barbarera barbarera komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Jedna z nejvíce vydávaných knih u nás, která přežila všechny režimy od Rakouska - Uherska až po současnost. Řadím ji mezi naše národní klenoty s poselstvím pro další generace.

02.08.2018

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

První vydání na konci 80. let šokovalo naše čtenáře, kteří netušili, že se někde ve světě děje něco takového. Po třiceti letech to máme tady taky.

19.04.2018 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Tato básnická sbírka má čestné místo v naší knihovně, protože její součástí je báseň Kyjov. Kyjov - srdce Moravského Slovácka ze zeměpisného hlediska do Slezska nespadá. Tuto báseň napsal Bezruč za krátkého pobytu v Kyjově, když jako poštovní úředník byl na zástupu na kyjovské poště. Místní obyvatelé ho svým temperamentem a veselostí inspirovali k napsání básně Kyjov. Při vydání Slezských písní ji zkrátka do sbírky přidal a v Kyjově ji znají všichni, nehledě na věk.

30.11.2019

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Úžasná a odvážná žena, se kterou se osud zrovna nemazlil. Nebýt této knihy, zapadla by v zapomnění....tato kniha patří k mojim oblíbeným.

16.05.2018

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Oddechové čtení, děj mě rychle dostal a pustil až na samém konci čtení.

20.12.2018 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tuto detektivku jsem četla v osmé třídě základní školy a docela mně naskakovala husí kůže. Bála jsem se v noci jít na WC.

15.05.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Abych pravdu řekla, měla jsem co dělat, abych knihu dočetla do konce. Rozhodně mě tento schizofrenní román nezaujal ani po obsahové, či stylistické stránce. Inu proti gustu....za snahu 3 hvězdičky.
Fakt byla udělena cena Magnesia Litera?

16.09.2017 3 z 5

Miroslav Tichý Miroslav Tichý Pavel Vančát

Miroslava Tichého jsem znala od malinka. Díky Romanovi Buxbaumovi (jezdil jako dítě do Kyjova na prázdniny k babičce, kde jsme si hrávali na zahradě), přišel do povědomí nejdříve mimo Kyjov, kde jsme ho vnímali jako podivína s ještě podivnějším fotoaparátem, v ošuntělém oděvu, opravovaném drátem nebo špagátem. Nikdo nevěřil, že má ve foťáku vůbec nějaký film. Měl ho tam! Fotil hlavně mladé ženy a dívky, také mě často pronásledoval - na netu jsem se na jedné z nich poznala, Konciem 90. let, na sklonku života Tichého, Romana Buxbaum uspořádal několik výstav z vlastních fotek v zahraničí a natočil o něm úžasný dokument, který nás Kyjovjáky úplně šokoval. Miroslav Tichý s výstavami nesouhlasil a nikdy k nim nedal svolení.
První samostatná výstava se uskutečnila v roce 2004 na Bienále v Seville. V roce 2005 následovala velká retrospektiva ve výstavní síni Kunsthaus v Curychu. V roce 2006 pak vznikla v Domě umění města Brna jeho první výstava v České republice, kde mu vzdal hold i známý britský skladatel Michael Nyman, který na výstavu osobně přijel a uskutečnil zde jeden ze svých koncertů. Na prestižním festivalu fotografie v Arles v roce 2005 získal cenu objev roku. Pro zajímavost ještě uvedu, že brněnské divadlo Husa na provázku o něm nastudovalo divadelní hru Tichý Tarzan.
Jeho fotografie se v současné době po jeho smrti prodávají až za 10.000 eur (kolem 250.000 korun).

08.04.2016 odpad!

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Když jsem studovala na střední škole, tak jedna spolužačka přinesla Motýlka do školy. Během několika dnů ji přečetla celá třída a o přestávkách probíhaly diskuse. Kniha nás pohltila dokonale...

14.04.2018 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Byla to moje první detektivka, kterou jsem jako třináctiletá přečetla.
Nastartovala moje čtenářské detektivkové období, které trvá dodnes.

19.04.2016 5 z 5

Cena facky Cena facky Josef Holcman

Tuto knihu bych doporučila jako povinnou četbu nejen mladým čtenářům, ale i starší generaci, aby lépe pochopili dobu, o které jsme se ve škole moc neučili...Díky Dr. Holcmanovi za ni.

03.04.2016

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Kniha dánského autora do letošní čtenářské výzvy nezklamala, velmi čtivá a napínavá, od začátku až do konce.

19.01.2020

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha Christie - královna detektivek! Deset malých černoušků to opět potvrzuje.

19.04.2016

Chlapidárium - deník otrlé holky Chlapidárium - deník otrlé holky Karolína Vrbasová

Zajímavě psaná kniha s vlastními ilustracemi - může být inspirací k psaní deníku pro mladé dívky.

12.04.2016 4 z 5

Všechny jejich lži Všechny jejich lži Tuvia Tenenbom

Konečně se objevil autor a novinář v jedné osobě, který realisticky popisuje skutečný obraz dnešní Ameriky.

29.12.2019 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tak jako vždycky, ani tato kniha od Patrika Hartla nezklamala.

31.01.2019 5 z 5

Homer a Langley Homer a Langley E. L. Doctorow

Zajímavé čtení, z pohledu slepého vypravěče něco docela mimořádného...

01.09.2017 5 z 5

Causa Mayerling - Život a smrt Mary Vetserové Causa Mayerling - Život a smrt Mary Vetserové Georg Markus

Velmi dobře vypracovaná faktografie, která výtečně doplňuje historické romány z tohoto období, kdy bylo v zájmu choulostivé události zamést pod koberec i za cenu pokřivení dějin. Je až zarážející, že bulvár koncem minulého století si nezadal s tím dnešním.

11.04.2017

I dejž to Pámbu, holenkové I dejž to Pámbu, holenkové František Rachlík

Je to kniha z mého dětství, rodiče nám ji za dlouhých zimních večerů četli na pokračování...škoda, že naposledy vyšla v roce 1960

13.01.2017 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Mám ráda khihy z lékařského prostředí a tato kniha mě nezklamala. Stojí za přečtení i vícekrát.

15.05.2016 5 z 5