AndelkaZoubek AndelkaZoubek komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Naprosto úžasné dílo, je za ním vidět obrovská rešeršní práce autorky. Moc ráda jsem tuto dobu a toto místo díky autorce poznala, i když to není lehké čtení s ohledem na těžké osudy postav.

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Velmi povedená detektivka, neotřelá, originálně pojatá. Dobrý výběr postav, respektive dobře propracovaná charakteristika jednotlivých osobností. Poslední cca hodina a půl poslechu (knihu jsem zvolila v audio verzi) velmi napínavá, gradující. Zároveň text neobsahuje téměř žádné popisy, jde se rovnou "k věci". Brzy se ráda pustím do dalšího dílu :).

05.09.2022 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Tolkiena četla. Oproti filmům mě velmi mile překvapila pohádkovost příběhu, který je vyprávěn laskavě a s citem, ale zároveň dobrodružně. Taková příjemná fantasy knížka, která potěší i nás, co primárně pro četbu tento žánr nevolíme. Postava Bilbo Pytlíka je geniálně vymyšlená, Tolkien zde ukazuje, že každý z nás, ač se to třeba nezdá, může být při takovém dobrodružství užitečný a uplatnit své individuální schopnosti a že je záhodno vykročit ze svého pohodlí (zóny komfortu) a vyjít vstříc novým zážitkům :).

21.08.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knihu jsem si poslechla v rámci doporučení pro členy Audioteka Klubu. Příběh je psaný podle skutečné události. Celkově hodnotím jako velmi zdařilý autorský počin, děj plyne rychle, přelívají se různé časové linie, ve kterých se dá dobře orientovat. Děj je psán napínavou formou. Líbí se mi také dobré vysvětlení motivů chování jednotlivých postav, kdy má čtenář možnost pochopit danou situaci z více úhlů pohledu. V průběhu čtení poslední cca třetiny knihy mi až běhal mráz po zádech.

04.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

U této knihy je 5 hvězdiček jasná volba. Příběh o lidské síle a odolnosti, o lásce k přírodě, o životu těch, kteří nezapadají pro svou odlišnost do většinové společnosti. Kladně hodnotím i uvedená podobenství chování zvířat a lidí. Kniha mě bavila napříč všemi kapitolami. Celkově velmi neotřele pojatý příběh.

15.01.2023 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Velmi povedený thriller. Lze spatřovat určité podobné rysy, jak u Ženy v kleci - vyprávění v retrospektivě, kdy se prolíná minulý děj spolu s aktuálním vyšetřováním Carlem a Assadem (a nově i Rose), opět je zde motiv hlavní hrdinky, která je sama něčím vinna, ale čtenář jí vlastně celou dobu fandí. Oproti Ženě v kleci více postav, vražd a časových linií (což bylo při audioposlechu trochu náročnější na vnímání, někdy jsem se musela vracet zpět, ale pro pozorné čtení v tištěné verzi to bude asi akorát). Celkově originální, dobře zpracované.

11.10.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje, v podstatě od prvního odstavce. Čtenář hned "načichne" norskou, horskou, atmosféru. Zprvu kniha působí spíše jako román, ale postupně se objevuje zápletka spojená se smrtí rodičů obou bratrů a z knihy se tak stává, pro Nesba typičtější, thriller. Příběh je představován v několika časových liniích. Čtenář se ani chvíli nenudí, text je nepředvídatelný, propracovaný, protkaný drobnými úvahami ze života. Jen konec knihy (aniž bych prozrazovala více) mě mírně zklamal a přišel mi již lehce "za hranou", ačkoliv je částečně v souladu s povahovými rysy jednoho z bratrů... Celkově jsem si četbu velmi užila, více takových děl!

14.09.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Famózní knížka. Autor má svůj vlastní originální styl psaní, nic podobného jsem ještě nečetla. Příběh je skvěle propracovaný, vše do sebe zapadá. V ději nechybí překvapení, chvíle dojetí, a už vůbec mu nechybí vtipnost - zábavná byla každá kapitola. Fascinovalo mě také to, jak autor zvládl napsat knihu o postavě, která v reálném příběhu fyzicky ani po většinu děje nevystupuje. Jednotlivé charaktery postav také skvěle vyobrazeny. Těším se na další četbu knížek od F. Backmana.

22.02.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Celkově velmi povedené, Hartl umí psát s citem, s humorem, dojemně a lidsky, očekávání nezklamal… knížka, která člověka potěší :)

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Příběh mi umožnil lépe pochopit situaci osob žijících v období konce 2. světové války v oblasti Sudet. Je důležité si tyto osudy připomínat, ačkoliv je to místy těžké čtení. Na knize oceňuji zejména nestranný, objektivní přístup autora.

17.02.2023 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Hovory k sobě dávají člověku možnost nahlédnout do úvah významného římského císaře, a zároveň seznamují se stoickou filozofií. Ústředními tématy jsou: přijetí smrti, důraz na rozum, soulad s přírodou, oproštění se od mylných představ, laskavost k lidem, překonávání překážek apod. Některé úvahy se mnou velmi rezonovaly. Jednotlivé myšlenky sepisoval Marcus Aurelius i v těch nejtěžších chvílích, např. v průběhu válečných tažení, ale i tak jsou ve svém výsledku jeho myšlenky pozitivní, vedou člověka k tomu, aby si nestěžoval na dění ve svém životě. Zdůrazňuje soustředění na to, co lze ovlivnit a že svoboda člověka spočívá právě v tom, že je vždy na něm, jak se rozhodne na vnější okolnosti reagovat.

21.01.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nádherně napsaný příběh. Děj je přímo "ze života", se všemi starostmi i radostmi, které (nejen) ta doba přinášela. Moc se mi líbilo vykreslení jednotlivých vztahů - jak je řečeno ke konci knihy, láska má mnoho podob, a to je v této knížce krásně vystihnuto.

05.11.2022 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

První knížka, kterou jsem od této autorky četla. Autorka má cit pro výběr postav, jejich psychika je dobře propracovaná a uvěřitelná. Děj příjemně plyne. Na můj vkus byla knížka v některých ohledech trochu předvídatelná a v první půlce knížky mi chyběl takový ten pocit, že se od knihy nemohu odtrhnout, za to strhávám hvězdičku. Druhá půlka mě již do děje vtáhla. Před touto knihou jsem četla Normální lidi a tu hodnotím jako originálnější a pro mě chytlavější. Celkově má ale toto dílo takový příjemný nádech, což vnímám jako jeho hlavní charakteristiku, a četlo se velmi dobře. Od autorky Moyes si určitě budu chtít ještě něco přečíst, pokud budu mít náladu na oddechovou knížku, která pohladí na srdci.

02.08.2022 4 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Příjemné čtení, ze života :)

24.12.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Dobře napsaná detektivka, ale nevtáhla mě příliš do děje. Zejména první půlka knížky byla trochu vleklá, konec knihy jsem si užila více.

20.11.2022 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Fantastická knížka, strhující děj, vykreslení světa mafiánů… trochu moc brutální, ale realistické… příběh člověka pohltí… celkově velmi zdařilé, ale úplně na první místo knihu neřadím.

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Moje první přečtená knížka od tohoto autora. Celkově jsem od knížky i vzhledem k hodnocení zde čekala více. První případ mě zaujal, chytlavý děj, překvapivé rozuzlení… což nemohu říct o dalších příbězích, ty nebyly příliš dovysvětleny, zůstávají otazníky, také jsem čekala lepší propojení příběhů. Probrání případů “letem světem” mi neumožnilo se do nich naplno ponořit. Nicméně, děj rychle plyne a všechny případy jsou bezesporu zajímavé.

28.07.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Poslechla jsem jako audioknížku, milé propojení romantického příběhu s prvky cestopisu. Oddechové čtení, ale na 5 hvězd to není :)

26.01.2023 4 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Na této seberozvojové knížce se mi líbí to, že vlastně na "seberozvoj" vůbec netlačí. Knih na toto téma jsem četla již hodně a tato kniha přinesla opět nový náhled, svěží, inovativní. Kvituji upozornění na negativa pojící se s "digitálním šílenstvím". Celkově se mi líbí představený přístup ve smyslu "uvědomme si, že věci nikdy nebudou tak, jak si je přejeme, ani náš výkon nebude pravděpodobně ideální", ale i to je vlastně fajn a to uvědomění samo o sobě člověku zabrání mít přílišná očekávání. Určitě doporučuji.

20.10.2022 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Moje první přečtená kniha od Nesba. Chytlo mě to od první chvíle. Postava zabijáka člověku paradoxně začne být sympatická a atmosféra celého vyprávění se před člověkem rozprostírá jako film, aniž by bylo potřeba větší snahy. Kniha je celkově dobře dopředu promyšlená až do detailu. Velmi povedené!

24.08.2022 5 z 5