BarkaS BarkaS komentáře u knih

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Příběh Kostků neurazí, pobaví, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Jednou jsem se opravdu zasmála, jinak jsem si spíš tak klidně odpočinula u nenáročného vyprávění.

22.04.2024 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Pan Boček má bezesporu výborné pozorovací schopnosti a je opravdu vtipný, mně ale prostě to anekdotní epizodní vyprávění obecně moc nevyhovuje. A taky mě dost rozčilují stereotypní vzorce chování. Ale to není věc pana Bočka, ale moje. Série je bezesporu dobrá, jen mě zas tak neuchvátila. Jako audioknihu si ji ale ráda poslechnu. Kubařová je prostě báječná, byť zní jako když má permanentně rýmu.

28.03.2024 3 z 5

Útěk do Říma Útěk do Říma Sarah Adams

Velmi milá záležitost, na které si dala autorka, ale i překladatelka (hurá!) záležet. Je to milé, nezatěžující a vysoce nepravděpodobné. Doporučuji!

08.09.2023 4 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Mohlo by se to jmenovat Ze zbabělého lháře hrdinou. Hodně mě namlsal slibný úvod a pak se to všechno nadšení nějak vytratilo. Problém je asi v tom, že Brin při psaní honil příliš mnoho zajíců, takže se to nakonec celé trochu rozplizlo. Kdyby to zůstalo u příběhu pošťáka a jeho putování postapokalyptickými dědinami, asi bych to ocenila víc. Každopádně stojí za přečtení.

12.08.2023 3 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Je to celkem svižná záležitost. Koupě nelituju! Jen škoda toho místy drhnoucího překladu, který mě rušil. Např. on the same page se rozhodně nerovná na stejné stránce, ale aspoň na stejné straně. Mnohem lepší by bylo na jedné lodi. Podobných momentů, kdy jsem vyloženě cítila původní znění, bylo víc. Škoda..

25.07.2023 4 z 5

Den, kdy jsem zmizela Den, kdy jsem zmizela Brandi Reeds

Za týden si nebudu pamatovat, že jsem to četla. Hlavního padoucha jsem odhalila asi v půlce knihy. Není to vyloženě průšvih, prostě je to jen průměrný thriller, který jsem už četla stokrát (akorát měl trochu jiný obsah ;)).

14.06.2023 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Tohle byla slušná jízda po hraně vesmíru (Rozhraní). Hlavní překvapení jsem sice odhalila s předstihem, ale i tak jsem velmi spokojeným čtenářem. Hlavní hrdinka mi trochu připomínala Honor Harringtonovou a hrdina je něco mezi MacGyverem a Peterem Quillem (jen z královského rodu), takže jsem chvílema měla pocit deja vú, ale stejně to byla pecka. Těším se na pokračování, laťka je celkem vysoko.

27.05.2023 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Skvělý námět, skvělý nápad, ale řemeslně průšvih. Nedává to smysl, je to nedůvěryhodné, love story taky postrádá důvěryhodnost a jiskru.

23.04.2023 3 z 5

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Taková duchařská Agatha Christie. Překvapivě svižné a zábavné, škoda jen, že jsme jako čtenáři neměli stejné indicie jako Lockwood, takže jsme neměli šanci odhalit motivy některých postav.

23.02.2023 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Určitě už jsem četla lepší knihy a chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění, který si vlastně z příběhu střílí a podává ho s velkou nadsázkou, ale nakonec jsem si celkem tenhle originální pohádkový svět užila. Ano, kniha je asi určená mladším čtenářům (ne malým!!), ale nakonec to zas tak nevadilo. Přesto jsem ráda, že má celkem uzavřený konec. Přestože mě svět Nikdyvíců a Navěků docela bavil, uvidím, zda se do něj vrátím.

18.02.2023 3 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Nadšení se nekonalo. Je to těžké, když už je toho napsaného tolik a tolik toho vychází. Ale… Autorka si ukradla trochu Karkulky, trochu Krásky a zvířete, trochu Dvorů, trochu Sněhurky, trochu mytologie, trochu tady a trochu jinde. A výsledek je takový neuspořádaný a nekoncepční. Ne úplně špatný, ale prostě nic moc. Druhý díl si nepořídím a jsem ráda, že konec nebyl tak otevřený, jak mohl být. Lavírovala jsem právě proto na pomezí 2 a 3 hvězd. Hrdinové mi k srdci moc nepřirostli a s klidným svědomím brzy zapomenu, že jsem tuhle knihu, která mě původně na první dobrou zaujala, četla.

23.01.2023 3 z 5

Mr. Popularity Mr. Popularity Nicholas Adams (p)

Cassie Arthurová je zřejmě nejhloupější puberťačka v Severní Americe. Ale to nevadí, protože se pak promění v chladnokrevnou vyjednavačku. Tahle jednohubka z proslulé série má nápad, příběh samotný by, pokud by bylo řemeslo správně odvedeno, dokonce mohl fungovat. Jenže to se nestalo. Ale kdo by to u této série čekal ;)?

23.07.2022 2 z 5

Půlnoční děs Půlnoční děs Scott Siegel

Nehodnotím, protože tohle se na žádnou stupnici nehodí, to bych urazila odpad. První díl jsem ještě dala, ale tady končím krátce před polovinou a autorský pár budu ve svých “hororových” návratech do puberty odteď asi přeskakovat rovnou.

22.07.2022

Temnota Temnota Lynn Beach (p)

Za 42 minut hotovo, nebylo to tak “pitomé” jako jiné díly, ale nedá se od toho čekat nic. Pokud nečekáte nic, dostanete maličko víc. Alespoň pokud vám je 10 a je to první strašidelná věc, kterou čtete. Naivní, jednoduché, ale v této sérii lehce nad průměrem.

20.07.2022 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Nejdřív mě příběh moc nenadchnul. Pak jsem se nemohla ztotožnit s hlavní hrdinkou, pak jsem se ztotožnění vzdala a hned se to četlo lépe. Zajímavé, s nápadem a na rozdíl od některých jiných sérií mě i docela zajímá, co bude dál.

10.07.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Jestli jsem to dobře pochopila, tak Tilly by měla trpět poruchou autistického spektra. Tenhle aspekt, který vlastně nemusela vůbec charakteristika postavy obsahovat, mi nakonec dost zkazil celkový dojem. Její chování totiž naprosto postrádalo logiku. Když se to autorovi hodilo, byla Tilly normální a občas zahrál na “autistickou strunu”, bohužel to ale dost znevěrohodnilo vše kolem. A vůbec. Prostě to není vůbec taková pecka, jak se to tváří.

15.04.2022 2 z 5

Všechny touhy vedou do Říma Všechny touhy vedou do Říma Luca Di Fulvio

Tahle kniha je skvěle vyprávěná, to je bez debat. A zhruba v její polovině jsem ji nemohla odložit a radovala se z objevení nového skvělého autora. Moje nadšení ovšem postupně opadlo. Moje sympatie se přelévaly od postavy k postavě. Konec bohužel připomínal epizodu z Beverly Hills 90210. Od autora si ještě ráda něco přečtu, pokud na něj někde narazím, ale kupovat si asi nic nebudu.

30.01.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Měla jsem pocit, jako bych to už někdy četla, jako bych celý ten příběh znala. Není to nijak originální dílo, ale je dost praštěné a dost dobře napsané, aby vás chytlo a nepustilo. Přesto jsem hodně zvažovala, jak ho hodnotit. Asi i proto, že znám řadu reálných lidí, které autor zmiňuje. I proto, že znám místo, které zřejmě sloužilo jako předobraz kadeřnictví hlavního hrdiny. Hodně mě to rušilo. Řada příběhů v knize obsažených vychází z reálných situací, které jsem sama slyšela někoho vyprávět. Narozdíl třeba od Prvoka tak na mě příběh působil “střípkovitě” nebo “epizodně” a ani hlavní linka mi nepomohla tyhle střípky úplně sjednotit. Hlavní hrdina je vulgární, nadrženec, složitá osobnost, tak trochu blb a nakonec i skvělý táta, ale úplně jsem si ho nezamilovala. Taky mě fascinovalo to neustálé přehazování milionů. O takovém luxusu si většina Čecháčků může nechat zdát. Hlavně ten příbuzný na Hvaru by se šiknul. Nakonec však musím znovu sklonit před PANEM Patrikem Hartlem, jak to dobře napsal. Navzdory mým výhradám je to jeden z mála českých autorů, které si sem tam dopřeji. Dejte mu taky šanci ;).

16.01.2022 4 z 5

V zákulisí srdce V zákulisí srdce Petr Neužil

Tahle kniha je jako Petr Neužil sám. Plná nadšení, akce (až rozlítanosti), workoholismu a velkého talentu. Místy pro neznalce může být trochu složité se vyznat v záplavě jmen a výkonů, ale s trochou pomoci pana Googla se dnes vyzná každý.

11.01.2022

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Spíš povídka než kniha, sice čtivá, ale hrdinové se chovají jako by byli po lobotomii (a tím nemyslím v sexuálních scénách). Příběh je celkem vtipný, ale naprosto pitomý, jednání jednotlivých postav dost postrádá smysl. Ale na jedno odpoledne (kdyby bylo třeba někde na pláži :)) ok a pak nechat v hotelové knihovně.

13.10.2021 2 z 5