AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Brány Anubisovy Brány Anubisovy Tim Powers

Egypt mám moc rád a čekal jsem ho víc zapojený v ději. Ten sám byl poněkud zamotaným spletitý, zvláště v otázce výměně těl Joea jsem se občas ztrácel :-)
Jinak má kniha velmi poutavý děj, plný krásných postav. Výborný popis Londýna 19. století.

27.11.2020 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Zajímavý "detektivně-romantický" román s humornými i psychologickými prvky, ale také zjištěním, co všechno může přinést láska. Čtivě napsáno, zajímavě poskládaná chronologie děje. Jen ten konec mi přišel trochu nedotažený.

12.11.2020 4 z 5

Snové písně 2 Snové písně 2 George R. R. Martin

Zajímavé a poutavé povídky střídaly ty méně přitažlivé. Opravdu široké rozpětí od vesmírného sci-fi po příběh o rytířích. Nejvíce se mi líbily povídky o Tufovi a Nečekané variace. Jazyk opět vytříbený.

19.10.2020 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Půjdu asi proti proudu, ale mě přišla kniha příliš rozvláčná, až přeplněná dialogy. Více se mi líbí dřívější autorovy knihy (trilogie První zákon). Pozitivem je ukázka lidských dobrých i špatných stránek až do krajnosti. Pokračování si přesto určitě přečtu, jsem zvědavý na další osudy Rikke, Lea, Orso, Savine, ale třeba i Bayaze.

05.10.2020 2 z 5

Jmenuji se Gaius Bruttius Jmenuji se Gaius Bruttius Balázs Komoróczy

Krátké a přehledné představení pobytu římských vojsk u Mušova. Bohatý obrazový materiál o vykopávkách, vzhledu tábora legií, germánského osídlení našeho území v 2. stol. n. l. atd.

17.09.2020 4 z 5

Taranitový triptych Taranitový triptych Leonard Medek

Jazyk používá pan Medek mistrně, skvělé je využití starších výrazů. Ale dějově mi kniha moc nesedla. Příběhy mě do sebe vtáhly vždy jen částečně a na čas. Přišlo mi to hodně popisné, hraní si se slovy. Asi nejvíce se mi líbil poslední příběh. Z autorových knih u mě vede Runeround :)

17.09.2020 2 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Postkatastrofický svět, kde lidé přežívají s málem a svým důvtipem. Zaujal mě už název knihy a během čtení jsem výběru nelitoval. Krásná ukázka lidského lpění na životě, vynalézavosti, ale na druhé straně také bezcitnosti, lhostejnosti. V knize mohlo být více informací o původu, příčinách stavu země. Více rozvinout konec, informovat o společnosti na východě. Výborný byl nápad a popis práce s pískem pomocí potápěčského obleku. Myslím, že by si kniha zasloužila pokračování.

09.09.2020 4 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)

02.09.2020 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Toto moderní téma mi moc nesedlo, jsem konzervativec :) Chybělo mi tam více typického humoru a vtipných dialogů pana Pratchetta, více Hlídky, mágů a čarodějek :)
Přišlo mi to takové "ploché", děj se šinul stále stejným tempem, bez větších problémů se sunul ke šťastnému konci.
Plusové body za Vetinariho ve vlaku a odhalení trpasličího krále.

25.08.2020 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Výborný thriller/horor. Mrazivá atmosféra dýchá z každé stránky. Při čtení jsem měl místy až nepříjemný pocit v břiše, podobně jako u knih J. Ketchuma. Nejsou tu hluchá místa, čtete a čtete, kniha postupně graduje, nabírá na "strašidelnosti", objevují se další a další ukázky moci Černého krále.
Pátou hvězdičku dávám za konec. Především za to, že ho autor dokázal udělat krátký, ale přitom velmi působivý.

19.08.2020 5 z 5

Tutanchamon: Největší objev egyptologie Tutanchamon: Největší objev egyptologie Jaromír Málek

Přehledná, faktů plná, kniha. Dobrý úvod pro všechny zájemce o Tutanchamona. Stručný, srozumitelný výklad základních informací o Tutanchamonovi, předmětech, nálezcích, okolnostech nálezu atd. Spousta krásných fotografií.

19.08.2020 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Dobrá oddychovka s tématem alternativní historie, kde stránky mizely rychlým tempem. Velmi čtivé se svižným dějem. Více se mi líbila druhá část o Martinovi a Kláře, líčení těžkých životních podmínek v Čechách i v Hitlerburgu. Ocenil jsem, možná pro někoho překvapivě, opravdu drsný osud hlavních postav.

13.08.2020 4 z 5

Dobytí a osvobození Latinské Ameriky Dobytí a osvobození Latinské Ameriky Jiří Kunc

Vhodná publikace pro základní uvedení do dějin Latinské Ameriky. Provede čtenářem od období objevení a dobytí Španěly a Portugalci v 16. století až po boj za nezávislost na začátku 19. století, poukazuje na pohnutky dobyvatelů, rozpory v pohledu historiků na evropskou nadvládu a revoluční boj. Je napsána, čtivě, přehledně. Mohl být přidán seznam dalších knih ke studiu tématu.

06.08.2020 3 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Námět velmi zajímavý (systém kolonizace, omlazování), ale styl psaní mi nesedl. Těžko jsem se prokousával dějem, chyběla mi tam energie, některé popisy byly moc dlouhé, těžkopádné. Problematika Bariéry jakoby stále byla v pozadí. Část, kde se vyšetřuje vražda mi přišla se samotným dějem nesouvisející a jen představující jednu z významnějších postav. Postavy se rychle objevovaly a zase mizely. Plusem je vytvořené Společenství lidí, jejich soužití s mimozemšťany.

04.08.2020 2 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Nevím moc,co říct (napsat). Asi, že jsem čekal něco víc temného, hororového. Vykoupení jsem nečetl (resp. jen závěr, bohužel jsem dříve viděl film). Z ostatních povídek se mi hodně líbila Nadaný žák. Tady King dobře ukázal, jaké zlo se muže skrývat v každém z nás a jak málo stačí,aby se dostalo na povrch. Do povídky Tělo jsem se nedokázal začíst, Dýchací metoda mě moc nezaujala.

21.07.2020 3 z 5

Větrný přístav Větrný přístav George R. R. Martin

I když mám rád knihy se svižným dějem, zde jsem si užil poklidnější tempo. Vynahradily to nádherné popisy létání, krajiny, života na ostrovech. Sledujeme, jak dokáže jeden odhodlaný člověk postupně měnit postoje, vztahy ve společnosti. Je to pohlazení po duši, popis života lidí,kterým se splnil jeden z lidských snů, ato moci létat.

26.06.2020 3 z 5

Tigana Tigana Guy Gavriel Kay

Velká očekávání na začátku, mírné zklamání na konci. Moc jsem se těšil na toto vychvalované dílo, ale zůstalo za mým očekáváním. Mám radši knihy, kde je děj více akční, nepředvídavý, něčím překvapivý. Zde mi přišlo, že děj plyne stále stejným tempem, nedokázal jsem se plně vnořit do příběhu. Žádná postava mi nebyla příliš sympatická, nedokázal jsem s nimi zvlášť soucítit. Plus vidím v dobře zvládnutém konci.

15.06.2020 2 z 5

Poslední hrad Poslední hrad Jack Vance

Jacka Vance jsem do této doby neznal,ale jeho styl psaní povídek mi sedl. Povídky měly svižné tempo, zajímavé nápady, rozuzlení i vtipnou myšlenku. Nejvíce mě zaujal Poslední hrad (zasloužil by si i větší rozsah; nádherný pohled na konfrontaci upadající lidské civilizace s mimozemskými tvory) a Ullwardovo soukromí (krásná myšlenka mít pro sebe celou planetu).
Asi zkusím i nějaký román.

29.05.2020 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Na Kinga neobvykle útlé, ale o to svižněji ubíhá děj. Má to svou tíživou atmosféru a člověk minutu po minutě napínavě sleduje, co se právě děje ve městě. Smutné zjištění, že k probuzení jejich schopností a takové tragédii Carrie dohnalo nepřátelské prostředí doma a ve škole. Děti dokáží být kruté :-(
P.S. Trochu mě překvapil velký počet mrtvých v samotném městě oproti školnímu plesu. Ale to je drobnost.

18.05.2020 3 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Pod dojmem předchozích Ketchumových knih (Dívka od vedle, Po sezoně) jsem čekal víc tajemna, strachu,... Příběh je to zajímavý, děj ubíhá velmi rychle (možná až moc), ale něco mu chybí, třeba trocha "historie" ohledně krvavých rituálů, tří sester.

11.05.2020 2 z 5