Bezantina Bezantina komentáře u knih

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Nechci být škarohlíd, ale tyhle typy lidí, ať už románoví nebo skuteční, ve mě vyvolávají nutkání vrazit jim jednu pořádnou facku, aby se vzpamatovali! No ona je hrozná chudinka, má všechno, po čem průměrný člověk touží, ale pořád je to málo? Věta " Už nedokáže snášet úsilí, které musí vynakládat, aby vypadala šťastně, zatímco ve skutečnosti k životu pociťuje nesmírnou apatii" mě nadzvedává ze židle! Možná, že kdyby si tyhle "husičky" (románové i reálné) zažily pár pořádných kopanců od života, byly by hned vděčné, za to co mají a nevymýšlely by, pardon ten výraz, p*čoviny! Možná, že kdyby měly vážnou nemoc, nebo partner by byl nevěrný, nebo finančně nezajištěné (alias dilema - mám zaplatit splátku hypotéky nebo jít nakoupit základní potraviny?) tahleta nevděčnost ke svému "bohatství" nebo lidově "už neví co roupama" by je brzy přešla.. Možná by stačilo si manuálně odpracovat pár dvanácti hodinových směn po sobě.. Předem se omlouvám všem, co se jim román líbí, nebo líbit bude ;-)

01.10.2014

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Další skvělé dílo pana Folletta. Úžasně detailně vykreslený příběh z doby odehrávají se v Anglii necelých 70 let před vpádem Normanské invaze.
Nicméně ačkoliv je děj zajímavý a poutavý, nevyhnul se autor určité "šabloně" svých postav (což se mi potvrdilo i v díle Ohnivý sloup) - máme tady hlavního hrdinu "klaďase". Šarmantní, chytrou a samozřejmě krásnou šlechtičnu (proč musí být vždy chytrá A K TOMU krásná? Nemohla by být jen chytrá a průměrně hezká? Nebo třeba nepěkná...). Duchovního s dobrým srdcem. Záporáka. Více neprozradím, zda to kvalitě díla škodí, to si musí každý ujasnit sám.
Celkově hodnotím jako velmi dobře zpracovaný historický román a určitě doporučuji :-)

20.03.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dechberoucí příběh, řekla bych taková "Vypravěčka" po česku.. Souhlasím s Aaloha, že by měla být součástí povinné četby. Tragédie holocaustu nikdy nebude dostatečně popsána a námi v našem luxusu dostatečně pochopena, ale nikdy nesmí být zapomenuta..
EDIT.: většina postav, které prošly utrpením jako Hana, pak "žily šťastně a spokojeně" s občasnými nepříjemnými sny či vzpomínkami.. Totální degradace Haniny psychiky a osobnosti nebývá jinými autory popisováno, ale i toto je důležité pro nás vědět - že i takto zlomení museli fungovat a ještě jimi okolí pohrdalo.. Věta "vy jste byli v bezpečí před bombami a nemuseli jste se bát o děti" mě téměř zvedla ze židle.. Jo jasně, v koncentráku to bylo jak v lázeňském letovisku..

11.02.2019 5 z 5

Mě kniha nijak nenadchla.. Nebo spíše vyloženě nebavila.. Absurdní situace se mi nijak vtipné nezdály, knihou jsem se musela vyloženě prokousávat a ani jsem ji nedočetla.. Totální blbovina..

05.05.2014

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Absolutně nechápu jak může být tato, s odpuštěním, hovadina považována za "světový bestseller".. Zajímalo by mne, kolik autorka zaplatila tomu, kdo tuhle slátaninu takto nazval a vypustil do světa.. Nemám nic proti sexu, a ani mne nijak nepohoršují sexuální odlišnosti a preference druhých, také chápu, že ne každý má uhlazený a ideální vztah a autorka se snaží popsat "komplikovaný vztah", ale čeho je moc, toho je příliš.. Po přečtení poloviny jsem knihu dále prolistovala a odložila. Já bych to shrnula dvěma větami - mnoho povyku pro nic a souložíme 10000x jinak.

03.11.2013

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Pro mne byla kniha zklamáním. Moc jsem se na knihu těšila, byl velký problém ji sehnat, ale jsem rozčarovaná.. Příběh místními opovrhované porodní báby (kdybych nevěděla z anotace proč ji lidé neměli rádi, tak z příběhu bych to rozhodně nepoznala), která za celý život nepoznala lásku a pak se bláznivě zamiluje do věčně amfetaminem zfučeného německého důstojníka, který podle mého nedokáže rozlišovat sny a realitu.. Neodsuzuji její lásku, životní osudy lidí jsou různé.. Co mi vadilo, byl styl, jakým byla kniha napsaná. Ani tak mi nevadily vulgarismy, jako přeskakování v čase a zápisky z deníku. Celkově jsem čekala více.

01.11.2015 3 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Dobře napsaná historická detektivka. Moc se mi líbilo, jak autor použil mluvu a výrazy z té dané doby, i když jsem třeba neznala význam všech slov a výrazů. Také se mi líbilo reálné nastínění běžného života středověké Prahy. Je dobré, že autor čerpá informace od dobových historiků a "neplácá nesmysly" což je častokrát nešvar mnoha autorů knih s historickým dějem.

11.02.2015

Kniha psaná zvláštním, nikoli však špatným stylem. Děj mě nepohltil hned od začátku, spíše plynule plynul a čím dál více mě uchvacoval. Líbilo se mi prolínání světa dospívajícího kluka a světa za "železnou oponou". Netradiční styl psaní podtrhoval jedinečnost této knihy. Děj jsem nezhltla během jednoho večera, četla jsem knihu asi týden, ale hodně jsem o přečteném přemýšlela a rozmlouvala v duchu s osobami v knize.. Doporučuji.

30.08.2014

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Poměrně dobrá kniha tohoto žánru. Pominu-li klišé, že hlavní hrdina je (jako obvykle) krásný muž (nemůže být jen normálně příjemného vzhledu?) a hlavní hrdinka je krásná, i když si to o sobě vuuubec nemyslí, tak je děj celkem relativně smysluplný a reálný. Sexuálních scén je hodně, což se ale tak nějak očekává, že.
Do čeho si musím rýpnout, je to, že mi nějak chyběla návštěva lékaře hlavní hrdinky k předepsání HA, nebo prostě něco takového, protože oba souloží s kondomem, pak on chce bez něj a najednou už jedeme "naostro".
Druhý "rýpanec" je to, že tato dvojice se sexuálně stýká v ději několik měsíců, ale o její menstruaci není ani zmínka. Což je u mladé ženy přinejmenším lehce k zamyšlení.
Ale určitě zatím nejlepší kniha tohoto ražení, kterou jsem četla a těším se na pokračování.

20.01.2022 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Velmi čtivý romantický příběh s vážným tématem, jež je uhlazeno příjemným humorem.. Věděla jsem, že Will zemře, nicméně jsem předpokládala, že zemře na plicní infekci nebo uroinfekt, a on mezitím eutanázii.. Hezké, příjemné a emotivní čtení.. Po přečtení je člověk tak nějak vděčný, že si může bez větších obtíží zajít na záchod..

21.10.2014

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Mám ráda romány z období vlády Tudorovců, takže jsem se byla vcelku spokojená.. ALE! Follet tak nějak obkresluje postavy: mladý šarmantní muž a mladá nezávislá žena milující se zakázanou nešťastnou láskou, časem ona s ním otěhotní, natvrdlý nesympatický manžel, povýšená šlechtična, typický prospěchářský záporák... ti všichni už tady byli, jen pod jinými jmény.. Znovu opakuji - příběh se mi líbil, ale to jak je kopírován děj hlavních postav (nemyslím skutečné historické postavy) a jejich povahy a charaktery - to už méně.. Follet by měl zapracovat na své typizaci postav.

17.05.2019 3 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Za mě zklamání.. Příběh sám o sobě mohl být zajímavý i bez té "hlouposti" s miniaturistou, myslím že děj by se bez toho úplně obešel..

26.02.2016 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nevím jak nejlépe vyjádřit slovy to, jak ohodnotit tuto knihu, takže jen samé superlativy: perfektní, brilantní, skvělé!!! Knihu jsem doslova "zhltla" za pár hodin, nedokázala jsem ji odložit a dělat delší pauzy mezi čtením. Je to moje první kniha od této autorky a zaujala mne právě tématika židovského holocaustu, ale uvažuji o přečtení jejích dalších knih. Propracovaná psychologie postav, napínavě se vinoucí děj, pro odlehčení zasvěcení do tajů pekařského umění.. A nakonec to vyvrcholení děje - to jsem opravdu nečekala, i když je pravda, že od odvezení Josefa do nemocnice mi něco nehrálo. Ještě po týdnu nemůžu vyhnat děj knihy z hlavy a přestat na něj myslet. Hodnotím jako jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

27.08.2015 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Skvělá kniha o období v Anglii po jejím dobytí Vilémem Dobyvatelem.. Vynikající děj postavený na reálných základech.

26.11.2014 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Dobře psaná kniha s hlubšími myšlenkami..

08.08.2014

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Kniha s milým, nenáročným příběhem, který se hezky čte. Děj po první třetině lze lehce předvídat, ale to mu neubírá na čtivosti. Je to takové pohlazení na duši, chvílemi až lehce kýčovité, vzhledem k tomu, jak se zachová Gvendoline a Zelda, ale kdo by neměl rád šťastné konce?

Co se týče "válečné kuchyně" - vzhledem k tomu, že mám o druhé světové válce něco načteno a nastudováno, hodnotím přídělový systém Velké Británie jako velmi štědrý (dá-li se to tak vůbec označit) oproti ostatním válčícím zemím, proto mi naříkání Audrey chvílemi lezlo na nervy.
Pro srovnání válečného stravování (koho by to zajímalo) doporučuji přečíst si např. Pekařova dcera (Německo), Madona z hor (Itálie), Měděný jezdec (Sovětský svaz).

09.08.2023 3 z 5

Vilný stařec a hamižné ženy Vilný stařec a hamižné ženy Marina Lewycka

Příběh střídá části, které jsou popsány v anotaci - totiž starého muže, který chytil " druhou mízu", s popisy života na Ukrajině za stalinismu a během války a je prokládán pasážemi o historii vývoje traktorů.
Příběh se vine jako klikatá cestička, je mozaikou poskládanou z osudů jedné ukrajinské rodiny. Rozhodně jej nepovažuji za "pobaveníhodný" ani " veselý", protože části popisující hladomor na Ukrajině, stalinistické čistky, nacistický pracovní tábor ani týrání seniora nepovažuji za humorné.
Nicméně pasáže, kdy se dcera rozčiluje nad starcem zamilovaným do lepé děvy jsou docela úsměvné..
Oceňuji i to, že si autorka dala tu práci s vyhledáním informací o historii traktorů, což bylo pro mě, která pocházím ze statku, zajímavé.
Celkově hodnotím velmi pozitivně, není moc knih, které by ve mě zanechaly takovou stopu.

02.05.2019 5 z 5

Případ Kukockij Případ Kukockij Ljudmila Ulická (p)

Kniha nebyla úplně špatná, ale dle anotace jsem čekala trochu jiný směr dění.. Prostřední část jsem úplně nepobírala (a mohla být také poněkud kratší) a Táněčka mi tedy nesedla vůbec - v mých očích rozmazlený spratek a tak trochu d.vka..

17.03.2019 3 z 5

Krev květů Krev květů Anita Amirrezvani

Krásný příběh z nám neznámé Persie. Příběh ukazující bezmocnost mladé ženy, jež je vydána na milost a nemilost svému okolí a má jen pramalou možnost rozhodovat sama o sobě.. Příběh ukazující pohrdání okolí, i přes to, že sama hrdinka situaci, jež toto pohrdání způsobila, nemohla nijak ovlivnit.. Smutný příběh bez klasického happy endu (láska, manžel a kupa dětí), jež však přece končí s dobrými vyhlídkami na další život. Příběh, díky němuž jsem ráda, že žiji ve své době a mohu o sobě svobodně rozhodovat a nemusím být jen něčí "hračkou" či majetkem..

31.08.2016 5 z 5

Satanovi koně Satanovi koně Zdeněk Pošíval

Knize jsem nedávala velkou šanci, začala jsem ji číst jen proto, že jsem neměla jinou, která by mě lákala více. Ale jsem nadšená! Mistrně psaný historický detektivní příběh, bez zbytečných romantických příkras mě doslova uchvátil a knihu jsem přečetla jedním dechem. Líbí se mi styl psaní, i používání zastaralých slov - obohatí to čtenáře. Za mě jen nejlepší hodnocení!

03.06.2016 5 z 5