blackoutzuzi blackoutzuzi komentáře u knih

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Jules Verne je mým velmi oblíbeným autorem, a i přes to, že jsou jeho knihy cíleny především chlapecké mládeži, já je prostě miluju. Verneovky jsou knihy, u kterých se těším, až je jednou budu číst svým dětem :)

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Opět brilantní psychologie postav, velmi sugestivní, autentické, věřila jsem všemu :) Petra Soukupová zase ukázala, že v tomto směru nemá konkurenci. Díky tomu, že vidíme do hlavy více postavám/vyprávěčům, nás celý příběh semele o to víc.

Výborně napsané, bezvadně se to čte, ale čtení to bylo vcelku náročné, vstřebat všechna ta dramata naší knižní rodinky..Ve spoustě situacích a myšlenkách hlavních aktérů se čtenář bez problémů najde - ty každodenní starosti, obavy a pochyby.. právě to na knížkách Petry Soukupové miluju. Díky za Vaši práci!

Mám-li ale srovnávat například s knihou Nejlepší pro všechny, kterou jsem četla nedávno, tak ta se mi líbila o chlup víc:) Ale i tak doporučuji, paní Soukupová je moje nová velice oblíbená autorka!

22.09.2023 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Musím říct, že místy mi příběh neskutečně připomínal moji milovanou knihu od Fredrika Backmana Muž jménem Ove. Ovšem v tomto případě jeden z našich hrdinů, osamělý vdovec Arthur, nebyl vůbec takový bručoun jako Ove, naopak byl to velmi pozitivní a milý pán, kterému do života vnesou nové světlo lidé, od kterých by to vůbec nečekal.

Příběh Arthura Truluva pro mě byl obrovské překvapení! Tak něžný, milý, laskavý a dojemný příběh, který mě pohladil po duši a zároveň rozplakal. Má sice trochu pomalejší tempo, ale mě si získal natolik, že jsem si užívala každou jednu stránku a pokud hledáte vyloženě feel good příběh, tak tohle je pro vás jasný tip :)

26.11.2021 5 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

Nejprve jsem se sice v ději lehce ztrácela kvůli množství postav, z jejichž pohledu jsme vyprávění sledovali, ale stačilo pár kapitol a už jsem měla celkem slušný přehled o tom, kdo je kdo. Autorův styl psaní mi neskutečně sedí, dobře se čte, má parádní slovní zásobu a stvořil mnoho krásných a zajímavých myšlenek, které otiskl do svého příběhu.

Máte-li chuť na příběh z prostředí středoškoláků, kde se řeší šikana, vztahy, coming out a do toho ještě nevyřešená smrt studenta, tak je tohle to pravé pro vás. Já knihy Aleše Novotného moc doporučuji! :)

10.08.2021 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Komiks o velmi citlivém tématu - neplodnosti.
Tohle je rozhodně nejlepší kniha, jakou jsem letos četla.
Za mě by si tento komiks měl přečíst úplně každý, třeba by si pak konečně všichni rozmysleli otázku typu "Tak kdy budete mít konečně dítě?". Jasný, když se vás zeptá někdo blízký, nebo o tom začnete mluvit samy od sebe - je to v pořádku. Ale jinak je to téma úplně mimo jakékoli small talks. Nehledě na to, že často na tyhle otázky nevíme odpovědi ani my samy.
Chtělo by to méně zvědavosti a více empatie..

04.02.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Colleen se odchýlila od svého klasického žánru a naservírovala nám svůj historicky první thriller!
A byl naprosto bombastický! Ten název celou knihu perfektně vystihuje - během čtení budete jako na trní, protože nevíte, komu a čemu máte věřit. Kolikrát budete mít ze všech postav natolik ambivalentní pocity a vy budete jen číst a číst, abyste se konečně dozvěděli celou pravdu. Geniální! Tohle si rozhodně musíte přečíst!

08.09.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Skvělá oddechovka, ve které se - troufám si říci, že VŠICHNI - knihomolové najdou! Spousta situací byla jak vytržená z mého života :D Moc jsem se u tohoto komiksu pobavila a doporučuji ho všem knihoholkám! :)

20.05.2020 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Tohle bylo jedno obrovské překvapení! Aleš Novotný je skvělý autor a jeho literární debut se mu vážně povedl - ať už jde o vystavení příběhu, navození té správné tíživé atmosféry, zajímavé charaktery postav a nakonec i odhalení pachatele. Držel se žánru a své cílové skupiny - to napění tam bylo tak akorát, aby to náctiletý čtenář ustál. Já si užívala každou kapitolu a byla jsem ráda, že má kniha přes 400 stran, protože jsem nechtěla, aby příběh skončil :)
Velmi čtivé, napínavé, neskutečně propracované s tak ponurou atmosférou, kterou se autorovi podařilo udržet po celou dobu, což fakt nechápu, jak to dokázal!

19.05.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tento thriller mě velmi mile překvapil a řadím ho k těm nejlepším knihám, jaké jsem za loňský rok přečetla. Mělo to všechno: sympatickou (ačkoli neoriginální) hlavní hrdinku, logický rámec, žádný prvoplánový, ale promyšlený, uvěřitelný a šokující děj a hlavně emoce!
Knihu bych doporučila spíše těm, kteří mají rádi komplikovanější příběhy s vědeckým přesahem. A samozřejmě všem milovníkům thrillerů :)

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Silný příběh o mateřství, se kterým jsem měla problém se vyrovnat. Velmi deprimující čtení, dokonalá psychologie postav, těžký osud hlavní hrdinky (podobně jako tomu bylo také u Houbařky) - pokud jste přecitlivělé povahy a navíc matky, nevím, zda tento příběh dokážete vstřebat bez následků.
Hlavní hrdinka řeší, jak se vyrovnat se skutečností, že její matka zabila jejího mladšího brášku a následně i sama sebe. Za mě velmi silný zážitek.

14.05.2020 5 z 5

Já už chci domů Já už chci domů J. H. Krchovský (p)

Opět geniální básnická sbírka! Krchovský píše osobitě, má svůj specifický druh humoru a jeho básně jsou osvobozující. V této sbírce ještě více pociťujeme smutek a samotu. Pro mě srdeční záležitost.

14.05.2020 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

B. A. Paris je má oblíbená autorka a na její žhavou novinku jsem se těšila jako malá :) Ve finále jsem ale ráda, že jsem si ji půjčila z knihovny a nekupovala ji, protože tohle bylo jedno velké zklamání. Za mě je tohle bohužel prozatím nejslabší autorčinou knihou. Zbytečně uspěchaný závěr, navíc byl celý příběh hoodně přitažený za vlasy.. Pokud chcete opravdu napínavý a čtivý příběh, raději si od této autorky přečtěte V pasti lží.

14.05.2020 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Nevím proč všichni SAKRA Smrtku tolik opěvují :D
Postrádala jsem jakoukoli akci, chování hlavního hrdiny bylo jak na houpačce, spousta nelogických situací a reakcí a vlastně žádná pořádná zápletka. Nuda, nuda, nuda. Jednoduchý příběh, který rozhodně nevyčnívá nad ostatními knihami.

12.05.2020 1 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Malý pražský erotikon nám představuje propletené osudy dvou rodin. Znáte dokumentární sérii Heleny Třeštíkové Manželské etudy? Tak tato knížka je přesně něco takového. Je to jakási kronika dvou rodin napříč generacemi. Po celých 440 stránek čtenář přihlíží tomu, jak se tyto dvě rodiny rok od roku vyvíjí, jaké nástrahy jim politická situace v zemi přichystá, s čím vším se budou vyrovnávat, jaká tajemství budou skrývat před svými nejbližšími a jak jim láska zasáhne do života.
Ze všech knih Patrika Hartla mám Malý pražský erotikon nejraději. Popisuje velmi reálné situace, které se mohou stát komukoli z nás (právě reálnost je velkým plusem všech jeho knih).

12.05.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Pecka! Musím říct, že mě představa těch 632 stránek děsila, ale nakonec jsem ji přečetla za dva dny. Příběh odstartuje nález mrtvoly koně bez hlavy..hmm, co vám to připomíná? Kmotr! Už při tom jsem si říkala, že se Minier inspiroval na správném místě :) Tento kůň však není obyčejný. Patřil vlivnému a bohatému Ericu Lombardovi. Hledání vraha koně je prokládáno událostmi ze stejného časového úseku v institutu, kde jsou uvězněni ti nejnebezpečnější vrazi. Jak asi tušíte, má to spojitost a je to dokonalý!

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Opuštěná společnost je jednou z mála knih, o kterých jsem přesvědčena, že patří na seznam povinné četby a to nejen z důvodu, že upadá zájem mladých o politické dění, ale především proto, aby lidé, kteří čerpají informace pouze z TV Barrandov a dalších pochybných zdrojů, četli také něco serióznějšího - třeba právě Opuštěnou společnost - a mohli si na základě těchto informací utvořit svůj vlastní názor. Ten můj se doslova a do písmene shoduje s tím autorovým - ano, žijeme v opuštěné společnosti, kde jsou morálka a humanismus sprostá slova.

11.05.2020 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha, plná hořko-sladkých fejetonů od Ani Geislerové. Fejetonů plných smutku, jídla, pravdy a lásky. Ač Aňu příliš nemusím, díky této knize si mě získala. Ani ve snu by mě nenapadlo, že si ji někdy zamiluji. P. S. pro mě ale není kniha, kterou přelouskám za jedno odpoledne, ač by to šlo. Po každé kapitole jsem potřebovala a vlastně i chtěla nechat doznít, co mi vlastně Aňa chtěla skrz řádky sdělit. Často jsem se v jejích myšlenkách našla a asi i díky tomu se mi kniha tolik líbila. Navíc je celá kniha naprosto DOKONALE ilustrovaná! Takže je to pastva nejen pro duši, ale i pro oči. Aňa tyto fejetony psala celých 5 let a investovaný čas stál opravdu za to. Člověk se zasmál, posmutněl, vyhladověl. Jednotlivé kapitoly mají výstižné a krátké názvy, které mluví za vše. Po přečtení budete milovat život! A jídlo!

11.05.2020 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Hodiny jsou emotivní, depresivní, srdcervoucí. Vše, co naše hlavní hrdinky prožívají, budete prožívat společně s nimi - veškerou bolest, neštěstí i nechuť k životu. Michael Cunnigham se ve svém mistrovském díle Hodiny inspiroval životem a románem Virginie Woolfové. Ne náhodou získal za tento skvost Pulitzerovu cenu. Nejen že bravurně vykreslil postavy, prostředí a pocity, ale také si dokonale pohrál s psychikou čtenáře!

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Co chci vyzdvihnout především je hlavní hrdinka knihy, Katniss. Tak dokonale vykreslenou postavu jsem dlouho neviděla – díky skvělým vnitřním monologům zažijete perfektní náhled do jejího života, znáte její minulost, přítomnost, chápete její jednání a tušíte, jak se zachová v určitých situacích.
Tohle je přesně ten typ knížky, který byste zvládli přečíst na jeden zátah. Já jsem se musela vyloženě nutit ji odložit a jít konečně spát, abych ráno vstala do práce :) Moc doporučuji!

Všude samí lháři Všude samí lháři Shari Lapena

2,5 hvězdičky

Knížky této autorky bych zařadila mezi velmi čtivé, nicméně se většinou jedná spíše o průměrné thrillery. Sahám po ní, když si chci u knihy vyloženě odpočinout a zároveň jisto jistě vím, že ji slupnu jako malinu. Nečekám žádné zázraky a to se ani v tomto případě nekonalo, za mě klasická Lapena, která neurazí, ani nenadchne. Vlastně ani nevím, proč ji pořád čtu, asi moje guilty pleasure :)

05.05.2024 2 z 5