Analady Analady komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další kniha, která připomíná, jak důležité je mluvit o svých myšlenkách a pocitech. Protože když o nich nemluvíme, dochází k mnoha nedorozuměním a vzniká bolestná propast ve vztazích. Krasně zde bylo ukázáno, jak si každý vykládá stejnou situaci naprosto jiným způsobem. Tato kniha vypráví silný přiběh jedné rodiny. Naprosto reálný, o to víc zdrcující. Tíha života jednotlivých postav na mě doléhala o to víc díky tíživé atmosféře přednesu a doprovodné hudby audioknihy.

25.11.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Paní Körnerová je moje srdcovka. Píše moc hezky, laskavě a poutavě. Je to prostě zážitek. Chystám se postupně přečíst všechny její knihy. Hlas kukačky není nijak veselé čtení. Irma a Edita to neměly vůbec lehké. Ale i takový je život. Opravdu jsem si to moc užila. Příběh mě naprosto vtáhl. Doporučuji.

BabaJaga11
"I zoufalství a beznaděj můžeme obrátit v něco dobrého a krásného. Jen mít dost odvahy a lásky."
Moc hezká myšlenka. Budu si ji často připomínat.

25.06.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

I přes smutné téma je to velmi čtivá kniha. Střídání pohledů Báry a její mámy bylo fajn. Škoda, ze Bářin otec a sestra tam dostali tak málo prostoru. Najednou jsem byla na konci a ani jsem nevěděla jak. Během čtení jsem byla vyloženě alergická na slovo Katuška, každé slovo Baruna zabolelo. Báry mně bylo moc líto, chování ostatních jsem naprosto nechápala (včetně výchovné poradkyně). Konec jsem fakt nečekala. Ten mi vyrazil dech. O kolik by vztahy mezi lidmi byly jinačí, kdyby lidé více komunikovali a dokázali si naslouchat, místo aby svoje pocity v sobě dusili a frustraci si vybíjeli na ostatních ...

21.08.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Po přečtení této knihy cítím velký obdiv. Jednak k paní doktorce Vlastě Kálalové Di Lottiové za všechno, čeho ve svém životě dosáhla, za její neuvěřitelnou píli, pracovitost, cílevědomost a dobrosrdečnost. A také k paní spisovatelce Iloně Borské, která sepsala tento životopis velice pečlivě, citlivě a čtivě. Opravdu to byl velký čtenářský zážitek.

12.10.2018 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Kniha "Dva proti říši" nám velice čtivou formou popisuje dění okolo atentátu na Heidricha. Seznámíme se díky ní nejen s osudy parašutistů a lidí z odboje, ale i s osudy jejich nejbližších. S krutým osudem mnoha lidí, s jejich nesmírnou odvahou a obětavostí, která vás chytne za srdce a už vás nikdy nepustí. Kdybych měla sestavit seznam těch nejlepších knih, které jsem dosud přečetla, tato by jednoznačně byla mezi nimi na stupních vítězů. Úžasná kniha. Vřele doporučuji.

25.09.2017 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na tuto knihu jsem slyšela velkou chvalu, proto jsem se na ni moc těšila. A ta očekávání byla příliš velká na to, co mi kniha nabídla. Sedm manželů životem Evelyn prošlo až příliš rychle. A vlastně tam o ně ani nešlo. Nebylo to špatné, ale nijak mě to nenadchlo. Čtivě napsané, ale pro mě bez větší hloubky. Krom Harryho tam nebyl nikdo, koho bych si oblíbila.

14.08.2023 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Četla jsem již více knih z období 2. sv. války popisující příběhy lidí, kteří prošli koncentračními tábory. Byly to knihy hodně emočně náročné na čtení, příběhy plné utrpení. Tato kniha je ale jiná, hodně odlehčená. I když lehce v obrysech naznačuje, co se dělo, nejde nijak do hloubky. Nepopisuje do detailu všechno to utrpení. Proto se i mnohem lépe a snadněji čte. Je až neuvěřitelné, jak velké štěstí v neštěstí měl hlavní hrdina Lale. Kolik si toho troufl a kolik mu toho prošlo. Zajímavě a čtivě pojatá kniha. Rozhodně nejde o nějaké svědectví krutostí páchaných v koncentračních táborech. Spíš je to taková love story.

11.08.2019 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V době, kdy kniha vyšla, se o ní mezi booktubery hodně mluvilo, proto jsem neodolala a knihu si také přečetla. Jako jediné pozitivum na této knize vidím to, že se celkem dobře čte. Rozjezd knihy je velmi pozvolný, střídavě se seznamujeme s mnoha různými lidmi a pomalu skládáme dílky příběhu. Bohužel žádná postava mi nepřirostla k srdci, nikdo mi nebyl nijak zvlášť sympatický. Zdálo se mi, že šťastných náhod bylo v příběhu až moc. Knize dávám slabé tři hvězdy.

17.06.2018 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Je obrovský rozdíl mezi knihou a knihou. Některé příběhy vás pohltí a naplno je prožíváte, dostanou se vám pod kůži. Jiné přečtete a nic ve vás nezanechají. Tentokrát šlo o první případ. Je radost číst knihu od spisovatele, který umí psát. Velmi lidský příběh popisující život v Německu před a za 2. sv. války. Romantika zde rozhodně nehraje hlavní roli, spíše jen velmi okrajovou. Na konci jsem skoro nedýchala.

04.11.2020 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Kniha vypráví příběh rodiny, v níž každý její člen má šrám na duši. Každý z nich si své bolesti i touhy nosí v sobě. Ty zůstávají nevyřčené a dost radikálně ovlivňují jejich život. Při čtení této knihy mi bylo smutno. Hodně jsem přemýšlela o životě, o tom, jestli nedělám podobné chyby. Připomněla mi, jak moc důležité je o všem mluvit, sdílet své pocity, řešit problémy. Že je důležité být sama sebou. Žít život podle sebe, ne podle druhých. A zároveň nechat druhé žít jejich životy. Opravdu působivá kniha.

14.09.2018 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Mám ráda Francii a mám ráda knihy z války, takže jsem se na tuto knihu moc těšila. Tímto děkuji Rodaw za doporučení. Kniha nezklamala a její čtení jsem si moc užila. Je to opravdu krásný příběh, plny citu, lásky, přátelství i odvahy, ale také utrpení, které k válce patří. Příběh Vianne, Antoina, Sophie, Rachel, Ariho, Julliena, Isabell, Gaëta i jejich přátel jsem naplno prožívala. Bylo to krásné a bolestivé zároveň. Doporučuji.

21.11.2017 5 z 5

Nezapomeň na mě Nezapomeň na mě Lesley Pearse

Krasný, velmi procítěný a čtivý historický román,který je protkaný spoustou bolesti a utrpení s dostatečnou příměsí romantiky, která vše příjemně vyváží a učiní tak vše snesitelnější. Hlavní hrdinku Mary jsem si oblíbila a stejně jako paní autorka jsem ji na konci příběhu jen velmi nerada opouštěla.

12.04.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh ze života, silný, smutný, krásně a čtivě napsaný. Je to přesně ten typ knihy, který vás vezme za srdce a nad kterým budete ještě dlouho přemýšlet. Anna má můj velký obdiv za to, jak byla silná a odvážná. Jak dokázala pomáhat druhým i přes rizika, kterým byla vystavena ona i její rodina. Přes všechny těžkosti, které jí život přinesl, nezahořkla. Doba, ve které se děj odehrává, byla hrozná. Opravdu jsem ráda, že žiji v době, v jaké žiji.

12.01.2020 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Historické romány sice nijak nevyhledávám, ale paní Körnerová píše moc hezky, takže jsem si příběh užila. Trocha napětí, špetka romantiky. Příjemně odpočinkové čtení to bylo.

25.06.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tato kniha je opravdu originální. S něčím takovým jsem se ještě nikdy nesetkala. Ze začátku jsem si říkala, že je to fakt úlet a nebyla jsem si jistá, jestli knihu dočtu. Ale pak se začal rozvíjet příběh jednotlivých postav a mě knížka začala bavit. Byla lidská, zábavná, místy smutná, s mnoha trefnými popisy ze života. Určitě stojí za přečtení.

30.08.2021 3 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Musím přiznat, že bych po této knize nesáhla nebýt Čtenářské výzvy. A jsem ráda, že jsem sáhla zrovna po této knize, protože jsem si její čtení fakt užila. Moc často se mi nestává, že bych knihu takto hltala. Neotřelý příběh, neotřelý způsob vyprávění. Autor píše velmi čtivě a vtipně. Co víc si člověk může přát ...

04.10.2018 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Pokud nemáte chuť číst zrovna nějakou detektivku, historický román či nějakou romantiku, ale chcete se jen tak příjemně začíst a dozvědět se něco o životě známého faráře Zbigniewa Czendlika, pak se vám bude kniha líbit. Je psaná formou rozhovoru, takže se dobře čte. Zbigniew Czendlik je zde hodně otevřený, nebojí se odhalit i své slabosti. Díky tomu si uvědomíte, že i farář je člověk, není svatý, má své chyby jako každý z nás, spoustu povinností a ačkoliv se denně setkává s mnoha lidmi, přesto se může cítit osamělý.

17.04.2018 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Alegorický příběh s hlubokou myšlenkou - jak krásné ideály po lepším a spravedlivějším světě berou za své, jakmile se necháme ovládat touhou po moci. Nemyslíme pak na dobro všech, ale na to, jak získat co nejvíc pro sebe.

27.09.2017 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Na Rutu Sepetys jsem zatím slyšela jen samou chválu, proto jsem měla velká očekávání. Možná až moc. Příběh vypráví sedmnáctiletý Cristian. Tomu odpovídá i způsob vyprávění, takže jsem si v průběhu čtení říkala, že je to spíš young adult, což mi malinko vadilo, protože to úplně nemusím. Nicméně krátké kapitoly se četly hodně svižně. Posledních cca 100 stran děj nabral spád, přišel příliv adrenalinu a emocí. Proto přidávám hvězdičku navíc.

18.09.2023 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

O této knize jsem slyšela už před mnoha lety a ani nevím proč, ale hrozně se mi do ní nechtělo. Před pár dny se mi naskytla příležitost poslechnout si ji jako audioknihu. A jsem opravdu ráda, že jsem zvolila tuto formu. Je to moc krásný příběh o životě, lásce, nemoci a umírání, který se dotkne vašeho srdce. Příběh plný krásných myšlenek. Žádný patos, jak jsem se obávala. Moc hezky a procítěně načteno. Pět hvězdiček je v tomto případě málo.

20.07.2019 5 z 5