Berg1 Berg1 komentáře u knih

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Rozsáhlá a fakty nabitá kniha o dění v Evropě především po roce 1900 a příčinách vzniku I. světové války. Nic lepšího na toto téma nebylo a ani nemohlo být napsáno - Clark v knize zachycuje všechny významné politické i společenské události, vytváří psychologické profily jednotlivých aktérů a snaží se přiblížit náladu v jednotlivých zemích. Balast tam nehledejte, svůj rozsah si obhájí neuvěřitelným výčtem faktů až je s podivem, jak něco takového může dát jeden člověk dohromady.
Po přečtení je rozhodně nutné přehodnotit všeobecně přijímaný narativ o bezvýhradné vině Německa za rozpoutání konfliktu. Autor se nesnaží na někoho ukazovat prstem, podíl větší nebo menší měly všechny zúčastněné strany.

20.11.2022 5 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Fanoušky Philipa K. Dicka tato sbírka nemá příliš čím překvapit. Z nějakých dvaceti povídek mě vyloženě zaujaly tak 3-4 (Pouhá skořápka, V okovech tohoto světa, Váhavec, Oběšenec). Zbytek se stále točí kolem Dickových oblíbených témat - post-apo svět, roboti a psionici. U klasické novely určitá jednotvárnost nevadí, tady by vzhledem k množství povídek a rozsahu asi byla větší rozmanitost témat na místě. Je to ale Dick, takže standard je stále dost vysoký. Kdybych neměl předem tak veliká očekávání tak bych hodnotil asi i výše.

08.07.2022 3 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Těžko stravitelné, ale zajímavé čtení. Příběh se odehrává spíše na pozadí vyprávění o právu Kanun - starodávného práva, které obyvatelé oblasti Prokletých hor aplikovali na všechny oblasti svého života. Hlavní hrdina Gjorg knihou a horami bloudí, naprosto bezmocný jakkoliv ovlivnit svůj smutný osud, určený krevní mstou. Depresivní atmosféra hor na čtenáře těžko dopadá a ten je postupně seznamován s podstatou práva a kastou jeho vykladačů a vynutitelů. Jako částečné zjevení pak působí manželský pár z Tirany, jejichž příběh ale zanedlouho upadne do všudypřítomné deprese také.
Knihu jsem četl během cesty po Albánii i po Prokletých horách - na symboliku Kanunu je zde možné stále narazit, pro místní je to ale téma o kterém se přirozeně příliš bavit nechějí. Těch (zbytečně) mrtvých jen za minulé století musí být nepočítaně..

17.06.2022 3 z 5

Akciové investice Akciové investice Daniel Gladiš

Krátký úvod do světa akcií a hodnotového investování, který může pro mnoho lidí být otvírákem k dalším knihám. Určitě nečekejte žádné rady typu "Jak zbohanout v pěti krocích", nebo jiné motivační bláboly. Aktuální vydání je doplněné o zajímavé kapitoly týkající se inflace a toho, jak je možno se ji přizpůsobit.

26.04.2022 4 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Stylově opravdu něco mezi Egypťanem Sinuhetem a Dunou. Obě patří mezi mé nejoblíběnější knihy, takže mi 0Tu taky sedla.
Vůbec samotná myšlenka celého světa je velkolepá - obří vesmírné lodě plné kulturně odlišných civilizací putují společně za iluzorním štěstí v podobě skládkosvěta, který by mohli vytěžit. Celé je to navíc propracované a konzistentní, takže to působí na sci-fi hodně realisticky. Jazyk, kterým Gammah svůj příběh vypráví je barvitý, její popisy událostí pak ale spíše strohé a částečně odosobněné, což byl dle mého záměr a u tohoto typu knih to není nic neobvyklého.
Co mi naopak trochu vadilo byla určitá plochost postav, díky které je dost složité si k nim utvořit nějaký hlubší vztah a jejich v podstatě nulový vývoj - na konci knihy po uplynutí nějakých 30 Tu se chovají prakticky identicky jako na jejím začátku (bohužel včetně hlavní hrdinky). I přesto se ale na další Jakubovy knihy ze světa Coraabu těším a doufám, že jich nebude málo. Za zmínku stojí určitě i vizuální podoba, už dlouho jsem v ruce nedržel tak pěknou knížku.

13.04.2022 4 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

U této knihy pochopíte, jak moc pro někoho může znamenat hudba. Není to napsané jako typický životopis, spíš jako soubor příběhů z různých částí života Dava Grohla. Odlehčeně s velkou dávkou sebeironie, ale zároveň i s občasným hlubším zamyšlením. Bylo to ještě lepší, než jsem očekával a pro fanoušky se jedná o absolutní nutnost.
Během čtení bohužel přišla zpráva o smrti Tylera Hawkinse, což mi čtení závěrečných částí dost ovlivnilo.

11.04.2022 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Shrnutí celoživotního výzkumu Daniela Kahnemana a Amose Tverského. Obsahuje fantastický popis toho, jakým způsobem si vytváříme úsudek o světě kolem nás a jak snadné ho je ovlivnit. Věnuje se také rozhodovacím dilematům a zdánlivě iracionálním rozhodnutím, která v životě děláme. Na pozadí toho popisuje dva systémy, které naše myšlení řídí - rychlé intuitivní a pomalé analytické.
Zvlášť první polovina knihy mě opravdu hodně bavila a jednotlivé kapitoly plné dat z výzkumů byly opravdu zajímavé. Musím souhlasit s ostatními, že druhá polovina knihy už je relativně dost náročná a občas je složité se některými kapitolami prokousat. Autorovi to ale nelze vyčítat - chtěl prostě jen prezentovat drtivou většinu toho, co během celoživotního výzkumu zjistil a bez toho by jeho dílo nebylo kompletní. Celkově to hodnotím jako jednu z těch knih, které vám částečně změní pohled na svět a kterou by si za život měl přečíst možná úplně každý.

09.02.2022 5 z 5

Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Oliver Perkins

Asi to byl záměr, ale kniha je dost jednoduchá - něco se v ní autor vysvětlit snaží, některé důležité věci pro pochopení celého komplexu chybí. Myslím, že se trochu projevuje to, že je mu 15 let. Jsou tam ale pěkné fotografie a jako jednoduchý kapesní průvodce to posloužit asi může.

28.01.2022 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Rozhodně je to čtivé, originální a zábavné. Na to, že je hlavním tématem zánik civlizace mi to ale přišlo moc málo tísnivé a depresivní. Většina postav se chová tak, jako by se vlastně ani tolik nestalo. Během čtení máte pocit, že zažíváte dobrodružství s Tomem Sawyerem a ne likvidaci zbytků lidstva masožravými rostlinami. Možná to byl záměr a za mě to účel oddychového čtení na dovolenou splnilo. Příliš vážně se to ale brát nedá a zdejší hodnocení mi přijde relativně hodně nadsazené.

25.09.2021 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Minulý díl jsem hodně zkritizoval, tak tady musím být hodnější. Poslední díl je rozhodně důstojným završením celé série. První polovina je znovu trochu rozvláčnější, ve druhé ale nabere děj rychlý spád a závěrem(který je mimochodem skvělý) už spíše jen profrčí. Po několika tisících stranách je samozřejmě čas i na nostalgii - rozpad ka-tet je sice smutný, ale nevyhnutelný. Pozornost na sebe tentokrát více strhne Mordered a jeho pronásledování, které mi připomnělo první díl a Rolanda s Walterem. Celkově musím celou sérii hodnotit kladně, i když přiznávám že jsem s ní v některých fázích hodně těžce bojoval a pořád mám pocit, že potenciál celého příběhu byl ještě o level výše, než jak se to Kingovi v reálu podařilo zrealizovat. Rozhodně jsem ale rád, že jsem se na tu cestu vydal a hlavní postava Rolanda je určitě jedna z těch nejlépe napsaných, se kterými jsem se na stránkách knih setkal. Jeho osud, který se na konci naplní je pak dost symbolický..

03.09.2021 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Myslím, že se King do svého díla začal dost zamotávat. Na Temné věži se mi líbilo putování hlavního hrdiny postapokalyptickým světem s jeho fantasy prvky. Zvrhlo se to ale v nepřehledné cestování v různých časových linkách i světech, kde moc věcí nedává smysl. Do jedné z hlavních rolí navíc autor obsadil sám sebe.
Nebavilo mě to a zejména z důvodu, že jediné dvě opravdu zajímavé postavy (Roland a Jake Chambers) jsou v tomto díle spíše v pozadí a prostor dostává především Susannah - Detta - Odetta - Mia, která mi zajímavá nepřijde vůbec a její rozvleklé dialogy jsem spíše protrpěl.
Postava Kinga se v průběhu knihy vyjádří v tom smyslu, že Temná věž měla být jeho mistrovské dílo, stejně jako má Tolkien svého Pána Prstenů. Přijde mi, že se nechal příliš unést svou ambicí zanechat po sobě něco mimořádného a velký potenciál celého příběhu díky tomu zůstane nenaplněn.
Ale budu doufat, že mě poslední díl vyvede z omylu, vrátí se ke kořenům a podaří se mu celou sérii důstojně uzavřít.

22.06.2021 2 z 5

Fejetony jednoho z nejzkušenějších zahraničních reportérů a nastínění toho, co vše je potřeba udělat pro dobrou reportáž z místa, kde se něco děje. Z gauče u TV nevidíme, jak moc je tato práce náročná a často i nebezpečná, pokud se kolem vás odehrává například občanská válka. V tom, že má ČT tolik zahraničních zpravodajů vnímám velký smysl - světové události jsou často dost nepřehledné a při snaze o pochopení toho, co se děje často záleží i na kontextu a správném výkladu situace. Tím, že máme na mnoha místech ve světě reportéry, kteří události na místě pozorují a nejsme odkázáni pouze na zahraniční agentury, máme o hodně větší šanci pochopit co se kolem nás děje. Tedy alespoň ti, co o to stojí.
Líbí se mi, že Szántó neinformuje ideologicky a je věrný roli novináře jako nestranného pozorovatele, o čemž píše i O. Neff v předmluvě. Každý fejeton zároveň obsahuje stručný historický background toho, proč se právě tento konflikt odehrává a o co v něm jde. Zajímavé čtení.

17.04.2021 4 z 5

Volání divočiny (7 povídek) Volání divočiny (7 povídek) Jack London

Několik příběhů z doby Zlaté horečky, kdy se na Aljašku a do Kanady vydávali davy lidí s vidinou snadného zbohatnutí. Ke psům nemám žádný velký vztah, ale hlavní příběh o zhýčkaném jižanském psovi Buckovi, který v sobě objeví dávno zapomenuté instinkty a najde v nehostinné divočině sám sebe se mi moc líbil. Dlouhodobě zastávám názor, že psi nepatří do bytu - absolutně tím zabíjíme jejich přirozenost a jediné k čemu to vede je jejich přeměna v jakési naše plyšové hračky a výkaly zamořená města.
Většina ostatních příběhů byla ze žánru survival a utrpení lidí, kteří často nebyli ani připravení na to co je na severu čeká bylo popsáno hodně sugestivně. Nevím co vytknout - vyprávěcí talent Jacka Londona spojený s jeho osobními zkušenostmi z té doby mě opravdu hodně bavili a jsem si jistý, že to tak bude mít většina lidí napříč věkovými kategoriemi. 4,5*

23.02.2021 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Krátké nahlednutí do toho, jak to vypadá v protialkoholní léčebně a jaký je tam režim. Hodně silné osudy lidí, kterým alkohol už hodně přerostl přes hlavu a v podstatě jim vyplnil celý život. Plno lidí se dnes nazývá alkoholiky, ale až tady pochopíte co to ve skutečnosti znamená.

10.02.2021 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Celkem obsáhlý seznam toho, co všechno se s vámi stane pokud nebudete správně spát. Demence, rakovina, cukrovka, slabá imunita a plno dalších věcí souvisí se špatným spánkem. Vlastně existuje asi jen málo věcí, na které spánek nemá vliv vůbec žádný. Kniha popisuje desítky různých studií - u všech z nich už dopředu tušíte jak dopadly a většinou potvrzují point, který chce autor udělat. Je to především ze začátku dost zajímavé, ale postupem času relativně předvídatelné. A vzhledem k závažnosti témat, které autor rozvíjí se to i celkem těžce čte. Obávám se, že efekt na spánek to může mít u některých lidí spíše negativní :)
Bavili mě části knihy, kde se autor věnoval popisům jednotlivých fází spánku a důležitosti snění. Praktických rad, jak si spánek zlepšit tam kromě těch základních zase tolik nebylo. Hlavní účel sepsání knihy podle mě byl připomenout lidem v západní společnosti důležitost spánku a ukázat jim k čemu vede jeho zanedbávání. To se určitě povedlo, jinak to ale žádná zábavná četba není.

08.02.2021 4 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Vyprávění o životě Jacka Londona, zaměřené především na jeho setkávání se s Démonem. Celkem syrový popis tehdejší společnosti i toho jak plíživě si alkohol počíná, než vás úplně pohltí ve chvíli kdy to nejméně čekáte. Na druhou stranu je kniha napsána spravedlivě, autor přiznává, že pokud by nepil tak by neprožil tak zajímavý život, přišel by o většinu svých nejlepších zážitků a nesetkal se s tolika zajímavými lidmi. Dobrá je i jeho (z dnešního pohledu) naivita, kdy předpokladá že schválením volebního práva pro ženy se okamžitě alkohol navždy zakáže. Nečekal, že ženy místo zákazů začnou pít sami :) Moc mě to bavilo, moje první setkání s Londonem a určitě ne poslední.

07.01.2021 4 z 5

Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Leoš Šimánek

Leoše Šimánka mám moc rád, obdivuju jaký život dokázal prožít a rád si čtu jeho zážitky z cest. Na jeho diashow jsem chodil už jako malý kluk v době, kdy informace o exotických krajích nebyly tak snadno přístupné jako dnes.
Tato kniha je pokusem zachytit celý jeho život i všechny expedice, kterých se účastnil. Problémem je ale její rozsah - má asi 150 stránek, z čehož slušnou část zabírají fotografie. Jak je možné nacpat celý život zajímavé osobnosti do knihy, kterou přečtete za 3 hodiny? Z každé expedice nebo úseků života jsou tedy vybrány jen ty nejzajímavější zážitky a události. Bavilo mě to hodně, ale jestli to měla být kompletní autobiografie, tak to považuji za zklamání. Autor a jeho život by si zasloužili o hodně větší rozsah. Škoda

03.01.2021 3 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila ale upřímně jsem od ní čekal o něco víc. Rozdělil bych jí do třech částí - v jedné části Wim vysvětluje principy metody a dává k dobru studie které potrvrdili její, za určitých podmínek, pozitivní vliv na lidský organismus. Přišlo mi ale, že tu nešel úplně do hloubky a pro lidi, co s tím začínají nesdílí všechny informace týkající se provedení a bezpečnosti (možná to byl záměr). Ve druhé části popisuje svůj životní příběh, což mě bavilo ze všeho nejvíc a ve třetí se trochu nechává unést vizemi o lepším světě a trochou ezoteriky. Nic proti tomu, jen toho bylo na můj vkus trochu moc a přišlo mi, že se těmito pasážemi snaží knihu nafouknout, aby neměla 150 stránek. Celkově to hodnotím jako trochu nevyužitý potenciál, protože se téměř jistě stane bestsellerem. Metodu jako takovou tu nehodnotím, jen knihu.

03.01.2021 3 z 5

Město & město Město & město China Miéville

Dvě vzájemně se nevidící města, která spolu sdílí jeden prostor. Na první pohled totální šílenost, kterou ale China rozpracoval tak realisticky, že začnete uvažovat zda je něco takového v opravdovém světě možné. A já jsem došel k tomu, že asi ano - nasadit lidem podobným způsobem klapky na oči by vlastně nemuselo v určitých zemích být zase tak těžké. A možná ani u nás. Popisy měst a jejich fungování mě celkově hodně bavili a o tom ta kniha asi je. Příběhová linka je ze začátku celkem nenápadná a rozkrývání celého spiknutí mě pořádně chytlo až v poslední třetině knihy. Celkově mi přijde, že se China tentokrát držel hodně při zemi, když nepočítám hlavní premisu. Závěr byl pak za mě hodně povedený. Dávám o něco slabší 4*

09.12.2020 4 z 5

Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Jared Diamond

Diamond se v této knize snaží vysvětlit, proč se v různých částech světa vyvíjely lidské společnosti odlišným způsobem. Zaměřuje se přitom především na přírodní podmínky, které měly k dispozici. Každý ze svých argumentů pak dostatečně zdůvodňuje a demonstruje na historických příkladech. Právě popis a vyprávění konkrétních historických událostí považuji za nejzábavnější část knihy. Samotná hlavní myšlenka je vlastně překvapivě jednoduchá a táhne se jako niť celou knihou. A ačkoliv je jednoznačně pravdivá - přišlo mi, že se Diamond na celou věc dívá pouze z jednoho úhlu pohledu a pravda může být ještě více komplexnější. Možná proto nedávám plný počet. O tom, že se jedná o mimořádné dílo ale není žádný pochyb.

05.11.2020 4 z 5