Atekram Atekram komentáře u knih

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Po dlouhé době se mi dostala do ruky "nová" kniha, která mě zaujala. Příběh je převyprávěná pohádka, je plný archetypů, symbolů a scén, které důvěrně známe. Přesto je originálně pojatý, jsou v něm zvraty a především dobře napsané postavy. Vyprávění sice sledujeme z pohledu mladé dívky, ale má hloubku, je dospělé a někdy víc realistické (i přes všechnu tu magii kolem) než bychom čekali. Hodně oceňuji detaily a určité duševní pochody a chování postav, které by možná udělal nebo cítil v podobné situaci i čtenář. SPOILER Vztah hlavních hrdinů mi vůbec nevadil, a to jak se vyvíjel by nás se znalostí jejich protichůdných povah ani nemělo překvapit. Závěrečná část mě potěšila, hlavně konečná pointa hvozdu a to, že nemá vyloženě otevřený konec, který slibuje 10 dalších dílů.

27.10.2019 5 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Kniha mě docela zklamala. Zaujal mě námět, podobné příběhy mám moc ráda (i když už mi není náct :)), ale čekala jsem daleko víc. Je to škoda, protože kniha má potenciál a místy i atmosféru, ale působí na mě příliš povrchně a hlavně ke konci je dost zmatená a překombinovaná. Myslím, že by se mohla líbit spíš mladším čtenářům, ale podle mě existuje spousta podobně laděných, ale mnohem lepších knih.

27.10.2019 1 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

V kostce moje dětství :D A jsem opravdu ráda, že jsem v podstatě "vyrostla" s Harrym, jak u nás knížky postupně vycházeli. Tahle kniha byla jedna z těch, co mě přivedly k fantasy a sci-fi literatuře a je pro mě opravdu výjimečná.

29.12.2018 5 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Tak tohle bylo opravdu výborné. Po přečtení všech tří u nás vyšlých knih autorky musím znovu potvrdit, že jejich kvalita začala vysoko a dál stoupá. Proto se už moc těším na další, které přijdou.
Vespertina je za mě zatím nejlepší. Příběh se odehrává ve světě, který sužují mrtví, a který má skvěle vybudovanou ponurou atmosféru. Základní premisa mi sice po pár prvních stránkách okamžitě evokuje Lockwooda a spol., naštěstí se ale kniha nakonec ubírá jinými cestami. Svět je pevně vybudovaný a prodchnutý náboženskou víru, což mu dodává výborný viktoriánsky gotický vibe.
Hlavní hrdinka Artemisia je někdo, komu celkem rozumím. Asi proto se mi kniha tak líbila, poznávala jsem se totiž v některých aspektech jejího chování. Artemisia je introvert, asociál, nemá ráda lidi, protože neví, jak s nimi komunikovat a nerozumí jim, což ji stresuje, také trpí jasnou PTSD, která se projevuje mnoha způsoby (a všechno tohle je opodstatněné a vysvětlené v průběhu knihy). Zní to temně, ale plyne z toho hodně zajímavých a zábavných situací, především v interakcích s druhou důležitou postavou - přízrakem. Každopádně, taková hrdinka se v YA moc nevidí a já to oceňuji, protože si myslím, že je potřeba - hlavně v cílové skupině čtenářů. Je příjemné po všech těch dokonalých a vyrovnaných bohyních najít někoho, kdo by si nejradši místo záchrany světa (která obnáší pozornost lidí) zalezl do krypty a balazamoval mrtvoly.
Díky tomu se kniha vyhne několika velkým klišé. Baví mě, jak umí být naturalistická a pravdivá a potom je to čistokrevná fantasy.
Musím zmínit ještě vedlejší postavy. Kromě sarkastického přízraku je jich tu ještě pár, ke kterým najdete sympatie, ale nechci spoilerovat :).
Je to skvělé oddechové čtení a já doufám, že se stejně jako u Thornů dočkáme pokračování.

18.11.2022 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Krásný příběh o lásce až za hrob - a kaméliích.

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Zvláštní kniha, která mě vtáhla do temného lesa a už nikdy nepustila zpět. Našla jsem ji úplně náhodou v antikvariátu. Asi to byl osud.

Temná věž Temná věž Stephen King

Tohle byla velmi dlouhá a velmi vyčerpávající cesta - nejen pro Rolanda, ale i pro mě jako pro čtenáře. Sérii jsem četla několik dlouhých let s mnoha přestávkami, protože najednou by to podle mě bylo trochu jako hraní si s ohněm. Tenhle umírající svět je tak obrovský, magický, podivný a děsivý, že by se v něm dalo snadno zabloudit a nikdy do cíle nedojít. Ale Ka je jako kolo... Závěr této cesty mě ohromil a tak trochu srazil na kolena. Ale vlastně mi to mělo být jasné mnohem mnohem dřív.
Myslím, že je to Kingovo mistrovské dílo a nepochybně mu musel obětovat velký kus duše. Rozhodně se k Temné věži ještě vrátím.

Bouře ozvěn Bouře ozvěn Christelle Dabos

Nejdřív je třeba říct, že tahle kniha je celá jedna obrovská podivnost. Četla jsem ji hrozně dlouho a není divu, je dost náročná . Děje se tu spousta věcí, které naprosto nedávají smysl, aby se to na konci všechno poskládalo do sebe jako to rozbité zrcadlo. Musím říct, že když vezmu sérii jako celek, nikdy jsem nic podobného nečetla. Jestli existuje originální fantasy svět, tak je to právě tady. Celou dobu se nestačím divit nad detaily, kterých jsou stovky (ať už je to minulost, postavy, předměty, místa i celková pointa). Panuje tu kouzelná atmosféra, trochu stempunk a vlastně v podstatě v knihách uvidíme jeho naprostý zlomek tohoto světa - pouhé 3 archy z 22... Fantazie tedy může naplno pracovat.
Musím taky zmínit postavy, které jsou úžasně živé, jejich osudy, dobré i zlé a jejich vývoj se mě hluboce dotkly.
MOŽNÁ SPOILER.
Co se týká závěru série, není to uspokojivý závěr, ale vlastně jsem to tušila a tak nějak to dává smysl. Některé cesty prostě musejí pokračovat dál a já věřím, že nakonec skončí šťastně. Ba i něco víc než to.
Myslím si, že právě tímhle otevřeným koncem, který je zároveň šťastný i tragický, dala autorka svým knihám naději a opravdový život. Skrz nás - čtenáře a naši představivost. Určitě si přečtu sérii ještě jednou s odstupem jako celek, nepochybuji, že toho uvidím ještě víc.

30.12.2021 5 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Úžasná kniha s atmosférou, která ve mě pořád i po letech rezonuje. Koupila jsem si ji na základě obálky, která mě zaujala a nevědomky jsem našla zlato. Četla jsem ji už mockrát a pořád mě baví. Je to propojení pohádek a morbidních hororových prvků, nechybí silné trochu povědomé postavy (Jake, Roland, Lovkyně, Hákáč, ...), temné epické výjevy, ale ani malá hnusná všední tajemství. Kniha je v kategorii pro děti, čemuž moc nerozumím. Asi bych ji nedala číst dítěti dřív než třeba ve čtrnácti. Hlavním motivem knihy je ztráta nevinnosti a iluzí. Objevují se v ní ruku v ruce s pohádkami i dospělá vážná témata a náznaky. A nebere si servítky.

25.11.2020 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Na mě tahle kniha fungovala. Je kratší, má spád a zápletka je podle mého vnímání opravdu hnusná a děsivá. Obsahuje osvědčené Kingovy speciality, především "obyčejné" věci a postavy proměněné v horor skrz oči dítěte, šílenou dlouhou beznadějnou situaci v závěru a plastické reálné postavy, a to včetně psa. Hodnotím ji kladně, pokud se chcete hnusit a bát :).

25.11.2020 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

(SPOILER) Nic moc jsem od Holubice a hada nečekala, ale ve finále to tak hrozné není. Je to oddechové nenáročné čtení, nad kterým ale nesmíte moc hluboce přemýšlet.
Hlavní postava Lou se mi líbila, její pouliční mluva mi nevadí a není to žádná molly sue. S Reidem už je to trochu horší. Vzhledem k tomu, co se kolem něj děje a co má za sebou, působí jako naprostý hlupák, když Lou až do konce neodhalí. Vlastně všechny postavy se občas zachovají docela hloupě nebo naprosto nepochopitelně. Co mi vadilo byly ty "zvraty", které byly buď velmi průhledné nebo vycucané z prstu. Asi největší problém mám s celým tím divadlem okolo sňatku a s jeho odůvodněním. Sice ta hate-love linka je podstatou celé knihy, ale mohlo to být vymyšleno uvěřitelně.
Naopak se mi líbil nápad, fungování magie něco za něco a francouzský nádech.

17.07.2020 2 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Knihu jsem si objednala více méně ze zvědavosti a taky proto, abych si trochu mentálně odpočinula od současné situace. Mé očekávání se splnilo, čtení jsem si užila, občas si ráda dopřeju romantiku z dob minulých. Kniha je hodně inspirovaná Pýchou a předsudkem. Musím říct, že mě překvapil dobrý styl psaní, autorka má rozhodně potenciál!
Co by se knize ale dalo vytknout je opakování situací vzhledem k její délce. Prakticky s hrdinkou prožíváme její měsíc trvající "brigádu" den po dni se všemi každodenními situacemi. Pokud si ale přečtete závěrečné autorčino poděkování, je vám jasné proč - kniha totiž vznikala na Wattpadu, takže v jednotlivých kapitolách vycházejících s časovým odstupem, což tohle trochu vysvětluje. V knize je také nakousnuta spousta zajímavých témat, jejichž větší rozpracování nebo dořešení by ji posunulo o level výš. Další, co se mi moc nelíbilo byl konec. Na to jak se příběh celou dobu loudá, nabere konec až brutálně na rychlosti a zrovna tady by se dalo všechno trochu víc rozvést a hlavně dovyprávět to, na co jsme vlastně celou dobu byli zvědaví (a kdoví proč na to čekáme až do poslední kapitoly).
Celkový dojem je ale kladný. Je to prostě odpočinkové čtení pro holky :).

05.04.2020 4 z 5

Kniha je hodně jednoduchá. Je plná různých halucinogenních scén a výjevů, kdy nevíte co je skutečnost a co blud a obyčejné věci se tu mění v děsivé příšery. A právě ta jednoduchost a zároveň nejistota, dost věrohodně navozuje pocit hrůzy z neznámého, vnímaný očima dítěte.

28.03.2020 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Nádherný příběh. Stejně jako ve Ve stínu hvozdu (nemůžu se rozhodnout, která z těchto knih je lepší), i tady autorka čerpá ze slovanských pohádek a mytologie, které jsou mi (a myslím, že nám Čechům obecně) velmi blízké. Kniha se odehrává v Litvě. Moc se mi líbí jak vykresluje pohádkové i drsně realistické momenty, dýchá na čtenáře mrazem a sněhem, ve kterém se blýská zlato a hlavně má postavy, které přemýšlí a jsou velmi lidské.
Kniha sleduje osud tří hrdinek, každá je úplně jiná, žije jiný život a nejsou to žádné krásné princezny. Jedno mají ale společné - sílu ovlivnit svůj osud. Zní to jako strašné klišé, ale nebojte, kniha rozhodně klišé není. Tohle je hlavní poselství, které je cítit už ve Ve stínu hvozdu, ale tady vyznívá ještě o něco silněji. Je to poselství o síle žen zvolit si svůj osud ve světě, kde je běžné, že to za ně dělá někdo jiný.
Všechny tři příběhy se nakonec propletou, nechybí láska, kouzla ani napětí. Zároveň velmi oceňuji, že kniha je uzavřená a není součástí žádné série. Opravdu mě uchvátila jako málo knih za poslední dobu.

28.03.2020 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Knihu jsem si koupila asi ve 14. Stála mě všechny tehdejší úspory, ale byla tak nádherná a já tolik milovala draky, že jsem nemohla jinak. Příběh mě tehdy upoutal a četla jsem ji několikrát. Teď po tolika letech nemůžu nevidět chyby a zjevnou inspiraci jinými fantasy, přesto si ale myslím, že na tehdy patnáctiletého kluka je to dílo obdivuhodné. Líbí se mi, jak je kniha naivní, stejně jako hlavní hrdina, tak nějak to dává smysl. K Eragonovi se vracím s hezkými vzpomínkami a určitě patří mezi knihy, které mě ovlivnili.

10.02.2020

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Pozor spoilery.
Je hodně znát, že během příběhu nedospěl jen Eragon, ale i sám Paolini. Čtvrtá kniha je vyzrálejší, ale přesto se bohužel nevyhne zbytečně zdlouhavým částem. Poprvé jsem ji četla před několika lety a to některé pasáže rychločetbou, popř. jsem je přeskakovala. Podruhé jsem ale všechny díly poslouchala jako audioknihu v podání Martina Stránského. Mohu vřele doporučit, jeho hlas i přednes jsou skvělé a pozvedlo to příběh o kus výš.
Co se týká postav, velmi mě nudí pasáže s Roranem. Pořád řeší ty samé situace, které nemají žádný vliv na příběh a k tomu má obludný plotarmor, takže celou dobu víme, že se mu vlastně nic nestane. Čekala jsem, že zemře při likvidaci Barsta, ale ne... Dokonce ani Birgit ho na konci nezabila, což by byl prostě neuvěřitelný zvrat, co si budeme povídat.
Safira je vážně skvělá. Eragon je sice někdy nechápavý (viz co znamená kočkodlakova "většba" atd.), ale líbí se mi jeho finální změna a elfí způsob myšlení. Jen mě mrzí, že je jeho postava taková příliš kladná a plochá a vlastně pokaždé má hrozné štěstí. Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že příběh z pohledu Murtagha jako hlavního hrdiny by mohl být lepší. Je to asi tím, že Murtagh umí myslet i na sebe, má špatné vlastnosti, silnější příběh, je tvrdší. A nakonec je to láska, která ho vykoupí a osvobodí. Je mi líto, že v knihách nebylo víc kapitol s ním, nebo nějaké z jeho pohledu (třeba místo části Roranových). Také nás to ochudilo o Trna. Moc ráda bych poznala jeho a to jak vnímá situaci. Závěr linky Murtagha s Nasuadou byl poměrně realistický, přesto bych se nezlobila za nějaký náznak šťastného konce. Všechny kladné postavy mají totiž nepřirozený smysl pro povinnost a sebeobětování, bylo by svěží, kdyby Nasuada nakonec trochu myslela na svoje štěstí i třeba na tajňačku :D
Vyvrcholení vztahu Eragona a Aryi se mi naopak líbí. Bylo by divné kdyby to skončilo jinak. V podstatě se ani nevyplnila tahle část Angeliny věštby, protože žádný neobyčejný milostný vztah se nekonal.
Galbatorix mě zaujal, jeho motivace mají smysl. Taky by neuškodilo vložit ho do příběhu dřív.
Závěr knihy a Eragonovo rozhodnutí mohlo přijít po delší době. Vlastně když o tom přemýšlím, dráčata by se přece nevylíhla všechna najednou, určitě by trvalo roky, než by jich bylo tolik, aby dělala problémy obyčejným lidem.
Celkově mám ale sérii ráda, je to pro mě nostalgie :).

09.02.2020 4 z 5

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Příběh ze stejného světa jako Prachožrouti, s nimiž je propojený hlavně postavou Toola. Opět jednodušší příběh, ale zasazený v úžasných, syrových a znepokojivě reálných kulisách postapokaliptické Ameriky. Hlavní dojem, který mám vždycky při čtení knih tohoto autora je, že celou dobu vím, že to prostě nemůže dobře skončit. Fandím postavám, ale uvědomuji si, že stejně nemůžou dosáhnout žádného trvalejšího happyendu. Takže se o to víc radujete z jejich drobných vítězství, která jsou ale často hodně draze zaplacená. A to je hodně působivé.

28.10.2019 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Hodně originální, znepokojivá a trochu těžší kniha. Člověku celou dobu mrazí, protože tahle vize budoucnosti je až děsivě reálná a nutí k zamyšlení. Oproti ostatním Bacigalupiho knihám je Dívka na klíček složitější a místy se nečte úplně snadno, ale výsledný dojem opravdu stojí za to. Pokud vás baví antiutopie, postapo a biopunk, nevynechejte ji.

28.10.2019 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Do Smrtícího vzdělání jsem se nemohla vůbec začíst, takže jsem ji na dva roky odložila. Hned od začátku na nás hlavní hrdinka hrne desítky na první pohled nesourodých informací, neznámých slov, jmen atd. Takže jsem získala dojem, že to bude nějaká šílená blbost. Protože jsem ale četla předchozí knihy od Novik, nechtělo se mi věřit, že je můj dojem správný. A taky že ne. Potom, co jsem se překonala a dostala se přes prvních asi 50 stran, jsem najednou zjistila, že mě příběh úplně vcucnul a nemůžu přestat číst. Scholomancie je skvělá, napínavá a naprosto originální série. Tempo je rychlé, informací hodně, není to lehké čtení a hlavní hrdinové jsou naprosto sví. Doporučuju ale všemi deseti!

14.01.2024 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Ještě lepší než první díl. Tady už jsem byla zaháčkovaná tak, že jsem měla knihu přečtenou asi za den. Skvělé postavy a postupné doplňování informací vás nutí neustále měnit názory a pohled na prakticky všechny věci v příběhu. Do toho přijde každou chvíli nějaká zajímavá dějová klička a k tomu je tu ohromující závěr. Jsem celkem ráda, že jsem nemusela na třetí díl čekat :D.

14.01.2024 5 z 5