A taková to byla láska...

A taková to byla láska... https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/667/bmid_a-takova-to-byla-laska-KAz-667.jpg 4 202 38

Chloé, matka dvou dětí, kterou právě opustil manžel, tráví pár dní ve venkovském domku se svým tchánem. A kupodivu nejen Chloé, ale i tchán jsou tam proto, aby si lízali rány. Děje se tak prostřednictvím vzájemných rozhovorů, a jelikož Chloé bývá sarkastická a tchán je střídavě bohorovný a rozpačitý, rány se zprvu především jitří. Aby k sobě našli cestu, musí se objevit Mathilde, osudová žena z Hongkongu. Mathilde je už minulostí - ale možná těm dvěma pomůže lépe vykročit do budoucna…... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Mladá fronta

Je ľaimais , 2002

DádazPrahy
01.11.2023 3 z 5

Anna Gavalda dokáže ve svých knížkách překvapovat a nabízí nemilosrdný pohled na mnohdy složitě a ne příliš harmonické rodinné vztahy. Obsah a okolnosti rozhovoru mezi snachou a tchánem nechci rozebírat ani komentovat, dovolím si však ocitovat několik myšlenek, které mne zaujaly:
"Za jak dlouho se dá zapomenout vůně člověka, který vás miloval?
A kdy vyprchá ta láska, kterou jste ho milovali vy?"
"Vždycky se mluví o trápení těch, kteří zůstávají, ale jestlipaks už někdy pomyslela na trápení těch, kteří odcházejí?"
"Právě jsem objevil, že je život mnohem veselejší, když je člověk šťastný."
"Takový je život. Jsou lidé odvážní, a pak ti, co se přizpůsobí. A ono je to o tolik méně únavné, přizpůsobit se...."
"Ano, ve svém věku si toho hodně všímám.... Lidí, kteří jsou pořád spolu, protože se v tom zkrátka zapříčili, v téhle nevděčné záležitosti, ve svém titěrném životě bez lesku.... Všechny ty ústupky, všechny ty rozpory..."
"Ty jsi jako otec, stýská se ti po horách.... Po jakých horách? Přece po těch, které jsi nepoznal."
"Všechno se nakonec nějak srovná, když je člověk šťastný, nemyslíš?"
"Život, dokonce i když ho popíráš, i když ho zanedbáváš, i když si ho odmítáš připustit, je silnější než ty. Silnější než všechno ostatní....A kromě toho, kdo vlastně jsme, že se pokládáme za tak důležité?"
Knížku malého formátu jsem si vzala z knihobudky jako příhodné čtení do kabelky při cestě metrem, neměla jsem velká očekávání, ale nelituji, že jsem se s touto knížkou potkala.

Radimka
20.06.2023 3 z 5

Poslouchala jsem na ČRo. Moc mě to neoslovilo. Působilo to jako taková obhajoba nevěry. Tchán si udělal důvěrnici ze svý snachy, kterou stěhuje i s dětmi od svého syna.

R47
16.01.2023 3 z 5

Celkem působivý, realistický popis rozvodu jednoho vztahu pohledem ženy, která byla opuštěná, se brzy zlomí ve zpověď muže, jejího tchána, který před lety stál na podobném rozcestí jako jeho syn. Zatímco ovšem ta „ženská linka“ mě bavila a byla uvěřitelná, těžko se mi chtělo věřit, že by se ta žena vydala na „výlet“ se svým tchánem a ten „starej morous“ by se jí po pár sklenkách vína takhle otevřel. Dialogy, které spolu vedou, neuvěřitelně šustí papírem, což je škoda, protože ten začátek je fakt vtahující. Spíš průměr, na který rychle zapomenete.

Lenka4
30.09.2022 1 z 5

Nezáživné vyprávění. Jediným trochu vzrušujícím momentem bylo čekání na to, jak dopadne zakázka s nádržemi, což je v knize řešící mezilidské vztahy, tedy lépe řečeno mimomanželské vztahy, dost málo.

MadamC
11.09.2022 4 z 5

Mě tato kniha zasáhla. Jen mě mrzel konec. Byl takový dost ustřihnutý. Tešíte se na rozuzlení a on se místo toho jen tiše objeví a i když s tím nesouhlasíte, nezbyde vám, než teda zavřít knihu. Ale i tak se mi líbila. Nečekejte nic objevného, prostě vyprávění o nevěře, ale i tak vás může překvapit. A tím nemyslím, že mě snad dojalo vyprávění z pohledu toho, kdo podvádí. Dojalo mě spíš, na kolik mohou být lidé zbabělí. Doporučila bych tuhle knihu všem, kteří si myslí, že je dotyčný dostatečně miluje na to, aby opustil svou rodinu. Upřímně bych neměla koule na to, po někom něco takového vůbec žádat, ale očividně někdo má…

Chesterton
10.09.2022 3 z 5

[četba ČRo]
Mě to do nálady moc nesedlo a pohled na nevěru zůstal stejný.

Za mě je vše o tom, že i tchán musí přijmout zodpovědnost.
Za poctivost, věrnost a další hodnoty, co neměl synovi z čeho předat?
Na můj vkus příliš hňahňání v pocitech na úkor rozumu, což je asi často příčinou oněch "zjitřených ran", které zmiňuje anotace.
Jakoby decentnější Elena Ferrante? Poslední dvě kapitoly se mi moc líbily, ale . . . vyšumělo to do ztracena . . . Škoda.
Ovšem Magdalena Borová byla skvělá!
3/3

Maky78
06.09.2022 4 z 5

Zpověď jednoho muže. Moc hezky napsaná.
Asi mi to sedlo do nálady. Pohled na nevěru je najednou jiný.
Audio

L.Helena
27.08.2022 4 z 5

Audiokniha - četba na pokračování ČRo2
Tak trochu jiný úhel pohledu na vztahy a rozchody. Několik námětů k zamyšlení, především zpověď tchána jde do hloubky a mnohdy až dokáže změnit názor na zdánlivě jasný pohled na věc.
Po knize bych asi nesáhla, ale poslouchání mě bavilo. 3,5*

čika
25.08.2022 3 z 5

V podstate velmi dobre napisana "cervena knihovna", zaujimavo vystavana - to, co spociatku vyzera ako spoved zeny, ktora odchadza od muza, sa preklapa - ale nejaka katarzia sa aj tak akosi nedostavila. Pocuvane ako audio a velmi vydarene. Gavalda umi, ale tuna je to take trochu vysumele, bolo lepsie.

Ema22
16.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Poslouchala jsem na Českém rozhlasu. Jako kulisa při práci dobré. Knihu bych asi nedočetla. Zajímavý byl vztah vypravěčky a tchána, postupné odhalování toho, jaký vlastně byl a proč. Forma rozhovoru posouvala retrospektivní vyprávění kupředu a rozhodně tématu prospěla.

mirka0586
15.08.2022 5 z 5

Líbila se mi...

Kiu
15.08.2022 3 z 5

Poslouchala jsem knihu jako audio. Bylo to celkem zajímavé. Věřím, že kniha má velkou hodnotu pro autorku...pro čtenáře už méně. Ale nemůžu říct, že by mě kniha nedonutila přemýšlet. A vlastně jsem se za celou dobu nenudila.

kap66
30.07.2022 4 z 5

Je to spíš novela než román, a ještě k tomu by se k takovému pojetí hodila forma dramatu. Konverzační próza je zajímavá tím, že dialog probíhá mezi tchánem, jenž se brzy zřejmě stane extchánem, a jeho snachou opuštěnou manželem - jeho nevěrným synem. Odtažitý a studený tchán se „pochlapí“ (lépe řečeno „poženští“) a dá najevo city. Ty hrají prim, o ničem jiném to není, samé pocity, úvahy, city. Ale mně se to četlo dobře, podobně jako autorčiny další knížky – a to jsem ještě nečetla žádnou z jejích knih v červených číslech.

koki.veru
07.05.2022 1 z 5

Bohužel zklamání. Knihu jsem četla do čtenářské výzvy, a přišlo mi to jako ztráta času.

beefeather
19.04.2021 1 z 5

Od autorky mám přečteno téměř vše a mám ji mezi oblíbenými. Asi proto mi tenhle příběh zklamal, protože jsem se po drsnějších knihách těšila na oddech a příjemné pohlazení a náměty k přemýšlení tak, jako to bylo s ostatními jejími příběhy. Avšak v téhle knize není nic veselého ani nic skýtajícího naději na lepší svět. :(

karol.cadex
24.11.2019 2 z 5

Bohužel jsem od knihy nedostala vůbec nic. Nic. Ubrečená věc, převlečená jako rádoby psychologický román, kterou jsem prokoukla na první dobrou.

kejty91
31.07.2019 2 z 5

Naštěstí kniha byla krátká a je jasné z jakého důvodu. Toto téma je trvale neudržitelné. Ani čtenář nechce pořád poslouchat kolik bolístek se za život člověka stalo. Člověk byl nějaký a v době, kdy něco udělal nebo řekl pro to měl nějaké důvody. Stejně jako nezastavíte čas nedá se vrátit ani naše jednání.
Navíc, když se tchán ujme snachy, protože jeho syn stojí za prd je taky podivné. Ještě k tomu, jaký vztah mezi sebou měli. Pořád jsem čekala, že se to někde zvrtne. Život tchána nebyl ideální, udělal chyby, které reflektoval ale tak to prostě je....Tohle je život. Tohle je jednoduchý způsob, jak ho zachytit.
Téma odcizení se v manželství sebereflexe nad minulostí.

AnetV
05.09.2018 3 z 5

Krátké, svižné, ze života. Teď ještě zkouknout jak se povedlo filmové zpracování románu

Neami2
01.09.2018 3 z 5

Kniha patřila mezi slabší. Takový běžný příběh, který potkává mnoho lidí.

Nokondisi
18.05.2018 5 z 5