Aires Aires komentáře u knih

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Miluji velkolepé příběhy ve velkolepých knihách! Ctnosti králů se přesně o takovou epickou velkolepost snaží. Vypráví příběh o konci jednoho císařství a počátcích nového. V tomhle světě se hraje na hrdinství a králové chtějí zbudovat svět podle sebe. Jenže ne vždy je to k obrazu lepšímu, každý má navíc na rukou krev a přízeň poddaných je nestálá. Opravdu to zavání velkým hrdinstvím. Ale jak pokračuje nekonečná série bitev, zjistíte že příběh se opakuje, jen se mění rivalové. Staré tváře nahrazují nové až je těch postav tolik, že by sami vydali na menší armádu. Vážně, proč si všichni autoři myslí, že epické příběhy potřebují k úspěchu tisíce postav? Vzpomeňme si na Pána prstenů s devítkou hlavních hrdinů. Ten měl nakonec mnohem větší grády, než tohle epické bitevní čtení. Tady mi chybělo větší souznění s hrdiny. Chce to více pocitů a dojmů, ne jenom mávání mečem a vypočítávání zabitých nepřátel.

05.03.2018 3 z 5

Skleněná past Skleněná past Éric Fouassier

Po dočtení této knihy jsem v rozpacích. Skleněná past má potenciál a dobrý nápad. Chytrá lékárnice, která je povolána, aby odhalila hrozbu. V ohrožení je totiž sám král. Neznámí nepřátelé vedou spiknutí a nastražili skleněnou past. Teď je na Heloise, aby rozluštila šifrované stopy a zabránila tragédii. K tomu přidejte trable s neopětovanou láskou a máme tu stabilní základ, z kterého se dá sestavit slušný příběh.
Jenže autorovi se to příliš nepovedlo. Napínavé situace v jeho podání moc napínavě nepůsobí a hrdinové jsou sympatičtí, ale těžko si k nim vytvoříte pouto. Nejspíše to je způsobeno autorovým stylem psaní.

02.03.2018 3 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tahle kniha byla docela milé překvapení. Paralelní světy mám ráda a odlišné dimenze dodávají knize šmrnc. No kde jinde v jedné knize najdete svět budoucnosti a zároveň carské Rusko? Jen tu narazíte na milostný čtyřúhelník a já mám dojem, že by bohatě stačil zlatý klišoidní trojúhelník :D Celkově se kniha četla vážně pěkně, ale když ji porovnám s podobně laděnou Temnou hmotou, tak jasným vítězem je Temná hmota a to ve všech realitách :D

02.03.2018 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Skvělá kniha :) Ale přiznám se, že film mám radši. Je to asi poprvé, co mám raději filmy než knihu. Příběh je perfektní. V knize mi však nesedí autorův styl psaní a zmatený začátek, kdy tam jsou samé zvláštní výrazy. Čóni. Baža. Futrálníci. No je toho více. A ani Thomas na mě v knize moc nezapůsobil. Ve filmu je celkem sebejistý a odhodlaný hrdina, tady je vyplašený přesně jak ten bažant, za kterého ho všichni mají :D

09.02.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Kniha se mi líbila, ale vzhledem k tomu jak ji všichni chválí, čekala jsem něco více. Takhle kniha má tolik nadšených fanoušků. Proto jsem si myslela, že mě posadí na zadek a přinutí se do toho příběhu zamilovat od první stránky. Ale nestalo se. Ze začátku se mi nešlo začíst, některé věty jsou dost kostrbaté a kdo předtím nečetl alespoň první díl Grišy, bude v tomhle světě poněkud ztracený. Výsledkem je, že se mi kniha opravdu líbila. Je to vážně skvělý a napínavý příběh. Ale nestala se z ní moje srdcová záležitost :)

31.01.2018 4 z 5

Odveta Odveta Joelle Charbonneau

První díl zajímavý, druhý díl ucházející, třetí díl se motá v kruhu a poté na 10 stránkách dojde k zázračnému vyřešení celé situace. Od začátku mi ta myšlenka přesměrovávání a zabíjení nadějných uchazečů přišla zvláštní. Ale neodsuzuj myšlenku, dokud nevíš pointu. A tak jsem doufala, že v závěru přijde autorka s nějakým geniálním vysvětlením.
Jenže nestalo se. Cia dostane vražedný úkol (vážně by tohle někdo svěřil malé holce?) a polovinu knihy mluví o tom jak to udělat. Ale jsou to jen plané řeči, velkolepé finále se nekoná. Celkem příjemnou a zajímavou sérii autorka zabila naprosto nelogickým koncem, který projedete tempem pendolina, takový je to fofr.

22.01.2018 2 z 5

Ritmatik Ritmatik Brandon Sanderson

Jednodušší, čtivá a napínavá kniha :) Je to ideální čtivo pro mladší čtenáře, ale i starší se rádi ponoří do světa ritmatiků a divokých křídáků :)

22.01.2018 4 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Tak tohle bylo plné zvláštních tónů! A to doslova. V této knize je mnohem více hudby, než si myslíte. Hlavní hrdinka Liesl se celou první polovinu rozplývá v notách, hlavu má plnou melodií a Krále duchů. Liesl věří ve staré pověsti o Králi duchů, který přináší zimu. Po zimě musí zákonitě přijít jaro, jenže aby přišlo jaro, musí Král duchů mít sílu. A jeho silou se každý rok stává nová nevěsta. Tentokrát by to měla být Liesl, která Králi učarovala svojí hudbou. Čeká ji stejný osud jako předchozí nevěsty? Postupně uvadne, uhasí se její plamen? Nebo ji udrží její vášnivá hudební duše při životě?

Celá kniha má zvláštní nádech německých pohádek. Je psaná velmi zvláštně. Na jednu stranu je originální, poetická, plná popisů a melodií. Na druhou stranu to však knize škodí, protože první půlka je hrozně rozvleklá a nudná. Navíc je to celé zmatené, ne vždy vše dává smysl a spousta situací se opakuje. Zkrátka zvláštní kniha, která nesedne všem. Já si s ní úplně nerozuměla ale zároveň cítím, že má zajímavou atmosféru.

12.01.2018 3 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Tak tohle byla vážně skvělá jízda!Netradičního propojení příběhu s herní virtuální realitou, je skvělý nápad. Autorovi se to vážně povedlo a tak máte pocit, jako když hrajete hodně napínavé, bombastické RPG, plné překážek :)

07.01.2018 5 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Velmi zajímavá kniha. Její čtení mě bavilo, ale závěr nebyl dle mých představ. Kniha je především o hledání odpovědí, o tom jestli existuje Bůh, o oprošťování se od lží, které Minnow celý život vtloukali do hlavy. Minnow vše přijímá se stoickým klidem a nechává vše kolem sebe plynout . K uvěřitelnosti mi prostě chyběly nějaké pocity, emoce, nebo pořádný konec. V knize se totiž v podstatě nic nevyřešilo.

03.01.2018 3 z 5

Zbožňuju Vánoce Zbožňuju Vánoce Lindsey Kelk

Při čtení jsem se pobavila a vůbec nevadilo, že jsem nečetla předchozí díly :) Milý, úsměvný a vánočně hřejivý příběh, kterému skoro nic nechybí. Jen možná nějaký sladký happyend, protože na konci se toho mnoho nevyřešilo :)

28.12.2017 4 z 5

Vendeta Vendeta Catherine Doyle

Před lety frčeli vegetariánští upíři, teď mafiáni. Jedno mají společné- jsou smrtelné nebezpeční a koušou a střílí jen občas. Jen když ochraňují slabé. Jinak jsou celkem hodní a k sežrání.

Vážně, teď frčí mafiáni. Andělé pomsty ozbrojení noži a pistolemi, kteří sami sebe pasovali do role ochránců zákona. A podle Sofie Gracewellové to asi nezní moc děsivě, protože asi minutu poté, co ji okouzlující mafián junior Nico sdělí pravdu, stejně mu padne do náruče.

Nad touhle knihou jsem občas kroutila hlavou, až jsem si snad zablokovala krk. Je poněkud přitažená za vlasy. Ale jinak se četla dobře, dokáže zaujmout a spravit náladu jako odpočinkové čtení. Takže za mě milý průměr. A rozhodně se nesnažím hejtovat mafiány. Uznávám, že něco na nich je. Třeba v Nebezpečné lásce od Kateřiny Petrusové bych jim taky možná padla kolem krku :)

29.11.2017 3 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Přečteno doslova jedním dechem a výsměchem. Tím rozumějte, že jsem se při čtení královsky bavila a byla z knihy stejně nadšená, asi jako když dostane kočkoveverka povolení někomu vyškrábat oči. Miluji sarkastické hrdiny, hlášky a především kočkoveverky :)

26.11.2017 5 z 5

Hořící měsíc Hořící měsíc Jo Watson

Na světě existují celkem běžné trapasy. Jenže Lilly Swansonová má štěstí pouze na ty superotřesné. Jako například když jí její snoubenec v den svatby oznámí že si ji prostě vzít nemůže a vezme nohy na ramena. A to, že zdrcená Lilly poté nastoupí na let na své líbánky sama, ubrečená a v pyžamu a plyšových bačkorách, je jen třešničkou na dortu. Navíc si sedne vedle mírně ujetého chlápka, kterého omylem praští záchodovými dveřmi, zvrací před ním do pytlíku a ještě spolu stráví noc v thajském vězení. Myslíte že tohle může dopadnout dobře?

Ale jistě, láska si cestu najde :) A tahle kniha si našla místo i v mém srdci, protože to byla vážně skvělá, vtipná a romantická oddechovka :)

25.11.2017 4 z 5

Tragická historie nás dvou Tragická historie nás dvou Jess Rothenberg

Zajímavá kniha o tom, že i duchové mohou milovat, cítit a prožívat :) Kniha je napsaná z pohledu náctileté hrdinky a stylem psaní to připomíná smršť jejích myšlenek a vtipných hlášek :) Mě to celkem vyhovovalo, ale někoho to může zaskočit. A občas mi přišlo, že mi něco důležitého v knize uteklo a v ději něco důležitého chybělo. A tím důležitým je asi vysvětlení. Je fajn rozhodnout se, že chcete napsat knihu o dívce, která se stala duchem. Ale nemůžete to do příběhu mrsknout jen tak. Jsou tu otázky- proč? Kdo jsou mrtví a ještě mrtvější? Proč je duchem jenom někdo? Jaká má tento svět pravidla?

11.11.2017 3 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

No tedy já nemám slov :) Tohle byla naprostá krasojízda, úžasná, se spoustou nečekaných zákrutů, a tak napínavá, že se mi tajil dech od začátku až do konce. Teď jsem přesvědčená, že tuhle sérii miluju :)

30.10.2017 5 z 5

Růže pro Charlotte Růže pro Charlotte Elizabeth Craft

Charlotte má jasné cíle. Dokonalé známky, studium na univerzitě a hlavně pravidlo - žádná zábava, večírky a především žádní kluci. Jenže už na druhé stránce knihy k ní do květinářství napochoduje Tate Collins. A Charlotte podlehne. Čert vem nějaký zákaz románků! Charlotte se poprvé zamiluje a nejspíše má magnet na ty správné kluky. Tate Collins je totiž slavný zpěvák s temným tajemstvím. No pááni :D

Příjemná romantická oddechovka, hezky napsaná, zábavná. Ale jednoduchá, ničím neurazí ani nenadchne. Celá kniha je o - chodíme spolu, rozešli jsme se protože jsi trouba, odpouštím ti ty můj troubo, anebo ne, tak se zase rozejdeme...

12.10.2017 3 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

Konečně kniha, ze které mě občas mrazilo a občas mi vřel oheň v žilách :). Píseň ledu a ohně trochu jinak. Nenajdete tu sice draky, Bílé chodce ani Jona Sněha, ale čtení Ledové krve je vyloženě královská zábava a o trůny tu jde taky. Ledový trůn totiž dokáže nadělat možná ještě více problémů, než Železný trůn Západozemí. Ale více již prozrazovat nebudu. Místo toho doporučuji- přečtěte si tuto knihu :) Mě bavila od začátku až do konce :)

09.10.2017 5 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Strašidelně realistická kniha, která vám ukáže, že bez elektřiny rychle následuje konec světa, jak jej známe :) Zajímavé vyprávění, krátké kapitolky a špionážní linka zaujme. ALE. Něco tomu chybělo - emoce, pocity. Naopak je tu až moc technických pojmů a hotová lavina informací o energetice. Jistě, je to stravitelné a šikovně podané i pro laiky. Ovšem nemůžu se zbavit dojmu, že by to šlo napsat ještě chytlavěji :)

05.09.2017 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Opravdu nejlepší kniha toho roku, jakékoliv reality. Originální nápad, nic podobného jsem ještě nečetla. Na své si přijdou příznivci sci-fi, záhad i napětí :) Nemůžu si pomoct, takhle kniha mě prostě uhranula a těsně po Císařových čepelích ji považuji za největší knižní objev letošního roku :)
Pokud ale máte raději příběhy, které se drží reality, zamiřte do jiné sféry. Temná hmota se totiž rozhodně nedrží při zemi :)

02.09.2017 5 z 5