ajla5 ajla5 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Perfektní!

08.09.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tak všední život a taková krása. Chce se mi říct: “Anuško, moje dveře a srdce jsou otevřené.”
Už zase bulím.

20.12.2022 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Skvělá kniha! Bohužel opravdu smutná. V celém jejím průběhu se mi draly slzí do očí a to jsem věděla, jaká samota bude gradovat. Ray je odsouzen k samotě snad už při narození. Když se setká s Jednookem, začne se jeho svět proteplovat a jasnit, snad vlivem nadcházejícího jara. Jenže stále vidíte tu izolaci, smutek a drolícím se štěstím do jeho života proniká zmar. Jeho velký útěk do nikam je prozářen sluncem a voní létem, divokými květinami a všude slyšíme rorýse a šum moře. Události jeho předchozího života nám Ray ukazuje pomalu a opatrně je dál odkrývá s nastupujícím podzimem. Zimní gradace je prostě děsivá smršť. A to už jsem pro slzy neviděla. Je mi to tak líto. Popisy prostředí jsou dokonalé. Ray i Jednooko vám to prostě ukáží svýma očima a vy to VIDÍTE, SLYŠÍTE A CÍTÍTE.
Bohužel jak je v knize řečeno jasně a zcela pravdivě: Obec je dobrá věc, jenom když do ní patříš.

21.03.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Já jsem tak naivní! Pořád doufám, čekám na revoluci... a na konci... Ach jo. Odcházím do nějaké líbezné léčebny, kde mne snad z té deprese osvobodí... Skvělá kniha!

01.02.2016 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Co napsat? Tove znovu a znovu vyrážela dech svou upřímností. I ve chvílích děsivé syrovosti se tu neustále proplétají její verše a naprostá přesnost toho, co a jak vidí. Skláním se před tou krásou.

21.02.2023 5 z 5

Pořád nemůžu uvěřit, že jsou to skutečné výpovědi skutečných lidí. To je prostě neuvěřitelné.

10.07.2019 5 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Samozřejmě jsem po dočtení Cizinky byla napjatá. Zůstane Claire s Frankem nebo bude nějak s Jamiem? Nebo, co vůbec se stane? Možností je tolik. A já jsem samosebou zapřisáhlý romantik, navíc rozmazlený mým mužem. Vzala jsem tedy druhý díl do rukou a že je to pěkná bichle, na několik dní jsem vypustila posilování. Ale stále ta otázka: Co proboha paní Gabaldonová může ještě s mými hrdiny vyvádět? Vážně 951 stran? Co jim může chtít udělat a čím je protáhnout? Po přečtení už vím. Všechno a vším. A zdaleka nekončí. Užijte si jízdu.

25.09.2017 5 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Nerozumím některým předchozím komentářům. Četli jsme stejnou knihu? Někde jsem četla, že milovat je jako, když ten druhý drží vaše srdce a vy víte, že až ho pustí, bude to bolet mnohem víc. Tenhle pocit jsem měla celou dobu, po kterou jsem četla tuhle knihu. A to od začátku do konce. Asi jen tak nepřestanu brečet a nepřestanu myslet na to, co cítil Park. Bože! Jdu číst příručku k vozu Škoda.

22.04.2017 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásný příběh. Obžaloba samoty. Ke knize by mělo být přiloženo balení papírových kapesníků. Nádhera. Dokonalost.

27.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

(SPOILER) Pokud jsem měla pocit smutku z dění v první části, tak druhá je zdrcující.
Stále si říkám: Tohle jsou ty malé holky ze začátku první části?
Spoiler: A Tomek? Proboha, Julka!

30.09.2021 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Kniha, která vypráví o tom, že spolu lidé mají mluvit a mají být upřímní. Jinak zničí svoje životy i těch, které milují.

18.03.2018 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Tahle kniha mne vtáhla do sebe. Byla jsem úplně pohlcená. Moc pěkný příběh. Popis rozpojení jsem četla na zastávce. Asi jsem se tvářila všelijak, protože se mne nějaká paní ptala, jestli je mi dobře. Zjistila jsem, že si zakrývám ústa. Doporučuji ke čtení.

05.04.2016 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Příběh přesně pro moji současnou náladu. Kopec dobrodružství, krásný pár, šarmantní padouch a dech beroucí popisy větru a krajiny. Prostě jsem tam s nimi byla a mám větrem ošlehanou tvář a navlhlé oblečení.

06.03.2018 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Pecka! Jen bych chtěla vědět, co bylo dál. Asi to nebylo mé oblíbené cválání na jednorožci za duhou...

13.10.2020 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Říkala jsem si, že se mi to nebude líbit, ale jsem unesená. Sledovat Joadovu rodinu a lidi, které potkají, bylo ... Já nevím. Je mi líto všech těch lidí, které mocnější a více šťastnější odkopli a oni se po každé ráně znovu zvedají. Jejich maminka se neotáčí zpět ze strachu, že by se ostatní také ohlédli.... a nakonec ohromující Roza Šaron, která ji podepře a snad bude její důstojnou následovnicí. I když v té době? Prosím nefňukejte, že žijete v ČR a v tomto století.

08.04.2017 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

To je tak pěkná knížka! Přesně pro chvíli, kdy je pošmourno, uvaříte si čaj, zapálíte svíčku a čtete ty pozitivní věci, A chci mini prasátko!

27.11.2015 5 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Nečekala jsem, že budu celou dobu tak rozčílená. Stále jsem nemohla uvěřit časovému období, ve kterém se příběh odehrává. Je nepředstavitelné, co s v tak vyspělé zemi odehrává a čím si zdejší ženy musejí procházet. Ti jejich manželé, otcové, bratři, přátelé.... Ale bohužel i jejich matky. Je mi to líto.

10.06.2020 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Moje další srdcovka! Na konci jsem bohužel brečela. Kéž by všechna nedorozumění končila tak dobře a laskavě. Toby byl velice trpělivý a plný lásky a taky asi strašně sám.

02.09.2017 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Pořád se k ní vracím. Ta pohoda a zmatek... Jak to mohli přežít?

27.12.2015 5 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

Raději si dojděte pro nápoj a pozor budou spoilery. kniha začala pomalu a rozvláčně, až jsem si říkala, proč ten humbuk kolem knihy. Všichni jen tak plkali v hospodě jako kavárenští povaleči. Pak se kola roztočila...
Začátky ve slumu jsou zářivé a jasné, lidé milující, všude samé naděje a jednorožci. Do toho začnou záblesky temnoty, jako opravdu TEMNOTY. Lin se otáčí opravdu špatným směrem a dělá pochopitelné chyby.
A vy se s ním radujete a jste šťastní a vyděšení a nenávidíte a milujete a jste milováni a podváděni a zase se zvedáte.
Moc jsem se zasmála u šití ran ve slumu. Johnny Cigar je studnice optimismu.
Dále pasáž s Lisinými stehny - nádhera!
Pak pojetí absolutní komplexnosti - jednoduché, hladké a tak srozumitelné.
A hlavně Vikramova pasáž:
"Chlap si musí najít dobrou ženskou..."
Samozřejmě také Prabhákar.
"Chválit lidi za jejich zády je hrozně nefér, protože jediné, čemu se nemůžeš bránit, je dobro, co o tobě lidi napovídají."
"Muži vedou války kvůli zisku a zásadám, ale bojují v nich o ženy a území.
"Existují jen tři typy hrdinů: pobití, potlučení a pochybní."
"Jediná síla, jež má nějaký reálný smysl, je síla usilovat o lepší svět."
"Žádný člověk a žádné místo není bez války."
"A takhle to s námi je. Klademe jednu nohu dopředu, pak druhou. Vzhlížíme vždy znovu a znovu ke světu, který se na nás někdy zaškaredí a jindy usměje. Myslíme. Konáme. Cítíme. Přispíváme svou troškou k přílivům a odlivům dobra i zla, které zalévají svět a zase se z něj stahují. Vláčíme svůj kříž vstříc naději další noci. Ženeme svá odvážná srdce vstříc příslibům nového dne. A to vše s láskou: s vášnivým hledáním pravdy jiné , než je ta naše. S touhou:čistou, nevýslovnou dychtivostí po spáse. Dokud osud čeká, žijeme. Bůh nám pomáhej. Bůh nám odpusť. Žijeme dál."
Vím, že je Lin zločinec a udělal spoustu chyb, ale ten příběh je skvělý a čistý.

§

24.12.2017 5 z 5