andrii24 andrii24 komentáře u knih

Pokus o kus pravdy Pokus o kus pravdy Josef Vinklář

Od srdce do srdce, svého života a díla znalce.

01.04.2016 5 z 5

Nataša Gollová Nataša Gollová Aleš Cibulka

Co natropí rozpustilá roztomilost, inteligentní komika a sympatie? Neodmyslitelně a už navždy budou patřit k Nataše Gollové.

07.03.2016 5 z 5

Neznámá známá Hana Vítová Neznámá známá Hana Vítová Ondřej Suchý

Půvab, kouzlo osobnosti, magneticky melancholický pohled, charakterové linie vybízející k herecké velikosti, nezaměnitelná vnímavost a inteligence. Oslňující krása podmanivých paprsků, právem dopadajících na chodník slávy. Třepotavý Noční motýl s křehkými křídly šarmu, srdce naplněné prožitkem i noblesní emocí. Česká Donna Reed či snad Rita Hayworthová. Vzácná Hana Vítová. Jedinečná femme fatale prvorepublikového stříbrného plátna.

03.03.2016 5 z 5

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Vkročila do světa, ve kterém nerozumí člověku. Ubohá Zorka, v jejím srdci přeci jen láska chtěla žít. Přála si jen být milována a milovat. Toužila přijmout tu nejkrásnější roli – lásku muže, lásku divadelní. Trubačové ztratili svůj hlas, aby jí její píseň štěstí, zazpívali včas. Její duše potřísněna jest slzami nepochopení.
Prokřehlá kráska s charismatem romantiky, plna snů a nesmělé touhy, propadla se do záhuby v mysli davu lidské zloby. Zraněna svou nevinností. Příliš brzy vydala se nebeským andělům do náručí. Spása a klid nechť si najde místo v upřímné duši, v půvabu poupěte, kterému nebylo dopřáno rozkvést ve zralý, vonný květ.

31.01.2016 4 z 5

Žít láskou Žít láskou Annie Girardot

Srdce hoří v bouři žití. Nitro třpytem zaprášené, nitro v matné sklo i blyštivé krystalky proměněné, nitro, v němž slunně i deštivě vůně a barvy odráží se. Otisky duše mezi řádky. Duše je pírko do všech stran rozfoukané. Život stojí před námi. Stačí utrhnout a pozřít jeho ovoce. "Nakazit" se jeho tepem, jeho vírem, radostí i bolestí. Zalidnit jej úsměvy i slzami, úspěchy i závratí, nejmenším zábleskem z/ne/klidnění. Tak blízko vnitřní filozofii, fontáně, která stále šumí. Račte vstoupit do unikátního myšlenkového proudu řeky slov paní herečky, do proudu, který vás strhne a nepustí z emočních peřejí.

27.11.2015 5 z 5

Včera, dnes a zítra Včera, dnes a zítra Sophia Loren

Pravá dáma pláten stříbrných. Legendární, nestárnoucí, noblesní, vnější i vnitřní krásou oplývající. Odvážná, přímá, charismatická, přející, milující. Průvodkyně cesty svého příběhu, který ještě zdaleka neřekl své poslední slovo. Paleta splněných snů na jevišti filmového i osobního života odkryta všem dobrým lidem, obdivovatelům a znalcům. Nechte se s chutí unášet milou návštěvou, přenést se v čase do zlaté éry filmového umění i do přítomných okamžiků, plout proudem vzpomínek a myšlenek, do kterých je vám ctí se ponořit natolik, abyste se na malý okamžik, stali jejich součástí. Radostně, s citem i nostalgií, se probírat rancem vzpomínek zalitých sluncem i návraty do let neveselých, vážných. Psáno lehkým perem, procítěným jazykem, romantickým dotekem, s vážností a láskou k lidem i profesi. Vřele, vstřícně, pokorně, ozdobeno srdcem. Neprošlapanou pěšinkou kráčet vstříc velkému snu. Tu cestu vyplnit vším, co sám život nabízí i bere, beze zbytku. Jedině tak lze dojít k cíli jako královna. Lady L., Sophia Loren. Šťastná to žena: Včera, dnes a zítra.

23.10.2015 5 z 5

Lampa s růžovým stínidlem Lampa s růžovým stínidlem Peter Karvaš

...naplno vysílá žár intimního osvětlení, to šimravé "in flagranti..." Šípy Amorovy, které se trefily, které zabloudily, které minuly svůj cíl. Poznání příchutí lásky ve všech jejích variacích. Láska - ta tajemná kráska, která oslňuje i drtí srdce lidských bytostí. Paleta vyznání citů ryzích, cizích, koketujících, v barvitých tazích. Poodhrnutý závoj (ne)naplněných milostných dýchánků. Vzdechy slasti, steny bolesti. Láska jako paprsky slunce i krůpěje slz, jako obřad, meditace, erotické opojení. Láska neztlumí nikdy svou zář, jen růžové brýle občas odhodí do dáli, snad někam na oltář. Pravá láska neopouští lože milenců. Povídka "V tramvaji" - touha pomilovat se tady a teď. Dotýkat se skulinek fyzických, sjíždět stále níž a níž. Budiž anonymním milencům /do/přáno právo na hřích těla vyprahlého. Oddat se nezávazné rozkoši, i když své tváře nikdy nespatří. Nechť je dovoleno prostoupit zakázanou zónou, být na chvíli v extázi, nechat mysl volně unášet lechtivou fantazií, po snových krajích, rajských i trudných nábřežích...

01.08.2015 4 z 5

Básně Básně J. H. Krchovský (p)

Krchovského charismatický lyrismus se značně atraktivní kadencí sebeironie, která stoupá na piedestal "blahodárné" katarze.

Jak úmorné je býti člověkem. Jak člověk prodírá se usmýkaným životem. Živote, buď zdráv a na chvíli se ztrať. Jsi černý jezdec, bídník zbytečný, který koketuje s existencí a se smrtí, jako s /ne/přítomnou obsesí. Slova poetova se na stránkách "zhýrale" koncentrují, rytmus poetické dekadence vybrušují. V hlavě se myšlenky předbíhají. Podivné stíny si notují svoje blues. V podpalubí archy Noemovy se pohupují mrákotné siluety dvorních "múz". Stůně, je pohřbena přítomnost. Prokletá skutečnost.

23.07.2015 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Mystické, fantazijní, snové, reálně podivné. Figurky a atmosféra jako kdyby vyskočily přímo z lynchovských pláten a sveřepě se otiskly na stránky této povídky. Rébus, jenž se honí hlavou ještě pár týdnů po přečtení. Labyrint podvědomí - halucinace, vězení tíživé, bludné reality, komoda zlých snů s hmatatelnými, nevysvětlitelnými obrysy. Plusem celé knihovnické anabáze budiž dominantní "noir" ilustrace, které ještě více přiživují a zamotávají už tak symboly a taji nasycený, nejednoznačný příběh.

12.04.2015 3 z 5

Mě život těšil Mě život těšil Ava Lavinia Gardner

Hollywoodská gardénie. Svůdná femme fatale stříbrného plátna, tajemná a atraktivní kráska. Mužský, aristokratický sen za výkladem MGM. Drahoušek, vánoční dáreček Ava Gardner, odhrnula záclonky filmového soukromí, tužeb hollywoodských lóží, milostných dostaveníček, srdce pokušení, radostí a neřestí i slzy v nitru ronící. Avu život těšil a mě těšilo, Mrs. Gardner, že jsem směla prostřednictvím Vašich slov nahlédnout pod slupku zajímavé osobnosti, královny, "Evy" osudových to žen.

18.03.2015 5 z 5

Filmová Itálie Filmová Itálie Ljubomír Oliva

Chronologicky řazená plejáda italských zvučných jmen režisérů a neméně zvučných filmových klenotů. Přehlídka kinematografie od němé éry až po 70. léta osobním pohledem autora. Galerie v kostce pro filmové fanoušky, kteří chtějí mít přehled, pro zájemce i studenty filmové teorie.

26.02.2015 4 z 5

Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Peter Van Gelder

Lesk i závrať těch největších filmových trháků, které kdy měly tu čest vykročit hlavním vchodem nejen z proslulé továrny na sny. Tvář hvězdných filmů pod drobnohledem. Nechybí informace pro nováčky i pohledy pro znalé.

08.02.2015 4 z 5

Brando: písně, které mě naučila matka Brando: písně, které mě naučila matka Marlon Brando

Otevřené, osobité, bezostyšně osobní, zištně upřímné, bez opájení, bez škatulat, od srdce. Vydobyté výšiny jít si za svým, svou vlastní cestou, nehledě na diktát davu. Při četbě memoárů se Brandovo já rozprostře do zcela nových dimenzí. Díky myšlenkám a vzpomínkám se k němu de facto dostanete ještě mnohem blíž. Jeho vyprávění podlehnete stejně jako jeho filmům a charismatu. Pro Brandovy fanoušky povinná četba. Jen vy a Marlonovými ústy portrétovaná odhalení z truhlice niterné geniality, šmátrající nejen po dobrém světle, v šatníku filmové iluze a zákoutích života. Nechte se přenést, imaginárně se posadit do křesla naproti němu, stát se pomyslnými hosty v pokoji myšlenek, posluchači toulek bohatého, nepromarněného žití mistrovského výtržníka, svého druhu rebela. Vždyť on zaneseno měl už ve svém příjmení, že je značkový, a tak se dobrovolně stavím do fronty, dámskou volenkou prosím o vzorec posledního tanga mužného kmotra v přístavu Desir(é)e dřív, než nastane vzpoura, štvanice či apokalypsa.

11.01.2015 5 z 5