baru_h baru_h komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Paradoxně jsem tuto knihu četla jako poslední, až po následujících z Nepálu, Číny a Arménie, Gruzie. Ničemu to však neubírá.
Styl jakým je to psané jsme si zamilovala, hlavně ten osobitý humor.

21.06.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Já ani nevím, kolik hvězdiček mám dát. To bylo tak absurdní čtení, že pořád nevím, co si o tom myslím.
Ale řekla bych k tomu, že Ladislav Fuks skvěle ( pro mě mrazivě) popsal, jak člověka může proměnit nějaká ideologie v mírumilovného člověka až v takovou zrůdu, která si k tomu všemu myslí, že to je správná věc, co udělal.
Teď po sepsání komentáře, jsem si uvědomila, že smyslem díla je čtenářům ukázal lidskou ovlivnitelnost. To autor ukazál dokonale, takže dávám plný počet.

23.09.2017 5 z 5

Život v dodávce - Náš příběh Život v dodávce - Náš příběh Forest Trenz

Dvojice, vlastně trojice cestovatelů - Barča, Forest a pes Samuel, je mi nesmírně sympatická. Začala jsem sledovat jejich putování v dodávce na jejich YT kanálu, poté na instagramu. Po vydání knihy, bylo pro mě jasným krokem vrhnout se i na jejich knižní zápisky z cest. A musím uznat, že jsem rozhodně nešlápla vedle. Kniha není pouhým záznamem typu "Vyjeli jsem z bodu A do bodu B, kde jsme přespali, ráno jeli dál a cestou viděli XYZ", ale příběhem se prolínají i různé myšlenky ohledně, dejme tomu, společnosti a jejího konzumního života, toho kam směřujeme anebo jak se odkláníme od přírody..
Rozhodně to bylo příjemné a oddychové čtení, které nalákalo k cestování, ale i přemýšlení (pokud je čtenář stejným myšlenkám otevřen).

02.04.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Parádní kniha, která mě nutí k úsměvu i zamyšlení.

10.11.2019 5 z 5

Tohle je má prvotina od Fulghuma, kterou jsem právě přečetla. Rozhodně, ale ne poslední.
Tato útlá knížka je krásně odpočinkově - filozoficko - motivační. Krásné neobyčejné rozpravy nad obyčejnými věcmi. Od teď má tato kniha právoplatné místo na mém seznamu knih, které si přečíst, když mi není hej. Opravdu mě mile potěšila a jak psala už uživatelka SmallLucia, kniha se nedá přečíst na posezení, právě pro své kouzlo.

05.04.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Už od začátku mi bylo jasné, že Jirotkův román nikdo a nic nepřekoná.
Tento autorův počin mi, ale až lezl na nervy tím, jak neustále opakoval to, co se odehrálo v původní knize. Řekla bych, že většina čtenářů knihy Saturnin se vrací četlo i klasiku Saturnin, takže není třeba připomínat, všechny historky.
Ani jsem nezaznamenala nějaký zvláštní humor, knize chyběly kouzlo a vtip, které původní dílo prostě má.

11.07.2018 2 z 5

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Veronika Kašáková

Ano, vyprávění Veroniky se mi z prvu zdálo chaotické a stále opakující se stejné věci.
Ale pak mě chytl její příběh a vyprávění pro mě bylo její opravdovou zpovědí, kde nehraje roli nějaký slohový umělecký postup. Její pocity, které popisovala, alespoň z části přestopily i na mě, a tak to má být. Člověk by se měl zastavit a zapřemýšlet, uvědomit si (cokoliv).
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože mi nedala jen něčí smutný příběh. Dala mi příběh silné osobnosti, která se i přes všechno zlé ( co bylo i k něčemu dobré) se z Verunky stala.

05.11.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knihu jsem viděla všude kolem sebe. Tak sem si říkala,že to bude pecka,navíc označená za Knihu roku 2015. Jenže jsem od ní očekávala až moc a trochu mě zklamala. Střídání vypravěčů neni nic převratného,ale alespoň to trochu přilepšilo.

15.01.2016 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Tak tahle kniha je nejslabší z těch, které jsem od Třeštíkové četla.

15.03.2020 2 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Podle mého názoru se této knize nedá upřít zajímavé reportážní zpracování, které předkládá fakta, avšak poutavým způsobem.
Od začátku jsem byla zvědavá, jak se na české osobnosti a události 20.století může dívat, nebo spíše jak je může podat, polský reportér.
Kniha pro mě rozhodně nebyla zklamáním. Naopak ( k mé ostudě a neznalosti všech těchto okamžiků našich dějin) mi dala kniha dostatek podnětů, abych se více zajímala a dohledala si další informace. Tím nechci říct, že text byl málo obsáhlý, naopak spíš slouží jen k nastínění a k zajímavému zrcadlení, a nemá duplikovat historické staťe, které tvoří jiní odborníci.
Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

14.03.2020 5 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Kniha je opravdu přínosná, nejen díky praktickým a užitečným radám do života, ale protože ji nepsala žena, která vám rozumí. Mluví ze své praxe jako psychoterapeutka, ale i za sebe samotnou jako vysoce citlivou bytost.
Knihu můžu jen a jen doporučit.

25.08.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha je to tlustá a někdy se příběh až příliš vlekl. I tak děj této knihy je úchvatný, ale na druhou stranu mi naskakovaly myšlenky o hrůzách, které se v té době odehrávaly. Přesto je kniha napsána hezkým jazykem bez nějakých velkých popisů hrůzostrašných událostí. Pouze popisu život lidí za války, jejich pocity. Vše je ale popsáno, až s takovou každodenností a lehkostí. Alespoň tedy mně to tak připadalo.
Akorát jsem ubrala jednu hvězdičku za zmatek, který jsem měla při přeskakování z jedné časové linie do druhé.

27.12.2017 4 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Nečíst, pokud jste ještě nečetli knihu!!
Knížka okamžitě přistála na seznamu těch, které mě rozbrečely( i když to je u mě téměř každá druhá). Život je nefér a to jsem si uvědomovala několikrát.
Příběh mě vzal za srdce nejen. Ale bylo zajímavé pozorovat sama na sobě názor, který se postupně měnil.
Na začatku mě štvalo, že nevím, co se hlavním postavám stalo, ale pak se mi začalo líbit, jak se to postupně skládalo.
Taky děj nebyl příliš dynamický a až od půlky, jsem se začala u některých částí rozplývat. Jak už jsem psala, kniha mě vzala za srdce a ještě mi bude chvíli ležet v hlavě (přestože to není žádný filozofický trhák, ale jen fikce).

24.06.2017 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tato klasika mě opravdu uchvátila. V kontrastu s válkou je tam krásně obrazně vylíčená příroda, život a láska. Bezprostředně po přečtení, ani neumím vyjádřit, jak moc se mi kniha líbila.

22.06.2017 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tato kniha mě zaujala ze všech (zatím) přečtených knih od Harukiho Murakamiho nejvíce. Četla jsem jí pomalu, a to jen proto že jsem chtěla pochopit celý příběh Watanebeho život. Potěšilo mě, že hlavní postava byl opět jen 'obyčejný' kluk, který prožívá zapletený vztah s 'přítelkyní'. Celý příběh je sice možná depresivní, ale přesto je to hezké.

16.09.2016 5 z 5

Trest pro hříšné Trest pro hříšné John Saul

Kniha mi pár let ležela bez povšimnutí v knihovničce. Možná za to mohla obálka, nebo prostě přišel jeho čas na čtení až teď.
Několikrát jsem si v průběhu čtení pomyslela, jak je to absurdní, až z toho mrazí. Měla bych výtky k některých přímým řečem, které byly takové umělé. Ale jelikož jsem nikdy podobný příběh nečetla, prostředí a děj byly pro mě unikátní, dala jsme plný počet hvězd.

22.06.2020 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Rozhodně žádný další díl nemůže překonat ten první, Než jsem tě poznala. To jsem ani neočekávala. Ale chyběla mi v tomto pokračování nějaká zajímavá myšlenka, nebo spíš zápletka. Nic převratného se nekonalo.

06.03.2020 2 z 5

Nalehko Nalehko Clara Bensen

Kniha je směsí románu,cestopisu, (filozofických) úvah, reklamy, dějepisných okének a nevím čeho ještě. Na mě to působilo až přeplácaně. Také mně vadilo časté střídání časové linie, která se tak zvláštně prolínala, až jsme se v tom někdy ztrácela.
Ale abych nevyjmenovávala jen negativa. Líbila se mi myšlenka sebrat se a et jen tak nalehko pryč. Sama bych to asi nezvládla, ale takhle knižně to 'pozorovat' u někoho jiného bylo fajn.

09.06.2017 3 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Knihu jsem přečetla za jeden den. Bavila mě a líbilo se mi, že Tyl použil motiv nadpřirozena a jazykové vyjadřování je také dobře srozumitelné.

23.01.2016 4 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

První kniha Torey L. Hayden se kterou jsem měla tu čest. Poslouchala jsem ji v audio verzi namluvenou Simonou Babčákovou a bylo to opravdu skvělé.

21.11.2022 5 z 5