ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

85%
...Ticho našeho domu bylo nervózní a křehké, naplněné nevyřčenými slovy. Hrozilo, že se protrhne a všechna zadržovaná slova se vyhrnou ven, zůstanou viset ve vzduchu a už nikdy se na ně nepodaří zapomenout.

Nevím, proč mě Alena Mornštajnová dosud míjela, nebo spíš proč já jsem míjela ji. Píše neobyčejně čtivě, jasně a srozumitelně, postavy má vykresleny tak dokonale, že si k nim musíte najít vztah a vytváří silné příběhy. Já jsem byla dojatá, což se mi stává u mála knih. Navíc se jedná o příběh, ke kterému se zase ráda vrátím, i když z něj dýchá tolik smutku a melancholie.
Děkuji Vám paní Mornštajnová za tento čtenářský zážitek.

13.04.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

81%

Krásný román, můj první od H.M.Körnerové. Anička byla obdivuhodná, silná žena, nechápu, jak mohla prožít z velké části smutný život, často hodně těžké rodinné situace, a zvládala to. I když ona by mi asi řekla, že měla život šťastný. Knížku jsem přečetla jedním dechem, úplně mě pohltila, patří k těm, na jaké se nezapomíná a nebude to moje poslední od autorky. Je zvláštní, že dlouho psala "do šuplíku", neměla odvahu příběhy představit čtenářům, když je to tak výborná spisovatelka.
Určitě doporučím všem. Po přečtení se moje starosti stávají malichernými.

25.02.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánku, kaštánku, jen pojď dál.
Máš-li nějaké kaštánky pro mě,
rád bych si je vzal.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jasný pětihvězdičkový thriller. Temný, mrazivý, napínavý, nápaditý, inteligentní,výborně vymyšlený, s dokonalou zápletkou, několika zvraty a k tomu emotivní. Je velmi čtivý a všechno do sebe srozumitelně zapadá. Dalšími superlativy plýtvat nebudu, opakovala bych kladná hodnocení čtenářů na tuto knížku.
Nevím, jestli autor navazuje na Stiega Larssona, protože jsem ho nečetla, ale v tomhle případě nálepka "TOP thriller" nelhala.

22.09.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Na mě je to dost vysoké hodnocení, ale knížkou jsem si zlepšila náladu v koronavirové nepříjemné době. Je to hodně jednoduché, ale neurazilo mě to. Nesmála jsem se sice pořád, ale byla jsem vděčná, že můžu vypnout, nemuset se nijak soustředit na děj a odpočívat. Další díly jsou prý slabší, ale přečtu si je taky.
Správná oddechovka!

01.04.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přiznám se, že jako malé mi Malý princ nic moc neříkal, dokonce ani ve dvaceti to ještě nebylo ono. Teprve teď j si ho opakovaně pročítám a nacházím jeho skutečné kouzlo.

12.10.2019 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

85%
"Křič, Kate. Kvůli mně." Dojde ke mně, nakloní se nade mě. "Křič".
Udělám jediné, co v tuto chvíli svedu a plivnu.
Celý ztuhne, potom vystrčí jazyk a slízne slinu, která mu přistála vedle koutku.....

Teprve až u nás vyšel 10. díl z prostředí Amišů, vzala jsem i já do ruky 1. díl knižní série od Lindy Castillo. Netušila jsem, že mě thriller bude tak hodně bavit, i když už mě to mohlo napadnout na základě jeho hodnocení. Dochází tady k mimořádně brutálním vraždám, které se podaří náčelnici Kate nakonec vyřešit. Příběh se velice dobře čte a je hodně napínavý. Kate jsem si oblíbila hned a těším se na další díl s ní.
Knížku určitě doporučím.

30.07.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

85%

Moje druhá knížka od autorky a opět úžasný čtenářský zážitek. Postavy jsou v knížce nádherně vyobrazeny, silný příběh s mnoha tajemstvími týkající se tří generací jedné rodiny je krásně vyprávěný a plný emocí. Věřím, že na Irmu, Editu, Magdu, Kristýnu a Hedu hned tak nezapomenu.
Vřele doporučuji.

11.05.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Sůl moře je kniha, na kterou se nezapomíná. Je to velice silný příběh, čtivý a dojemný, nadchl mě. Fandila jsem všem hrdinům knihy (až na pomýleného Alfreda) a prožívala jsem s nimi všechna utrpení i krátké okamžiky radosti. Jsem také vděčná za to, že jsem se dozvěděla o katastrofě lodi Wilhelm Gustloff, informace o ní jsem si hned vyhledala na internetu.

27.10.2018 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Měla jsem už dlouho zálusk na tuto knihu, která vyvolala tak rozporuplné čtenářské reakce. Přečetla jsem ji na jeden zátah a představovala pro mě nevšední čtenářský zážitek. Napětí, zvraty, věrohodně vykreslené postavy, skvělá zápletka, to všechno tento výborný psychologický thriller splňuje. A věřím, že není určený jenom pro ženy.

04.08.2018 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

85%
Ale byly to právě oči, které ji prozradily. Přimhouřila je a usmála se. Úsměvem, který Josii naplňoval nespoutanou hrůzou tak dlouho, jak si jen dokázala vzpomenout. Malá holka někde uvnitř se zalekla, ale její dospělá verze - náčelnice policie - se postavila na odpor.

Skvostný thriller! Neuvěřitelně čtivý, napínavý, s parádní zápletkou, několika zvraty, velkými překvapeními a s nečekaným rozuzlením. Myslím, že tady se konečně dozvíme o životě náčelnice Josie Quinnové všechno podstatné. Současnost je tady prokládána vzpomínkami na dětství Josie. Josie je senzační ženská, moc ji obdivuji.
Tahle knížka se prostě nedá odložit, doporučuji ji, určitě si ji nenechte ujít!

04.01.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Po letech jsem přečetla znovu a pokud bych měla vyjmenovat skutečně dobré thrillery, tenhle k nim patří. Neuvěřitelně čtivý, s napětím a pořádným překvapením nakonec. Ano, je to hodně brutální, ale to už jsou thrillery ze série s detektivem Hunterem všechny. Upozornění: Není pro slabé povahy. Ti ostatní, kterým se kniha ještě do ruky nedostala se mají na co těšit.

05.11.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

80%
"Zasraná vesnice! Zasraná Jelení Hora. Bože, já to tu tak nenávidím! Ne-ná-vi-dím! "
Vzedmula se v ní tak ohromná vlna vzteku - na tohle místo, ale hlavně na sebe samotnou -, že musela křičet, řvát, sípat a vzlykat. Nedokázala se ovládnout a bylo jí jedno, kdo ji dole ve vsi uslyší. Převalila se nejdřív na bok a pak padla břichem do trávy, zabořila do ní obličej, svírala drny v dlaních, vzlykala do země a polykala chuť hlíny a rosy.

Úžasně vykreslená atmosféra malé šumavské pohraniční vesnice, překrásně vylíčená příroda a tajemství, která mohou zůstat skrytá po celé generace - to je Michaela Klevisová a její Prokletý kraj. Nebudu znovu opakovat pochvaly, které na knížku píší uživatelé s pozitivními komentáři. Mě oslovil zrovna hned první přečtený od oblíbeného čtenáře Gustik5, který je moc hezky napsaný a mluví mi z duše.
V upoutávce je napsané, že jde o detektivku, ale detektivní linka je v příběhu jen velmi okrajová. Koho to odradí od čtení, jeho chyba, přijde o hodně. Tímto také knížku doporučuji k přečtení.

23.10.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

80%
Jedna straka pro smutek je, druhá pro radost. Třetí dívku znamená. Na té třetí jsem se zasekla, prostě se nedokážu hnout z místa.

Přečetla jsem si znovu a pořád si stojím za tím, že se jedná o vydařenou a originální psychologickou detektivku. I když jsem si vraha pamatovala, charaktery jednotlivých postav a jejich vývoj jsou autorkou vykresleny tak dokonale, že nejde přestat číst.
Rachel mě ovšem neskutečným způsobem štvala. Ale co nadělám, bez téhle alkoholičky ve vlaku by knížka vůbec nevznikla.

18.01.2021 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

81%

Autorka opět nezklamala. Děj se tentokrát odehrává v pro mě blízké lokalitě. A je to zase o obyčejných lidech, jejich tajemstvích, trápeních, lžích, touhách. A všechno se tady točí kolem ptačí rezervace vznikající v místních mokřadech. Povídání o ní mě taky bavilo. A až ke konci zjistíte, proč má knížka takový název.
Ráda doporučím.

21.05.2023 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

81%
Napínala zrak do tmy, srdce jí bušilo a nakonec se rozkřičela. Řvala, dokud jí nezačalo zvonit v uších a hlasivky nevypověděly službu.

Přečetla jsem si s chutí znovu. Líbí se mi oddělení Q, líbí se mi Carl a líbí se mi Asad. S Merete jsem prožívala každý okamžik jejího útrpného vězení. Příběh nepostrádá napětí a na závěr je hodně akční. A Asad se nezdá!
Pořád doporučuji k přečtení.

05.11.2020 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

83%

Neřekla, nedokázala se přimět říct nahlas to, co obě věděly. I kdyby šel únosce po penězích nebo měl něco osobního proti Lucyiným rodičům, neznamenalo to, že se Lucy vrátí domů živá.
Skvělé, skvělé, skvělé! Sedmiletá holčička Lucy milující motýly zmizí takřka před očima rodičů z kolotoče. Rozbíhá se rozsáhlé pátrání. Po určité době je více než jasné, že holčička byla unesena. Únosce se spojí s rodinou a navíc se rozhodl postupně zavraždit nebo ublížit těm, kteří mají k rodině nejblíž.
Zápletka je dokonalá, stejně jako závěr. Thriller je napínavý s překvapivými zvraty. Josii Quinnovou mám moc ráda už z předešlých dílů a hodně se zajímám i o její soukromý život.
Doporučuji a těším se na další díl!

23.04.2023 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Vynikající! Brutální a zvrácené, ale velmi dobré. Líbilo se mi jak pátrání po Opičím vrahovi a snaha zachránit poslední oběť, tak deník Opičího vraha. Sama Portera a ostatní vyšetřující jsem si oblíbila a doufám, že se s nimi zase setkám v dalším díle. No a závěr je prostě skvělý, i když otevřený. Kniha si tentokrát nálepku Mezinárodní bestseller zaslouží. Nezbývá mi, než ji DOPORUČIT.

Pozor SPOILER!
Moc se mi líbil deník, jak už píši výše. Měl jsem krásné dětství... MATKO, OTČE...Probůh, všichni tak úchvatně šílení!!!!

28.05.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

V knize se odvíjí příběh slepé francouzské dívky Marie-Laury a německého chlapce Wernera v období let 1936 až po skončení 2. světové války.
Příběh je psaný nádherným jazykem, s hloubkou a citem.
Nedokážu dokonale vyjádřit, jaký pocit ve mně kniha zanechala, ale rozhodně patří k těm nejkrásnějším, které jsem četla.
A bez váhání bych se podepsala pod komentář Evaho73 nebo Šánky.

06.05.2018 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

81%
"Jsme rodina. Máme jenom sami sebe, na nikoho jinýho se spolíhat nemůžeme. Na přátele, partnery, sousedy, spoluobčany, stát. To všechno je jenom iluze, která vezme za svý, jakmile půjde do tuhýho..."

Jo Nesbo opět překvapil. Napsal výborný a nezapomenutelný psychologický thriller s úžasně vykreslenými postavami. Originální, ale ponurý, temný, drsný. Konec mě dostal, i když takový jsem si ho nepřála.
Doporučuji!

02.05.2021 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

85%
..."Jak jsem říkal, je mi to líto, jenže životní cyklus parazitů je třeba dokončit. Aby se mohli rozmnožit, víš. Až bude nutné infikovat dalšího jedince, potřebuju mít nové, čerstvé parazity. Chápeš?"
______________________________________________________________________________________________________________
Skvělý thriller, dozvíme se tam hodně zajímavého o parazitech. Je velice čtivý, napínavý, občas nechutný, s výbornou zápletkou, s mnoha zvraty, které směrem ke konci přibývají a v závěru už docela překombinovaný, ale mně se to líbilo. Připravil mně hodně překvapení, to se týká i úplně poslední věty v knize.
Vřele doporučuji! Jenom bych chtěla připomenout, že je opravdu lepší číst sérii s Harry Holem postupně, jinak Vám mohou být vyzrazeny některé skutečnosti z předchozích dílů. Já jsem to zrovna neudělala.

28.05.2023 5 z 5