Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Nedaří se mi číst tuto sérii popořadě, z prvního dílu jsem skočila rovnou na tento a uznávám, že bez znalosti alespoň prvního dílu bych spoustu věcí nechápala.
Nejatraktivnější na této sérii je bezpochyby prostředí Amišů, pro nás v podstatě neznámá kultura, způsob života, zvyky, prostředí a obživa. Vyšetřovatelka Kate, která má amišskou minulost, nám dělá prostředníka mezi naším a jejich světem.
Detektivky Lindy Castillo jsou méně krvavé, co se týká detailů, ale jinak o zločiny a napětí není nouze. Děj je poměrně nabitý událostmi, zvraty, potyčkami a bojem o život. Vše doplněné minulostí postav, ve které hledáme příčiny.
Tento díl začal velmi tragicky, smrtí otce rodiny a dětí. Kate je v případu osobně angažovaná, protože se jedná o rodinu její nejlepší kamarádky z mládí. Mě samotnou závěr a rozuzlení překvapily. Kniha se velmi snadno čte, styl je jednoduchý, spíše kratší věty a stránky rychle ubíhají před očima.
Mohu doporučit, ostatně procenta hovoří sama za sebe. Ideální pro odpočinek.

17.10.2022 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Už jsem od autora četla 2 knihy ze série oddělení Q a teď se ke mně konečně dostal úvodní díl. A opět maximální spokojenost. Líbil se mi případ, líbilo se mi tvoření nového oddělení a sbližování 2 hlavních vyšetřujících a především jsem stejně jako v předchozích dílech uvítala humor a sarkasmus. Carl a Asad jsou velmi netypická dvojice, originální. Styl autora je svižný, čtivý, prostě perfektní detektivka.
Tak se i vy ponořte do vyšetřování mladé ženy, političky, která záhadně zmizela před 5 lety. Případ z minulosti, jehož rozuzlení vyžaduje pochopení ještě dávnější minulosti.
Doporučuji.

01.07.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Jelikož jsem nejprve četla druhý díl, nebyla pro mě dvojice Poe a Tilly překvapením. Naopak jsem se velice těšila na jejich seznámení a první krůčky, tušila jsem, že bez humorných situací se to neobejde. Zábavné a osvěžující.
Jinak thriller ve stejném duchu jako Temné léto. Velkou roli v Cravenových knihách hraje prostředí, ponurá vřesoviště anglické Cumbrie, tady i kamenné kruhy, které jsou dějištěm vražd.
Poe je velice sympatický, ale patrně jen čtenářům, jinak je neoblíbený, s lidmi špatně vycházející a pro vedení obávaný detektiv. Pro nás zásadový, neústupný, nesnášející nespravedlnost a příkoří, před ničím se nezastaví. Ideální hlavní hrdina.
Musím říct, že knihy tohoto spisovatele jsou psány trochu jinak a chápu, že se někomu nelíbí. Ale já jsem si dvojici Poe a Tilly oblíbila, styl autora se mi líbí, prostředí je pro mě atraktivní a případy jsou správným způsobem zamotané a neprůhledné. V podstatě na začátku skoro nevyřešitelné. Postupné odhalování stop, nějaká akce a dramatický závěr. Možná, že thriller by měl být více nabitý akcí, ale já mám ráda právě to rozklíčovávání, spolu s prolínáním se s osobním životem postav, pátrání v minulosti.
Takže už máme v dohledu další díl a já se těším. Doporučuji.

29.08.2021 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Druhý díl série, který ale dějově nenavazuje, provázanost je jen osobní a vše je dobře vysvětleno, takže se dá číst samostatně.
Pro mě sázka na jistotu a nespletla jsem se. Detektiva Frosta jsem si oblíbila už v prvním díle a v tomto příběhu se mu dostáváme více pod kůži. Sledujeme jeho morální dilema, jeho posedlost vyřešením záhady kolem smrti jeho sestry, jeho vztahy k členům rodiny a to vše z něj dělá normálního člověka. Frost není superhrdina, je reálný a velmí sympatický. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má jeho kocour Shack.
Kniha je originální svou zápletkou a v podstatě je to závod s časem, jak co nejrychleji najít nové důkazy proti známému sériovému vrahovi, který musel být propuštěn kvůli zfalšovaným důkazům. Děj je napínavý a finále dramatické.
Chápu některé výtky čtenářů ke kocourově chování, ale je prostě úžasný, tak se to dá odpustit.
Mně se kniha moc líbila, ráda ji všem doporučím a těším se na třetí díl.

23.02.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Je tak těžké se vyjádřit, když vám v hlavě víří spousta myšlenek a pocitů, které vyvolala kniha. A tohle je rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Silná a chvílemi nesnesitelná, ta pravda, kterou o sobě a o nás člověk čte, ten strach a nejistota, co bych udělala já, dokázala bych se v důležitém okamžiku zachovat správně a na čí stranu bych se přidala?
Kniha mě opravdu zasáhla, i když to tak na začátku nevypadalo. Mám ráda sport a svoje děti podporuji, takže jsem se viděla mezi rodiči, kteří, jak pan Backman píše "investují spoustu času do koníčků svých dětí, obětují se kvůli nim a utrácejí za ně tolik peněz, že se jejich význam vštípí i do dospělých mozků. Zájmy začnou symbolizovat i něco jiného...".
Někdy byla kniha tak nesnesitelná, že jsem ji musela na pár desítek minut odložit a vzpamatovat se. Ten vhled do lidských citů, do lásky rodičů, sílu přátelství, těžký boj puberťáků o důstojný život mezi puberťáky. A potom konflikt mezi tím, co je správné a co špatné. Zvolit tu těžší cestu nebo mlčet a nedívat se?
Obdivuji spisovatelský um Frederika Backmana, rozhodně ho řadím mezi nejlepší spisovatele, se kterými jsem měla tu čest. Každé slovo je na správném místě, celek je dokonalý, mistrovské dílo.
Doporučuji! Nebojte se, není to jen o hokeji...

25.06.2019 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Tak pokud se dá o nějakém ději říci, že je strhující, tak je to tento příběh. Lucy Clarke mě zatím míjela a tuto knihu jsem se rozhodla přečíst kvůli pozitivním komentářům mých oblíbených.
Sice dávám "jen" 4 hvězdy, protože pro mě to úplně top nebylo, nicméně souhlasím, že je to dobrý příběh. Krapet předvídatelný, ale jaké asi překvapení by člověk očekával od knihy s názvem Trosečníci... Co chybělo na překvapení, vynahradila svižnost děje, střídají se krátké kapitoly z minulosti a přítomnosti, obě linky jsou poutavé. A postupné rozkrývání toho, co se stalo, vás zaručeně udrží u knihy.
Je to skvělá zábava, dobře napsaný thriller a já se Lucy Clark přestanu vyhýbat. Jestli se chcete pobavit a zažít dobrodružství z pohodlí křesla, tak neváhejte.

18.02.2024 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Další kniha mého oblíbeného spisovatele. Ještě jsem u něj nepadla na vyloženě slabou knihu, možná je to proto, že ze zásady nečtu knihy od jednoho autora po sobě. Stíhám si tak odpočinout od stylu a případných podobných konceptů.
To by ale rozhodně nebyl případ této knihy, kde je zápletka velmi originální. Na začátku zdánlivě nenuceně, ale záměrně prozrazené tajemství roztočí spirálu, která může zničit vztahy a celé rodiny. Nedůvěra je mocná zbraň a rozleptává pouta. Co vypadá jako hra na dobro a zlo pod záminkou pravdy (dobře, možná i trochu z finančních důvodů), může ale skončit i smrtí. A ne jednou.
Knihy H. Cobena vždy pracují s tajemnem, šťourají se v minulosti, rozpitvávají lidské pohnutky a důsledky dávných rozhodnutí. Není nouze ani o napínavé okamžiky. A vždy mě donutí přemýšlet. Tady o tajemstvích a dani za ně, a o tom, co jsou ženy schopné udělat, aby cítily, že se o ně někdo zajímá.
Kombinovala jsem audioknihu s papírovou. Super čtení i poslech, doporučuji.

14.12.2023 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Lehké letní odpočinkové čtení pro všechny, kteří si nelibují v brutálních popisech, zato mají rádi vodu a podvodní svět. Tentokrát se podíváme do sladké vody za aligátory. A také se pokusíme rozplést případ starý 30 let.
Devízou této série pořád zůstává pohled zpod vody a popis floridské přírody. Sloan je navíc sympatická vyšetřovatelka a tým kolem ní je mírně řečeno neortodoxní. Celé je to svěží a trochu jiné než většina detektivek.
Souhlasím s ostatními, že závěr byl až moc uspěchaný, rozhodně se dalo vytěžit více.
Těším se, čím nás překvapí další díl.
Audiokniha

31.07.2023 4 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Opět strhující děj, velmi složitá zápletka a podivné vraždy. Sledujeme opětovné navazování vazeb mezi hlavními vyšetřovateli, ale i nebezpečí, které jim zase hrozí. Je to seskupení velice svérázných charakterů, trochu zidealizovaně se dokonale doplňují, respektují a bezvýhradně si důvěřují. Mně přirostli k srdci a proto autorům odpustím některé nedokonalosti a nepravděpodobnosti tohoto dílu. které tu trefně čtenáři uvádějí. Celé tajemství mi připadalo nechutné (nechci být konkrétnější) a zbyla mi pachuť na duši, protože bohužel i takovou realitu známe.
Chybí mi už jen 2 díly série a je mi již nyní jasné, že mi bude líto, až ji dočtu. Já doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Jodi Picoultovou jsem měla už dlouho v hledáčku a toto je její první kniha, která se mi dostala do rukou. Snad je to přehnaným očekáváním, protože jsem si všímala, jak je tato autorka oblíbená, ale byla jsem trochu zklamaná.
Rasismus je velké téma. Už jsem četla několik knih, které se mu věnovaly, žádná ale nebyla tak současná. Co mě překvapilo, bylo, jak stále palčivé téma to v Americe je. Samozřejmě mám povědomí o hnutí Black lives matter a občas zahlídnu nějakou velkou kauzu ve zprávách. Co mě ale zarazilo byly spíše zdánlivé maličkosti jako nakupování nebo diskriminace v práci, se kterými se ale lidé setkávají každý den.
Výběr tématu, čtivost, vykreslení charakterů, to vše se mi líbilo. Na škodu ale byl přílišný kontrast mezi hlavními aktéry, černobílé vykreslení problému, dramatičnost dovedená až za hranu a konec, který zabil věrohodnost příběhu.
Kniha není špatná, je správné si připomínat (ne vymazávat) problémy, které ovlivňují naši společnost, ale zpracování mi úplně nesedlo.

31.03.2023 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Tak konečně mi přišel do ruky třetí díl, na který jsem se opravdu hodně těšila.
Souhlasím se všemi superlativy v předchozích recenzích. Máme tu opět komplikovaný případ série vražd s tajemným poselstvím, ale vrah s tímto rukopisem je za mřížemi. Je ovšem geniální a navíc všechny vraždy souvisí s těmi, kdo ho nějakým způsobem za mříže dostali, což je minimálně znepokojující. A to nás přivádí k Maartenu S. Sneijderovi, o jehož minulosti se tu dozvíme překvapivé skutečnosti. Parťáka mu dělá Sabina Nemezová, asi jediný člověk široko daleko, který ho snese.
Vražedné pohádky jsou thriller, jak má vypadat. Je plný akce a napětí, komplikovaných vodítek, záhad a nevysvětlitelných tahů vraha. A najít v tom smysl je opravdu těžké.
Takže proč jsem se rozhodla jen pro 4 hvězdy? Střídání časových rovin bylo pro mě tentokrát matoucí. Musela jsem si opravdu dávat pozor, o které sérii zločinů se právě mluví, jinak bych se v tom ztratila. Navíc mi případ přišel už překombinovaný a konec mě nepotěšil.
Na druhou stranu velmi kladně hodnotím linku, která se týkala práce psycholožky a vývoje situace ve vězení.
Suma sumárum, ačkoliv se mi předchozí knihy líbily víc, rozhodně fanouškům doporučuji i tuto. Máte se na co těšit. A my ostatní na pokračování série.

28.10.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Skvělé! Tak ráda jsem se vrátila do světa, který Neal Shusterman stvořil, abych se dozvěděla, jak to s lidstvem dopadlo. A možná proto, že jsem neměla žádná velká očekávání a nechala jsem se jen vést fantazií a záměrem autora, byl to pro mě zase skvělý zážitek.
Smrtka byla jako zjevení, blesk z čistého nebe, něco tak originálního a zároveň tak hlubokého. Nimbus byl akčním pokračováním, kde byla morální linka trochu zastíněna akcí a zamotáváním příběhu. A Zvon je více než důstojným ukončením se spoustou nových zvratů, ale i původních kousků, které jako v puzzle zapadly, kam měly. A zpátky je tu zamýšlení nad charakterem lidstva jako takového, nad vlivem moci a nepostižitelnosti na jedince a jeho vývoj.
Shusterman napsal trilogii, která je neskutečně čtivá a napínavá, ale zároveň vás donutí přemýšlet, hledat paralely v našem světě a utvářet si názor. A doufat ve vítězství starých dobrých morálních hodnot. A přestože nemáme Nimba, i tak máme snad ještě naději.
Doporučuji.

20.12.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Tak toto bylo podstatně lepší než první díl! Skvěle napsaná detektivka, ačkoliv hlavní zápornou postavu známe prakticky od začátku. Ale můžeme sledovat tok jejích až nechutně ponurých myšlenek bez jediné stopy citů a svědomí a její souboj s Kim, která tu narazí na protivníka, který jí může podrazit nohy, protože má čím. Originální, napínavé, skvěle psychologicky zvládnuté, výborné popisy myšlení postav.
Paralelně se rozvíjí i případ zneužívání dětí, který je také nechutný.
Angela Marsons si vybírá složitá témata, která jsou pro mě velice náročná na čtení. Zneužívání dětí a sociopat, který manipuluje lidmi, kteří jsou zranitelní a v krajní životní situaci, to na mě bylo příliš silné kafe. To je důvod, proč jsem nehodnotila plným počtem, i když by si to tato detektivka zasloužila. Několikrát jsem přemýšlela, že ji odložím, že to nezvládnu, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla, protože příběh je to opravdu skvělý. Obdivuji autorčinu práci, oceňuji nastudování problematiky sociopatů a tleskám, jak bravurně vystavěla zápletku. Pro mě až bolestivě reálné.
Rozhodně doporučuji, pokud si troufáte. A jdu objednat další díl.
Čteno v originále.

17.04.2021 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Už první díl byl dobrý a tento je podle mého názoru skvělý.
Je to výborné pokračování série, ve kterém se opět setkáváme se stejnou dvojicí vyšetřovatelů, jejichž vztah se vyvíjí, ať už jakýmkoliv směrem. Oceňuji, že jsou to víceméně normální lidé s poměrně běžnými starostmi v pracovním i osobním životě. Více se také dozvídáme i o jejich spolupracovnících a i sledování jejich života je zajímavé. Objevují se nové postavy na straně zákona a i jiní lidé, kteří jsou ochotní pomoci při vyšetřování. Spojení s novinářem a počítačovým géniem detektivku skvěle ozvláštnilo a dodalo jí jiný švih.
A pak jsou tu pachatelé. Vraždy jsou na mě až moc brutální, ale chytře vymyšlený propletenec zločinců a motivů mi to vynahradil. Helen Fieldsová píše nesmírně poutavě, umí zachytit pocity i dobře vystihnout vztahy a pohnutky. A je mistryně zápletky.
Co dodat? Jen že audioknihu perfektně namluvil Jan Šťastný a já se těším, až se dostanu k pokračování.

24.01.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Rychlá a dokonale odpočinková kniha, když se vám nechce příliš přemýšlet a chcete se jen nechat unést napínavým trošičku strašidelným příběhem.
Dokonalé kulisy, odlehlá chata na konci světa, zimní bouře, bez elektriky a možnosti úniku. Christieovská zápletka - vražda v úzkém kruhu lidí, napětí, strach, nedůvěra, obviňování, na povrch se vynořuje kontroverzní minulost jednotlivých postav a možné motivy.
Svižné vyprávění bez hluchých míst, krátké kapitoly, pěkné vykreslení houstnoucí atmosféry, jen ten konec byl na mě příliš rychlý.
Tak když jste unaveni, toto je ideální volba.

10.06.2020 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Angelu Marsons jsem měla v hledáčku už poměrně dlouho a nelituji, že se konečně dostala na řadu.
Pro mě pěkná odpočinková detektivka, nic výjimečného, ale rozhodně v dobré kvalitě. Styl psaní mi vyhovoval, příběh se mi líbil, napětí dostatečné a v závěru přiměřeně vygradované.
Hlavní postava Kim je trochu svérázná vyšetřovatelka, zpočátku mírně nesympatická, ale postupem času si ji člověk oblíbí pro její neústupnost, smysl pro spravedlnost a schopnost se vcítit.
Příběh ničím nešokuje, mrtvol je tam sice požehnaně, ale vraždy nejsou vylíčeny brutálně. 2 linky - minulost a přítomnost, jak je v současnosti moderní, se na konci propojí.
Zkrátka pěkná anglická detektivka, která vás pobaví. Další díly si nenechám ujít.

28.02.2020 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Kniha, která zaznamenává události po 2. světové válce prakticky až po pád totalitního režimu. Na historii 2 generací jedné rodiny se věnuje důležitým událostem 2. poloviny 20. století, hlavně však hrůze totalitního režimu, perzekuci, pronásledování, nesmyslnosti a nespravedlivosti fungování aparátu a jeho dopadu na nepohodlné. Velmi silný příběh žen, jejich síly, strádání, ztrát, touze po obyčejném rodinném životě. Je to jedna z knih, na které nezapomenete a souhlasím, že by měla být povinnou literaturou jak pro ty, kteří zapomínají, proč je nám teď lépe, tak i pro mladou generaci, aby nebrala vše jako samozřejmé a víc si vážila starších generací, díky kterým žije v blahobytu.
Co mi vadilo, byla až přílišná roztříštěnost a časté časové skoky, špatně se mi orientovalo. Možná je to proto, že jsem knihu poslouchala jako audio. Nicméně knihu rozhodně doporučuji.

02.01.2024 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Souhlasím s názory, že je dobře, že p. Boček už sérii ukončil. Ale jsem ráda za to, že ji napsal, skvěle jsem se pobavila a myslím, že patří k předním českým humoristickým dílům. Některé díly byly lepší, pro mě první a pátý, ale žádný nebyl vyložený propadák.
Tento mi přišel nejslabší, na sílu natahovaný a přešpikovaný hláškami. Ze začátku jsem se hodně smála a byla jsem spokojená, že jsem se vrátila na hrad Kostka, postupně ale část mého nadšení vyprchala. Z duše mi mluví komentář čtenáře INKOGNITOREADER, nemám co dodat.
Určitě se k aristokratce vrátím a to hlavně ve chvílích, kdy se budu potřebovat pobavit, kdy budu chtít zapomenout na starosti a kdy se budu chtít nechat strhnout vírem neuvěřitelných situací. Ale ořechovku paní Tiché raději vynechám...

14.12.2023 3 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Myslím, že předchozí komentáře už vyjádřily vše důležité.
Knihu jsem si vzala do batůžku na dovolenou, abych při chození netahala bichli.
Jak už tu psali ostatní, některé povídky se mi líbily víc a jiné míň. Většina ve mně vyvolávala pocity a to je důležité. Moc se mi líbily ilustrace a souhlasím, že bychom potřebovali více ilustrovaných knih pro dospělé. Člověk se zadívá a nechává doznívat pocit z přečteného nebo si vychutnává očekávání, co přijde.
Jazyk Jana Štiftera se mi moc líbí, dokáže vystihnout to pomíjivé, kouzlo místa, fotky, obrazu nebo vzpomínky. Nejvíce se mi asi líbilo Světlo z Pauliny, to mě opravdu chytilo za srdce.
Doporučuji jemným duším.

14.08.2023 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Tíživé téma, které se špatně vydýchává - ústředním motivem je zneužívání dětí církevními představiteli. To je jedno z témat, které mě vždy zasáhne a vzbudí ve mně neskutečný vztek. Nevím, jestli bych knihu poslouchala, kdybych věděla, čeho se týká.
Co do kvality - za mě je to průměrná detektivka, jakých je mnoho. Ani vyšetřovatelka ničím nevyniká. Další z mnoha rychlovek, které se dobře čtou, děj ze současnosti se prolíná s vyšetřováním dávné minulosti a do toho nějaké osobní problémy.
Neurazí, nenadchne. Jako audiokniha ideální.

18.07.2023 3 z 5