ArkAngel ArkAngel komentáře u knih

Darth Maul - Syn Dathomiru Darth Maul - Syn Dathomiru Cullen Bunn

Dva příběhy z pohledu Star Wars "Sisyfa" nás přivádí do období před první epizodu a následně do klonových válek, kdy se jedná o adaptaci nerealizovaného scénáře pro seriál. Maul coby učedník nám předvádí svět podsvětí, kdy se na scéně objevují i velcí lovci jako Cad Bane a Aurra Sing a rohatý bojovník má možnost zabít svého prvního Jedie. Rathtaři jsou navíc skvělým pojítkem s Epizodou VII, takže je universum více konsistentní. Druhý příběh má horší kresbu, ale nabízí epický boj mezi několika padouchy. Ano, svým způsobem je to strašně přeplácané a v seriálu by to možná vypadalo i lépe, ale k člověku se příběh dostal alespoň takhle a nebyl zcela škrtnutý jako jiné dějové linky.

23.03.2022 4 z 5

Cesta za poznáním Cesta za poznáním Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

Tak jsem přečetl druhou knihu od Krišnovců, kterou jsem měl doma a nečekaně předává čtenáři stejné informace, jako ta první. Zde se mi však líbilo, že srovnávali také vlastní myšlenky s těmi od Freuda, Junga, Sokrata, Akvinského a Sartrea. Hříšnost požitků je ale samozřejmě holý nesmysl a jsou tu i další věci s nimiž nesouhlasím, kdy jsem něco zmínil už u Nauky o seberealizaci. Plusové body ale autor dostává za myšlenku, že lidi by měla vést inteligentní elita, která by fungovala jako mozek národa. Kritika komunismu je tu pak na místě.

21.03.2022 3 z 5

Putování za Svatým Grálem Putování za Svatým Grálem neznámý - neuveden

Artušovská látka byla součástí středověku po dlouhý čas, až to vyvrcholilo v tomhle díle, které vytvořil neznámý francouzský autor. Dílo pracuje s tradiční motivikou pravého rytířství a s ním spojené čistoty. Hrdinové tak musí čelit ženám, které je pokoušejí, protože Škůdce číhá a snaží se je svést na scestí. Samotný Grál je potom jakousi manifestací Boha a jeho hledání je tak hledáním něčeho vyššího. Dílo jako takové je velmi symbolické, ale moc mne to nebavilo číst.

09.03.2022 3 z 5

Píseň o Rolandovi Píseň o Rolandovi neznámý - neuveden

Karel Veliký a jeho věrný paladin Roland se vydávají do války proti Arabům, kteří jsou ale zrazeni Ganelonem z vlastních řad. Příběh přibližuje čtenářům typické války mezi křesťany a muslimy, kdy jsou zde různé principy dané do přímého kontrastu. Dílo hojně pracuje s archetypy, což bylo pro svou dobu běžné, ať to byli právě král, hrdina nebo zrádce. Píseň má samozřejmě vyzdvihovat hrdinské rytíře, neboť je to také chanson de geste, což dále inspirovalo další bojovníky ve službách krále nebo víry.

07.03.2022 3 z 5

Hrst prachu Hrst prachu Evelyn Waugh

Lehce komický příběh z prostředí anglické vyšší třídy, kdy sledujeme jejich osobní vztahy. Velká část děje se odehrává v Anglii, kde se řeší spíše milostné zápletky, načež se postava Tonyho vydává do Ameriky, respektive do Brazílie, kde se střetává s původními obyvateli a dostává se do několika absurdních situací. Je to jedna z těch knih, kterou přečtete během jednoho dne a pamatujte: Všichni milují Johna Beavera.

07.03.2022 4 z 5

Král světa Král světa René Guénon

Hodně západní analýza různých kultur a propojení symboliky napříč nimi. Když se člověk v dané problematice nevyzná, může se v tom začít ztrácet a nepomáhají tomu poznámky, které nejsou pod čarou, ale až na samém konci kapitoly. Je celkem škoda, že Guénon hojně odkazuje na svá předešlá díla, která v češtině nejsou, pak člověku hodně unikne. Je to ale rozhodně zajímavý náhled na témata, jež pojí různé kultury, ale každá je vnímá trochu jinak, byť jsou tu velmi silná pojítka, která si ani neuvědomují.

04.03.2022 4 z 5

Krize moderního světa Krize moderního světa René Guénon

Guénon bude od nynějška patřit k mým oblíbeným západním filosofům, jelikož se na svět nedívá pouze západníma očima, ale snaží se jej dívat jako celek, který je rozdělený na západní a východní vliv. Skrze nejrůznější nauky tak ve svém díle poukazuje na úpadek lidské společnosti, která se pomalu řítí ke svému konci, načež ji možná bude i čekat obroda. Materialismus a podřízení menšiny většině dnes zažíváme daleko více, než jak Guénon popisuje, ale to samozřejmě již před těmi přibližně sta lety předvídal. Vláda inteligentní elity by pak dávala i smysl, ale to by bylo nutné změnit celý systém.

27.02.2022 5 z 5

Ztracený ráj Ztracený ráj John Milton

Vyprávění o Adamovi a Evě patří k těm nejznámějším po celém světě a není divu, že se jej jednoho dne pokusil někdo zpracovat do kompletního díla. Milton nám ve své nabitější a filosofičtější verzi ukazuje, jak se Ďábel pokusil vyhrát válku nad Nebem a po porážce nakonec přejímá podobu Hada, aby Evu přiměl sníst ovoce ze stromu poznání. V příběhu ve velkém vystupují také andělé a autor poukazuje i na mytologie jiné a to v různých příměrech. Zajímavé rozhodně je, jak má Adam možnost pohlédnout do budoucnosti, kdy vidí, co svým Prvotním hříchem s Evou způsobili. Je ale celkem škoda, že se Ďáblovi dílo nevěnuje více, byť jim začíná. Nakonec to ale celé sklouzává k prvnímu lidskému páru, který postupně objevuje všechno, co k lidství patří. Ilustrace, které kniha obsahuje, jsou jinak skutečně uchvacující a jsem rád, že je jimi dílo obohaceno.

04.01.2022 4 z 5

John Gabriel Borkman / Když z mrtvých procitáme John Gabriel Borkman / Když z mrtvých procitáme Henrik Ibsen

Ibsen se vyznačuje svými po psychologické stránce vysoce propracovanými postavami a na obou hrách to jde skutečně vidět. Borkmanův příběh o bankéři, který zpronevěřil peníze nám podobně jako dřívější Domeček pro panenky ukazuje náhled do malé domácnosti, kde sledujeme příběh jedné rodiny stojící na pokraji zhroucení a opět sledujeme konflikt, který se týká celé rodiny. Druhá hra se pak zabývá otázkou, zda zasvětit život umění nebo obyčejnému životu a lásce. Zajímavá je rozhodně skutečnost, že Ibsen zde tak konfrontoval i svůj vlastní život, který taktéž celý zasvětil umění.

21.12.2021 4 z 5

Hry Hry Václav Havel

Sám Václav Havel říkal, že hry by měly být chytřejší než autor sám a to se mu v případě jeho tvorby i povedlo. Vzhledem k tomu, že díla pracují s politikou, společností, jazykem a dalšími prvky, je možné je stále aktualizovat a hrát i v dnešní době. V případě některých z nich Havel dokonce napsal částečně i svůj vlastní osud, ale dává to smysl vzhledem k tomu, že se dá předvídat, jakým směrem se bude život člověka pohybovat, když se dá nějakou cestou, ke všemu v totalitním režimu. Havlovy hry jsem četl v rámci volitelného semináře na škole, takže jsem měl možnost na ně nahlédnout i ze širšího hlediska, což zvýšilo ještě můj zájem a respekt k nim. Nedivím se taky, že jeho hry hrají i v cizině, ale tam se na ně zřejmě zase dívají z jiného hlediska, protože české myšlenky západní společnosti nedokáže plně pochopit, především pak humor.

13.12.2021 4 z 5

Aeneis Aeneis Publius Vergilius Maro

Máme tu dílo silně inspirované Homérem, které nám ukazuje příběh další z postav, která zažila Trojskou válku. Vergilius jakožto autor žijící o nějakých osm set let později však do díla promítá již vliv Říma, což samozřejmě není špatně a vzhledem k době života autora je to i pochopitelné. Čtenáři se tu jinak rozšiřuje jeho povědomí o světě, ve kterém se postavy, které ze starších děl zná, vyskytují. Ve srovnání s Homérem to tak čtivé není, ale pořád to má nějakou úroveň a kulturní hodnotu.

06.12.2021 3 z 5

Portrét umělce v jinošských letech Portrét umělce v jinošských letech James Joyce

Když máte za sebou Dubliňany i Odyssea, Joyceův rukopis okamžitě rozpoznáte. Dílo se nečekaně odehrává v Dublinu, máme tu postavy intelektuálů, filosofické a náboženské debaty a zpochybnění všeho možného. Asi je škoda, že jsem se ke knize nedostal před čtením právě Odyssea, protože bych si jej užil daleko více. Joyce je jednoduše génius a pokud nejste v literatuře zběhlí, budete se u něj ztrácet.

31.10.2021 4 z 5

Ílias Ílias Homér

Po Odyssee jsem se letos dostal i k dílu, které ji časově předchází. Obě díla samozřejmě není snadné číst, ale epos o dobývání Tróje mne bavil podstatně více. Možná je to tím, že se to odehrává v kratším časovém úseku, byť mne trochu zklamalo, že onen celý příběh, který by zachycoval i Achillovu smrt či dřevěného koně, Homér celý nezpracoval. Popis Achillova štítu je však fascinující a třeba jednou docením více i Odysseu, když mám teď doma obě knihy a můžu si je kdykoliv přečíst v chronologickém pořadí.

03.10.2021 4 z 5

Mandragora Mandragora Niccolò Machiavelli

(SPOILER) Po kvalitním Vladaři je pro mne Machiavelliho Mandragora zklamáním, protože to není nic jiného než příběh o nadrženém muži, který podvodem přesvědčí jiného muže, aby se mohl vyspat s jeho ženou. Mikul samozřejmě všemu věří a skočí Kalimachovi na lep a ve výsledku dodá vlastní manželce akorát milence. Ubohost.

26.08.2021 3 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Odysseu by si měl přečíst každý, zvlášť pokud se jako já chystáme na Joyceova Odyssea. Na jednu stranu jsou Odysseovy příběhy velmi poutavé, ale pak tu máte první a třetí část, které až dle mého názoru zas tak moc zajímavé nejsou. Možná kdyby se to četlo snáze, tak bych to docenil víc.

24.07.2021 3 z 5

Dubliners / Dubliňané (15 povídek) Dubliners / Dubliňané (15 povídek) James Joyce

Pokud chcete pochopit Joyceova Odyssea, měli byste si první přečíst Dubliňany, kteří jsou takovým klíčem k onomu komplexnějšímu dílu. V tomhle dvojjazyčném vydání jsem se tak mohl na Odyssea nejenom připravit, ale procvičit si také anglický jazyk. Evelyn je samozřejmě klasika, ale i ostatní příběhy jsou dobře napsány.

24.07.2021 4 z 5

Důmyslný rytíř Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Důmyslný rytíř Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Jitka Škápíková

Původního nezkráceného Quijota jsem četl v prváku na výšce. Tuto převyprávěnou a zjednodušenou verzi bych určitě doporučil všem, které originál svou délkou odpuzoval a stejně tak bych se kvůli čtivosti nebál knihu vložit do rukou dětem. Stejně už četly nebo viděly horší věci. Co mě oproti originálu zamrzelo, byl fakt, že kniha není tolik "meta". Sice se tu pracuje s tím, že kniha o Quijotovi vyšla, ale absence samotného Cervanta je na škodu.

24.07.2021 4 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Zkrácené verze klasických povídek, které by klidně vyšly každá na jeden celý komiks o čtyřech sešitech. I v této zjednodušené podobě je to za mě ale daleko lepší adaptace, než s čím se vytasil Netflix, u kterého autoři nepochopili smysl příběhů a kolikrát ho úplně otočili. Cením i toho, že Geraltovi dali klasickou čelenku.

19.05.2024 4 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Začátek? Perfektní, ale potom to za mě klesne do průměru. Sapkowski ve svých příbězích hodně pracoval s aluzemi a původní pohádky jste tak vlastně ani pořádně poznat nemuseli. Tady to autor ale naplno propálil a máme tu Karkulku, Babičku, lovce, Vlka/Vlkodlaka a ke všemu ještě rodinu Grimmů, která založila ono městečko. Bylo to až moc prvoplánové.

19.05.2024 3 z 5

Astrologie a psychologie Astrologie a psychologie Hermann Meyer

Už jen kvůli snaze skloubit astrologii a psychologii se jedná o velmi "odbornou" publikaci, která vás možná zaujme svým obsahem, ale bude vás nudit jazykem. Z některých výkladů nebo formulací jsem třeba úplně nadšený nebyl, jelikož mi nepřišly nejvhodněji uchopeny (třeba úvod, jak nás hvězdy ovlivňují). Rozhodně zajímavá publikace, která stojí za přečtení, pokud se o astrologii zajímáte... ale jazykově vás zřejmě bavit nebude.

25.01.2024 3 z 5