Basta1912 Basta1912 komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Co bych to byla za knihovnici, kdybych si nechala ujít příběh o knihovně a knihovnících? :) Na první pohled mě zaujala obálka, která je teda opravdu povedená. Romantické příběhy moc nevyhledávám, ale nadšení kolegyně z Kronik prachu bylo vyloženě nakažlivé. Kniha mě ani na moment nenudila. Jako knihovnice jsem velice ocenila pasáže o řazení knížek vůbec každou zmínku o chodu knihovny, protože upřímně - sama si neumím představit nic víc uklidňujícího, než je řazení a třídění knih (jo, jsem tak trochu posedlá, co se dá dělat). Na Animant mi nejdřív docela vadilo její neobvyklé jméno, ale v průběhu příběhu jsem si tu ironickou a jízlivou knihomolku natolik zamilovala, že bych po ní pojmenovala i svou dceru xD . No a pan Reed ... jízlivý, vtipný, hezký, lehce odtažitý bordelář - kdybychom takového měli v naší knihovně - asi bychom se o něj my holky popraly :D takže v zájmu našeho kolektivu je dobře, že ho nemáme, protože by mě mrzelo, kdybych musela všem kolegyním nařezat, aby od něj daly ruce pryč a pan Reed by byl jen můj x). Ale jak tu někdo psal, ten konec byl trochu unáhlený, což nic nemění na tom, jak moc se mi kniha líbila :) Doporučuji i zapřísáhlým neromantičkám.

26.01.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

I po mnohých doporučeních jsem k téhle knížce byla skeptická. Obálka nenadchla, anotace taky nic převratného - navíc česká autorka u fantasy mě odrazovala hned z kraje. Ale na vášnivé naléhání kolegyně jsem se do Naslouchače pustila a bez přestávky ho přímo zhltla. Prostě se toho nedalo nechat. Výborně vykreslené prostředí, super zápletka - nic takového, že se do hlavní hrdinky všichni bláznivě zamilují --holce je 12, má přes obličej celou dobu masku- . Nemůžu se dočkat pokračování a mám dojem, že tohle jsem už dávno neřekla.

20.01.2019 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

(SPOILER) Taaak, to se opravdu hodně nepovedlo. Z těch přeskákaných stránek a otrávenyho protáčení očí mě načisto bolí za krkem. Přišlo mně to jako neuvěřitelně špatně splácané ze Strachu a Dítěte 44 (Tom Smith).
Strašných psychedelických blábolů, spousta nepřátelsky laděných geometrických tvarů, ufoni a zase ten Černý král, který to stihl pod*lat už ve Strachu. Nepropracované, nedomyšlené - spoiler : kde je spona,kde kamera... no ztráta času. Měla jsem to odložit jako kolegyně,už po první čtvrtině. Dobře mně tak.

28.02.2024 2 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Výborné, čtivé - přesto, že je to pěkná tlusťoška, a já úplně historické romány nevyhledávám, napsáno takovým stylem, že se člověk nenudí. Děj pěkně odsýpá, čtenáře potěší i odkazy na "českou" historii. I když se v historických vládcích Evropy neorientujete - teď už budete :) Paráda, plný počet :)

13.05.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Jedna z mých nejoblíbenějších, proto mě moc pobavila kauza "Družstevní vajíčko". Nynější kapitola "vajíčko" - v nové verzi knihy je naprosto o ničem. Je mi líto všech, kteří si novou knihu koupili a ještě víc těch, kteří ji četli.

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Vyhovuje mi autorčin styl, lehko jsem se vžila do hlavních postav- nemám pocit, že bych měla některé kapitoly přeskakovat, děj odsýpal. Konec byl sice až moc šťastný, ale vlastně jsem ráda :D Trochu se pobojím a pak všechno šťastně dopadne :) ♡

05.06.2021 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Moc povedené, takový trochu Karika, ale naštěstí opravdu jen trochu ;) Poměrně sympatické postavy (ne všechny samozřejmě), hezky vykreslený děj, který pěkně odsýpá. Co musím moc pochválit jsou geniální, živé a absolutně uvěřitelné dialogy.( Sice ta čecháčština v přímé řeči mě semtam fakt štvala xD ale to je můj problém.) Konec se mně zdál hodně useknutý, ale jinak moc fajn. Bála jsem se, aby se Imbusovi něco nestalo!!! SPOILER: Psovi se nic nestane :) další bod k dobru. Knihu budu dál vřele doporučovat :)

02.09.2023 5 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

Legendu o Devíti křížích jsem se zaslechla před pár lety a jako milovnici tajemna mě to celkem nadchlo. Proto jsem se na knižní zpracování moc těšila. Zbytečně. Křečovité dialogy jako z google překladače, když překládám ze swahilštiny, převyprávění legendy utahané a mluva absolutně neseděla do dané doby. Četla jsem až do konce, protože mi kolegyně napověděla, že závěr mě doslova pokosí. A jo, za ten konec 2 hvězdy a víc ani ťuk.

21.04.2023 2 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Od autorky jsem četla už Odbočku v lesích a ta mi přišla maličko propracovanější. Tiché místo mělo velký potenciál. Čtivě napsáno, ale v průběhu čtení to bylo už takové moc rozvláčné a různé odbočky ve vyprávění celkem zbytečně zdržovaly děj. Pobyt u Heleny a Josefa/ to něco v kůlně, aspoň náznak něčeho s kým třeba Oliver "volal".... Nebylo to úplně špatné, ale takové - nedopečené.

10.04.2023 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) České autory/autorky nevyhledávám, ale když teda je to horor, udělám výjimku ;) Začátek mi hodně připomínal Karikovu Trhlinu, moc pěkně zmatené, člověk neví komu věřit, co je pravda a co ne. V půli knihy už bylo velmi těžké přestat se čtením a rozhodně nedoporučuji číst před spaním xD Ne, že byste se kdovíjak báli, ale i tak... Nejprve jsem si myslela, že hlavní hrdinkou bude Laura, pro kterou bude mít dovča nějaké fajn rozuzlení x) Postavy mi byly nejprve sympatické, ale jak je člověk víc poznával, bylo to vlastně jako v životě: navrch huj a vespod fuj. Přiznam se, že podle toho, co jednotlivé postavy popisovaly, že se jim dělo, jsem odhadovala,že to bude mít takový nějaký konec. Moc pěkné na český počin :) Sice to není na plný počet hvězd nebo na kdovíjaké doporučování všem k četbě, ale i tak super.

26.03.2022 4 z 5

365 + 1 příběh strážníků z Přerova 365 + 1 příběh strážníků z Přerova Miroslav Komínek

Tak to bylo opravdu příjemné zjevení v českých literárních vodách, kdy vychází snad už jen historické detektivky nebo postkomunistické slátaniny. A vida, dá se napsat i něco vtipného, co nemusí být překládáno z kdoví odkud a navíc - na základě reálných událostí. :) Moc pěkně zpracovaná knížka, mimo obsah (klobouk dolů před autorem, který udělá i z banálního policejního zákroku čtivou story) mě nadchla ořízka, jezevčík i "tajná message" :D Boží. Tož vidite, aji cajti se umijó bavit ;) K Přerovu mám ten nejkladnější vztah, tak se tam opatrujte

03.10.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak, čekala jsem ledacos :D Knížka mě odpuzovala tím, jak z ní byli všichni unešení a ještě se to bude filmovat, no tyjo a teď si z toho asi mam sednout na zadek :D A vida. Zásadně nečtu české a už vůbec ne slovenské autory, takže to pro mě byla neprobádaná oblast a jsem ráda, že jsem se do ní pustila. Moc se mi líbil styl vyprávění (asi bych chtěla nakouknout i do origoš slovenské verze), uplně mě to chytlo, jasně že jsem si hned všechno ověřovala a googlila jako divá :D no wow jestli je tohle pravda :) Není to klasický horor nebo nablblá lekačka s bubákem pod postelí. V té koncové pasáži v lese už jsem si musela dýchnout ventolinu :D vážně sugestivně napsáno. Na seriál se dívat nehodlám, abych si nezkazila dojem. (Kdoví proč mi to neustále připomínalo Žitkovské bohyně xD ) Za mě Trhlina super.

13.06.2021 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Překvapilo. Lehoučce hororové, ale ne natolik, aby to zaskočilo pravidelného diváka hororových filmů x) Pěkná zápletka, zajimavy konec, celkem odpovídající tloušťka knihy. Některé pasáže bych zkrátila, ale jinak prima thriller s lehce děsivými momenty.

05.01.2020 4 z 5

To To Stephen King

Nejlepší tv horor (s Timem Currym v hl. roli) - z tohoto popudu jsem si knihu kdysi dávno koupila a začala tak s knižní sbírkou :D a posedlostí horory. Parádně napsané - nejlepší Kingova kniha

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Pan autor si evidentně něco kompenzuje #lordfarquaad x) Psát "opravené paměti" zesnulého zpěváka, který to skutečně prožil (logicky, páč jsou to jeho paměti) z pozice člověka, který se narodil o myslím víc než dekádu později, to chce fakt mimořádně silný žaludek každého čtenáře, který si tuhle hm... knihu? bude chtít přečíst. Já jsem to teda se sebezapřením přelouskala, a ač by to myslím božský Kája neudělal, bych vylezla z hrobky a autorovi s chutí jednu majzla x) Vydělávat se ale holt musí, že, pane Klusáku - a Goťák furt táhne.

06.04.2022 odpad!

Terror Terror Dan Simmons

(SPOILER) Tak tohle nebyl horor ani blbou náhodou - leda pro ty, kteří se osobně účastnili nějaké takové výpravy. Osobně bych se picla už tu první zimu (kdybych se jí dožila)- obdiv všem námořníkům a badatelům, kteří obětovali svoje životy při prozkoumávání neznámých vod. Začátek mě celkem nadchl, protože mi to připomínalo moji oblíbenou knížku od Běhounka - Ledovou stopou. Ale pak to teda začalo hodně drhnout. Vlastně šlo o to, že byli zamrzlí v lodích uprostřed ledového pole ker, otvírali konzervy se zkaženým jídlem, hledali eskymačku a čekali, až je jednoho po druhém sezobne mrazivý bubák. Kdybych se tady nedočetla, že jde o knihu na motivy reálné expedice, nikdy bych to nedočetla. Ale ve světle těch reálií jsem to četla jako dobrodružnou knihu a ne horor. Ten konec byl sice na mě až moc mystický, nemuselo to být na tolika stranách a jak říkám, horor ani omylem.

07.11.2021 3 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Za mě úplně nejlepší kniha - je tu hned několik případů slavného detektiva, všechny pěkně vypointované - nechybí kapitán Hastings, inspektor Japp ani slečna Lemonová. Prostě super

17.07.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Jako u všech knižních pokračování, u nichž se mi líbil první díl, jsem si moc přála, aby to autor nepomrvil a ..........................................................

nepomrvil :) Parádní to je! Nemůžu se dočkat 3. dílu!!!!!!!

14.11.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Panebože, tak tohle byla ale fantastická knížka!!!! Právě jsem dočetla a přestože se Vám může zdát, že knížka o chlápkovi, co zůstal víc než rok trčet na Marsu, musí být k smrti nudná, absolutně tomu tak není!!! Dávám plný počet hvězdiček s tím, že jsem tak dobrou knížku už hodně dlouho nečetla a to jsem knihovnice! Těším se na Artemis :)

01.06.2018 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Moje první detektivka, kterou jsem četla tak v 10ti letech a přišla mi strašně napínavá a strašidelná :D Což se vlastně nezměnilo ani teď - tajemné mlhy na Blatech jsou pořád stejně tajemné a přízrak ďábelského psa, který terorizuje rodinu Baskervillů je stále proklatě reálný. Parádně napsané - čte se jedním dechem a v žádné pasáži se ani na chvilku nenudím (v tom by se měli inspirovat i autoři současných - nejen detektivních příběhů).