allart allart komentáře u knih

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Skvelé, ako vždy. Držalo ma to v napätí až do konca. No a ten záver, tá Jóbova zvesť, tak to bola pecka. To som teda fakt nečakal. Už sa teším na ďalší diel.

05.01.2022 5 z 5

Noční oheň Noční oheň Michael Connelly

Nočný oheň
Zaujímavá kniha, ktorá ide s Boschovým vekom. Čím starší, tým menej adrenalínu a viac rozvážnosti. Napriek tomu sa to výborne číta, pretože sa viac kladie dôraz na brilantné uvažovanie a precíznosť detektíva a v neposlednom rade aj kolegyne Ballardovej a ich postupov vo vyšetrovaní. Spočiatku je síce príbeh zameraný len na objasňovanie súvislostí jednotlivých prípadov, ale ten záver bol tak nabitý akciou a adrenalínom, že čitateľ doslova letí po tých stránkach. Ja len dúfam, že Bosch sa vylíže z choroby a Michael Connelly ho ešte nechá požiť, alebo žeby sa žezla ujala Boschova dcéra, ktorú láka štúdium práva? Pokračovanie však bude určite a ja sa určite teším na ďalšieho Harryho Boscha.

21.02.2021 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Spočiatku som ani nechcel dať plný počet, lebo sa to vlieklo a navyše som sa čudoval, že od polovice už čitateľ vie, kto je vrah. No ale potom to začalo naberať na obrátkach a gradovať. Oddelenie Q aj so svojimi typickými postavami nezostalo nič dlžné výbornej detektívke so skvelým záverom, ktorý čitateľa uistí, že bude aj pokračovanie, na ktoré sa samozrejme teším.

15.11.2022 5 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Fantastické. V dnešnej dobe problematika podprahového vnímania a jeho zneužívania (o ktorom by médiá mohli veľa rozprávať) je veľmi aktuálna. V minulosti také možnosti neboli, aj keď hlavný artefakt (film z r.1955) by sa práve hodil do dnešnej doby. Vzhľadom na modernú technológiu a poznatky, môžeme s obavami tušiť, aké sú možnosti v zneužívaní nedokonalosti ľudského mozgu a mysle. Ľudovo povedané, ľudstvo samo a dobrovoľne zdebilnieva a stáva sa tak ľahko ovplyvniteľné, že nikto nevie aké to bude mať dôsledky.
Kniha sa dobre čítala a autorovi dávam plus, za obmedzenie tých básnických zvratov a prirovnaní z prvých dielov. Páchateľa som netrafil a jeho totožnosť ma prekvapila. No a záver a jeho predikcia do ďalšieho dielu sa stáva typickým pre autora, čo sa mi celkom páči.

24.06.2022 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Tak toto mi fakt pripomína Kingovku. Žeby nám vyrastal slovenský Stephen King? Taký psycho-mystický horor s nádychom sci-fi okorenený masakrom motorovou pílou. Spolu so Smädom tvorí ucelené dielko a aj keď niekedy sa musel človek dobre sústrediť, aby dej časovo zaradil, číta sa to výborne. Plný počet.

07.12.2021 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

(SPOILER) Prevídateľné. Klasická hunterovka = brutálny sériový vrah, z vlastných radov (hoci do posledných chvíľ ukrytý) ospravedlňovanie jeho činov a nakonci samozrejme, ako vo viacerých, chyba Huntera, ale nakoniec happyend. Ako podľa šablóny. Na druhú stranu, čitalo sa to dobre, Cartera mám ako spisovateľa rád a preto pri váhaní medzi 3/4 * dávam radšej viac.

12.11.2021 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Vždy som tvrdil, že štatistika slúži len na manipuláciu, aby sa dosiahol vytúžený výsledok. Už len samotná pochovala od Gatesa nabáda k ostražitosti. Pre tých, ktorí si v dnešnej dobe nedokážu uvedomiť, že každá minca má dve strany, alebo, že skutočnosť môže byť úplne iná (a ich počty rastú geometrickým radom), stačia štatistiky a ich výklad. Výplach mozgov pokračuje, treba nasadiť ružovučké okuliare, aby sme náhodou nezbadali, ako táto civilizácia smeruje k svojmu koncu

10.10.2021

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Typicky brutálne, ako všetko, čo som zatiaľ od Cartera čítal. Akurát v tých predchádzajúcich sa autor snaží ospravedlniť konanie sériových vrahov akousi traumou z minulosti a čitateľovi tak akosi umožní zaujať voči páchateľovi zmierlivejší postoj, tu sa mu to aspoň u mňa nepodarilo. Tej svini som prial všetko najhoršie a je škoda, že ho na konci iba zavreli. Dal by som radšej prednosť, oko za oko, zub za zub...

20.08.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Hunter opäť nesklamal. Skutočne som do poslednej chvíle netušil, ako to vyvrcholí. Snaha o akési ospravedlnenie konania vraha sa tiahne viacerými (zatiaľ som prečítal štyri) románmi s Robertom Hunterom. Samozrejme, je na čitateľovi, na ktorú stranu sa prikloní. Môžem len kladne hodnotiť skvelú zápletku, ktorej nechýba napätie i akcia. Som zvedavý na ďalšie...

01.05.2021 5 z 5

Nočný lov Nočný lov Robert Bryndza

Knihy dnešných moderných autorov sa nikdy nestanú bestsellerom ak nebudú mať hlavnú líniu príbehov postavenú na homosexuálnom vzťahu, nebudú pretláčať do povedomia spoločnosti výhody migrácie, povinnú solidaritu aj za cenu násilia, miešanie rás a všetky eventuality, ktoré sa snažia narúšať dualitu vesmíru. Tie knihy sú akoby napísané len za tým účelom. Zrušíme všetky kladné a záporné princípy života, vyrovnáme všetky rozdiely a dospejeme k entropii života a nakoniec k zániku. Ten trest nevyhnutne musí prísť. Ako detektívka, námet, výborné, spôsob za nula.

03.11.2020 1 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Síce fikcia, ale je to dostatočne depresívne čítanie. Našťastie len dystopický román. Hoci dala by sa nájsť podobnosť s dnešnou realitou, lenže dnes nerinčia zbrane, ale ruky a ústa zväzujú peniaze a zmluvy... Trochu mi nesedel postoj Ruska, že by sa tak ľahko vzdali a vrátili sa do jaskýň. Všetky ríše do dnešných čias vytvorené ľudstvom, padli...aj padnú, pretože takto ľudská civilizácia nefunguje. Sme individuality, každý jeden a nikdy nič dobré nevzišlo z toho, keď jeden chcel ovládať druhého.

02.05.2024 4 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Akčnejší diel ako jednotka. Skvelé čítanie, užil som si to na 100%. Trochu som sa obával vzťahu Sereny a Toni, či to nebude nejaká násilná propaganda, ale v pohode, úplne normálne, tak ako to aj v bežnom živote chodí. V závere som bol presvedčený, že to happyendom neskončí a nedočítam to, ale padol mi riadny balvan zo srdca, takže dúfam že dovŕšenie trilógie bude v podobnom duchu. V poslednej dobe jedny z najlepších kníh, čo som prečítal.

02.03.2024 5 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Napriek povinnej lgbti agende, musím hodnotiť plným počtom * .
Skvelý príbeh a nešla mi do hlavy realizácia dokonania zločinu. Výborne napísané a takýto Dán sa mi páči.

21.01.2024 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Už som si myslel, že sa Thilliezových básnických prirovnaní, ktoré sú niekedy až nezmyselné, alebo protirečivé, zbavím po jeho prvotine, ale zrejme to tak nebude a budem si musieť na to zvyknúť. Kniha sa čítala dobre, bolo to dosť akčné, akurát zo začiatku som sa akosi nevedel začítať. Potom to nabralo spád a dostalo to taký punc carterovky (Chris Carter) aj čo sa týka napätia aj brutality. Franck Sharko mi je sympatický, má svoju rebelskú charizmu, tak dúfam, že v tomto bude pokračovať.

21.04.2022 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Teda to bol adrenalín. Aj keď ten Lucienov plán mi prišiel až zázračné dokonalý a prepracovaný a ku koncu som sa už lúčil s Hunterom, čítalo sa to výborne. Vyčítať nudu, alebo nejaké veľké nedostatky môžu byť skôr následkom povrchného čítania. Za mňa teda plný počet. Samozrejme, pre citlivé povahy nedoporučujem, ale veď napokon nie je to žiadna presladená romantika.

31.01.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Teda toto som dočítal s veľkým sebazaprením a ešte väčšou nechuťou. Takmer celú knihu sa čitateľ oboznamuje s kompetenciami a hierarchiou policajných zložiek až nad rámec únosnosti. Ako príbeh, resp. námet by ušiel, ale štýl písania absolútne nesadol. Niekedy som fakt nadobudol dojem akoby sa myseľ potácala ako opitý somár a nevedel som o čom sa píše.
Za mňa dve hviezdy sú až až.

26.11.2021 2 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Carter ostáva verný knižnej brutalite. Zase jedna skvelá knižka. Bolo to majstrovsky napísané, že, do posledných stránok som nemal ani tušenia o prelínaní dvoch časových línií, čo má samozrejme na konci úplne zmiatlo.
Ale nakoniec som sa "zaradil". Neviem prečo, ale na malú chvíľu som tipoval správneho vraha, ale fakt iba malú chvíľku. Nakoniec ma presvedčil, že to tak nemusí byť a ja som tomu uveril.

21.10.2021 4 z 5

Spiatočka Spiatočka Michael Connelly

Nemám moc v obľube scény zo súdnych siení, ale toto bolo prešpikované reálom, pátraním, policajnými akciami a fakt na úrovni. Boschovky som prečítal všetky, ale táto akosi unikla mojej pozornosti, asi aj preto, že je z inej série, ale neuberá to nič na kvalite Connellyho majstrovstva a tí, čo poznajú detektíva Boscha, vedia, že sa oplatí prečítať.

10.10.2021 5 z 5

Kráľovstvo Kráľovstvo Jo Nesbø

(SPOILER) Výborné a trochu nezvyčajné. Pohľad na dej očami vraha, dokonca niekoľkonásobného, ktorého vedú k činom najskôr ušľachtilé pohnútky v mene spravdlivosti, potom v mene ochrany rodiny. Jo Nesbo a životný príbeh pijanského detektíva Harryho Holea sú v skutku výborné detektívky, avšak Kráľovstvo je odlišné, akoby pohľadom z druhej strany, no napriek tomu skvelé čítanie. Akosi som tušil, že niektorá z hlavných postáv dá tomu "záverečnú bodku", len som nevedel, kto.

12.08.2021 5 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Aj keď Steve Berry patrí medzi mojich obľúbených autorov, keď som si prečítal upútavku, nejako sa mi nechcelo otvárať túto knihu. Neobľubujem podobné témy a hoci sa to čítalo dobre, mám z toho zmiešané pocity. Amerika drží prvenstvo v špinavostiach nielen v politike domácej, zahraničnej, ale aj v ostatných oblastiach života. Čo na Berrym obdivujem, že aj keď vychádza z faktov, vie to krásne zosúladiť s fikciou. Ale opakujem, táto téma nie je moja šálka kávy.

13.04.2021 3 z 5