Arkagas Arkagas komentáře u knih

Někdo se dívá Někdo se dívá Ulrike Rylance

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Pointou této knihy je, že si mladá studentka Nina sežene bydlení v jedné velmi zajímavé vile, jejíž majitel má všelijakou minulost - drogy, údajné ublížení na zdraví a velmi bohatý a vlivný tatínek.
Postupem času se Nině začnou ve vile dít zvláštní věci - ztrácí se jí její věci z pokoje, všude na ní číhají jakési nástrahy a dojde i na krev na stěně.
Po velké párty, které se účastní všichni obyvatelé vily je na chodbě nalezena jejich spolubydlící mrtvá a Nina je otrávena a odvlečena pryč.
Ukončení knihy možná skrývá určité překvapení, ale pro mne spíše zajeté klišé zhrzené lásky.

Kniha je řazena do kategorie thriller, ale myslím že se jedná o vyloženě o YA literaturu.
je to tenká kniha cca na 2 hodiny čtení, která neurazí, ale rozhodně ničím nenadchne :) 4/10

12.03.2020 2 z 5

Křižovatky smrti Křižovatky smrti Elly Griffiths

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Křižovatky smrti - klasická detektivka odehrávající se v bažinách severního moře.
Po nalezení kostry se hlavní vyšetřovatel Harry obrací na antropoložku Ruth s žádostí o pomoc při identifikování stáří kostí, jelikož se 10 let pohřešuje mladá dívka a Harry si myslí že by se mohlo jednat o její ostatky.

Ruth se do případu pouští s radostí a je velmi překvapená, stejně jako všichni ostatní, když zjistí že kostra je stará přes 2000 let a pochází z doby železné.

Harry už tak nadšený není, jelikož případ ztracené holčičky je stále v jeho hlavě a údajný únosce nebo vrah mu neustále posílá divné, mytologií zavánějící dopisy s návodem, kde tělo najde. Ruth se proto rozhodně požádat o pomoc svého velmi dobrého kamaráda archeologa, který se v těchto věcech vyzná a společně nacházejí stopu... Příjemná, čtivá severská detektivka se zajímavou zápletkou a s hezkým popisem práce archeologů a antropologů. Protkaná lehkou romantickou linkou, takže milé, odpočinkové čtení :) 7/10

12.03.2020 3 z 5

Střídavá péče pro Kukačku Střídavá péče pro Kukačku Pavel Brycz

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Střídavá péče pro Kukačku - česká kniha, český autor. Skvělá obálka, méně skvělý obsah.
Kniha rozebírá téma nefungující rodiny Kukačkových, kdy se manželka rozhodne pro rozvod a u soudu aby měla navrch vyřkne že její dcera Jana stejně není jejího současného manžela.
Po tomto prohlášení se rozeběhnou testy DNA a jaké překvapení pro všechny, když se zjistí, že Jana není nejen dcera svého otce, ale že není ani dcerou své matky.

A tak se rozbírá kolotoč a pátrání po tom, kdo v porodnici zaměnil jejich dceru Janu za Kukačku Janu.
Jelikož je paní Kukačková původem Slovenka, odehrává se část knihy na Slovenku u jejích rodičů a velká část knihy je i slovensky psaná.
Námět na příběh je fajn, zpracování až tak fajn není, i když se člověk u některých pasáží zasměje.
V knize vystupují další postavy jako velmi zvláštní právník Issa, Jany přítel, který si libuje v padělání dokladů, peněz a kouření trávy a v neposlední řadě tchýně paní Kukačkové, která jí ze srdce nesnáší.

Konec knihy už je jedno velké scifi, kde se objevuje vyvolávání duchů, japonští podnikatelé a v neposlední řadě odstupné za výměnu dítěte 50 mil.euro :D :D

celkové hodnocení 3/10

12.03.2020 2 z 5

Schroder Schroder Amity Gaige

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Schroder je román, jaký bych rozhodně nečekala. Tahle kniha mě naprosto dostala, a to doslova - přečetla jsem jí na jeden zátah za 4,5 hodiny a nebyla jsem schopná ji odložit.

Je to příběh otce od rodiny, který miluje svou ženu, a především svou dceru, pro kterou by udělal cokoliv. Když mu žena oznámí že jsou odloučení a nechce s ním už žít, zboří se mu svět. Neustále vzpomíná na jejich první setkání, na důležité okamžiky jejich života, na narození dcery a především na lásku mezi sebou.

Velkým problémem Ricka je to, že když byl mladý uprchlík, rozhodl se, že bude vystupovat pod jménem Kennedy a ne Schroder, jak zní jeho pravé jméno a tvrdil že je vzdáleně příbuzný s těmi slavnými Kennedyovými...tady se příběh zamotává a v momentě kdy je Rickovi nařízeno soudně vídat dceru jen jednou za 14 dní o víkendu, rozhodne se, že každou vteřinu, kterou se svou dcerou stráví si vryje hluboko do paměti. Jeho zoufalost je tak velká, až se rozhodne neplánovaně vyjet s dcerou na výlet a už se nevrátit.. Kniha je psána formou zpovědi manželce, kde Rick vzpomíná na vše krásné a omlouvá se za vše špatné.

Je to velmi hluboký vhled do fungování dnešních rodin a krásný pohled na lásku očima muže.

Za mě jedno z největších překvapení, které se mi letos do rukou dostaly.
Navíc, takhle knížka stála 19,-! Kč v LK.

10/10

Jidáš Jidáš Astrid Holleeder

Jidáš
Je hlava gangu, je vrah, ale i můj BRATR. Pravdivý šokující příběh.

V roce 2013 se Astrid a Sonja Holleederovy rozhodnou udělat něco, co nikdo nepovažuje za možné: postaví se svému bratru Willemu, který se po propuštění z vězení v roce 2012 stal holandskou "kriminální celebritou". Uveřejňují velmi kontroverzní prohlášení, stejně jako jeho bývalá přítelkyně Sandra den Hartog, která jdou proti němu. Dne 24. března 2015 byly v jedné populární talkshow odvysílány šokující nahrávky, které odstartovaly pád nedotknutelného Willema Holleedera.

To, co ví jen málokdo, je, že Willem Holleeder svou rodinu terorizoval již více než 30 let, po vzoru svého otce, vyhrožoval a vydíral, stejně jako jejich otec-alkoholik, který pracoval pro Heineken. Jeho despotickému chování nikdo neunikl.

Tato kniha detailně popisuje život v takovéto rodině, všechna vydírání a mučení, kterým byla tato rodina vystavena více než 30 let.
Popisuje tajnou komunikaci mezi sourozenci, strach z otce a bratra, a neskutečnou vůli to změnit jednou pro vždy, i přes vyhrožování vraždou a přes likvidace lidí z rodinného kruhu ze strany Willa.

V neposlední řadě je zde retrospektivně probrán i samotný únos Heinekena, za který byl Will poprvé odsouzen ( a výkupné 6.mil. se nikdy nenašlo), a který rozjel jeho "podnikání" v podsvětí na plné obrátky.

Will se nebál ničeho, pokládal pistoli k hlavě dvouletým dětem, mlátil a týral svou matku, stejně jako sestry. Jeho největším mistrovským kouskem bylo ale vydírání.

Tuto knihu napsala jako zpověď jeho sestra, která se ale nikdy strachu nezbaví, stejně jako zbytek rodiny.

Tahle kniha je neskutečnou zpovědí o síle, při každé straně člověk přemýšlí jak by se asi zachoval on a je to opravdu silné a těžké čtení.

9/10

První život První život Gena Showalter

Tenley vyrůstá v ústavu, kde je na přání svých rodičů mučena, aby si vybrala správný svět, kam bude patřit. Ale Tenley si vybírat nechce, protože se jí ani jeden svět nezamlouvá. Je tu však ještě jedna možnost - zemřít a nepatřit nikam, což znamená objevit svět nicoty, kde se rozhodně nežije snadno.
Příběh se rozbíhá v momentě kdy Tenley utíká z ústavu a poznává dva chlapce, každého z jiného světa, kteří se jí snaží přemluvit, že zrovna ten jejich je ten správný. Během jejich společného dobrodružství Tenley 2x umře a je si jistá že jeden svět si vybrat musí, protože to co zažila ve světě ničeho už nikdy zažít nechce.
Kniha spadá sice do žánru Yung Adult, ale je skvěle promyšlená, autorka výborně popsala oba světy, mučení, nástrahy a i celý příběh Tenley.
Kniha má zajímavý příběh, čte se sama a v určitých částech nutí k zamyšlení.
Jediným mínus je, že má otevřený konec a zda její pokračování u nás vyjde je zatím ve hvězdách.

Hodnocení: 9/10

12.03.2020 4 z 5

Spáč Spáč Mackenzie Cadenhead

Knížka je typickým žánrem YA a přesto umí velmi mile překvapit. Hlavní hrdinka podstupuje experimentální léčbu své spánkové poruchy a vše se začne zamotávat v momentě kdy zjistí, že její nový spolužák a kluk, do kterého se okamžitě zamiluje se léčí na stejném místě s podobným problémem. V momentě kdy zjistí, že v době kdy v sobě mají “lék” se mohou dostat do mysli lidí a ovládat je se rozbíhá příběh plný napětí a dobrodružství.
Kniha má rychlý spád, jedná se o našlapané snové fantasy určené sice pro mladší generaci, ale dospělé rozhodně neurazí.
Velkým překvapením a za mne velkým plus je to, že autor se v knize věnuje lucidnímu snění a zmiňuje se o Karlu Gustavu Jungovi, což bych v takovéhle knize rozhodně nečekala :) Hodnocení: 8/10

12.03.2020 4 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Lískový les se ze začátku tváří jako typická YA fantasy - Alice, které je 17, příběh zasazený do města, místy psaný nespisovně, poznání nového kamaráda, který je ale zároveň učitelem ve škole... Kdo se ale dostane přes prvních 100 stran rychle pochopí, že tady jde ale o víc. Babička Alice totiž napsala knihu a to je to hlavní, co v příběhu sledujeme. V momentě kdy se dostaneme do příběhu naplno se zápletka rozjíždí na plné obrátky a příběh je s každou stranou napínavější a temnější. I přes poměrně velký počet stran se kniha čte sama a mě bavila. Neřadila bych jí sice k nějakým top knihám, ale jako odpočinkové čtení je fajn. :) Hodnocení: 6/10

12.03.2020 3 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

Kdo mě zná, tak ví že knížky Paula Coelha, stejně jako Richarda Bacha miluju a nejradši bych sem napsala rovnou jen hodnocení. Ale... dalo by se říct že většina knih Paula v sobě skrývá jakési filosofické nebo duchovní poslaní.. některé méně a některé více. Tady by se dalo říct že se jedná opravdu o knihu plnou těchto textů. Rozhodně tohle není kniha pro ty kteří Coelhovu tvorbu neznají, rozhodně to není kniha kterou bych doporučila jako první seznámení s autorem, ale jinak? Jako vždy skvělá.

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

upřímně jsem dlouho nechápala, proč je kolem téhle knížky takový "humbuk", když jde jen o další young adult fantasy.
Ale po přečtení jsem pochopila dost věcí - 1, tahle kniha se vymyká a to takovým způsobem, že mi to občas přišlo jako bych četla válečnou literaturu jen předělanou do fantasy (ostatně autorka očividně i z událostí holocaustu těžila)
2, tohle není kniha pro každého - rozhodně to není kniha pro lidi, kteří vyhledávají odpočinkovou literaturu
3, nutně potřebuji 2.díl, protože jsem knihu přečetla za den a půl.

K samotnému ději - lidstvo rozdělené do dvou kast - na čisté a dreky (odpad, špína, méně než zvířata, kteří si nezaslouží nic - čistotu, jídlo, zdraví a jsou umisťováni v ghetech na okraji města, kde jsou postupně eliminováni. Drek je vlastně každý kdo nemá původní kořeny v Anglii)

A tady se na scénu dostává cirkus, který cestuje po celé zemi a ve kterém vystupují vybraní drekové. A jelikož cirkus má bavit rasu čistých, je samozřejmé že čím více smrti se během představení ukáže, tím více bude publikum nadšené.
Hlavními postavami jsou Ben a Hošiko, Hošiko je provazochodkyně a Ben je syn ministryně pro eliminaci dreků - matka vidí svou práci jako poslání pro lepší život čistých a Ben jí vidí jako sériovou vražedkyni. ( pokračování v komentáři)
2 týd.
Profilový obrázek kniznisvetlu
kniznisvetlu
Když se navíc ukáží spolu v cirkuse, aby si matka zvedla prestiž a Ben se na první pohled zamiluje do Hošiko, je jasné, že tohle nemůže dobře dopadnout.
A tady se nám rozvíjí neskutečně rychle ubíhající boj o přežití plný nástrah, smrti, nenávisti, bezmoci a přesto naděje.

Kniha je rozhodně čtivá, má neskutečný spád, krátké kapitoly rozdělené na pohledy postav podobně jako píše např.Chris Carter, takže otáčíte jednu stránku za druhou.
Byť je určená mladším čtenářům, tak si troufám říct že většina z lidí, kteří ji četli a přečtou budou dospělí.

Jelikož se vše odehrává v blízké budoucnosti, tak kniha svým způsobem nabádá i k zamyšlení, protože historie se může opakovat a rasová nesnášenlivost je dnes bohužel v mnoha zemích na denním pořádku. A nechybí málo, aby se to zase zvrtlo.

Moje hodnocení: 9/10

11.03.2020 5 z 5

Oběšená Oběšená Faye Kellerman

Dobrá detektivka, která nějak výrazně nenadchne, ale ani neurazí :) Pro thrillerové nadšence se nejedná o nic zcela brutálního, ale i tak je zápletka příjemná a knížka umí udržet napětí do konce.
Dějová linka je zajímavá a příběh hlavních a vedlejších postav se skvěle popsán.
Koupila jsem si jí jako oddechové čtení a přečetla jí za 2 dny, takže hodnotím kladně :)

11.03.2020 4 z 5

Max a hledání vyšší pravdy Max a hledání vyšší pravdy Karan Bajaj

Skvělá kniha, která mne velmi mile překvapila. Nehledejte tady žádný návod na jógu nebo podobné věci, jedná se o velmi filosofickou knihu na téma hledání svého smyslu života. Je to poklad mezi knihami, to si troufám říct a rozhodně není pro každého.

Mou obsáhlejší recenzi najdete na instagramu nebo facebooku pod stránkami knižní svět Lu :)

18.03.2019 5 z 5

Povolání žebrák Povolání žebrák Jean-Louis Debré

Povolání žebrák, aneb můj život na ulici je nádherná a velmi upřímná kniha.
Jedná se vyprávění pařížského bezdomovce Jeana Marie Raugloha, který každý den stál před obchodem a seznámil se zde s bývalým francouzským ministrem vnitra, když mu nabídl, že mu pohlídá za pár drobných kolo.

Jean Louis Debré je velmi empatický člověk a to, jak lidé žijí na ulici ho vždy zajímalo. Proto navrhl tomuto žebrákovi, aby začal svůj příběh sepisovat, že mu poté pomůže knihu vydat.
A jak slíbil, tak se i stalo.

Tahle kniha není román, není to ani životopis, je to záznam vzpomínek jednoho obyčejného kluka, který neměl lehké dětství a který skončil na ulici, protože neměl jinou možnost. A jak se roky vlekly, uvědomil si, že právě ulice je jeho domov a že už vlastně ani nic jiného dělat neumí.
Kniha o naději, lásce, bezmoci, ale především odevzdanosti.

Přes všechna tato úskalí se Jean Marie umí usmívat, užívat si života a vidět v lidech to dobré.
Popisuje jak alkohol zničil mnoho jeho přátel, jak nejhorší co Vás může potkat je mokré a zatuchlé oblečení a přesto vypráví příběh ulice s určitou noblesou.

Jak na začátku knihy píše bývalý francouzský ministr vnitra:
"Pravá podstata člověka je v jeho nitru, každý z nás si nese svůj příběh a mě velmi zajímá je poznat. Potkáváme málo jedinečných osobností a mnoho kopií. Pro mě byl a je on tou jedinečnou osobností a toto je jeho příběh."

Tahle kniha má svoje kouzlo a dostává ode mě 9/10

03.03.2019 5 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

výborná kniha!
Krásný příběh velmi nadaného malého chlapce, kterého se vzdala vlastní rodina a ujal se ho neznámý stařík, který v něm probudil lásku k matematice.
Kniha je psaná jako špionážní thriller, ale zároveň pohladí na duši.
Nechybí napětí, bezmoc, a láska.

25.02.2019 4 z 5

Ďáblova svatyně Ďáblova svatyně Marie Hermanson

Max a Daniel jsou jednovaječná dvojčata. Max je už od dětství naprosto jiný než Dan, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Se svým bratrem se v dospělosti stýká jen velmi zřídka a tak ho překvapí, když mu jednoho dne dojde dopis, aby ho jeho bratr přijel navštívit. Jak Dan brzy zjistí, Max je na odpočinkovém pobytu ve Švédských horách, v malebné vesničce. Ze začátku vše vypadá jako krásný a luxusní hotelový resort, nicméně ve skutečnosti se jedná o psychiatrickou kliniku.
Jelikož jsou Max s Danem jednovaječná dvojčata, poprosí Max Dana o to, aby si vyměnili role, jelikož se ven jinak nedostane a údajně se bohužel zapletl s mafií a musí si něco rychle vyřídit.
Dan na tuhle několikadenní výměnu přistoupí, ale v momentě kdy Max zmizí beze stopy mu dochází že se odsud nedostane už ani on.
Vše nabírá na obrátkách, když postupně zjišťuje že se nejedná o ledajakou psychiatrickou léčebnu, ale o resort skrytý před celým světem. Do příběhu záhy vstupuje i doktor Fischer, který má tohle všechno na starost, a který očividně není úplně doktorem v pravém slova smyslu.
Dan tak bojuje o to, aby mu uvěřili že není svým bratrem, nicméně i dokumenty mluví o tom, že Max nikdy žádného bratra neměl a že si tedy jen Max svého bratra Daniela vymyslel.
Jak tohle celé dopadne? Troufám si říct, že ne tak jak byste čekali.

Takhle knížka je typický psychologický thriller zasazený do psychiatrické léčebny, plná zvratů, překvapení, bezmoci a občas i nějaké naděje.
Nečekejte nějaká ultra zázrak, knihy na tohle téma rozhodně existují i lepší, ale jako odpočinková četba, která se dá číst po kapitolách, které nejsou nějak extra dlouhé, je to fajn.
Marie Hermanson psát umí a já jí mám ráda, a takhle kniha mě tak svým způsobem pohladila po duši - zní to divně, ale chápeme se :D

18.02.2019 3 z 5