AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Původně jsem čekal trochu více příběh i pro starší čtenáře. Pohádka to není špatná, jak se píše níže, bylo tam dost mrtvých na pohádku :) Realismus je ale třeba podporovat. Oproti HP je to na nižší úrovni, vyprávění je "mělké", možná až moc neustálých zvratů.
Příběh plyne rychle, české překlady názvů obcí mě pobavily. Plusem jsou hezké dětské ilustrace.

04.06.2021 3 z 5

Rivanský kodex Rivanský kodex David Eddings

"Povinná četba" pro fanoušky Eddingsova díla. Spousta informací k dějinám jednotlivých národů, jejich náboženství. člověk dostane ucelený pohled na dějiny světa, propojí se dění a ovlivňování na západním a východním kontinentu. Většina informací je patrně obsažena v samotných knihách, tady je to hezky pohromadě, a navíc doplněno spoustou map.
Malou kaňkou je dost tiskařských (sazečských) chyb.

28.05.2021 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecrafta mám rád, ale v tomto svazku mi přišel jeho styl psaní ještě syrový, nevypsaný. Dokázal navodit dobrou atmosféru, ale v příbězích mi chybělo více děje, dialogů. Jde spíše o popisy. Nicméně další povídky si nenechám ujít.
Nejvíc se mi líbila Bílá loď a Chrám.

14.05.2021 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Petr Šída

Velice zajímavá a srozumitelně napsaná kniha s bohatým obrazovým materiálem. Poskytne základní pohled do období vývoje člověka, představí především život člověka v době lovců mamutů na našem území. Přiblíží výrobu nástrojů, získávání obživy, duchovní život, představí archeologická naleziště i nálezy atd.

10.05.2021 4 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Čteno krátce po Keltské bráně a ta mi prostě přišla lepší (téma mě více chytlo). Kydlení mohlo být méně :-), i když mě to v myšlenkách vrátilo do studentských let. Plusové body rozhodně za střípky z historie Bornnu, přehlednost v postavách.
Konec mi přišel hodně rychle vyřešený, mohl tam být větší odpor záporáků. Jinak má kniha výborný spád a dobře se čte. Vyhovuje mi i formát knihy (skladná na cesty).

30.04.2021 3 z 5

Pravěký člověk Pravěký člověk Vratislav Mazák

Jde o zajímavou knihu, která seznámí především s evolučním vývojem člověka od nejstarších předků až po současného člověka, s jejich specifiky, místy nalezišť, získáváním potravy atd. Informace jsou podány srozumitelně. Nádherné jsou ilustrace, které knihou čtenáře doprovází.

23.04.2021 3 z 5

Keltská brána Keltská brána Vladimír Šlechta

Příjemná oddechovka z apokalyptického světa. Děj příjemně plyne, sem tam nějaký zvrat. Čtenář je seznamován se střípky z historie Evropy, já osobně bych jich uvítal ještě více :-) Oggerd nezklame, je to takový "pohodář". Konec mi přišel trochu urychlený na to, jak jakým tempem předtím kniha plynula.
Zajímavě využita problematika relativnosti času.
P.S. Při četbě jsem přemýšlel, co by mohlo být zdrojem energie Polygonu, ale netrefil jsem se ;-)

19.04.2021 3 z 5

Od pravěkých lovců k barbarům Od pravěkých lovců k barbarům Louis-René Nougier

Kniha, která uvede do světa minulosti a lehkou formou seznámí se základními informacemi. Nečekejte žádný suchopárný výčet dat. Text tvoří jen část výkladu, je srozumitelný a stručný. Důležitou roli hrají ilustrace. Ideální pro školáky.
Nejvíce se mi líbila část o pravěku, naopak o Vikinzích by se toho dalo napsat mnohem více.

19.04.2021 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika, která donutí zamyslet se nad příběhem starého rybáře, který vede nemilosrdný boj o svou kořist.
Nádherně vylíčena tvrdá realita těžké fyzické práce, divokého moře.
Žádné strhující tempo, nečekané zvraty.
Místo toho vylíčena krása lidského přátelství, smyslu života.

13.04.2021 3 z 5

Dějiny opevňování v Čechách a na Moravě Dějiny opevňování v Čechách a na Moravě Jiří Macoun

Výborná kniha pro seznámení se s dějinami opevňování již od pravěku až do 30. let 20. století. Dozvíme se základní opevňovací techniky, pojmy, výklad je výborně přiblížen graficky.
Nejvíce mě zaujala část o pravěkém a keltském období.

25.03.2021 4 z 5

Tábory římských legií 27 př. n. l. - 378 n. l. Tábory římských legií 27 př. n. l. - 378 n. l. Duncan B. Campbell

Přínosná kniha, co se týče informací o jménech legií, jejich umístění a změnách. Jak je psáno níže, mohly být zmíněny i zbraně, kterými legie a legionáři disponovali.
Případně popsat podrobně každodenní život v legii.

09.03.2021 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Výborná detektivka. Tentokrát bez nadpřirozena, duchařiny, ale o to víc ze skutečného světa. Je děsivé, jaké lidi můžeme denně potkávat a přitom netušíme, jaké pocity, osobnosti, charaktery se za nimi skrývají.
Na základě několika narážek v knize jsem čekal drsnější závěr, ale jsem nakonec rád, že to tak "dobře dopadlo".
Časem zkusím i další případ detektiva Hodgese

09.03.2021 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Podle anotace jsem čekal něco trochu jiného, ale kniha kniha nezklamala. Hlavně první část se mi líbila. Velmi poeticky napsáno, děj pomalu plyne vpřed, plný představ a iluzí. Sledujeme sbližování obou hlavních hrdinů, jak je pohlcuje cirkus. Jde spíš o popis vztahu dvou lidí než o souboj dvou kouzelníků.
Zajímavě vyřešený konec, žádný poražený.

11.02.2021 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Krásná kniha, která mě znovu vrátila do mladších let :) Úžasná Bábi. Kdo ví, jak by vypadala historie knih Zeměplochy, kdyby se usídlila v Ankh-Morporku :-)
Nevtíravý humor, úžasná slova a překlad pana Kantůrka.

11.02.2021

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Pohodová hudebně laděná kniha, v níž opět exceluje Smrť a Albert. Krásně vylíčen vznik hudby s kamením na Zeměploše :)
Mágové perlí a palec nahoru za Zlotu a Perma :)
Člověk se lehce začte a v hlavě slyší tóny kytary

20.01.2021 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Román se rozjíždí pomalu, člověk by ho ani netipoval na hororové dílo. V závěrečné části už King rozjíždí svou obvyklou jízdu plnou napětí, mystična. Postava Dannyho je hodně dojemná, malý človíček, který musí být dospělejší než rodiče.
Jak si hotel pohrává se svými návštěvníky je děsivé.

31.12.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha s velmi zajímavým námětem, který probouzí představivost. Prostředek knihy mi přišel slabší, ale konec je výborný, plný těžké atmosféry. Člověk se cítí jako by s hrdiny šlapal sám lesem.
Kniha dokazuje fakt, že život je vždy pln překvapení a skutečnost nemusí být vždy to, co vidíme.
Ale Strach se mi líbil o něco více.

15.12.2020 3 z 5

Pomněnčino dítě Pomněnčino dítě Amanda Prowse

Dojemná kniha o velké lásce mezi dvěma mladými lidmi různého sociálního postavení, která je naplněná velkým utrpením a překážkami. Příběh je napsán velmi čtivě. "Otevřený konec" pak nabízí čtenářově fantazii místo pro rozvíjení vlastních představ.

08.12.2020 3 z 5

Atlas římské říše: Budování říše a období rozmachu: 300 př. n. l. – 200 n. l. Atlas římské říše: Budování říše a období rozmachu: 300 př. n. l. – 200 n. l. Christophe Badel

Skvělá kniha jak pro získání základního přehledu o stavu a fungování římské říše, tak i pro rozšíření znalostí o Římanech. Obsahuje velké množství map k nejrůznějším tématům (provincie, města, vojsko,...).
Srozumitelně napsána, velké množství údajů

08.12.2020 5 z 5

Brány Anubisovy Brány Anubisovy Tim Powers

Egypt mám moc rád a čekal jsem ho víc zapojený v ději. Ten sám byl poněkud zamotaným spletitý, zvláště v otázce výměně těl Joea jsem se občas ztrácel :-)
Jinak má kniha velmi poutavý děj, plný krásných postav. Výborný popis Londýna 19. století.

27.11.2020 3 z 5