Aimee1 Aimee1 komentáře u knih

Třešňovou alejí Třešňovou alejí Eva Tvrdá

Na Evě Tvrdé a jejích textech se mi líbí, že nehodnotí. Popisuje, syrově, věcně a nechává čtenáře, aby si sám zhodnotil, na kterou stranu se přikloní. Nevnucuje nikomu, co je správné a co ne. Je správné, že proběhl odsun Němců, kteří byli kořeny srostlí s touto zemí a žili a hospodařili tu tolik století předtím? Je správné, že Volyňští Češi se vrátili zpět do vlasti, která se k nim stavěla dost macešsky? Sama mám rodinu v Sudetech a ačkoliv nemáme německé předky, patřím mezi potomky těch, kteří osiřelé pohraničí osidlovali a pokaždé si při návštěvě říkám: Bylo to tak správně? Měli jsme na to právo? Nebo to byla jen tvrdá pomsta? A co by nám na to řekla ta opuštěná chátrající stavení, kterých je po pohraničí stovky?

26.01.2019 5 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Velmi silné a pravdivé. Jak snadno se dokáže něco, co vám má chvilkově pomoci zvrhnout v něco naprosto neuvěřitelného. Nepoznáváte sebe, nepoznávají vás ostatní, vy nepoznáváte je... lidská duše je neprobádaná oblast a kdoví, zda se to někdy změní. Sama beru antidepresiva, ačkoliv mně pomáhají žít naprosto plnohodnotný život bez dalších omezení, které má nemoc přináší. I proto jsem si knihu velmi ráda přečetla. Ačkoliv osvěta tu je, stále se spousta lidí na psychiatrii dívá jako na něco, co se jich netýká...

02.08.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nedočetla jsem. Ne, že by to byla kniha špatná či špatně napsaná, ale je to taková mozaika různých příběhů z dětství a já jsem spíše na více souvislejší text. Tudíž hodnocení je v tomto případě čistě subjektivní :)

09.07.2018 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Přečteno rychle a zaujatě. Bohužel jsem měla tu smůlu, že jsem první viděla film, takže jsem si představovala postavy z filmu. Nicméně i tak mohu opět konstatovat, že jsou věci, které film nedokáže tak vystihnout - jako třeba vnitřní pochody předčítače. Je to rychlá, ale velmi zajímavá četba, která ukazuje, že nic není černobílé...

07.08.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Vynikající (stejně jako další knihy autorky), ačkoliv po přečtení celé její produkce musí člověk nutně dojít k dojmu, že se už trochu opakuje :) ale zase na druhou stranu, každá "rodinná kronika" je svým způsobem originální... a tato je navíc velmi dobře napsaná.

17.07.2017 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Další knížka Jiřího Hájíčka, která byla pro mě tématem zajímavější než Selský baroko. Nicméně pravděpodobně od autora upustím - vesnický realismus není můj šálek čaj a nemohu se zbavit nutkavého pocitu, že mě autor nemůže ničím překvapit. Jeho knihy mi přijdou všechny "na jedno brdo". Ale z hlediska zachycení beznaděje obyvatel, kteří jsou chtíc nechtíc vysídleni kvůli přehradě a jaderné elektrárně, je to velmi zajímavé. A smutné... bohužel.

29.05.2017 3 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Krásný příběh. Z počátku jsem měla problém se v knize zorientovat - neznám příliš řeckých reálií a zdlouhavý opis počátku okupace Řecka Italy byl pro mě dost zdlouhavý. Tak stejně počátek zápisků kroniky Kefallénie Pelagiina otce, ale jsem ráda, že jsem vydržela a knihu neodložila. Ukazuje, že láska si nevybírá a že náhoda je svině, která může změnit celý náš život (ale to bych už moc prozrazovala). Výborné vykreslení postav běžných vesničanů od monarchistů po komunisty. Velmi doporučuji. Jedná se o skvěle vyváženou knihu, která neurazí náročnější čtenáře a potěší čtenáře méně náročné.

14.07.2016 4 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Výborná a čtivá kniha, která kombinuje fikci s fakty. Zápletka je úžasně posazená do období viktoriánské Anglie a zasahuje do života chudáků i bohatých, slavných i neznámých. Velmi doporučuji každému, kdo má rád dobrodružství typu Julesa Verna nebo obdivuje steampunk :)

03.12.2013 5 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Zajímavý intimní dialog mezi snachou a tchánem. Vyžaduje trošku více soustředění, ale možná pomůže těm, kteří bilancují své minulé vztahy.

25.12.2012 3 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Velmi naturalisticky popsaná první zkušenost s láskou mezi stejným pohlavím, konkrétně mezi dvěma muži. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, ačkoliv třeba Malý život mě chytil za srdce mnohem více. A to ani nebyly potřeba žádné syrové scény.

28.03.2019 5 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

Původně jsem si knihu vybrala k přečtení jen proto, protože mě zajímalo, jak někdo popisuje život neandrtálky. A musím říci, že jsem byla příjemně překvapená a knihu jsem přečetla jedním dechem. Mohu doporučit.

15.03.2019 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Námět i příběh byl krásný. Je děsivé si uvědomit, že se tohle někdy opravdu mohlo dít. Co docela kazilo požitek ze čtení, bylo množství chyb a překlepů, které se v textu objevovaly. Jako kdyby si to nikdo v nakladatelství po překladu nepřečetl... To docela snižuje kvalitu knihu a je to velmi škoda.

22.01.2019 4 z 5

Spříznění Spříznění Steve Robinson

Výborná kniha. Jsem si vědoma toho, že kovaného genealoga ve skutečném světě by asi v některých chvílích, buď pohoršila, nebo pobavila (dle nátury dotyčného). Nicméně je to fikce a jako taková bych řekla, že velmi zdařilá. Doporučuji přečíst všechny díly, lépe to pak člověku bude navazovat, ale lze číst i samostatně. Divím se, že to nenapadlo více autorů - genealogie a pátrání po předcích je aktuálně velmi atraktivní a přidá-li se k tomu trošku napětí, je to kandidát na trhák :)

03.01.2019

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Čekala jsem objemnější příběh, ale i na těch několika stránkách se autor docela vyřádil. Příběh se mi velmi líbil, konec byl velmi překvapivý. Jen škoda, že nebyl v závěru nějaký slovníček francouzských idiomů pro nás "nefrancouze" :) jinak mohu vřele doporučit.

25.09.2018 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Pěkná oddychová četba, která se čte hezky a rychle. Jojo Moyesovou jsem do této doby moc nebrala v potaz, viděla jsem film podle její knížky, který byl moc pěkný, ale říkala jsem si, že spisovatelka, která je "továrnou na bestsellery" nemůže být moc dobrá... a ejhle, příjemné překvapení :)

30.07.2018 4 z 5

Deníček prince George Deníček prince George Clare Bennett

Chápu, že v Británii se kniha dostala v žebříčcích hodnocení poměrně vysoko, ale už moc dobře nechápu, že takové nakladatelství jako Argo vsadilo na tuto slátaninu a vydalo ji u nás. Kniha by mohla být vtipná a přínosná v případě, že bych nedělala nic jiného, než stalkovala královskou rodinu, jinak ne. Bez znalosti podrobných britských reálií (očividně hodně čerpaných ze stránek bulvárních deníků) nemá tato kniha na čtenáře potřebný účinek, jaký měla v zemi svého vzniku. Williama a Kate mám ráda a ráda si přečtu nějakou informačně podloženou novinku, ale tohle, to byl fakt děs. Z Kate autorka udělala neuvěřitelnou pipku, která nedělá nic jiného, než že sleduje nekonečné seriály, z Williama udělala tupce, který neumí napočítat ani do pěti, z Charlese blázna a z Camilly ještě většího. Rodina Middletonových je vykreslena jako cirkusácká sebranka, která řeší jen to oslavy a to, do kterého kostýmu se zrovna oblečou. Chování Davida Camerona připomíná obtloustlého gaye, který je závislý na jídle. Ne, opravdu nemohu hodnotit lépe, než jako odpad...

16.06.2017 odpad!

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi dobrý příběh s úžasnou čtivostí. Měla jsem zhltnuto během chvilky :)

01.06.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zajímavý román, ojedinělý v českých luzích a hájích, trošku mi připomíná díla severských autorů, ač se odehrává na blíže neurčitém východě (předpoklad). Přečetla jsem poměrně rychle, ale nemohu říci, že bych si knihu chtěla přečíst znovu. Byla zajímavá, četla se velmi rychle, ale větší čtenářský zážitek mi nepřinesla. Trošku mi to připomnělo i Paměť mojí babičce Petry Hůlové, ale musím říci, že to mě opravdu chytlo.

15.05.2017 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Kniha mě zaujala tématem, proto jsme se dala do jejího čtení. Četlo se dobře - od začátku do konce text příjemně plyne (asi tak, jako si představuji hypnózu), jen při vypjatějších dějových situacích je to takové nepřiměřené. Asi si přečtu od autorky ještě něco, podle komentářů je tohle její zatím nejslabší kniha, tak uvidíme :)

11.10.2016 3 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Ztotožňuji se s názorem, že je to kniha psaná horkou jehlou - spíš bych to zařadila do žánru Young Adult - je to předvídatelné, přehnané a až moc "náhod", které vlastně nejsou náhody.

16.06.2015