dopadnout?
Stejně jako Sotiria v předchozí autorčině knížce, není ani Neonila žádná velká sympoška. Ty chladné oči. Ano, její chladné oči. Všechno co v životě dělá, tak má pěkně rozmyšleno a v každém jejím kroku je chladný kalkul. Jenže můžete se na ni zlobit, když to všechno dělá proto, aby přežila? Aby uchránila své blízké?
Velké zamyšlení pro všechny, kteří dokážou šmahem odsoudit to, že byl někdo komunista, že má někdo takové a makové názory. Svět není černobílý a přesně tohle krásně ukazují obě knížky skvělé Scarlett Wilkové.

05.04.2023 5 z 5

Zoufalky aneb Rande jak cyp Zoufalky aneb Rande jak cyp Ivana Hlubinková Kožmínová

(SPOILER) To byla taková sranda! Lenka a Džejn jsou kamarádky, něco po třicítce a obě jsou bez chlapa. A obě chtějí chlapa. Nějakého božské samozřejmě. Tak zkouší inzeráty a kdejaké opičárny. Jejich příběhy jsou proloženy příběhy šéfky Žofie a pár dalších postav. V několika příbězích mi přišlo, že děj trochu drhne, ale celkový dojem z knížky je perfektní. Přečtete za jeden až dva večery.

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

Život v psychiatrické léčebně nemusí být nutně depresivní :-) No. Hlavní hrdinka Lenka se rozhodne pro psychiatrickou léčebnu kvůli depresivním stavům. V léčebně se potkává s řadou psychických poruch, u mužů i u žen. Knížka je místy vtipná, že se smějete nahlas. Místy smutná, když si uvědomíte, jak můžou třeba rodiče ničit své děti (a že se to opravdu děje). A rozhodně hodně poučná, do života každého z nás.

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Jupí! Nový Jonasson. Těšila jsem se a byla jsem moc spokojená. Opět ten známý humor, který mě tolik bavil i u Analfabetky a Staříků. Johan, hlupák a geniální kuchař. Miluju popisy jeho menu, které kouzlí v karavanu. K jídlu podává velice archivní víno a hromadu peněz. Přidá se k němu šílená prorokyně zkázy světa, Petra. Je si 100% jistá, že za pár dní bude konec světa. A chce nějaké věci ve svém životě narovnat. Nakonec se k nim přidá důchodkyně Agnes, která se vydává na sociálních sítích za mladou cestovatelku. Vydávají se na krátkou cestu, aby do konce světa stihli vyřešit své křivdy. Jenže se samozřejmě všechno zvrtne. A vy se bavíte, smějete a čekáte co bláznivého se zase stane.

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Všechno co jsem zatím od Jana Štifter přečetla, bylo úžasné. Poutavé a napsáno krásným stylem. Čtivé, chytré, vtahující do děje. Tentokrát se příběh odehrává ve třech různých časových rovinách. V současnosti sledujeme život mladého Dominika s cikánskými kořeny. V době komunismu jsou pak hlavními hrdiny tři malí kluci, z nichž jeden je duch. Prozkoumávají starý polorozbořený dům a něco se stane. A všechno se nakonec propojí i s příběhem podnikavého majitele pohřebního ústavu, který prohání každou sukni široko daleko. Miluju tu chvíli, kdy se všechny příběhy spojí a vše se vysvětlí. Doporučuji, když si chcete četbu opravdu užít.

Obřad Obřad Carmen Mola

Tahle knížka si mě získala už svým krásným obalem. Začetla jsem se do ní hned od prvních stránek. Měla jsem chuť na dobrou detektivku a pátrání po vrahovi mladých cikánských nevěst mé očekávání naprosto splnilo. Bavilo mě, že se děj odehrával pro změnu ve španělském Madridu. Člověk je tak nějak zvyklý, že temné thrillery a detektivky se odehrávají ve Skandinávii :-D Tak pozor! I ve Španělsku. Hlavní vyšetřovatelka, inspektorka Elena má spoustu svých vlastních démonů. Díky nim celkem pije a střídá chlapy. Vede elitní vyšetřovatelský tým, který má jak vypátrat vraha, který své oběti vpravil do hlavy červy a tím ji usmrtil. Ale co je horší, že stejný zločin se stal před mnoha lety a usvědčený vrah za něj sedí ve vězení. Roztáčí se kolotoč pátrání, spousty omylů a zbytečných obvinění. Vysvětlení a rozuzlení mě bavilo, knížku jsem nechtěla vůbec odložit. Četla se skvěle!

03.02.2023 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

První knížka od autora. A líbila se mi moc. Téma smrti malých dětí je pro mě sice noční můrou, ale přesto mě knížka nadchla. Skvěle vygradovaná, sympatické postavy detektivů. Najdou se dva mrtví chlapci a velice brzy i spojení s případem, který se stal před lety. Vyšetřovatel Holger Munch přizve do svého týmu mladičkou Miu Krugerovou a tohle je teda rozhodně dobrý nápad. Mia má až nadpřirozenou schopnost, která pomůže celý případ vyřešit. I když ne zcela bez komplikací. Jde o prequel k detektivním příběhům, které již vyšly a už je mám připraveny k přečtení...

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Moje nejoblíbenější česká spisovatelka. Miluju její styl psaní. Jak barvitě popisuje postavy, děj i místa. Díky jejímu spisovatelskému umění jsem vždycky zcela vtažená do děje. Tentokrát je příběh o prvorepublikové mladičké herečce, která má obrovský talent. Jarmila Horáková si jde za svým snem stát se herečkou. V časech, kdy je běžné to, že se žena vdá a její kariéra je manželka, matka. Jarunka však dře a dostane se až na prkna Národního divadla. Bohužel zemře mladá...

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Velice silný příběh, jehož hlavním hrdinou je sedmnáctiletý kluk Cristian. Ten žije v komunistickém Rumunsku a nežije se tam teda ani trochu dobře. U nás to před rokem 89 rozhodně nebylo ideální, ale to co se dělo v Rumunsku, bylo fakt peklo. Děsivá doba, kdy nikdo nemohl věřit nikomu. Děj knížky se odehrává v roce 1989, kdy se i tady schyluje k převratu. Ale zdejší revoluce fakt nebyla sametová. Cristian postupně zjišťuje, že vlastně nemůže věřit nikomu. Rodině, kamarádům a možná ani své lásce. Děsivé. Ale čte se výborně a těším se na další knížky od této autorky. Už je mám připraveny ve frontě :-)