Akula Akula komentáře u knih

Děti Antonína Kaliny Děti Antonína Kaliny Stanislav Motl

Antonín Kalina byl člověk, o kterém se bohužel u nás moc nemluví. Přitom jeho zásluha na záchraně stovek životů v koncentračním táboře Buchenwald je nepopiratelná. S podivem je již jeho schopnost přežít celou válku v prostředí koncentráku. Při popisu záchrany stovek židovských dětí mi šel kolikrát mráz po zádech. O hvězdičku méně dávám kvůli pro mne nepříjemnému způsobu psaní. Příběh samotný se hvězdičkami nedá docenit.

14.08.2018 4 z 5

Clay-Eva volá Londýn Clay-Eva volá Londýn Antonín Bartoš

Kniha kterou mám je z roku 1946. S tím je spojeno jak množství nepřesností, tak i určitá čerstvost vyprávění. Četlo se parádně a nepřesnosti se dají odpustit.

25.07.2018 5 z 5

Kapitán Rudolf Krzák Kapitán Rudolf Krzák Martin Vaňourek

Silný příběh člověka, který nasadil život pro vlast, která ho vzápětí za to vše potrestá. Chvílemi mi bylo smutno. Když jsem četl o chaosu při ústupu Francií. O chaotickém nasazení v rámci Britsko - Českého výsadku.Když jsem četl o výsleších na STB. O sledování člověka, který chtěl jen sloužit své vlasti.

18.07.2018 5 z 5

Nadporučík Bohumil Bednářík Nadporučík Bohumil Bednářík Martin Vaňourek

V dubnu 1944 seskočila na území protektorátu paraskupina Chalk. Po jejím zatčení gestapem, hráli její členové nejen o svůj život, ale i o svou čest.

08.07.2018 5 z 5

Hraničáři tvrze Bouda vzpomínají Hraničáři tvrze Bouda vzpomínají Martin Vaňourek

Pamětníků mobilizace již mnoho není. O to zajímavější je seznámení s jejich pocity a myšlenkami z doby, kdy jsme se připravovali na obranu a byli odhodláni nedat svou zemi zadarmo.

05.07.2018 5 z 5

Zlato se čistí v ohni: O životě, oběti a smrti pravoslavného kněze ThDr. Vladimíra Petřka, jeho rodičů a sourozenců Zlato se čistí v ohni: O životě, oběti a smrti pravoslavného kněze ThDr. Vladimíra Petřka, jeho rodičů a sourozenců Vojtěch Šustek

Vladimír Petřek byl statečný a obětavý člověk. Gabčíka a Kubiše lidé znají. Za jejich jmény a činy je ale spousta obyčejných lidí, bez jejichž pomoci by se neobešli. A Vladimír Petřek je jedním z nich.

30.06.2018 5 z 5

...a v zádech měli smrt ...a v zádech měli smrt Karel Richter

Velmi čtivě napsáno. Po dřívější glorifikaci se na ty, kteří osvobozovali naši vlast "z východu" trochu zapomíná. Příjemně se četlo, doporučuji.

16.06.2018 5 z 5

Spor o agenta A54 Spor o agenta A54 Stanislav Kokoška

A jak to tedy opravdu bylo? Po přečtení se asi mnoha lidem zhroutí vize agenta A54, jako nezištného pomocníka Československé rozvědky a bojovníka proti nacismu. Moc zajímavé čtení.

07.05.2018 5 z 5

Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 Jindřich Marek

Známé i méně známé osobnosti které prošly parašutistickým výcvikem v Ringway u Manchasteru, během druhé světové války. Dojem kazí jen špatná kontrola textu před tiskem. Do tisku se tak dostaly překlepy, nebo slova rozdělená v půli řádku. Obsahem to však kniha bez problému dohání.

14.04.2018 5 z 5

Muži a radiostanice tajné války Muži a radiostanice tajné války Hanák Vítězslav

Zase trochu jiný pohled na výsadkové operace do tzv. protektorátu. Zaměřený na radiové spojení, ale i snahy o protihry gestapa po zatčení radistů.

04.04.2018 5 z 5

Výsadek Chan se nehlásí Výsadek Chan se nehlásí Stano Bursa

Hezky napsané, přečetl jsem jedním dechem. Další ze střípků druhoválečného dění na našem území, na které by se nemělo zapomínat.

31.03.2018 5 z 5

Silver A Silver A Pavel Šmejkal

Rychlá sonda do operace Silver A.

30.03.2018 4 z 5

Přicházeli z nebe Přicházeli z nebe Oldřich Sládek

Výsadky do tzv. protektorátu z malinko jiného úhlu. Autor se zabývá výsadky ze západu hlavně v kontextu s činností potlačovacího aparátu.

27.03.2018 5 z 5

Podplukovník Josef Balabán Podplukovník Josef Balabán Petr Koura

Josef Balabán někdy bývá neprávem ve stínu svých společníků. Tato práce je sice vyloženě faktografií, ale neubírá jí to na čtivosti. Jsem rád že je tato kniha součástí mé knihovničky.

03.03.2018 5 z 5

Tajemství vyzvědače A-54 Tajemství vyzvědače A-54 Ivan Milan Jedlička

Paul Thümmel je v dějinách odboje postavou dosud zahalenou závojem tajemna. Díky této knize tento závoj trochu poodhrnete.

19.02.2018 4 z 5

Hana a Václav Krupkovi - Legenda a skutečnost Hana a Václav Krupkovi - Legenda a skutečnost Jiří Kotyk

Příběh Václava a Hany Krupkových je i po letech velmi silné téma. Tato kniha mi pomohla pochopit jejich osudy nejen během okupace, ale i v následujících letech, kdy moc převzala další totalita.

13.02.2018 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Přečteno jedním dechem. Lépe řečeno, za dva dny. Pak následovaly dvě noci s nočními můrami. Knížek s tímto tématem jsem již pár přečetl. U této knihy jsem měl několikrát slzy v očích a mnohokrát jsem se otřásl hnusem. Čím víc toho o holocaustu čtu, tím méně chápu kam až lze ve své nenávisti a zaslepenosti zajít. Další z knih, které by měly být povinnou četbou a to i za cenu nočních můr našich dětí.

04.02.2018 5 z 5

Barium: paradesantní výsadek Vysoká nad Labem 3. dubna 1944 Barium: paradesantní výsadek Vysoká nad Labem 3. dubna 1944 Jan Brunclík

Základní informace nejen o osudech členů výsadku Barium, ale i o řadě jejich podporovatelů.

02.02.2018 4 z 5

Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Jana Vrzalová

Naprosto zapomenutá část historie odboje. Alespoň pro mne. Po přečtení této knihy se za to skoro stydím, že jsem o panu Preissigovi a jeho dceři nevěděl. Takovíto lidé nesmějí být zapomenuti. Ze začátku jsem si chvilku zvykal na autorčin styl, pak mě kniha pohltila. Nelze dát jiné hodnocení. 100%.

06.01.2018 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Parádně zpracovaný život Jana Kubiše. Kniha by neměla chybět v knihovně každého, kdo se zajímá o odboj v protektorátu.. Za mne 100%

01.01.2018 5 z 5