AndelkaZoubek AndelkaZoubek komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na tuto knížku jsem se velmi těšila a nezklamala mě. Je to oddechovka, děj plyne rychlým tempem, nechybí překvapivé zvraty. Jsem ráda za další dílo, které obsahuje LGBT problematiku, a to v příjemném, nenásilném a laskavém světle :).

25.03.2023 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Řadím se mezi příznivce této knihy. Je psána jednoduchým stylem, děj rychle plyne, text neobsahuje rozvláčné popisy, jen sem tam je uveden trefně zvolený detail dokreslující danou scénu. Příběh je vlastně o spíše nenormálních lidech a jejich nenormálním vztahu (těžce se jim vztah definuje, schází se i s jinými lidmi, odcizují se, pak zase setkávají), ale jejich pouto lze nakonec označit za jedinečné. Právě vykreslení spletitosti jejich vztahu se všemi prožitky i problémy tvoří “gró” knížky a dělá ji originálem.

30.07.2022 5 z 5

Kdepak jsi, krásný světe Kdepak jsi, krásný světe Sally Rooney

Tato kniha vyniká svým psychologickým rozměrem a svým autentickým zachycením přemýšlení a životů generace blížící se ke třicítce. Text tvoří společenské, filozofické i politické úvahy, stejně tak jako vztahové dialogy. Ukazuje, že každý s něčím vnitřně zápasíme. Velmi příjemné čtení, od Normálních lidí (které hodnotím také velmi kladně) posun autorky k více “esejovitému” stylu psaní a asi i více osobitému. Těším se na další.

05.02.2023 5 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Moc hezky napsaný životopis. První půlku knihy člověka co pár stránek až mrazí :). Druhá půlka, která se věnuje spíše už po-závodnímu období není již tak poutavá, což je dáno dobou, která je popisována. Nicméně, pro kompletnost ji samozřejmě nešlo přeskočit. Je důležité si připomínat silné české osobnosti, jejich charakter a inspirovat se. Na knížce se mi líbí snaha o objektivní pojetí, které je dáno i tím, že ji napsal zahraniční autor.

01.10.2022 5 z 5

Překážka jako cesta Překážka jako cesta Ryan Holiday

Knížka vycházející z filosofie stoiků, přibližující jejich myšlení ve srozumitelné a čtivé formě. Jednotlivé kapitoly představují vždy jedno z doporučení starých stoiků a na příkladech znázorňují, jak daný postoj/dovednost/vlastnost pomohly jiným osobám v těžkých situacích (např. Marcus Aurelius, Winston Churchill, Margaret Thatcher a další). Líbila se mi zejména třetí část zaměřená na oblast vůle. Celkově velmi inspirativní.

09.07.2023 5 z 5

Nahoře fouká Nahoře fouká Klára Kolouchová Poláčková

Velmi čtivá knížka, která přibližuje život horolezkyně. Místy člověka až mrazí. Přečteno jedním dechem. Rušila mě akorát grafická úprava, kdy jsou například vyjádření Klářiných blízkých osob rozmístěny do textu na několik stran a čtenář se tak musí vracet nebo listovat dopředu.

09.07.2023 4 z 5

101 esejů, které změní vaše myšlení 101 esejů, které změní vaše myšlení Brianna Wiest

Kniha je psána mladou počínající autorkou, a tak je potřeba ji vnímat. Jednotlivé eseje mají z mého pohledu tři jednotící, vzájemně propojené, rysy: 1) zaměření na osobní růst (mantra knihy), 2) vše špatné v životě, všechna bolest, nás posouvají vpřed, 3) důraz na racionální přístup k životu (ačkoliv emocím je věnován také značný prostor). Ne všechny eseje mi něco daly. Ne všechny myšlenky jsou dobře vysvětleny. Ale oceňuji uvedení řady praktických rad a hlavně námětů k zamyšlení. Knihy o seberozvoji často omílají jednu myšlenku na desítkách až stovkách stránek, na této knize se mi líbí údernost, stručnost představení většiny myšlenek. Místy jsem měla dojem, že kdyby autorka text psala v češtině, zvolila by jiné formulace. Celkově bylo pro mne toto čtení obohacující. Bude zajímavé sledovat, kam se tato mladá autorka ve své tvorbě v dalších dekádách posune.

30.12.2022 5 z 5

Člověk hledající Člověk hledající Daniel J. Boorstin

Kniha zachycuje vývoj filosofického myšlení od dávných dob až po Einsteina. I pokud člověk dané představované filosofy/vědce a jejich teorie/poznatky nezná, text je srozumitelný. Autor prezentuje jednotlivé myšlenky ve vlastním duchu, v originálních souvislostech. Je to spíše těžší čtení co do množství popisovaných myšlenek a faktů, nicméně k rozšíření všeobecného přehledu jej rozhodně doporučuji :).

27.09.2022 5 z 5

Vyčerpání zdrojů – skvěle prodejný mýtus Vyčerpání zdrojů – skvěle prodejný mýtus Mojmír Hampl

(SPOILER) Knihu jsem četla v novém vydání z roku 2018 (Mladá fronta). Autor se dívá na tematiku vyčerpání přírodních zdrojů z nového úhlu pohledu, který ani v dnešní době není mainstreamový. Upozorňuje na tendenci médií prodávat "senzace", kterými nejrůznější katastrofické scénáře vyčerpání zdrojů jsou, a zároveň upozorňuje na tendence zakrýt zavádění nejrůznějších sociálních a dalších programů onou "zelenou politikou". Kniha je nadčasová a má smysl ji číst i dnes. Text poskytuje (mimo jiné) přehled nejvýznamnějších myšlenek k vyčerpání zdrojů napříč dějinami ekonomického myšlení, které autor doplňuje vlastními glosami. Zároveň prezentované myšlenky dokládá na datech. Závěr, že množství zdrojů je určeno lidským poznáním, které může ze své podstaty růst donekonečna, je naprosto stěžejní. Autor tak (v duchu díla J. Simona) shrnuje, že zdroje nejsou vyčerpatelné. Ačkoliv by tak dle představené logiky samotná kniha neměla být žádnou "senzací" (protože "utěšuje", že zdroje jsou a budou), lze ji právoplatně označit za velmi zdařilý příspěvek k diskuzi na téma (přírodních/lidstvem vytvořených) zdrojů.

25.09.2022 5 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Autorovi se podařilo precizně, do detailu, vykreslit českou povahu, a to s vtipem, nadhledem a v pozitivním, motivačním nádechu. Smekám před šíří znalostí autora, kniha představuje i historický a politický kontext, uvádí zajímavé souvislosti a postřehy. V textu se zrcadlí nejen znalost Čechů a jejich povahy, ale také ostatních národů. Právě tento "odstup" a možnost porovnání s jinými kulturami dle mého názoru přispěly (trochu paradoxně - paradoxy má autor knihy rád :) ), i k lepšímu poznání nás Čechů. Autor se zároveň neomezuje pouze na popis, ale sám nabízí návrhy/doporučení, co bychom mohli zlepšit. Celkově lze s vyobrazenou charakteristikou českého národa více než souhlasit! Snad poslední poznámka - i formulační úroveň textu je na neobyčejně vysoké úrovni.

09.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o seberozvoji, které jsem kdy četla! Poskytuje zejména praktické rady, většina z nich je v podstatě "geniálně jednoduchá". Vždy je samozřejmě těžší implementace do každodenního života, ale troufám si tvrdit, že i kdyby se Vám podařilo vzít si z knihy 2-3 doporučení a využít je (podle toho, co zrovna potřebujete), tak se Váš život výrazně zlepší. Chce to ochotu zkusit nové věci a vůbec uvědomit si, že něco třeba neděláme správně a sami si tím zbytečně komplikujeme život. Tuto knihu by si měl přečíst každý, protože starosti se nevyhnou nikomu z nás. Za mě jedna z "life-changing" knížek! Plus jedno doporučení - pokud knihu nechcete číst celou včetně příkladů, kdo kdy jak pravidlo aplikoval, na konci každé části je stručné shrnutí - můžete si přečíst nejprve pouze tato shrnutí a pak se zaměřit už jen na kapitoly, které Vás dle shrnutí nejvíc zaujmou.

20.08.2022 5 z 5

Klíčem je klid Klíčem je klid Ryan Holiday

Knihy o osobním rozvoji čtu ráda a často, ale dlouho mě nic nenadchlo, jako tato knížka. Skvělý nápad připomínat myšlenky starověkých filosofů a vzít si z nich poučení pro tuto dobu, určitě se budu ke knize vracet.

28.07.2022 5 z 5

Buďte jako kočka Buďte jako kočka Alison Davies

Jelikož jsem milovnice koček, tak se mi tato knížka velmi líbila. Praktický návod, jak se inspirovat od našich kočičích lásek. Máme se od nich co učit :)

09.07.2023 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Příběh mě nijak nepohltil, k hlavnímu hrdinovi jsem necítila větší sympatie. První díl byl výrazně lepší, chytlavější. Asi záleží, jak komu sedne zvolená tématika, pro mě kombinace náboženství spolu s prodejem drog atd. nebylo to pravé. Kladně hodnotím konec knihy.

05.10.2022 2 z 5