Alto98 Alto98 komentáře u knih

Případ Azazel Případ Azazel Boris Akunin (p)

Napsané je to dobře, prostředí zajímavé. Ale děj je na mne příliš fantasmagorický a překombinovaný. Další díl už číst nebudu.
Každý díl série je na téma jednoho žánru detektivek, tento první na téma spiknutí.

14.01.2024 3 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Dva omezenci, každý omezený jiným způsobem, usilují o přízeň slovenské Maďarky na podnikové dovolené. Napsáno 1958.

28.10.2023 3 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Vtipné, ale i k zamyšlení. Deníkové záznamy, které nebyly zahrnuty do první knihy.

07.09.2023 4 z 5

Válka je hnus. To je nejsilnější dojem po přečtení. Je to i autorovým cílem, zveřejňováním detailů konfliktů budit proti válce odpor. Nechápu ale, proč zároveň doslova křičí nadšením v armádní helikoptéře nad Bagdádem a oslavně píše o pobytu na americké letadlové lodi během bojové mise.

17.08.2023 4 z 5

Velmi, velmi zjednodušující. Naštěstí život není takto černobílý. Psáno upovídaným americkým stylem, s častým opakováním - i když text napsali Australané. Iritovaly mne časté odkazy na pravěk. Také příklady s mapou, neustále zmiňované, jsou už poněkud zastaralé. Dnes bez navigace bloudí i muži...
Nedočteno, odloženo, nehodnoceno.

26.07.2023

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Nedočteno, na mne příliš depresivní a bezvýchodné.

03.07.2023

Vidlákovy kydy o zemědělství Vidlákovy kydy o zemědělství Daniel Sterzik

Vidlákův blog čtu rád. Vybrané články jsou z let 2018 - 2022. Autor má zdravě sedlácký, praktický přístup k životu.

24.02.2023 4 z 5

Místa, kam se nechodí Místa, kam se nechodí Jakub Venglář

Nedočteno, hvězdičkami nehodnotím. Ne každý cestovatel je zároveň dobrý spisovatel. Aspoň fotky jsou pěkné.

02.08.2022

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Pěkné. A smutné, smutné...
Zvláštní a silná kniha. Na konci mi v hlavě zněla píseň Sarajevo od Jarka Nohavici.

22.04.2022 5 z 5

Hudba na nebeském hradě - Portrét Johanna Sebastiana Bacha Hudba na nebeském hradě - Portrét Johanna Sebastiana Bacha John Eliot Gardiner

Kniha od celoživotního interpreta Bachova díla. Místy dost odborně muzikologicky zaměřená, ale celkově popisuje Bachův život a dílo z různých pohledů, zajímavých i pro běžného posluchače.
Mám ale výhrady k českému překladu. Je velmi kostrbatý, což dost ztěžuje porozumění textu. Nepochopitelně také používá k citátům z Bible archaický kralický překlad, místo dnešního ekumenického. Kniha zřejmě kvůli odbyté korektuře obsahuje množství tiskových chyb.

29.03.2022 4 z 5

To nejlepší z blogu 2015-2020 To nejlepší z blogu 2015-2020 Marian Kechlibar

Ano, tak má vypadat knižní publikace blogu. Vybráno 80 nejlepších článků, které jsou doplněny aktualizací z léta 2021 a poznámkami pod čarou.
Je tu předmluva autora, editora Jiřího Wagnera, a také vydavatele Neviditelného psa, Ondřeje Neffa. Ne ve všem s autorem souhlasím, ale je radost to číst. Kultivovaně napsané úvahy o současném světě s občasnými odbočkami do historie.

25.12.2021 5 z 5

365 + 1 příběh strážníků z Přerova 365 + 1 příběh strážníků z Přerova Miroslav Komínek

Originálním stylem psané krátké příběhy ze života městských strážníků. Krásné grafické zpracování knihy.

26.10.2021 4 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Autorka je empatická a píše dobře. Ale pro knižní vydání příspěvků z blogu bych ocenil nějaký úvod do děje, předmluvu, nebo komentář k životě v Itálii a k psaní blogu. Kniha není webová stránka, je to jiný žánr.

26.06.2021 4 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Děj se natolik zkomplikoval, že jsem chvílemi ztrácel orientaci. Ale za to si můžu sám, četl jsem velmi rychle a téměř najednou.
Je zajímavé, že se zatím vůbec neobjevilo žádné pozemské náboženství. Země v té době už nejspíš žádnou víru neměla.

28.05.2021 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Po Než jsem tě poznala je to zklamání. Úplně jiný styl, postavy jsou komiksově jednorozměrné. Snaha o humor za každou cenu nedopadla dobře. Příběh nevěrohodný.

10.05.2021 3 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Deník ze života běžné středostavovské rodiny pohledem ženy. Nic překvapivého, nenáročná četba na jedno odpoledne. Překvapuje mě ale ochota online zveřejňovat podrobnosti svého soukromého života.

22.03.2021 2 z 5

Válka na zkoušku Válka na zkoušku Jan Drnek

Kniha je kratší, než první díl, ale o to je děj dramatičtější.

13.03.2021 5 z 5

Nesmrtelná túra do Compostely Nesmrtelná túra do Compostely Jean-Christophe Rufin

Krásné vyprávění o tom, jak si cesta podmanila poutníka. A poutník to čtivě popsal.

22.05.2020 5 z 5

Kouzelný kolotoč Kouzelný kolotoč Eric Thompson

Moje nej dětská kniha. Vynikající překlad! Suchý anglický humor nejlepšího druhu :-)

22.05.2020 5 z 5

Čí je ta krajina? Čí je ta krajina? Jan Klápště

Čtivý rozhovor s archeologem středověku. Nejvíce se mi líbila úvodní kapitola o průzkumech při zániku původního Mostu.

22.05.2020 4 z 5