Arkagas Arkagas komentáře u knih

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Skvělý! Po dlouhé době horor, který čtenáře překvapí svojí neotřelostí - žádné duchařiny, strašidelné staré doby a démoni, ale finský panelák postavený v roce 1971 a Joni, který od malička trpí halucinogenními stavy, na několik let odjel do světa a vrací se zpět do bytu, který mu v onom paneláku koupil otec, aby mohl úspěšně dokončit studia. Obyvatelé domu jsou ale všichni svým způsobem zvláštní a když Joni zjistí, že v jeho bytě docházelo k mnoha hrůzám a postupně nachází podivné předměty pod linem a za kachličkama v koupelně, je mu jasné, že tenhle dům má svoje tajemství. Co když to ale není tajemství domu jako takového, ale architekta, který ho navrhl?
Nemám co vytknout, tahle knížka mě tak trošku vytáhla z hororové krize, kdy už mi všechno přišlo na jedno brdo a zhltla jsem ji za 2 dny. Tak jako jsou zárukou kvality horory z Carcosy, tak Golden dog je na tom velmi, velmi podobně, což mě těší, protože venku je konečně pozdim a hororové čtivo přichází na řadu :)

18.09.2022 4 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

román, který ve Vás zanechá smíchané pocity a dojem, že jste v té době na ranči žili a znáte okolní přírodu stejně dobře, jako tihle dva bratři. Román, ve kterém se nehraje moc na city, ale spíše na bezmocnost a náročnost tehdejší doby, která si nebrala servítky s nikým. Myslím, že každý čtenář si oblíbí jen jednoho z bratrů a byť to bude znít možná divně, mě přirostl k srdci spíše Phill, protože měl na život nezkreslený pohled a věděl, že život je to největší peklo, ale i ráj na zemi. Žil život takový, jaký byl a bez příkras. George byl spíše snílek, což se v té době a kor na ranči moc neodpouštělo. A přesto je to kniha, která otevírá myšlenky i srdce. Není jednoduchá, ale je krásná.

07.09.2022 4 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Bram Stoker

Jsem Draculovský milovník. Upíry jako takové miluju, ale Dracula bude vždy na 1. místě (hlavně díky Garymu Oldmanovi ve filmu), ale taky proto, že to byla vlastně první upíří kniha, kterou jsem jako náctiletá četla a tak se zrodila láska na celý život. Sbírám různá vydání Draculy, mám doma jeden komiks, ale tenhle skvost si musím pořídit taky. Viděla jsem ho za výlohou jednoho knihkupectví, ale ve fólii a nemohla jsem si ho prolistovat. Díky kamarádce se mi ale dostal do rukou půjčený z knihovny a bože! Tahle kniha se čte dost obtížně aniž byste si na ni neslintali. Je to skvost a nic hezčího jsem po grafické stránce v ruce neměla a už ani nikdy mít nebudu. Perokresba, ponurost a secesní nádech. Děkuju.

06.07.2022 5 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

(SPOILER) Spojení literatury faktu a románu je v tomto případě naprosto skvostné. Kdo by neznal příběh parašutistů a atentátu na Heydricha. Kdo z nás znal ale příběh Anny Malinové a její tříleté dcery Alenky? Anna Malinová se nikdy nesmířila s okupací Němci a svůj postoj dávala hrdě najevo například Němkám v obchodech, kde odmítala čekat až si nakoupí ony, jak bylo nařízeno. Její první muž Antonín ale tvrdil, že se vlastně nic nezměnilo a má být ráda, že se má dobře. Jenže Antonín zemřel, Anna zůstala sama s malou dcerkou a o jejím uvažování věděli lidé z odboje, kteří ji následně oslovili. Anna samozřejmě souhlasila, protože pro svou malou dcerku chtěla zpět vlastní zem. A tak se u ní ocitl Jozef Gabčík. Jejich vztah z přátelství brzy přerostl v lásku a i když oba věděli, že jednoho dne nejspíše zemřou, šli do všeho s odhodláním.   Jak to dopadlo s Gabčíkem a jeho kolegy všichni víme. Po smrti je Anna Malinová zadržena, musí identifikovat Gabčíka podle jeho uříznuté hlavy naložené ve formaldehydu a následně je odvezena do Mauthausenu, kde je pod záminkou vstupní lékařské prohlídky zastřelena kulkou do týla, stejně jako dalších 291 spolupracovníků odboje.
Knížka mapuje nejen vymyšlený příběh lásky Anny a Jozefa, ale především detailně popisuje výcvik parašutistů v Anglii, působení Gabčíka a Kubiše v cizinecké legiii, samotný atentát, i všechny události po něm. Kniha je plná historických fotografií, novinových článků a faktů.
Jako celek je to za mě jedna z nejlepších knih na téma atentátu na Heydricha, co se beletristického zpracování týká. Za přečtení rozhodně stojí. Jen Vám po jejím dočtení bude hodně těžko na duši a na srdci.

31.03.2022 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Jsem nadšená. Po dlouhé době tu máme český kriminální román, který se nebojí brutální vraždy a normálního, lidského vyšetřování. Mordparta z Beskyd je složená z chlapů, kteří žijí obyčejné životy, nejsou to žádní superhrdinové a vyřešit tuhle brutální vraždu je pro ně priorita. Oproti tomu jejich nadřízený má ve vrahovi jasno od začátku a prioritou je pro něj případ uzavřít - ne vyřešit. O to víc se tohle zamotává v momentě, kdy zmizí ze Slovenska slečna, která je hodně podobná první oběti - a tady mě bavilo to, že se autor nebál toho psát kapitoly slovensky v české knize, protože to tomu dodalo osvěžení a ráz. Tohle je kniha, která zaujme každého, kdo má rád kvalitní detektivky a je už jako já tak trochu přehlcen všema těma severskýma thrillerama, které jsou poslední dobou vcelku na jedno brdo. I u nás v českých vodách očividně totiž umí lidé napsat příběh, který Vás chytne za srdce a ve kterém budete napjatě sledovat, jak to celé dopadne.

09.01.2022 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Druhá kniha od autorky Dívky ve vlaku, která se stala fenoménem. Nečetla jsem ji, neviděla jsem ani film a tak nemohu soudit předešlé dílo, ale když jsem viděla Do vody na Bokktooku za 29,- Kč, neodolala jsem a těšila se na skvělý, svižný thriller. A opak je bohužel pravdou. Jestli něco Paula Hawkins skvěle umí, tak je to psát o ničem xy stran. Tuhle knížku jsem přetrpěla a to doslova - četla jsem ji přes týden, musela jsem přeskakovat strany a nezanechala ve mě absolutně žádný dojem. Aneb jak příběh o sebevraždě, která byla úplně zbytečná a o tom, co si o ní myslí ostatní z vesnice roztáhnout na 416 stran drobným písmem. Ta kniha mě neoslovila absolutně ničím bohužel a už jí zaplaťpánbůh nemám ani doma. Chápu, že někteří to mohou považovat za skvěle propracovaný thriller, mě to absolutně nesedlo a další její knihy rozhodně vyhledávat nebudu. Ale 100 lidí, 100 chutí :)

26.11.2021 1 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

(SPOILER) Tak k téhle knize toho mám víc.
1, většina slečen, která ji kolem mě četla z ní byla znechucená a tvrdila, že je to odporné a násilné porno, ponižující ženu. To byl důvod, proč jsem po knize v knihovně sáhla, když na mě vykoukla v řadě s novinkami.
Psané porno to je, o tom žádná a bez debat. Chápu i to, že z toho někdo může být znechucený, i když by si hromada žen, co si myslí, že sex je jen romantika zasloužilo otevřít oči, protože sex je především hra a každý ji holt hraje jinak. Jestli je to už moc tvrdé porno, nebo ne je každého subjektivní názor.
Ale!
Když se odprostíte od toho, že kniha holt popisuje x sexuálních praktik - od bondáže, fistingu, BDSM atd,. fakt nikomu nepřišel strašně bizardní celej ten "děj"? :-D

Fakt Vám nepřišlo divný, že ženská zažívá nejlepší orgasmy svého života s chlapem, který si ji koupil, platí ji v originálních obrazech a skicách, ona při aktech zažívá divný prožitky - jakože jeden večer kojí dospělýho chlapa a po probuzení je zase vše ok, žádný mlíko, žádná bolest a druhej večer je zase v lese s Minotaurem, kterej si to s ní rozdává a vzbudí se v posteli a ten chlap ji tvrdí, že ji opravdu nezdrogoval a že vše je skutečné?
A aby se to teda vysvětlilo, tak přichází obrovské a překvapivé rozuzlení v podobě, u který jsem se fakt smíchy složila málem do kolen:
celou dobu si to totiž rozdávala s duchem, kterej umřel v posteli, kde to celou dobu dělaj. Ok, na tuhle pointu bych asi potřebovala být hodně opilá, zdrogovaná nebo nevím co, ale fakt tohle někdo sežral a ještě se těší na pokračování? :-D :-D Jako vážně???

Pardon, ale když pominu to, že je to teda psané porno, které je možná příjemnější pustit si ve filmové podobě, tak větší knižní bizár jsem snad ještě nečetla. Na tuhle knížku rozhodně jen tak nezapomenu.

Na obranu spisovatelky jsem si po přečtení jejího medailonku uvědomila, že pokud se dala na spisovatelskou dráhu po teologickém semináři, tak budiž ji odpuštěno, že potřebovala někam vypsat svoje tajné představy a sexuální touhy a proč toho nevyužít, když to lidi budou číst.

Šokující pro mě totiž absolutně nejsou sexuální scény, ale to, že někdo takovejhle blábol sežere i s navijákem a ještě se těší na pokračování. :-D

Dávám 2 hvězdy za opravdu ORIGINÁLNÍ děj, který mě dostal do kolen a svižnost textu.

06.10.2021 2 z 5

Druhá kniha hřbitovní Druhá kniha hřbitovní Neil Gaiman

Komiksově zpracovaná kniha hřbitova od Neila Gaimana v podání několika kreslířů - každou kapitolu zpracoval někdo jiný. Knize to rozhodně na ničem neubírá. Nik, alias Nikdo je batole, které uteklo na hřbitov, když slyšel ruch v domě.. té osudné noci měl být také zavražděn, ale duchům hřbitova se ho zželelo a po naléhání jeho čerstvě mrtvé matky se rozhodli, že se o Nika postarají. Owensovi jsou sice již pár desítek let po smrti, ale Nikovi poskytují skvělé zázemí. Stěžejní roli má ale v jeho životě Silas - ochránce, který není ani mrtvý, ani živý, takže se může pohybovat i za zdmi hřbitova. Silas se nemění, ale Nik roste a postupně dospívá. Na hřbitově má hromadu kamarádů, ale mezi nejvýznamnější patří čarodějnice bez náhrobku a vypravěč příběhů. Kniha je plná duchů, ghúlů a velkou roli v ní má i ševel.. Kdo je ale ve skutečnosti Silas a proč Nika ochraňuje?
Nádherné komiksové dílo. Jak příběhem, tak kresbou.

18.05.2021 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

(SPOILER) Ruth je sestra na porodním oddělení už 20 let. Turk je nacista a rasista, kterému se na směně Ruth narodilo dítě. Turk si ale nepřeje aby se ho Ruth dotýkala a když chlapec pod jejím dozorem náhle zemře, je přesvědčen, že jeho smrt zavinila ona. Ruth, která vystudovala Yale, její muž byl válečný hrdina a vychovává náctiletého syna se skvělými výsledky na škole se ocitne najednou jen v noční košili ve vězení pod palbou nenávisti. Mezitím sledujeme příběh Turka - rasisty, který měl se svou ženou nacistickou svatbu s hořícími svastikami, jehož největším vzorem je Adolf Hitler a kolem sebe má jen kamarády se stejným smýšlením. S manželkou jsou toho názoru, že je třeba chránit bílou rasu, neboť je v ohrožení. A Kennedy - veřejná obhájkyně, která tvrdí, že rasové předsudky před soud nepatří a která díky Ruth pozná, co skutečně rasismus je. Kniha plná emocí, u které se ve mě vždy vaří vztek a Turkovi bych nejradši dala pěstí mezi oči, ale i spravedlnosti a naděje. Jednu hvězdu musím ubrat za příliš pozitivní konec, který by v knize za mě osobně být nemusel. Jinak je to rozhodně kniha, kterou vřele doporučuju všem.

09.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Dokonalá kniha. Děkuji. Dlouho se ke mě nedostalo něco tak kvalitního z pera českého spisovatele. Tenhle román má vše - je plný lásky, vzpomínek, rodinného zázemí, historie a nenápadně se ze života bez starostí přesouvá do roviny boje o to nejcennější - život.Zuzana, Jan a Hanuš - tři přátelé od dětství, kteří spolu prožívali vše. Ale jak Zuzana stárne, její city jsou blíže k Jakubovi.Během války, kdy se z nich stanou milenci Jakub působí v odboji, zatím co Hanuš je rozhodnutý, že pokud nebude mít Zuzanu on, tak nikdo. Kdy se z přátelství stane nenávist? Kdy se to všechno zlomí a člověk přestane jednat v zájmu etiky? Je přípustné poslat za neopětovanou lásku milovanou na smrt? Tahle kniha si nebere servítky, a i když jsou zde popsány za hranici jdoucí scény - prodávání se za jídlo, pokusy na těle v Osvětimi atd.. zvládla to Katalpa napsat velmi jemně. Skvělé vedlejší postavy jako učitel Šlomo Nachtigal, nebo učitelka angličtiny Prochásková dodávají příběhu na autentičnosti.
Dokonalá kniha. Přečteno na dvakrát a i když jsem ji dočetla ráno, bude ve mě rezonovat ještě dlouho.

20.10.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

(SPOILER) Franka - bývalá vůdkyně hitlerovské mládeže, která se dala na opačnou stranu díky tatínkovi, po tom, co jí zemřela matka a byl zabit postižený bratr, který byl samozřejmě přítěží státu. Bývalá přítelkyně jedné z nejvyšších hlav Gestapa Daniela. Odsouzená na půl roku vězení díky tomu, že smetla ze stolu všechny své blízké a u soudu řekla, že jí pomotali hlavu a nevěděla co dělá, zatímco zbytek její skupiny bílá růže byl popraven.
Malé městečko a horská chata na samot,a do toho nález zasněženého a zraněného příslušníka luftwaffe, který ale ze spaní mluví anglicky. Franka jako bývalá zdravotní sestra je rozhodnuta mu zachránit život, ale tuší, že dělá něco, za co by jí čekala poprava.
Když se John probere a získají k sobě vzájemnou důvěru, jde tady o jediný cíl, zajistit od německého vědce plány na jaderný projekt, o kterém sice nikdo neví, ale kdyby se dostaly do rukou Němcům, rozhodně by to bylo horší, než Američanům.
Když se ale celá situace zvrtne a Franka s Johnem zabijí u ní v chatě Daniela, je jasné, že jediná možnost je útěk do Švýcarska.

Tento román z války inspirovaný skutečnými událostmi (nutno zvýraznit inspirovaný), není to kniha plná faktů je velmi čtivý, stránky utíkají ani nevíte jak a postavy Franky i Johna jsou dobře promyšlené. I přesto, že se tady vraždí, nepůsobí kniha nějakým depresivním dojmem, píše naopak, fandíte hlavním hrdinům a čekáte co se stane dál.
Velmi příjemná kniha, ve které byly nějaké pasáže dost přitažené za vlasy, ale budiž.. :)

06.10.2020 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

milé, odpočinkové, místy až pornografické a přesto úsměvné. Příběh jedné rodiny a jejích přátel bez příkras a tak, jak to v naší zemi prostě chodí - někdo je výš, někdo kope brázdu. Ve výsledku je to celé čtivé, překvapivé, romantické a troufám si říct, že každý si zde najde nějakého svého hrdinu. Kniha mě mile překvapila :)

05.05.2020 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Je to proste masakr. Knizka, ktera se Vam vryje pod kuzi i do pameti, neco co si troufam rict nema obdoby a jeste zasazene do historickych udalosti. Zima, hlad, beznadej, podrazy, boj o preziti. A do toho vseho pridal Simmons jeste dalsi temno. Ted jsem ji docetla a nez si urovnam myslenky vali se mi hlavou jen to, ze jsem smutna ze uz jsem ji precetla. Kazdy den jsem se tesina na tech par minut s touhle knihou. Za me 10/10 ❤️????????

08.02.2019 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny jsou kniha, která je v dnešní společnosti strašně potřeba. Člověk si tak nějak připadá jak kdyby byl na terapeutickém sezení a přesto je na konci úplně rozbitý.
Příběh o manipulaci nejen rodiči v dětství, ale posléze o teroru ze strany partnera. O "vztahu" kde má vše pod palcem Štěpán a Daniela je psychicky terorizována.
I psychický teror je totiž domácí násilí. Tohle je potřeba si v dnešní době uvědomit. Na to, že se jedná o prvotinu autora a ještě je to chlap, vysoce smekám klobouček.
Daniela má sice Srpny - své srpnové deprese a úzkosti, ale každý z nás má svoje ať už ledny, únory, březny atd... Kniha která se čte jedna radost a přesto je tak těžká.
Po dočtení ve mě zanechala podobné pocity jako Zahrada od Petry Dvořákové.

12.08.2023

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

(SPOILER) Ted Bundy - sériový vrah, o kterém bylo napsáno spoustu knih a natočeno spoustu dokumentů. Charismatický, velmi inteligentní muž, který vraždil mladé dívky napříč Amerikou a možná by nebyl nikdy chycen, kdyby ho jednoho dne strážník nezastavil jen kvůli banalitě.
O Tedu Bundovi víme už téměř vše, ale tahle kniha je přesto jiná. Ann Rule byla žena, která se s Tedem spřátelila na krizové lince, kde spolu pomáhali lidem s jejich problémy. Ann Rule byla také žena, která Teda nahlásila, když sledovala případy a dle popisu jí začalo docházet, že by to mohl být on. Zároveň to ale byla také žena, která mu celou dobu do vězení posílala peníze a podporovala ho v dopisech. A právě tahle korespondence a přátelství je pro tuto knihu stěžejní. Ann totiž měla s Tedem přátelský vztah i poté, co jí bylo jasné, že všechny vraždy skutečně spáchal on.
Jak sama vysvětluje, musela oddělovat tyhle dvě osobnosti, jinak by to sama nezvládla. Díky ní tu ale máme tak ucelený pohled na Teda, jaký tu ještě nebyl. Troufám si říct, že tahle kniha je nejkomplexnější pohled na Teda, jaký u nás zatím vyšel.
Nebojte se rozsahu skoro 600 stran, pokud jste fanoušky true crime žánru, tak tuhle knížku slupnete jako malinu.
Co mě ale zarazilo je to, že Ann Rule napsala 33 true crime knih. Podle mnoha z nich byly natočeny filmy, ale Ted Bundy je první kniha, která u nás po 22 letech vyšla. I když lepší pozdě, než nikdy.
Rozhodně si ale o Ann Rule zjistěte víc, ta paní byla skvělá.

15.01.2023 5 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

Vím, proč tolik nečtu Japonce. Protože mě ty knížky vždycky úplně rozloží. Odepsaného jsem si vzala úplně náhodně (dobře, zas tak náhodně ne - růžová obálka, velká písmenka a málo stránek tomu dost nahrálo), ale i když jsem se x krát zařekla, že budu číst ty anotace, tak jsem to zase neudělala.. chyba. Odepsaný je vlastně autobiografií, kterou Osamu napsal před tím, než definitivně spáchal sebevraždu. Člověk, který měl psychické problémy, jeho rodina ho vydědila a o společnou sebevraždu se pokusil i se ženou, což se povedlo jen jí a on přežil.. Následovalo pár let protloukání se vším možným, sáhnutím si opět na samé dno a definitivní sebevraždou v roce 1948. A přitom pocházel z vážené a bohaté rodiny. Tady se zase krásně ukazuje to, že peníze nejsou všechno. Forma psaní odpovídá době, kdy kniha vznikla a i přes ten malý počet stran je to kniha hodně náročná a rezonující.
Moje hodnocení: 8/10

24.08.2022 4 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Mohlo by se zdát, že když se řekne King, okamžitě si vybavíte horor. King ale nepíše jen horory, píše i příběhy ověnčené scifi a fantasy linkou, které přes to všechno vypráví příběh našeho skutečného světa. A to je přesně případ Růženek. Když začnou ve městě ženy usínat, zjišťujeme jak se chovají muži. Jak přemýšlí násilníci, kteří najednou nemají objekt na mlácení, synové bez matek, manželé bez služek, zaměstanci bez svých vedoucích atd.. Svět začíná řešit epidemii, protože při protržení kokonu se z žen stávají vraždící bestie jdoucí po krvi. A tak je nechávají spát. Ženy se ale mezitím dostávají na druhou stranu - do světa bez mužů. A je jen na nich, zda se budou chtít do toho klasického vrátit.
Nečekejte horor, Kingovci tady rozvíjejí příběh na 600 stranách, který dává dostatečný prostor na to, abyste pochopili psychologii postav a zamysleli se, co byste dělali vy. Je to pomalá psychologická hra cílená na dnešní společnost a její problémy. A mě to bavilo. Ne tolik jako jiné knihy, ale pořád je to ten skvělý King a jak jednou propadnete, není návratu.

06.07.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Knihonoš je příběhem jednoho knihkupce, pro kterého je jeho povolání vše. Když je jednoho dne už v důchodovém věku vyhozen, rozhodne se, že bude ve své práci pokračovat a to zadarmo. Jeho životním posláním je totiž nosit knihy až domů mnoha lidem. Tuhle službu ale knihkupectví zrušilo a pro něj už tak není využití.
Dlouhou dobu ho ale pozoruje malá holčička, která se k němu přidává, i přesto, že o její společnost z prvu nestojí.
A na stránkách se tak začíná odvíjet příběh plný lásky, podpory, odhodlání a naděje.
Knihonoš je typickým pohádkovým románem pro dospělé, ale rozhodně se jedná o knihu, kterou prostě musí všichni knihomilové milovat.
Příjemné čtení na pár hodin, které pohladí na duši.

Moje hodnocení: 8/10

05.07.2022 4 z 5

Harley Quinn: Utržená ze řetězů Harley Quinn: Utržená ze řetězů Mariko Tamaki

Snad jediný komiks popisující dětství a mládí Harley, čemuž odpovídá i skvěle pojatá kresba a text. Navíc kdo ví, byl Joker opravdu její polužák ze střední? V téhle knize nehledejte klasickou DC Harley, ale její mladší já, kterého Vám možná bude líto, ale spíše si ji tím zamilujete ještě víc.

05.05.2022 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

(SPOILER) Jeden z mála psychothrillerů, ve kterém není žádná krev, až na 2 menší scény. Jenže tu není ani žádná vražda, žádné tělo a žádné důkazy. Viktor po únosu dcery skončil sám v psychiatrickém ústavu, kde se léčil 4 roky. Po jeho opuštění odjíždí a kontaktuje ho Anna - údajná spisovatelka dětských pohádek, jež má problém s tím, že díky její schizofrenii postavy z jejích knížek ožívají a ona s nimi musí žít. A malá Charlotte, nemocná princezna, která utekla z domu je až moc podobná unesené Josy. V momentě, kdy se Viktor dozví, že Anna není nemocná, a vše co popisuje jako svoje halucinace se děje ve skutečnosti, rozbíhá se pátrání po Josy na plné obrátky. Co když ale ani Anna není skutečná?
Kniha je příběhem několika psychicky nemocných lidí, kteří mají zkreslené vnímání reality a je až děsivé, kam to může zajít. Příběh je vystavěn skvěle, díky krátkým kapitolám se čte jedna radost a až na příliš rychle useklý konec se mi vážně líbila.
Nemám co vytknout a na to, že se jedná o prvotinu je to za mě jedna se silnějších knih SF.

05.05.2022 4 z 5