Berg1 Berg1 komentáře u knih

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Matěj Balga

Matěje jsem poprvé slyšel mluvit v Casablance na Wavu a jeho vyprávění mě zaujalo, tak jsem si časem koupil i knihu. Na jejím začátku jsme měl trochu problém s tím, jak stále dokola popisuje svojí nešťastnou lásku a důvody proč vlastně odjel. Přijde mi, že veškeré své zápisky psal hlavně pro sebe a knížka je jen vedlejší produkt.
Postupem času mě to ale začalo bavit. Není to žádný klasický cestopis, je to vlastně jen proud myšlenek a pocitů někoho kdo se vydal na dlouhou cestu a pořádně ani neví proč. Kapitoly jsou krátké, hodně z nich má jen několik vět a tak se to čte snadno a rychle to utíká. Jak taky vtěsnat 3 roky intenzivních prožitků na pár stránek textu?
Druhou polovinu už jsem přečetl skoro na jeden zátah a určitě to řadím k nejlepším cestovatelským knihám, které jsem kdy četl - například Zibura je sice vtipný, ale Matěj jde víc do hloubky a to je mi bližší. Sdílím s ním pohled na svět a i přesto že jsem toho nacestoval relativně hodně, tu jednu velkou cestu jakou udělal on za sebou nemám a dost možná už se k ní nikdy nedostanu. Čtení této knihy mi ale rozhodně dodalo novou motivaci

31.08.2020 4 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Začátek mě neskutečně bavil - obrazy z planety Arieka, představování všech jejích podivností a zvláštních obyvatel. China opravdu nejede v zajetých sci-fi klišé a jeho svět je rozmanitější a nápaditější, než drtivá většina toho co jste kdy četli. Líbilo se mi, že čtenáře nechává na začátku trochu tápat a smysl všeho co popisuje, odtajňuje postupně. Zaměřuje se navíc na jazyk způsobem, který se od našeho vnímání světa dost liší a je neskutečně zajímavý.
Jak se v knize zorientujete a příběh se rozjede, dostane vše relativně rychlý spád. Možná až moc, oproti pomalejšímu začátku. Závěrečné vyústění už bylo celkem crazy a za mě ne úplně věrohodné..
Celkově ale určitě převažují pozitiva i přesto, že kvalit Nádraží Perdido nebo Jizvy Ambasadov nedosáhl.

23.08.2020 4 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Scott Carney

Inspirován WHM, Scott Carney jezdí po světě a zkoumá jak si zvyšovat odolnost organismu. Některé kapitoly byly super - Kilimanjaro, historie, biologie..Některé mi ale přišly navíc a zajímavé pro mě nebyly vůbec. Celkově ale dobrá kniha. O konkrétních věcech týkajících se WHM se tam moc nedovíte, ale pokud se chystáte metodu učit a praktikovat, je tato kniha dobrý otvírák.

04.08.2020 3 z 5

Ílias Ílias Homér

Řecké obléhání Tróje a rozmarná hra bohů, kteří své sympatie přelévají z jedné strany na druhou a skrze hrdiny ovlivňují průběh bojů.
Jak hodnotit knihu, ze které částečně vychází celá naše kultura?Nejsem znalec a přiznám se, že jsem se chvílemi i nudil. I tak ale musím ocenit její krásu a velkolepost. Není důvod aby nedostala maximální hodnocení - měl by si jí, i přes její relativní náročnost, přečíst opravdu každý.

13.07.2020 5 z 5

Skrytá realita Skrytá realita Brian Greene

Brian Greene u nás není tak známý a populární jako v USA. Jeho knížky jsou ale v rámci popularizace vědy jednoznačně nejlepší a nejsrozumitelnější, z těch které jsem do teď četl (mám za sebou plno knih Hawkinga, Michia Kaka atd.). Toto byla moje třetí kniha od Greena a i přesto, že mi nepřišla na úrovní těch dvou předchozích, tak je výborná.
Nějaká forma paralelních vesmírů se vynořuje z matematiky velkého množství současných teorií. BG jednotlivé možnosti celkem široce představuje a na konci si dovolí trochu zafilozovat a zaspekulovat co všechno z toho pro podstatu reality vyplývá. To, že "žijeme" v nějaké formě simulace si každopádně myslím už dávno :)

25.05.2020 5 z 5

Má americká krása Má americká krása Veronika Bednářová

Soubor fejetonů V. Bednářové ze života v USA, především z New Yorku. Její články jsem četl rád už v Reflexu a tato kniha mě nezklamala. Čte se skoro sama, je plná zajímavostí i osobních vzpomínek autorky. V roce 2020 je to chvílemi i trochu retro, ale to není na škodu. Určitě doporučuji

19.04.2020 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Další díl cesty hrdiny za cílem v podobě Temné věže. Znovu jsme se o tolik neposunuli, ale začínáme čím dál více chápat o co jde a proč je třeba zastavit Crimson Kinga a jeho služebníky. Tentokrát se děj odehrává ve městě Calla, což je na první pohled idylické místo, v dálce je z něj ale vidět Thunderclap a z něj jednou za čas přichází zlo.
Za mě znovu hodně povedené, stejně jako všechny ostatní díly - bavila mě jak hlavní dějová linka, tak i vyprávění příběhů. Chvíli si teď od Temné věže odpočinu a pak se s chutí pustím do finále a závěrečných dvou dílů.

11.04.2020 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Musím uznat, že už mě Temná věž dostala. Wizard and Glass je celkem netypický díl - prakticky celý se odehrává v době Rolandova mládí a kromě toho, že popisuje jeho osudovou lásku, tak zodpovídá i hodně otázek týkajících se jeho motivace. Ano, příběh popsaný v této knize by se vešel i na 100 stránek, ale asi by to nebylo ono. V dnešní uspěchané době je Kingův zdlouhavý styl vyprávění vlastně celkem osvěžující a já se už těším na další pokračování.

27.02.2020 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Shrnutí reportáží Jaroslava Kmenty na téma Babiš, které dost pomáhá udělat si ucelený obrázek o tom, co je náš premiér zač - z jakého prostředí vychází a co mohou být jeho cíle. Líbily se mi závěrečné kapitoly, které jednotlivé kauzy dávají do kontextu a naznačují, že možná ani zdaleka nevíme celou pravdu. Za mě super, jednoduché čtení a toho, kdo toho člověka dobrovolně volí bez nějakého osobního prospěchu nechápu a to vůbec..

07.12.2019 4 z 5

Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu Thomas Edward Lawrence

Popis Arabské revolty proti Otomanům v průběhu První světové války, očima britského důstojníka T.E.Lawrence. Téma mi je blízké, ale už dlouho jsem s nějakou knihou nebojoval jako se Seven pillars of wisdom. Je opravdu hodně rozsáhlá a psána jazykem, který bych definoval jako popisný - zaměřuje se z 90% na události, které se během povstání odehrávali a popisuje je obsáhle a chladně, bez výraznějších emocí. Není jednoduché se jí prokousat, protože o čtivosti tato kniha není. To jí nic neubírá na nesporné kvalitě, ale pro mě to občas bylo utrpení a jsem rád, že jsem došel až na konec.

16.11.2019 3 z 5

Síla mýtu Síla mýtu Joseph Campbell

Kniha, ve které tvoří polovinu obsahu povídání o mýtech a jejich významu na vývoj společnosti a druhou názory pana Campbella na spirituálno a boha. To první mě bavilo, to druhé moc ne. Zajímavých myšlenek je v knize hodně, za přečtení určitě stojí. Čekal jsem ale víc.
* po dvou měsících od přečtení přidávám hvězdu, musím uznat že mi některé myšlenky zůstaly v hlavě

19.08.2019 4 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Kniha o historii mého oblíbeného závodu, plná dobových fotografií a zajímavých životních příběhů. Reporty pana Macka čtu rád i z aktuálních ročníků TdF a tato kniha mě nezklamala.

18.07.2019 4 z 5

Možná trochu později jsem se dostal k této klasice, ale o to lepší bylo čtení. Nemá cenu se tu moc rozepisovat - kniha je to skvělá a obsahuje plno moudrosti. Je o intrikách, přátelství, cestování, lékařství, lásce, zradě, válce - prostě o životě. To vše v kulisách starověkého Egypta, které jsou popsány věrohodně a je vidět, že autor o té době něco ví. Co bych vypíchnul je jazyk, jakým je napsána (respektive český překlad). Ten je dost nezvyklý, ale dotváří atmosféru starověku a obsahuje spoustu hlášek, které se dají používat i dnes.
Jak Sinuhet stárne, tak ke konci kniha nepatrně tempo ztrácí, ale pořád si drží vysoký standard.

05.07.2019 5 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Krátká a ve své době asi hodně neobvyklá satira společnosti. Voltairův přínos ke společenským změnám 18. a 19. století je nezpochybnitelný, knihu ale hodnotím čistě subjektivně. Za ty zhruba dvě hodiny čtení se toho stane hodně - naivní Candide procestuje velký kus světa a ke svému překvapení zjistí že všude, kromě rovnostářského a náboženstvím neposkvrněného Eldoráda, lidé pouze trpí. Občas se v knize objeví zajímavé myšlenky, občas je to vtipné, ale pokud by kniha měla třeba třikrát větší rozsah tak už bych to pravděpodobně nedal. Takhle doporučit můžu.

05.05.2019 3 z 5

Dějiny českých zemí Dějiny českých zemí Jaroslav Pánek

Kompletní přehled české historie od neolitu až po vstup ČR do Evropské unie, napsaný kolektivem historiků z Akademie věd. Kniha se někdy nečte úplně snadno, ale je zahlcena fakty a historické události skvěle propojuje a dává do kontextu. Čím více se pak blíží současnosti, tím je popis jednotlivých období podrobnější.
Koho historie naší země alespoň trochu zajímá, nebude litovat.

01.05.2019 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror je kniha, na kterou určitě jen tak nezapomenu. Díky prostředí, ve kterém se odehrává má hodně zvláštní atmosféru a těžko si představit beznaděj, ve které se posádka nacházela. V průběhu čtení se mi při dlouhých popisech stávalo, že jsem ztrácel pozornost ale na konci musím uznat, že všechno v ní má svůj význam. Závěr byl skvělý a sedl mi, jen to možná Simmons mohl naplno rozbalit o něco dříve.
Každopádně výborná kniha, na které je vidět kolik toho autor nastudoval o polárních výpravách, kultuře Inuitů i arktické krajině.

19.02.2019 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Hodnotím celou Ságu ledu a ohně : Knížek jsem v životě přečetl hodně, ale pravděpodobně nikdy nic tak dokonalého - obrovské množství postav, ve kterých se ale zorientujete pokud chcete, originální příběh, syrovost temného středověku a tisíc dalších detailů které dělají tuhle knižní sérii výjimečnou. Jedinou nevýhodou je dlouhé čekání mezi jednotlivými knihami a jen doufám že se autorovi podaří zbylé dvě dopsat - pokud by to musel udělat někdo jiný, tak by to nebylo tak dobré. Seriál jsem neviděl.

14.12.2018 5 z 5

Jak se z kluka z chudé a trochu zvláštní rodiny stal nejúspěšnější kulturista v historii, nejlépe placený Hollywoodský herec a nakonec úspěšný politik. Pohádka, která se ale opravdu stala - inspirující člověk i příběh.

13.12.2018 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Dobrý nápad a nadějná první polovina. Postupně ale ubývalo detailu a závěr byl na můj vkus moc rychlý. Asi to byl záměr, vzhledem ke stavu hlavního hrdiny ale trochu mě to zklamalo. Celkově ale kniha dobrá, doporučuji.

13.12.2018 3 z 5

To To Stephen King

Jediná kniha, kterou jsem přečetl třikrát. Poprvé mi bylo deset let, s hlavními hrdiny jsem se ztotožnil a boj proti "zlu" s nimi prožíval naplno. Za mě nejlepší Kingova kniha, výborné postavy i příběh.

13.12.2018 5 z 5