AndreaP. AndreaP. komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tohleto že je prvotina autorky? Geniální kniha, úchvatný román o tom, jak se zde žilo. Smekám a hluboce se klaním a děkuji.

02.04.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh Hany chytne za srdce. Člověk si zde uvědomí, jak jedno malé zaváhání, jedna "chyba" může ovlivnit životy mnoha lidí.

25.03.2022 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Todle je tak strhující a nesmírně silný příběh z válečného období, že si jí já osobně řadím mezi jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla, a kterou musím po přečtení vydýchat, zpracovat. Osušit slzy. Příběh o lidských osudech ve válce, ale z jiného úhlu. O tom, jak válku prožívaly (doslova přežívaly) ženy s dětmi, a jaké hrdinské činy musely dnes a denně prokazovat. Jak musely čelit násilí, ústrkům, strachu, mučení, ponižování, nástrahám, lidské zlobě, hladu, chladu, smrti a to s jediným cílem, zůstat naživu a ochránit své děti. Příběh dvou, na první pohled naprosto odlišných sester, které ve skutečnosti odlišné nebyly. Obě byly hrdinky a přispěly k záchraně životů. Smekám před autorkou.

21.05.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Bouře emocí, přesně toto je tato kniha. Kniha, která mě nutila číst dál a dál. Kniha, u které jsem přestávala dýchat, vnímat, jíst. Kniha, u které jsem polykala slzy a nakonec kniha, kterou, když jsem dočetla a zavřela, tak nastalo tíživé tiché prázdno. Smutek. Naděje. Bezmoc. Zoufalství. Nekonečná láska. Tato kniha se řadí do naprostého topu knih, které jsem za svůj život přečetla a nikdy na ní nezapomenu.

03.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha se nedá pochopit, ani popsat, člověk jí prostě musí přečíst. Je nádherná. Dokonalá. Smutná i nadějná. Plná krásy přírody i bolesti života. "Holka z bažiny" je příběh, který zanechá stopu v srdci.

02.01.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla. Kniha se mi moc líbila, co mě nadchlo, bylo to, jak každá další kapitola začínala slovy, kterými končila ta předcházející, to jsem v knize ještě nikdy neviděla. Postupem se příběh (respektive dvě linie příběhu) krásně odvíjel, postavy byly skvěle vykresleny, vše začalo do sebe zapadat, doplňovat se, a najednou přišel okamžik, kdy si to člověk celé spojil a začalo to dávat smysl. Četlo se to velmi dobře, ale ten konec mě fakt naštval. Nesnáším takové otevřené konce. Mám pocit, jako by mě autorka okradla o rozuzlení, a za to bohužel dávám jednu hvězdičku dolů.

04.10.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Silná kniha, která vzbuzuje emoce. Zanechá stopy, zamyšlení. Lidský příběh o tom, jak těžký dokáže život být, a přesto se člověk nemá vzdát a hledat na všem vždy to krásné. Kniha, která na jedné straně ukazuje strádání v těžké poválečné době a na straně druhé dává naději, že mnoho se dá zvládnout.

26.04.2021 5 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

Pohlazení po duši. Toto slovní spojení mě napadlo v souvislosti s touto knihou. Kniha netypického námětu plná pohody, tajemna, kouzel, lásky a vůně zahrady, kterou jsem doslova cítila. Po dočtení mi bylo líto, že je už konec, tak strašně moc se mi nechtělo z příběhu, z kouzelné zahrady odejít. Knihu doporučuji, je jedním slovem nádherná.

30.01.2014 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha z lékařského prostředí, které ač píše žena autorka, tak hlavní postavou je muž. Lékař Hynek mi byl sympatický, nebál se ukázat své slabosti, byl si jich vědom a já mu celou knihu držela palce.

08.08.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak tato kniha je pro mě osobně pecka. Přitáhla si mě hned na prvních stránkách a už nepustila. Krásné prostředí děje, nádherná čeština, spoustu zajímavostí o houbách. Prolínají se dvě časové osy děje, které se nakonec spojí. Čím více jsem se blížila na konec, tím více jsem hltala děj s myšlenkou, bože jak to dopadne, bude to mít šťastný konec, i když jak takto smutný příběh může mít šťastný konec, že ano? Ale to co následovalo? NE NE NE, nesnáším otevřené konce, jak mi to autorka mohla udělat? :-)

04.06.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Velmi starý příběh, který ale platí i nadále, nejen v dnešní době, ale i dobách, které teprve nastanou. Nutí nás k zamyšlení se nad svým postojem k životu jako takovému, co je pro nás důležité a jak vnímáme symboly vánoc.

19.12.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Překrásný příběh z drsné horské krajiny založený na síle přátelství žen. Téma koňské knihovny mě navíc velmi zaujal, upřímně jsem vůbec netušila, že něco takového existovalo. Kniha se mi zapsala do srdce.

25.10.2021 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Vůbec nejčtenější kniha mého dětství/dospívání. Četla jsem jí snad 20x a uměla jí doslova zpaměti. I když je to už řada desítek let, co jsem jí četla, dodnes si pamatuju ty chvíle, když jsem s knihou zalezla pod peřinu a oddávala se chvílím napětí a dobrodružství.

28.05.2021

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Paní Körnerová a její knihy mě prostě baví. Najdu v nich vše - napětí, romantiku, zvraty i historické události, silné lidské příběhy. Pro mě osobně je jednou z nejlepších spisovatelek současné doby a sáhnutí po její knize je vždy sázka na jistotu. I tato dvoudílná série mě nadchla, a i když druhý díl byl trošku méně uvěřitelný, o to více byl ale dramatičtější a já nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček.

08.07.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Silný příběh, který zasáhne. Příběh, který ve vás probudí emoce, o kterých ani nevíte, že je máte. Příběh, u kterého se smějete, a vzápětí vás mrazí. Začtete se a už vás to nepustí. Do poslední chvíle člověk věří v jiný konec, i když podvědomě ví, že jiný prostě být nemůže. Knihu jsem přečetla jedním dechem, poslední strany této úžasné knihy jsem vnímala přes slzy, které se prostě kutálely z očí. Zasáhlo mě to, po dočtení jsem jen strnule hleděla před sebe a nebyla schopna mluvit. Famózní příběh famózní spisovatelky, který ve mě zanechal hlubokou stopu. Děkuji Vám, Jojo Moyes.

04.01.2014 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Série s nejkrásnějšími knižními obálkami, ze kterých dýchá atmosféra. Další pohodový příběh, kdy po přečtení si říkám, toužím se podívat do Skotska :-)

08.03.2023 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Právě jsem dočetla tuto knihu, která mě od první stránky zarazila hluboko do křesla a už nepustila. Cloumají se mnou emoce doprava i doleva. Říkám si, že to snad není ani možné, ale vzápětí mi dojde, že je to realita, že takto to kdysi opravdu fungovalo, takové „ústavy“ opravdu byly a taková zvěrstva vydávaná za léčivé procedury se tam opravdu děly. Mrazí mě z toho a je mi úzko. Příběh Clary, začínající jako obyčejný lehký vzdor otci měnící se během chvíle v hrůzu. Její přetěžký osud, nezměrná síla a vůle. Jsi žena, o které otec prohlásil, že jsi blázen, nemáš právo na nic. Bože díky za to, že žiju v 21.století. A do toho prolínající se příběh Izzy, která tuto dějovou linku doplní svým příběhem. Během čtení této knihy se u mě vystřídaly téměř všechny pocity. Děs v očích, kdy jsem měla strach otočit na další stránku s tím, co mě tam čeká. Neskutečný vztek na lidi, kteří se chovali k druhým lidem jak zvířata. Zrychlené dýchání, kdy jsem byla tak napjatá, že jsem měla na sebe zlost, že neumím číst rychleji a naopak chvíle, kdy jsem měla pocit, že nedýchám. Slzy, které jsem u čtení polykala, a že jich nebylo málo. Jediné, co opravdu nebylo, tak je smích. Ten v této knize nečekejte. Je to těžká kniha, depresivní, smutná, šťastný konec nepředstavitelný….i když?? Smekám před autorkou a tuto knihu řadím mezi ty, na které nikdy nezapomenu. Kdybych mohla, dám minimálně 10 hvězdiček.

06.06.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Zajímavá kniha popisující život Ranhojiče a jeho cestu za svým snem. První třetina, kdy byl ještě jako dítě, se mi asi líbila nejvíce, v dalších částech mi trošku vadilo obsáhlé popisování víry, pasáže byly pro mě nezáživné. Nicméně celkově hodnotím jako hezkou knihu.

07.01.2021 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Na prvních stránkách jsem měla trošku problém se začíst a hlavně "uchopit", o jaký žánr se vlastně jedná, a zda je to opravdu kniha pro mne. Ale už za pár okamžiků toto pominulo, slova mě vtáhla a už nepustila. Je to tak zvláštní kniha, která ale pohladí na duši. Kniha o lásce ke knihám, o přátelství, o pravých hodnotách. Hřejivý příběh o krásné lidské duši.

09.09.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Nádherný příběh. Po celou dobu jsem si představovala, jak to v které dané zemi vypadá, celostránkové ilustrace na začátku každé "země" mi to vše jen dokreslovaly. Místy je to dosti smutné, místy zase strašidelné, nejsem si jistá, zda kategorie od osmi let je úplně ideál, nicméně já jako dospělá jsem se začetla a dala na jeden zátah.

11.07.2022 5 z 5