ajikkk ajikkk komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pěkné čtení, ale velkou díru do mého srdce tato kniha neudělal. To ale nemyslím vůbec zle, určitě to tak nemusí být u každé knihy, která vyjde. Napsaná je výtečně i velmi čtivě.
Moc hezký, dobře propracovaný příběh jedné rodiny na pozadí komunismu. Další knihy této autorky mě ale zasáhly víc.

17.02.2021 4 z 5

Jak se věci mají Jak se věci mají Ole Nydahl

"Buddhismus v kostce" :) Hezky a stručně shnuje podstatu a rozdělení Buddhismu na jednotlivé směry. Pro začátečníky, jako jsem já, je místy nesrozumitelná, ale je to jedna z těch knížek, kterou je fajn mít doma a sem tam se k ní postupem času vracet. Daleko víc si ale odnáším od tematicky zaměřených knih, které buddhistické principy a filozofii představují na konkrétních tématech. Od Nydahla proto mám daleko radši knihu Buddha a láska, která krásně vysvětluje filozofickou podstatu vztahů, ze které jsem si v praxi dokázala vzít daleko víc.

01.06.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběhy z období 2.sv.v. nedokážu číst často, ale u Hany jsem velmi ráda udělala výjimku. Je to rozhodně nejsilnější příběh, co jsem letos četla. Ne vždy se dokážu vžít do role hrdinky, tady to šlo jednoduše a srdce mě fakt bolelo.
Neuvěřitelně obdivuji autorku, kolik energie dala do rozklíčování reálných událostí a sestavení celého příběhu na skutečném základu. O to silnější zážitek jsem z knihy měla. Smekám a těším se na všechny další autorčiny knihy.

10.10.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Krásná knížka, ve který jsou všechny emoce. Kvalitní román o láskách a životních útrapách. Není to vysoká literatura, ale v kategorii komerčních románů ji řadím mezi ty nejroztomilejší

08.10.2018 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Hrozně moc jsem se na tuhle knížku těšila. A asi jsem měla jiná očekávání, proto jí dávám, snad ne neprávem, 3*. Věřím, že pro Američany je vyobrazení Prahy po pádu komunismu magické a exotické. I samotný příběh je roztomilý a autorovi se podařilo mě dojmout a cítit smutek společně s kosmonautem. Ale něco mi tak chybělo. Respektive, asi by ani nechybělo, kdyby nebyl srovnáván s největšími českými spisovateli.
V recenzích se mnohokrát objevilo spojení s Hrabalem, Kafkou, ale vůbec nevím proč. To, že oba autory v knížce jen tak pro nic za nic 1-2x zmínil? To je opravdu málo.
Kalfař je bezpochyby velmi inteligentní a nadaný spisovatel a věřím, že napíše ještě několik hezkých knih. Ale prosím, ať se to obejde bez přehnaných chvalozpěvů, které vůbec neodrážejí reálný výsledek.

08.10.2018 3 z 5

Iracionálně váš… Iracionálně váš… Dan Ariely

Tyjo, tak tohle pro mě je zklamání na plné čáře. O Arielim jsem slyšela ze všech stran a nemohla se dočkat, až si přečtu nějakou (populárně) naučnou knížku, která mi pomůže pochopit chování lidí v dnešním světě. Klidně i zábavnou formou, proč ne. Kdysi jsem četla Freakonomics a měla velkou chuť pustit se do něčeho podobného znova.
Ale tohle jako? Asi po 5 sloupcích jsem si uvědomila, že vtipné odpovědi jsou naprosto předvídatelné a zajímavých postřehů se člověk příliš nedočká.
Možná je to celé tím, že už jen ty otázky, na které Ariely odpovídá, jsou úplně pitomé.
Na oddech dobrý, ale očekávání, prosím, nemějte vůbec žádná.

08.10.2018 2 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Vidět do hlav dvou žen, které si jsou na venek tak cizí a odlišné, ale jejich proudy myšlenek naopak neuvěřitelně podobné - navzdory věku, postavení i vlivu okolí. To zní a nakonec i je prostě super podstata příběhu.
Obsahově hodnotím knížku taky nadprůměrně, ale osobně bych asi ubrala trochu na tak silném proudu filozofických myšlenek. Občas jsem měla dojem, že se autorka snaží těch jmen filozofů nacpat do textu co nejvíc. A nebo je fakt "filogeek" a moje mozkové obrátky to nepobraly.
Nic na tom nemění fakt, že příběh je to pěkný, dojemný a obohacující.

08.10.2018 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Nádherná knížka na odreagování pro všechny, co milují v životě ironii a hledají něco k přečtení, co je rozesměje i trošku dojme. Už dlouho jsem nečetla knížku s tak předvídatelným dějem, ale zároveň tak pěkně napsanou, že mi to nevadilo, naopak mě to hrozně těšilo. Všechno, co dělá tuhle knížku pěknou, je vyprávěcí styl.
Hodně často mám problém najít knížku na odreagování, která by nebyla hloupá. A jsem ráda, že jsem se tentokrát trefila!

14.03.2018 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Jedna z nejlepších divadelních her, kterou jsem kdy četla. Zápletka byla geniální

26.01.2018 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Krátký a svižný příběh, který balancuje na hranici fantaskna, kam běžně pro knihy nezacházím. Tahle povídka měl ale bavila. Konec mě vysloveně rozčaroval, ale nemám to Murakamimu za zlé. Jedná se o tak šílený příběh, že si s ním mohl udělat, cokoliv se mu zachtělo. Samotná zápletka byla tak jednoduchá, a přitom úžasně nápaditá. Určitě je to jedna z knih, na kterou nezapomenu, přestože nejde o nějaký velký bestseller.

26.01.2018 3 z 5

Tohle byla první knížka, kterou jsme od Harukiho četla a hned mě absolutně dostala. Po dlouhé době, kdy jsme hledala knížku, která by mi sedla, jsem se od ní nemohla odtrhnout. Skvělý příběh, navíc poměrně unikátně psaný z mužského pohledu, s lidským příběhem, ze kterého mít radost nebudete. Obdivuji, že Murakami dokáže takové osudy psát, aniž by člověk cítil přítomnost kýče.

26.01.2018 5 z 5

Zlomek celku Zlomek celku Steve Toltz

Byla jsem z ní nadšená. Tohle je opravdové Dílo. Kniha odkrývá další a další události, každou další stránkou přichází nový zvrat a překvapení, které byste nikdy nečekali. Po třetině knihy jsem si říkala: "Vždyť ta kniha už skoro končí, co bude na dalších dvou třetinách? A pak najednou Bum! Nejednou se odkryje úplně nová rovina a kolotoč začíná nanovo. Celou dobu jsem se od knížky nemohla odtrhnout, ale zároveň jsem tomu všemu nemohla uvěřit. Štvala mě a neskutečně bavila zároveň.
Ještě jsem za svůj život nepřečetla tolik knih, abych ji mohla hodnotit opravdu nezaujatě a odborně, ale neodpustím si říct, že to je jedna z nejlepších knížek z 21. století, co jsem zatím četla. A mamka ji dostane pod stromeček, ať ji mám taky při ruce :)

19.12.2012 5 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Téma knihy výborné, ale zpracováno dost bídně. Jsem si jistá, že kdyby tu knížku nenapsal slavný pan Viewegh, tak by s ani nikdo nevšiml, že nějaká Vybíjená kdy byla. Příběh je popsán velmi povrchně, rádoby postmoderní prvky jsou laciné a vtipné hlášky neplní až tak úplně svoji funkci. Ale na odreagování večer k Ordinaci v Růžové zahradě ideální...

30.11.-0001 2 z 5