ajaworld ajaworld komentáře u knih

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Dílo je již nyní skloňováno v tolika pádech a to ještě ani nebyla premiéra Marhoulova filmu (v ČR 12. 9.2019, rozpočet pokud se nemýlím: cca 150 mil. Kč!). Tak jsem se chtěla připravit přečtením předlohy. Předpokládám, že na film bude kulturně vyspělá intelektuální ART elita pět ódy a všichni (a to včetně těch, kteří to nečetli ani neviděli) budou něco papouškovat a vzdychat nad osudem nebohého snědého chlapce (ach, jaké krutosti se mu děly !...). Možná jim i uteče, že ve skutečnosti se nakonec ukáže, že ten 12ti letý chlapec je takovou malou necitelnou zrůdičkou.
Musím uznat, že autor je bravurní vypravěč, při čtení před očima doslova vyskakují plastické obrazy krajiny, lidí, situací…V tomto ohledu excelentní. Formálně skvělé. I když musím uznat, že místy se autor ve svých zlehka trochu opakuje.
Ale…ten obsah. Já vím, že mě možná budete za můj názor kamenovat, ale je třeba stát nohama na zemi. NENÍ TO AUTOBIOGRAFIE, jsou to jen PRVKY autobiografie a o to právě jde. JE TO FIKCE. Je legitimní otázka, jaká byla osobnost a potažmo mysl autora, když byl schopen stvořit dílo plné zvráceností, sadismu, krutosti, sexuálních krutostí a deviací…jedním slovem (jak to jinak nazvat) zvěrstev. Kdo byl vlastně Kosinski ? Zvrácené výplody - často za hranicí mého chápání – si spisovatel při psaní zjevně užíval. Myslím, že nad knihou zaplesají všichni pravověrní sadisté.
Knihu lze přečíst na jeden zátah a ne že ne. Když se na to budete dívat třeba jako na dílo mistra hrůzy Stephena Kinga (ale ten takhle zvrácený není, pravda). Jako na fikci, protože to fikce je. Jinak se na to totiž ani dívat nemůžete. Jde o poskládané příběhy typu „jedna paní povídala“.
Názor, že tato kniha doživotně změní váš pohled na život (to už jsem tu taky někde četla) je blbost. U mě to neplatí. Takovou sílu ta kniha nemá. Jde pouze o módní vlnu.
Hovořit o tom, že je to jedna z nejlepších knih, co kdy byla napsána, je totální úlet. Ale suďte, až si to přečtete. O filmu se zatím nemá cenu vyjadřovat. Z pouhého traileru si přesný obraz neudělám. Předpokládám, že to bude zvládnuto mistrně, hlavně kamera. Ale je otázka, proč si Václav .Marhou vybral takovou zvrácenost ke zfilmování a byl tím románem léta tolik fascinován.
Tak ještě jednou: Kdo byl J.Kosinski ? (jeho sebevražda nepřekvapuje) Kdo je V.Marhoul ?

12.08.2019 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Je to kniha, která se ukládá do knihovny a neprodává.
Autorka má dar slova. Realisticky popsané prostředí, obrazy bažin a mokřadů před Vámi plasticky vystupují, celý příběh je unikátní.
Částečně se jedná o lehce detektivní příběh, vyústění je jednoznačným překvapením.
Tohle jednoznačně doporučuji.

23.08.2021 5 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Padlo mi to do ruky úplnou náhodou a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Čtivé, od první do poslední chvíle napínavé a stejně není zcela jasné, jak to dopadlo. Místy zajímavé filozofické úvahy. Jen mi nejde na rozum, že tohle mohlo ve své době vůbec vyjít (1982), kniha docela ironicky popisuje řadu tehdejších socialistických reálií.
Zkuste, nebudete litovat !

11.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje první kniha od autorky.
Tíživě depresivní, bez radosti, bez náznaku jakéhokoliv vtipu, odlehčení. Když jsem byla na konci, oddychla jsem si, že to břímě mám za sebou. Nedočtené jsem to ale nechtěla nechat.
Řemeslně asi zvládnuté dobře, ale omlouvám se, žádnou podstatnější myšlenku jsem nezachytila.
Ráda si od autorky přečtu ještě něco jiného, abych zjistila, zda-li je toto její typický styl. Ale musím si dát oddych.

18.08.2019 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Excelentní. Od r. 1991 je na indexu amerických knihoven. K čertu s politickou korektností !

02.01.2021 4 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Tak tohle je pecka. Velice vtipné. Báječně rozkryté osobnosti jednotlivých protagonistů. Vyvstávají před Vámi tak plasticky...
Závěr je překvapivý.
Autor má neuvěřitelný dar slova. Budu hltat i další knihy autora. Tohle je moje druhá (1. byla O myších a lidech). Zatím mě nezklamal.

22.08.2021 5 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Wow! Do 3/4 skvělé, pak už trochu překombinované...jak bývá u SK zvykem. Nicméně skvělé počtení, nebylo možné se odtrhnout. Četla jsem 600 stran ve slovenštině. Milovník Kinga tuto novinku nemůže minout.

27.08.2020 4 z 5

Opravdu chápu, že "lidé pravdy a lásky" a milovníci migrantů budou mít s touto knihou velký problém.
Myslím, že pan Vondruška by na sebe měl být hodně opatrný. Jeho popis a jsem přesvědčená, že i oprávněná kritika islámu jsou toho nepochybným důvodem.
Faktograficky se mi kniha líbila - to se týká hlavně první poloviny knihy. Hrozivá je ta nenápadná plíživost, která nás dostala tam, kde jsme. Názory je p.Vondruška mojí krevní skupinou.
Méně nadšená jsem byla ze druhé poloviny. Dialogy mi přišly jednoduché, hra na aristokracii poněkud naivní, na slovo "Klumpenštejn" a Zýkovec" jsem už byla ke konci hodně alergická. Ovšem z hlediska možného budoucího vývoje to čtení zajímavé určitě je.
Přečtení nelituji a doporučuji.

25.12.2019 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Stojí za přečtení. Co příběh, to solitér. Někteří více, někteří méně stylizovaní. V knize probleskují pravdy, které - v dnešním konzumním světě - určitě stojí za zamyšlení. Vyžít se dá s málem a přitom lze žít dobrý a naplněný život.

06.11.2019 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Prima detektivka. Klevisová opět nezklamala.

29.07.2021 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Jako oddychovka vcelku dobrý, ke konci už trochu unavující. Žádné hluboké myšlenky, mix vztahů a propletenců. Ke konci dost moralistnichích klišé a frází. Celkově obsahově ukazuje na úpadkovou morálku. Moc často něco podobného nemusim.

14.04.2020 2 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Poklona paní spisovatelce. Čtivé a napínavé od samého počátku. Pachatelem mohl být kdokoli, závěr překvapil. Dobrá detektivka bez prvoplánové brutality.
Určitě doporučuji a těším se na další.

19.01.2020 4 z 5

Smrt v sametu Smrt v sametu Petr Hájek

Mnoho lidí tuhle zajímavou knížku odsuzuje, aniž by ji četlo. Já ji považuji za velmi zajímavou, za nejsilnější pasáže považuji ty o mediokracii, která totálně manipuluje míněním veřejnosti (tupého stáda). Hájek se dívá na svět širokospektrálně, v překvapivých souvislostech. Knihu rozhodně doporučuji každému, kdo rád přemýšlí. Tato kniha minimálně dává dost podnětů, jak o věcech uvažovat jinak.
Dle mého názoru je však kniha poněkud více než zdrávo poznamenána úvahami o Apokalypse, čemuž jsem tak úplně neporozuměla. Což je možná spíše můj problém.
Kniha není pro hloupé, ale pro chytré čtenáře.

29.04.2013 3 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

"Jsem vlastně rád, že jsem Tě našel, že vím, že existuješ. Mohli jsme se taky minout jako dvě zrnka kosmického prachu".

Osudová láska a vzájemná přitažlivost...to se prostě někdy v životě stává...celá léta všechny situace a podmínky směřují do toho jednoho bodu, k setkání dvou lidí, kteří by se třeba i nikdy nemohli setkat. Ať chceme nebo ne, tak se to stane. Náhoda, osud ? nám postaví někoho do cesty. A pak už nikdy nic není jako dřív, přestože spolu třeba jdeme jen chvíli a naše cesty se nakonec nerozlučně a definitivně rozejdou...obvykle nikdy nezapomeneme...jak bychom mohli zapomenout...

O tom jsou Madisonské mosty. Určitě to není kýč.

15.03.2013 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Naprosto skvělé, až do poslední stránky. V kapitolách se střídají pohledy hlavních postav. Skvělý vhled do duše a projevů chlapce (...no, je mu již 18 let) s Aspergerovým syndromem. Místy jsem se i neskutečně bavila.
V podstatě je to trochu i detektivka, do poslední chvíle není jisté, jak se to celé (smrt lektorky) odehrálo. I když mnohé lze tušit.
Objemná kniha u které není možné se nudit.

25.09.2021 5 z 5

Tulák po pouštích Tulák po pouštích Bruno Baumann

Výborné čtení. Moc jsem si to užívala a přála si, aby to pokračovalo ještě dál a dál. Za všechny ty krásné myšlenky a postřehy shrnu několika citacemi:
„Kdo odejde do pouště bez ničeho, odnese si odsud své pravé já – anebo se vůbec nevrátí“.
„Cítil jsem se svobodný stranou všech tlaků a malicherných starostí všedního dne, které terorizují ducha“
„Budeš bohatší, když se vrátíš, ale také osamělejší. Protože počet těch, kteří Ti rozumějí se potom sníží.“
„Minimalizace nároků je optimalizací svobody, omezení je výhra.“

Nejsilnější pasáže jsou ty, kde autor putuje pouští zcela sám. Velice inspirující introspekce. Není to plané, není to žvanivé, je to prostě chytré a prožité.
Jsou zde také zajímavé a čtivé informace, o vniku dun a jejich zákonitostech, kde v poušti najít vodu a chlad, o velbloudech.
Patří do knih, které se neprodávají a zůstávají v knihovně.

26.08.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Co dodat. O tom se moc nedá psát, to se musí číst. Nekonečné, nepředstavitelné psychické a fyzické útrapy a hrůzy, které provázely kult Mao Ce Tunga. Čtivá historie rozvětvené rodiny, v popředí s příběhy tří silných žen - babičky, matky a dcery. Nelze než vřele doporučit!

01.10.2020 5 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Jedna z nejlepších knih, která existuje.
Pro člověka, který se ocitá v nějakém životním zlomu jako dělaná.
100x lepší, než filmové zpracování (to je ploché a knihou spíše pouze inspirované).

Dá se číst opakovaně, člověk tam s odstupem nachází nové myšlenky.

05.03.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 ve mě evokuje šedou nicotu, hrůzu a děsivost.
Excelentní čtení, v dnešní době opět velmi aktuální. Ta plíživost je opět tady. Nebojte.

25.02.2013 5 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Doporučuji každému, kdo se chystá do Barmy (dnes Myanmar), k pochopení historie. Pro mne se jedná o excelentní román, neprávem opomíjený. V Barmě jej prodávají v angličtině na každém rohu.
Česky "Barmské dny".

25.02.2013 5 z 5