Alteriol Alteriol komentáře u knih

Člověk revoltující Člověk revoltující Albert Camus

Nedokazal jsem docist, muj mozek zacal revoltovat. Na zacatku knihy Camus revoltu vysvetli, popise, to me bavi a tesi. Postupne vsak prechazi jiz jen k filozofickym onaniim a hledani revolty v myslenkach jinych filozofu a literarnich dilech celkove, to me nebavi a netesi. Nekdo by mohl rict: "A co jsi jako cekal..." a mel by pravdu, co jsem jako cekal.

17.06.2020 3 z 5

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Prehledna kniha o poruchach osobnosti. Kazda porucha je popsana z hledisek obecneho pohledu, KBT a psychodynamickeho pojeti. Osobne pro me propojeni techto tří zpusobu nahlizeni bylo tim nejcennejsim, co mi kniha dala. Uvodni cast knihy rozvijejici termin osobnosti a jejiho vyvoje mi nevadila, soucasne vsak dle meho nazoru nebyla nutna. Kniha ma peknou pevnou vazbu, vydrzi.

19.05.2020 4 z 5

Neverbální komunikace Neverbální komunikace Oldřich Tegze

Komplexně popsaná problematika neverbální komunikace. Z autorova podání je zjevná hluboká orientace v nastoleném tématu a porozumění dynamice lidské psychiky.

23.01.2020 5 z 5

Síla pozitivního myšlení Síla pozitivního myšlení Elke Nürnberger

Hrozná nuda učebnicového typu. Nedoporučuji.

23.01.2020 1 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Špičkové fantasy pro dospělé

20.01.2020 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Z některých povídek na mě dýchá syrový existencialismus se svou palbou situací přivádějících k prožitku existence, z některých bohužel nuda (Mládí vůdce, Intimita).

08.01.2020 5 z 5

Obranné mechanizmy z psychoanalytického, etologického a evolučno-biologického aspektu Obranné mechanizmy z psychoanalytického, etologického a evolučno-biologického aspektu Natália Kaščáková

Velmi přehledný a krátký paperback popisující jednotlivé obranné mechanismy z několika pohledů. Nejčastěji autorka cituje A. Freudovou, Freuda, Mentzose a Vaillanta.

30.12.2019 5 z 5

Ňadro Ňadro Philip Roth

Dobře napsáno, děj mě však nechytil a četba mě dost nudila. Je to bizár, bohužel dle mého názoru nedostatečně vtipný bizár.
„...Jestli jsem prs, kde mám mléko?! Když mě Claire saje, proč ze mě neteče mléko?! Odpovězte mi!' - ,Ach Davide.' To byl můj otec, přitiskl neoholenou tvář na můj dvorec!...“

18.11.2019 2 z 5

Chvála psychoterapie Chvála psychoterapie Irvin D. Yalom

Jednoduše čitelná a srozumitelná kniha. Autor se zaobírá základními tématy týkajícími se psychoterapie. Doporučuji každému, kdo studuje či praktikuje psychoterapii či psychologické poradenství.

02.10.2019 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha mě nijak neuchvátila, celkem nuda. Kdybych byl panovníkem, čtu ji před spaním, panovníkem nejsem, už ji číst nebudu.

02.10.2019 3 z 5

Na osobu zaměřený přístup Na osobu zaměřený přístup Janet Tolan

Přehledná, srozumitelná, praktická. Nemám výhrad.

15.11.2018 4 z 5

Anatomie emocí Anatomie emocí Stanley Keleman

Kniha je dost zvláštně komponovaná. V průběhu čtení se dozvídáte dokola informace z různých úhlů směřující ke čtyřem čistým typům tělesné struktury. Nicméně vše začne dávat větší smysl až po přečtení kapitol obsahujících přesný popis jednotlivých struktur... které jsou zařazeny na konci knihy. Doporučuji tedy číst od konce.

26.10.2021 3 z 5

Rogersovská psychoterapie Rogersovská psychoterapie Jan Vymětal

Krome zakladnich Rogersovych textu, ktere byly v cestine vydany v poslednim roce, jde o nejprehlednejsi "ucebnici" priblizujici PCA nerogerianum, pripadne propojujici rogerianum poznatky z teorie s obecnějšími teoriemi a ostatnimi psychoterapeutickymi smery.

18.09.2021 4 z 5

Teorie a terapie osobnosti Teorie a terapie osobnosti Carl Ransom Rogers

Po prvnich dvou kapitolach jsem protacel oci a rikal si, co to proboha zas je. Nicmene zbytek knihy to velmi pekne spasil. Jsem rad, ze konecne doslo k prekladu techto zakladnich textu Rogerse, jelikoz se mi tezko diva, jak nekteri rogeriani neznaj ani je. Diky.

15.05.2021 4 z 5

Uzly Uzly Ronald David Laing

Laing v knize znazornuje svojskou formou ruzne formy poruchy komunikace, at uz intra ci exteropsychicke. Nektere ukazky jsou vtipne, jiné velmi trefne, nekdy si Laing uleti do rozsahleho vrstveni myslenek, ktere uz potěší snad jen hnidopicha ci jedince pod akutnim vlivem psychotropnich latek.

03.11.2020 3 z 5

Základní kniha relaxačních technik: Bezprostřední klid Základní kniha relaxačních technik: Bezprostřední klid Paul Wilson

Kniha zacina ujistenim, že jiz brzy vas prostoupi klid a ze autor chape netrpelivost jedincu ve stresu, ktere soucasne povazuje za nejcastejsi ctenare svoji publikace. Pak nasleduje pres 80 stran zcela nepotrebnych informaci, kdy se dozvite kapacitu plic a leckdy i zavadejici informace nacichle osobnimi tematy spisovatele (ocividne tezko snasi kritiku). Doporuci vam taktez, abyste nejprve precetli celou jeho nudne psanou knihu, nez se pustite do jakekoliv relaxacni metody. Nelze mu uprit, ze k relaxaci pristupuje z mnoha a mnoha uhlu. Leckdy rady koncipuje tezkopadne, pofiderne.
Nez jsem zacal knihu cist, nebyl jsem ve stresu, stacilo se do ni pustit a tecou mi nervy.
Dam vam tedy rady, abyste si usetrili finance i prostor pro zpracovani stresu: V zakladu delejte Jackobsonovu metodu progresivni svalove relaxace a Autogenni trenink. Obe metody naleznete stokrat nahrane na youtube. Pro odbourani okamziteho stresu pouzijte ciste dechova cviceni (478 metoda - 4 sec nadech nosem, 7 podrzet, 8 vydech usty).

27.10.2020 1 z 5

Kupec a papoušek Kupec a papoušek Nossrat Peseschkian

Biblioterapeutický brevíř. Zasobarna pribehu vhodna pro praci. Za me jen skoda, ze autor pribehy dukladneji nerozdelil. Krome pribehu kniha nic jineho neskyta, coz za me neni malo, taky jsem ale cekal trochu vic.

19.05.2020 3 z 5

Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené Poruchy osobnosti podľa DSM - IV - vysvetlené David J. Robinson

Kraticka kniha, obsahem hutna, napresovana. Zadne kecy okolo, jen oholeny popis poruch osobnosti.

19.05.2020 4 z 5

Psychopatologie Psychopatologie kolektiv autorů

Přehledná a stručná učebnice psychopatologie

08.04.2020 4 z 5

Člověk jaký je Člověk jaký je Alfred Adler

Jak název napovídá, v knize lze nalézt základy individuální psychologie s jejími teoretickými východisky a jejich kořeny. Autor má názory odpovídající době, ač se v textu občasně objevují náznaky humanismu. Psychická hnutí vysvětluje pomocí méněcennosti a touze po moci, na mě někdy až příliš krkolomně. Uvedený přístup mi nevoní, naštěstí lze v textu nalézt nejedno moudro nezávislé na perspektivě čtenáře. Ve svojí době jistě důležitá publikace, dnes už moc ne.

05.03.2020 2 z 5