amaenium amaenium komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Povídkové knihy moc nemusím, ale již po druhé (poprvé u knihy Homunkulus aneb...) jsem opravdu ráda, že jsem po takové knize sáhla! Jedinečné příběhy z povrchu Marsu o jeho původních i kolonizovaných obyvatelích. Myslím, že nesmí chybět v knihovničce žádného fanouška sci-fi.

08.08.2017 5 z 5

Slova, pojmy, situace Slova, pojmy, situace Milan Kundera

Slova jsou skvělým nápadem a dodatkem k románům pana Kundery, Pojmy podle mě byli zajímavou vložkou a Situace mě nejvíce oslovily svojí jedinečností a momenty jimi zachycenými.

04.08.2017 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tato kniha byla opravdu jiná, než ostatní. Čtivá, originální a dokázala navodit zvláštní pocit, který se s vámi táhne až do konce příběhu, né-li dál. Celá kniha má pak svůj pomalý ráz, který mi vůbec nevadil (ba naopak) a nedokázala jsme se od knihy odtrhnout. Rozhodně doporučuji přečíst.

02.08.2017 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Čím více má zaklínač stran, tím méně mi trvá, než ho dočtu! Knihu jsem zhltla jedním dechem a tento díl už asi jen tak nic nepřekoná. Skvělé skoky mezi postavami, mezi časovou posloupností a také zajímavý vývoj událostí!

27.07.2017 5 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

S touto knihou jsem velmi spokojena a můžu říct, že mě dokázala nejen inspirovat a obohatit, ale i uvědomit si určitá fakta, s nimiž se musí každý spisovatel zabývat.

23.07.2017 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Ke knize jsem se dostala přes pozitivní recenze, říkám si, sci-fi napsané Čechem, hodně opěvované... Tak nějak mě to prostě lákalo.
Ale do rukou se mi dostala kniha, jejíž děj by se dal popsat jako dort pejska a kočičky, téměř žádné to sci-fi, samé vzpomínání na život kosmonauta, jenž nám o sobě vše odhalil a tudíž už není tak tajemný.
Neustálé se honění za minulostí. Neschopnost člověka posunout se dál.
V knize je naznačeno nějaké filosofování, ale kvůli tomu, že zde autor chtěl mít od všeho co nejvíce, tak na mě pak působí dost povrchně a jednoduše. Posledních pár stránek jsem četla jen abych to dočetla. Také by mě zajímalo, kde se nacházela ta humorná část.
Srovnání s Marťanem mě pak trošku provokuje a to samé pak přirovnání k Čapkovi a jiným.

Jelikož se ale jedná o prvotinu, na druhou stranu pak asi chápu, že je takové jaké je. Kniha byla čtivá, to se musí nechat a doufám, že si příště autor vybere jen jedno téma, ať už sebevíc obsáhlejší, a tomu se bude věnovat více.

20.07.2017 2 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Již pátá kniha o našem oblíbeném zaklínači. Konečně se dozvídáme, kam se poděla Yennefer a naopak toho v tomto díle víme pramálo o "běžném" životě Ciri. Začíná mě znervózňovat, že jsem s knihami už za polovinou a mířím ke konci..

16.07.2017 5 z 5

Nadsamec Nadsamec Alfred Jarry

První věta mě dokázala zaujmout, ale jinak jsem se v ději často ztrácela, mám na mysli jako kdyby rychlé přesuny příběhu během odstavců a i přestože je to jistě osobitý text, musím se přiznat, že jsem z něj trošku vedle a nemyslím si, že bych mu porozuměla v té míře, v jaké je jistě myšlen.

11.07.2017 2 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Skvěle propracované sci-fi. Líbila se mi hlavní myšlenka, že jsme už od našeho dávného příbuzného pozorováni a vyhodnocováni až po náš (naprostý?) konec. Pasáže z Discovery byly skvěle popsané, ta atmosféra letu vesmírem a celkové naše místo v tomto vesmíru. Jsem naprosto spokojena.

08.07.2017 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Další skvělé pokračování, musím říct, že příběh Ciri je čím dál více zajímavý a těším se, kam až ji cesty zavedou. Přijde mi skvělé, že jednu událost nevidíme ze všech úhlů postav, ale třeba jen z vzdáleného pohledu (jak Ciri šmíruje Geralda a Yennefer, například) a tvoří tak mystiku příběhu. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé "politické" pasáže, kde jsem se lehce ztratila ve jménech vladařů či jejich záměrech.

29.06.2017 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Jelikož jsem se před nedávnem jaksi sázela kytičky, a tak se asi stalo, že mi nějakou záděrou či jak vnikla do těla trocha půdy a způsobila jakousi otravu nebo zánět; zkrátka se ze mě stala zanícená zahradnice, tak jsem po téhle knize musela dříve nebo později sáhnout. Svým milým a velmi čtivým způsobem mi ukázala, co to znamená být pravým zahradníkem a knihu bych každému doporučila přečíst. Ať už se jedná o amatéra zahradníka, experta a nebo právě toho chudáka známého, co musí o zahradu pečovat, když je majitel zahrádky na letním bytě.

24.06.2017 5 z 5

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Jak už tady někteří píší, že se jedná o nejpovedenější díl z trilogie, tak se mi nezbývá něž se k nim přidat. Oceňuji zde právě to, že se nejedná o zcela odlišný příběh vsazený do filmového vetřelce (jako například Probuzení), ale že jde o rozvinutí příběhu s Ripleyovou, který dává smysl. Skvělé doplnění k druhému filmovému zpracování – u kterého jsem si mimochodem položila otázku, jak to, že se spojení s planetou přerušilo právě po nalezení Ripleyové...?

23.06.2017 5 z 5

Proč a jak Proč a jak Joe Kaufman

Když jsem se zeptala taťky, jaká je jeho oblíbená kniha z dětství, okamžitě mi řekl o této knize. Už chápu, kde vznikla jeho záliba, co se týče fungování strojů!

18.06.2017 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Tenká malá knížečka ovšem s velkou myšlenkou. Otázka nesmrtelnosti je jedna z mnoha témat, které mě zajímají a právě rozpor, jenž vznikl na konci knihy, stojí určitě za zamyšlení. Vypadá to na další oblíbené dílo z pera spisovatele Karla Čapka.

18.06.2017 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knížku jsem dostala darem spolu se vstupenkou do vily Tugendhat a záměr vyšel podle plánu, protože po přečtení se do vily těším o to více.
Velmi čtivá a poutavá kniha od zahraničního autora mě velmi mile překvapila. Skvěle zachytil vilu v průběhu let – od postavení až po současnost – a také rodné Brno v průběhu válek a jiných politických proměn.
V průběhu čtení, konkrétně když jsem se dostala k příběhu Tomáše a Zdenky, jsem nabyla pocitu, že čas utekl tak rychle. Mám na mysli to, že se najednou objevil nový příběh a příběh rodiny Landauer se najednou stal vzpomínkou, u které jsem sama byla, ale je to něco, co se stalo už dávno.

14.06.2017 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Naprosto úctyhodná kniha.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na jazyk, ale nic, co by mě od knihy odrazovalo. Ke knížce mě jinak dostal film, jinak také velmi povedený, a hlavně ze začátku mi pomohl se zorientovat.
Za to, že se mi kniha dostala do mojí sbírky jsem nesmírně ráda, protože si myslím, že se jedná o velmi originální a osobitý kousek. Vlastním vydání od Odeonu, kde se mimo jiné nachází dodatečné texty, které knize dodají specifičtější zařazení nejen do literatury, ale i současného světa.

06.06.2017 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po prvních dvou dílech se dostávám k románu. Konečně se zde mohu více dozvědět o Ciri nebo Yennefer a tento fantastický svět mě velmi fascinuje. Je skvělé, že se zde objevují známé postavy z povídek a celkově se na ně nezpočetkrát odkazují.

27.05.2017 5 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

Jako první jsem viděla film a bohužel tohle je asi první případ, kdy se mi i více líbil. Kniha mi spíš pak přišla jen takovým menším doplněním a necítila jsem z ní tak velkou atmosféru, jako právě ve filmovém snímku. Ale díky tomu, že film byl tak věrný, mám pocit, že přesně vím, o jakou atmosféru se autor snažil a i tak patří k mým oblíbeným, protože se jedná o velmi originální příběh.

24.05.2017 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Krakatit bych označila za velmi zvláštní knihu. V některých částech mě příliš nebavila, ale i přesto jsem ji neodložila a četla dál. Hlavním motivem byl zničující vynález, ale přesto se více času hlavní hrdina věnoval ženám. Když o tom ale přemýšlím zpětně, kniha se mi líbila.

24.05.2017 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Velmi pěkné a čtivé příběhy. Některé mě příliš nebavily (například povídka s doktorem Havlem) a jiné mi ještě doteď zůstali v hlavě - například tu hodně vyzdvihovaný Falešný autostop nebo pak Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým. Povídka s názvem Já truchlivý bůh, jenž mi v mém vydání zrovna chybí, nám s přítelem byla předčítána v divadle (na Směšné interpretaci brněnské Husy na provázku - doporučuji) a nemělo to chybu.

24.05.2017 5 z 5