arthera arthera komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Skvělá kniha. Trochu jako horská dráha, jedete pomalu nahorů a pak se řítíte střemhlavým pádem dolů.
Zpočátku jsem si musela zvykat na rozvláčné popisy okolí a samotného ostrova, ale ve výsledku to byla právě ta podstatná součást atmosféry celého příběhu. Rešerše na knize trvaly autorovi 5 let a nedivím se, málem jsem byla přesvědčená, že se jedná o autobiografický příběh.

12.01.2015 4 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Napínavá kniha, která je plná sadismu vykonaném lidmi na lidech. Člověk při čtení neustále kroutí hlavou a nechápe jak je toto možné, jak se tohle mohlo stát. Pro ty, kteří mají podobné otázky, kniha přináší vysvětlení, které je samo o sobě hrozivé.

17.11.2014 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Já vám nevím. Čím dál víc překombinované a těžce uvěřitelné. Osobnosti aktérů plytké a už mě nebaví podvacáté číst stejně opsanými výrazy dokola, jaká je Saga kočka. I když mám Keplery ráda, tak u tohoto hodnotím průměr.

13.10.2020 2 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Moc krásně napsaná a čtivá kniha. Skvělá pro fanoušky reálií viktoriánské éry a trochu připomíná mého oblíbeného Zolu. Ráda si od pana Fabera přečtu ještě něco! Objemnosti knihy se nelekejte, četla se mi rychleji než její útlejší kolegyně.

16.09.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Klasika ke které jsem se dostala asi jako nejposlednější člověk, v mé věkové kategorii, na této planetě :-) četla jsem ji dětem před spaním a moc nás bavila, jedna z knih, která je snad pro všechny věkové kategorie. Nemusím snad vyjmenovávat ostatní benefity této knihy: jako dobrý příběh, čtivost, originalita, výtečný fantaskní svět, silná dějová linka a vypravěčská poutavost. Už teď se těším na čtení dalších dílů!

01.01.2017 5 z 5

Umírající zvíře Umírající zvíře Philip Roth

Lidi, mě se tahle knížka líbila moc. Má všechno co mě na knize baví, fajn příběh, trochu toho kvalitního sexu, psychologicko-filosofický přesah, má to hloubku, ale není to nabubřele intelektuální. Dobře ochucená duševní krmě a já píšu, chci ještě víc Rotha.

25.05.2016 5 z 5

Mustaine – heavymetalové paměti Mustaine – heavymetalové paměti Joey Layden

Tak za prvé, kniha to je zajímavá, jak pro obdivovatele Mustaina, tak pro ty, kteří ho vůbec nemusí. Je to jeden rockerský život, který vás provede skrz své dětství, přes první kapelu, život na tour a komplxní hudebnickou řeholi, která se neposkvrněným může zdát jako práce snů. Ve výsledku, je to jako každé jiné zaměstnání. Jednu dobu jsem si říkala, že kdybych si po každém slovní spojení "chlast, drogy a š*kání" dala panáka, jsem po dvou stránkách totálně namol. Což je velký nešvar téhle knihy, je to tak nějak dokola, až na poslední "polepšovací část". Nepomohla jí ani spoluúčast jakéhosi novináře, je napsaná fakt jednoduše, pro lidi, co běžně knihy nečtou. Škoda.

30.06.2015 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Příjemné zakončení celé série. Někdo uváděl, že nejslabší z celé trilogie, ale mě přijde prostě jen v něčem "jiná". Což neznamená nutně horší, nebo lepší. Jako by to byl víc román než detektivka. Jsem ráda, že mi May naservíroval nakonec něco trochu jiného, hodně dobře vystavěné charakteristiky postav. Myslím, že se jedná o velice povedené zakončení celé série.

15.06.2015 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, během odpoledne. To je snad jasný důkaz, jak je čtivé. Jediné co mě zarazilo, je lehká změna tempa, když autor jednomu chlápkovi, věnuje větší množství stránek, než ostatním (tomu s tou nevlastní dcerou). Jinak doporučuji jako varování pro všechny, kdo neví, kde je ta míra chlastání a jak snadno se člověk může alkoholikem stát. Poučné jsou naturalisticky psané vedlejší účinky dlouhodbé konzumace alkoholu ;-)

01.01.2015 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Odpolední jednohubka pro doplnění sebevědomí rodičovo. Po přečtení už si nebudete připadat jako jediný neschopný rodič v okolí.
Bacha-některé pasáže vyluzují hlasitý smích ;-)

03.12.2017 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Celkem tlustá bichle, nebojte se jí však, díky napínavému ději a skvělému příběhu ji budete mít přečtenou stejně rychle, jako její tenoučké kolegyně. Napětí od začátku do konce, strhující příběh-odřízne vás od okolního světa včetně jeho problémů, slibuju ;-)

30.01.2017 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Fajn detektivka a nic víc. Pan May si sám nastavil vysokou laťku díky trilogii z ostrova Lewis. V této detektivce na mě navíc působily postavy plytce a bez charakteru, zápletka i atmosféra bylo dobrá. Možná stačilo víc "zosobnit" aktéry a byla by tam hvězda navíc :-)

01.01.2017 3 z 5

Třetí sešit směšných lásek Třetí sešit směšných lásek Milan Kundera

Pro pět ran do čepice, jsem to ale ostuda! Můj první Kundera-chápete to? A hned velké ochání a achání nad jeho genialitou jíž se slovně, až poeticky, proplétá bludištěm mezilidských vztahů a osobností. Vidím to na dalšího autora od kterého zhltnu všechny věty které nám tu na Zemi zanechal. Doporučuji všem, připojte se pomyslně ke mně, klidně i třeba touto útlou ochutnávkou z jeho díla, kterou budete mít přečtenou za jedno odpoledne - pokud budete hltači...nebo za dvě, pokud jste gurmáni.

15.11.2016 5 z 5

Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Alice Horáčková

V první řadě chválím grafickou úpravu, je velice příjemné knihu držet v ruce a trochu se kochat. Škoda však lepené vazby.
Kniha je velice čtivě napsaná, věřím, že je těžké uchopit takový zvláštní život. Nekonvenční osobnost Vladimíry je čtenářsky přitažlivá, ačkoliv pro její okolí, i pro ni, to muselo být těžké. Určitě bych doporučila přečíst lidem, co se bojí být víc sami sebou...Ten život na hraně vytváří dostatečné pnutí pro její tvorbu a ta autentičnost je tam znát. Další z umělců, co jim člověk lehce odpustí jejich hříchy.

07.06.2015 4 z 5

Lady Hamiltonová Lady Hamiltonová Alexandre Dumas, st.

Je to velice kvalitní román, ale kupodivu bych více ocenila, kdyby byl celý psaný ve stylu jeho první části, tedy milostné poloze. Dějepisné reálie a pozadí, které v jeho druhé půlce zabraly velkou část popisků knihy, jsem pak už měla tendence nevnímat a trochu mě to nudilo.

07.06.2015 2 z 5

Čas beatniků Čas beatniků Diane Di Prima

Jednou jsem se procházela Libercem, vešla jsem do antikvariátu, kde mě zastavil prodavač a doporučil mi z ničeho nic tuto knihu. Asi prohlédl to mé hipísácké já :-D Pěkná kniha, pokud si chcete udělat výlet do časů beat generation a hippies, inspirovat se trochu tím nezávazným životním stylem a zasnít se.

07.06.2015 3 z 5

Vášeň, co do rána zchladne Vášeň, co do rána zchladne František Gellner

Gellnerovu poezii mám moc ráda. Snoubí se v ní romantika s realitou a životními zkušenostmi. Není to mlácení prázdné slámy plné vyčpělých a milionkrát použitých slov, které pak ztrácejí na sdělení.

04.03.2015 5 z 5

Jako úvod musím říct, že tahle kniha není bohužel/bohudík můj šálek humoru. Mám ráda absurdní humor, ale zasazený do reality. Když pak máme kombinaci postav a příběhu, kde se může stát cokoliv, člověk si nedokáže vytvořit vztah k postavám a oblíbit si je. Ke konci už ho ani pak nezajímá jak to s nimi dopadne. Možná by tak niha byla lepší jako komiks :-)

16.02.2015 3 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

(Kvatovka teď velice frčí a kdo o ní nic neví, není in a nemůže machrovat v hospodě. Takže pro všechny, kdo chtějí trochu machrovat, dělat pózy, ale zároveň na to nemají ty mozkové správné kapacity, je kniha vhodná. )

Ba ne, je to naučně-zábavná kniha, která vám nenásilnou formou vysvětlí o co v té kvantovce tak trochu jde. Někdo na to může namontovat i své filosofické vidění světa. Skvělý dárek pro intelektuály všeho druhu i středoškoláky.

17.11.2014 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Zabrousila jsem do komentářů, protože sama mám z knihy dosti rozporuplné pocity. Přijde mi to takový odvar ze skvělých knih H. M. Körnerové, navíc i svým způsobem vykradené, ale ne na takové stylistické a jazykové úrovni. V knize se často některé věci dokola opakují (asi 50x jak byla jedna z hrdinek hubená, vyhublá atp.). Také rytmus příběhu byl zvláštní, o některých hrdinech jakoby psáno den po dni a ojiných skoky o 10 let. Často jsem nechápala význam některých vět, jakoby byly vytržené z kontextu a chvíli jsem se ztratila. Nevím. Ale jsem ráda, že si ostatní čtenáři knihu užili.

14.12.2021