ArwenEvenstar ArwenEvenstar komentáře u knih

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Líbí se mi autorův slovní i situační humor. Kniha je rozdělena do krátkých kapitol, takže se dobře a svižně čte. Očima malého chlapce sledujeme události v Protektorátu Čechy a Morava. Ačkoli se děj odehrává v nelehké době, nejdeme v knize spoustu úsměvných momentů. Prostřednictvím malého vypravěče se čtenář seznámí s historickými událostmi a s venkovskými zvyklostmi, jako je draní peří, sbírání klásků... Mezi řádky také můžeme vyčíst, že ne každý člověk je takový, jakým se na první pohled tváří být. A že černá ovce rodiny nemusí být osoba, na kterou všichni ukazují.

31.10.2020 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kdysi jsme v šesté třídě dostali jako povinnou četbu Boj o první místo. Tenkrát mě četba Foglara vůbec nenadchla a řekla jsem si, že nic dalšího od něj číst nebudu. Po patnácti letech se mi do rukou dostala Záhada hlavolamu a já se rozhodla zjistit, proč je tato kniha tak oblíbená. Příběh mě pohltil hned po přečtení prvních stránek. I když jsem tušila, kdo tajemný Em je, nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla poslední řádku o tajemném hlavolamu Jana Tleskače.

01.04.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jak je možné, že jsem tuto knihu nečetla dřív? Krásný archaický jazyk je přímo balzámem na duši a autorův humor jakbysmet. Sluha Saturnin, který dostává ostatní do neobvyklých situací, si hned získal moje sympatie.

Dědečkův vysvětlovací dopis mi přišel zbytečný. Závěrečná část knihy byla z mého pohledu nudnější než zbytek díla. Zachránit se to nepodařilo ani Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. I tak se však ke knize ráda vrátím.

30.01.2021 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(SPOILER) Ani tentokrát Moyesová nezklamala. Kniha je sice dějově nenáročná, ale za to plná emocí. Typická love story je narušena motivem eutanázie. Příběh poukazuje na to, že láska znamená respektovat názor druhého i přes vlastní nesouhlas. Láska znamená nechat druhého odejít, i když vám to zlomí srdce.

Škoda těch pár kapitol, které byly psané z pohledu jiných postav. Trochu mi přišlo, že autora tenhle způsob psaní musí nacpat do všech svých knih. Tady si ale ty tři kapitoly mohla klidně odpustit.

20.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha se četla velmi svižně. Do příběhu zasahuje spousta skutečných historických událostí, to ale nepůsobí rušivým dojmem. Situace, ve kterých se hlavní hrdinové postupně ocitají, byly na můj vkus až příliš absurdní. Nakonec jsem ale byla s knihou velmi spokojená.

Po dočtení se nemůžu zbavit myšlenky, jestli měla hrdinka tolik štěstí, nebo tolik smůly, nebo obojí najednou. Jak často se vám totiž stává, že sedíte ve starém domě uprostřed lesa, popijíte se švédským králem finský drink, mezi vámi sedí agent Mossadu, který vás chce zabít, a vy řešíte, jak naložíte s atomovou bombou, která vlastně neexistuje?

30.05.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove, osudem zkoušený mrzout, který nakonec, i když se tomu brání, znovu nalezne smysl života a zjistí, že stále může být k užitku.

28.11.2021 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Kdo nepije ořechovku a nezajídá ji prozacem snad nemá na Kostce co dělat. Aristokratka opět nezklamala a pobavila.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Kniha byla úsměvná, ale že bych se popadala smíchy za břicho, to říct nedá. Nicméně osazenstvo hradu Kostka včetně kastelána Josefa, který asi nemá jiné oblečení než špinavý župan, svérázného zahradníka pana Spocka a sprosté kuchařky paní Tiché jsem si oblíbila. Určitě se chystám i na další díly této série.

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Skvělé oddychové čtení. Autorovo líčení korfské přírody a její zvířeny i vyprávění rodinných historek je milé pohlazení po duši. Určitě to není poslední knížka, kterou jsem si od Durrella přečetla.

31.01.2020 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Stále dokola mě napadá otázka, zda byl někdo z hlavních hrdinů knihy normální.

19.02.2022 4 z 5

Čtvrtý díl Aristokratky pro mě byl zklamáním. Sice se v knize objevují všichni blázniví obyvatelé hradu Kostka, které dobře známe z předešlých dílů, ale tentokrát to prostě není ono. Možná je to tím, že autor knihu napsal jinak. Děj se točí jen kolem událostí jednoho dne. A že se toho na Kostce bez dozoru může za jeden den stát opravdu hodně. V knize je spousta humorných situací, ale předešlým dílům se to prostě nevyrovná.

03.08.2021 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl série mi přišel mnohem vtipnější než ten předcházející.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Na sérii, jejímž hlavním hrdinou je Harry Hole, jsem četla jen samé dobré recenze. Nalákaná ohlasy a přečtením knihy Lovci hlav jsem se tedy pustila do čtení. První část knihy mi přišla strašně rozvleklá. Ve druhé části se děj sice zrychlil, ale začal mi vadit Harry Hole. Nějak jsem nemohla zkousnout, že vyléčený alkoholik začal opět pít a chovat se nepřístojně. Určitě jsem už četla detektivky, které se mi líbily víc, ale myslím, že Nesbo ještě dostane šanci.

30.05.2021 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přiznejme si, kdo z nás párkrát nepřemýšlel o tom, jak by vypadal jeho život, kdyby se rozhodl v některých situacích jinak? Možná že pak by byl náš život šťastnější, úspěšnější, dokonalejší,... Hlavní hrdinka příběhu, Nora, má možnost vyzkoušet si, jaké by to bylo, kdyby jednala jinak. Nakonec ale zjišťuje, že ani kdyby změnila svá rozhodnutí, nebyl by její život bez potíží. Smutek, neúspěch a překážky k životu prostě patří. A jak se v knize několikrát píše: "Není důležité na co se díváš, ale co vidíš."

20.08.2022 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

(SPOILER) Od knihy, která dostala prestižní ocenění, jsem očekávala, že bude více čtivá. Na začátku jsem se musela do čtení nutit, pak se to zlepšilo, ale znovu přišly nudnější pasáže a do děje mě vtáhl až konec knihy.

Mile mě překvapilo zasazení příběhu do historických událostí a výstižné popsání dobové atmosféry. Autor poukázal na to, že dějiny nemají vliv pouze na životy jedinců, ale i na architektonické památky. Ale zatímco obyvatelé vily odcházejí a přicházejí noví, kouzlo skleněného pokoje zůstává stejné bez ohledu na politickou situaci.

Rušivě na mě působilo množství erotických scén a milostných trojúhelníků. Vážně by se bez toho příběh líčící osudy významného architektonického skvostu neobešel? A bylo nutné vtisknout téměř každé ženské hrdince lesbické sklony?

Závěr knihy, kdy se setkají Marika s Otýlii působí hodně nepravděpodobně, možná měl autor knihu ukončit o pár kapitol dříve a čtenář si mohl osud Katy a její dcery domyslet.

Ačkoliv jsem s knihou nebyla úplně spokojená, po jejím přečtení jsem si vyhledala informace o skutečné historii vily Tugendhat a v blízké době se chystám i na její prohlídku.

14.07.2021 3 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Ani tentokrát Stínadla nezklamala. Příběh byl opět napínavý a dobrodružný až do konce. Celou sérii jsem přečetla během jednoho týdne.

01.04.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátký příběh, který nutí k zamyšlení, co všechno je člověk schopen udělat pro svého přítele.

30.12.2020 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

(SPOILER) Přečteno jedním dechem. Série Aristokratka se mi moc líbí, ale byla jsem ráda, že se tato kniha nesla v trochu odlišném duchu. Prostředí zámku a podivné zaměstnance mají knihy společné. U Deníku kastelána se mi líbila tajemná atmosféra, jen mě mrzí, že některé záhady nebyly víc rozvedeny. Co měl znamenat prstýnek v kryptě, jak to bylo s elektrickým proudem, který zastavil rotvajlery? Jak Otto vyléčil malou Evičku? A co vosková figuríny malé Arnoštky? Doufám v další pokračování.

13.07.2022 4 z 5

Knihu Robinson Crusoe jsem poprvé otevřela před více než deseti lety. Tehdy mě ale její děj nezaujal a já se nedostala dál než za první kapitolu. Před nedávnem jsem se, částečně díky čtenářské výzvě, rozhodla, že tuto knížku konečně přečtu celou, a musím říci, že nelituji. Ke knize se určitě ještě vrátím. Ráda bych si ji přečetla nezkrácenou v původní podobě.

26.06.2017 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

V knize se setkáme s několika postavami, které dohromady pojí salón Hany Podolské. Prostřednictvím jejich osudů můžeme "prožít" významné události 20. století, únorovým převratem počínaje a srpnem 1968 konče. Jak už rozpětí událostí napovídá, v knize se objevují různě dlouhé časové skoky. Moc mě ale bavilo pozorovat, jak různorodě může jedna událost ovlivnit život lidí. Vložené básně mě spíše rušily, ale chápu, že měly přispět k vylíčen atmosféry 50. let.

13.07.2022 4 z 5