Affares Affares komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kniha, která ve mne zanechala velice silný dojem. První díl vždy seznamuje s dějem ale sakra, kvalita, jakou je kniha napsána je výborná. Děj vás vtáhne, svět uchvátí, místy zapomínáte na čas a proberete se o o kus dále v ději. Tohle je pro mne jasný ukazatel, že kniha je skvělá. Ano, samé superlativy ale tady si to vážně zaslouží. Stejně jako bych rozhodně doporučil knih přeložit do více jazyků, protože věřím, že bude mít mezinárodní úspěch. A pokud se nemýlím, první kroky k tomuto se již činí. Vůbec nevadí, že nejste milovníkem tohoto žánru, ale touto knihou neurazíte a provázanost světa s tím naším, reálným v drobných náznacích je elegantně vyvážen. Kniha, a vlastně celá tato série míří rovnou do mého TOP výběru.

30.06.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Pět hvězd je zde prostě jasná volba. Pokud dá někdo méně, je to spíše ovlivněno individuálním přístupem.
Kniha je spisovatelsky zvládnutá na výbornou. Již samotný úvod, depresivní atmosféra, nejistota a postupné zjišťování, do jakého světa se vlastně hlavní hrdina dostal. Ten pocit se přenáší přímo na Vás. I sám popis Trifidů je neskutečný, fantazie zde není jen slátanina ale téměř si říkáte, že by vlastně mohli existovat a ani by Vás to nezarazilo.
Další část knihy je o tom, jak lidstvo bojuje o přežití, o nastavování nové hierarchie, o boji jednotlivců a skupin. Četba velmi záživná a silná. Dílo, které již prokázalo své místo v historii a bude mnoho dalších let fascinovat fantazií jeho tvůrce.

17.08.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasové dílo, které má své místo v každé pořádné knihovničce. Na dnešní dobu už trochu "těžkopádný" styl psaní, který ale mi osobně vyhovuje a dodává ji ten správný nádech.
Kniha, jejíž děj a myšlenky jsou v dnešní době více než aktuální a téměř z nich mrazí.

10.11.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Knihu jsem měl předobjednanou již nějakou dobu a jakmile mi dorazila, bylo za 3 dny hotovo. Je jiná, než předchozí díly. Atmosféra a děj zhrubly, staly se temnějšími, syrovějšími, stejně jako dospívá Illan. Tento díl je mnohem silněji než předchozí protkán mytologií, tajemstvími a nezodpovězenými otázkami. Pro řadu čtenářů tak bude děj hůře čitelný a pochopitelný ale na druhou stranu jde z knihy jasně cítit, že vše má své místo a důvod. Velmi mne bavily dějové zvraty, které šly rychle kupředu, nenalezl jsem místo, kde bych se nudil. Kniha je pro mne nádhernou ukázkou kvality psaní a fantazie, vybroušené téměř k dokonalosti. Napsat příběh je jedna věc, ale napsat jej tak, aby byl ladně čitelný se stylistickými obraty a formou, která vás doslova vtáhne do děje, je věc druhá. Kniha i série si dle mne zaslouží literární cenu a obdivuji trpělivost autorky vše vymyslet, spojit a naplánovat tak, aby se to i zpětně prolínalo a ladilo. A ještě jeden bod na závěr, určitě bych rád celou sérii viděl i v angličtině, potenciál na to rozhodně má. Děkuji za příjemně strávený čas a ke knize se za čas jistě znovu vrátím.

26.05.2021 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Vžijte se do doby, kdy svět nebyl "konečný". Kdy místa na mapách byla jen velká prázdná pole, divočina Vás mohla zabít na každém kroku, obrovská zvířata neomezená člověkem úctyhodných rozměrů a kmeny, které zabíjely cizince.

Na začátku klasicky Verne popsal v té době moderní techniku, létající balón, a jak nejen tato technologie ale i ty další ovlivní svět. Následně jste se ponořili až po uši do džungle, objevovali, bojovali a zároveň o tom chtěli podat poselství světu.

Tato kniha, stejně jako další od autora, jsou ryzí dobrodružství a dějem budete prostě žít.

17.08.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl, druhý zážitek. Tyto knihy mohou mít klidně přes 1000 stran a budou vám připadat, že mají jen 100 a nebudete chtít, aby skončily. Autorka pokračuje ve vysoké kvalitě a postupně poodhaluje jednotlivé části a hlavně souvislosti proč je svět, jaký je, a proč se hlavní postavy chovají tak, jak se chovají. Ale hlavně, kniha končí ve chvíli, kdy se vám chce křičet neeeee, kde je další stránka :-)

30.06.2020 5 z 5

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Prostě mám rád české autory a rád je objevuji. Velice smekám před autorkou, napsat takovéto dílo tak mladá, to nedá ani celá řada rádoby autorů. Kniha se mi četla velice pěkně a námět se mi také hodně zamlouvá. A teď co se týká knihy, bohužel zle se naopak hodně promítl věk autorky. Vztahy, rychlost vývoje a náhody, které se v knize dějí, jsou prostě nereálné a, teď to nemyslím zde, dětinské. Chybí mi tam taková ta "důvěryhodnost" toho, co čtu. Nicméně pár let, více se vypsat a rozhodně má autorka před sebou pěknou budoucnost. Závěrem, je to velice oddechová a úsměvná kniha která ale skýtá velký potenciál, těším se na další díly.

21.12.2018 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tuhle knihu budete buď milovat nebo nad ní mávnete rukou, nicméně přečíst by si ji měl každý, jelikož je to světově velmi známá kniha. Navíc se dozvíte odpověď na otázkou "Života, vesmíru a vůbec" :-) Kniha má v sobě více nadsázky a ironie, než se nám může zdát. Samotný úvod o zbourání planety je sám o sobě úžasný, jak pomíjivé vše je a o jaké blbosti se staráme. Dále je to skoro kniha, kterou někdo psal na nějakých stimulech ale zároveň velmi povedená, čte se příjemně a rozhodně Vás rozesměje :-) Bilancuji mezi 4 a 5 hvězdami ale je to tak známé dílo, že prostě 5 musím dát.

19.09.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Kniha, na které jsem vyrůstal a s každým čtením má zase co dát. O soudržnosti, přírodě, obtížím a společném cíli. Kniha je nadčasová a při čtení máte pocit, že na ostrově skutečně jste spolu s hlavními postavami. Čte se tak poutavě, že ani nemáte chuť ji odkládat na další den. Mistrovské dílo literatury.
Dodatek: Při čtení jsem si říkal, jak by to asi vypadalo, kdyby na ostrově zůstalo pár lidí z dnešní zhýčkané společnosti, jak by se s tím popasovali.

16.08.2018 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Všechny Pratchettovy knihy ze Zeměplochy mají víceméně stejný styl, ale přitom je každá jiná. V této bylo velice málo postav ale děj byl velice krásný. Hlavní postava malé Esk (mimochodem velice zajímavé jméno) a její přístup k magii dle mne symbolizuje onu skutečně čistou dětskou duši a vnímání světa. To, kde dospělí vidí pravidla, překážky a postupy, ona vidí přímou cestu, která je zároveň jejím vnitřním, čistým, ničím neposkvrněným přesvědčením. A Bábi mi ke konci knížky doslova přirostla k srdci :-)

Jen dodatek. Vydání, které jsem četl já, mělo na můj vkus až neuvěřitelné množství chyb. Nevybavuji si knihu, kde bych se s něčím podobných setkal. Nechápu, jak to mohlo projít korekturou, místy jsem zvažoval, zda nepoužili internetový překladač.

04.09.2019 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Hodně zajímavý začátek, kdy sotva jsem se stihl chytit a zorientovat tak přišel zlom. Až postupně jsem začal chápat souvislosti. Líbí se mi právě to dávkování děje a postupné odhalování "pravdy". Místy jsem byl k ději přikován a chtěl vědět, jak to sakra dopadne :-) Styl je čtivý, čistý, neuvědomuji si, že bych někde narazil na hluchá nebo slabší místa. Vše do sebe krásně zapadalo. V knize bylo hodně náznaků toho, co musí uzavřený systém zvládat a generovat, byť bych uvítal větší popis celkového fungování sila. Rozhodně velice pěkná kniha a milovníkům žánru doporučuji. Teď už mám v ruce druhý díl a těším se, co se dozvím nového.

04.02.2019 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Doba, ve které vznikal a souvislosti spojené se vznikem tohoto díla dávají celý příběh do nového kontextu. Krásně se ukázalo jak moderní film, i když jsem si říkal že byl dobrý, je jen chabá očesaná dějová linka. Příběh, a to jak se odehrál dle autorů, je mnohem uvěřitelnější a "syrovější". Něco, co by napsal sám život a ne filmaři. Nicméně myšlenka, IDEA, se nedá zničit. I proto se tvář hlavního hrdiny stala symbolem známým po celém světě.
Místy jsem měl také problém se zorientovat, kdo je kdo, ale dílo jako takové má své místo v historii a dnes je již klasikou.

04.01.2019 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Neskutečně silná a intenzivní kniha. Právě tuto bych zařadil do povinné četby na střední školy. Člověk se najednou na celý systém vzniku a průběhu koncentračních táborů divá jinak aneb jak společnost dokáže postavit i tyto ohavnosti do pozice běžných a nutných, byť vykonavatelé jsou normální běžní lidé. Celé dílo je zpracováno na výbornou a mohu jen a jen doporučit.

09.08.2018 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pecka, pecka, pecka! Ještě stále se pohybujeme v oblasti, která je uchopitelná a představitelná, ale s odkrýváním i těch nebezpečných oblastí lidské společnosti. Konec knihy mi dal onen silný aha moment, co vlastně onen Temný les je a proč se tak jmenuje. Super kniha a musím smeknout. Nyní jsem se zakousl do trojky a jsem zvědav, kam nás autor zanese.

20.07.2020 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Knihu jsem kupoval od jedné uživatelky zde a když mi ji předávala, řekla, že přečetla jen asi 5 stran a vzdala to. Dle mne velká chyba ale chápu to. Jedná se o skutečné sci-fi, ke kterému musíte mít vztah. Je to jako bych se já pustil do slaďáků od Harlequin, taky nebudu schopen to posoudit.

Ale nyní ke knize. Nevím, jak moc si čtete informace o autorech a o knize, ale získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za knihu roku a nejlepší původní českou či slovenskou knihu. Tento svět autorka tvořila 11 let!

Ponoříte se do světa, který je plný cizích výrazů, mimozemské víry, vyspělých technologií a postupně odhalujete vzájemné politické třenice skrze hlavní postavu, která v tomto celém se snaží splnit cíl mise a zároveň využít maximálně čas, který mu zbývá. Za mne je mi sakra sympatický :) Což se nedá říct o dalších postavách, které jsou naivní, jiné brutální apod. Nicméně je to kniha a svět, který bych velmi rád někdy viděl převedený na filmové plátno, byť velkou část tvoří právě myšlenky, pohnutky a vsuvky z minulosti, proč se chovají jak se chovají. A to má u mne zase velký plus, nic není černobílé a každý řešíme nějaké kostlivce z minulosti.

Tento první díl je výborný a uvede Vás postupně do velice zajímavé světa. Nečekejte, že se zde vše vyřeší a budete mít knihu se závěrem. Četla se mi příjemně bez nějakých zádrhelů, krom oněch složitých výrazů. Rozhodně si budu chtít přečíst i další knihy. A jako další obrovské plus, jedná se o českou autorku.

30.08.2018 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Bojoval jsem mezi dvěmi a třemi hvězdami. S hlavní postavou jsem se vůbec neztotožnil, hlavní zápletka mi nesedla a přišla těžko uvěřitelná jako řada dalších bodů a první půlku jsem se fakt nutil do čtení, což u mne nebývá zvykem. Autor se snažil vše odlehčit dle mne nemístným a suchým humorem a bohužel ani řada "technických" parametrů to nezachránila. Je to oddechovka, spíše povídka, na velmi průměrné úrovni. Přišlo mi, že kniha se snaží vytěžit na prodejích jen díky Marťanovi, který ji předcházel. Pokud hledáte něco, kde se s nadsázkoou hodně zasmějete, tak sáhněte po Armabetton.

11.11.2020 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Úmyslně jsem si dal pár dní po dočtení, než jsem se pustil do sepsání komentáře. Třetí díl byl naprosto jiný, než oba předchozí. Vše se již posunulo do skutečného sci-fi a prostě Vám občas padne brada nad tím, co čtete. Doslova tlačí na hranu představivosti a zároveň tak trochu nemůžete říct, že byste nesouhlasili. Hlavní postavy jsou rozporuplné ale to je dobře, život nikdy není černobílý. Abyste vůbec knihu pochopili, musíte si přečít dva předchozí díly, kdy já osobně jsem nejvíce bojoval s prvním dílem, druhý byl super dílo a trojka už je fakt náročná. Ale v této oblasti se jedná o nádherný počin, který ne všem sedne ale rozhodně patří mezi nejzajímavější díla.

06.08.2020 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Přečteno reálně za dva dny. Dojmy - uf, wau, no teda! Je to trochu jako houpačka, hodně vědeckých pojmů ale prostě vám postupně padá čelist čím více čtete. Takové knihy se už dnes moc nepíše, tím myslím nejen kvalitu textu, ale hlavně styl a neskutečný podání vědeckých faktů. Vědecko-fantastický žánr vzkříšený v podobě a stylu, jaký by čekal málokdo. Hodnocení dávám rezervovaně, protože věřím, že další díly budou ještě o kousek dále.

30.06.2020 4 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

V komentářích níže se píše o míře optimismu, kterou kniha oplývá a konkrétním pojmenováním faktů. Nebudu se tedy vyjadřovat k obsahu knihy ale k tomu, co jsem si z ní vzal já. Pro mne nejdůležitějším poznatkem je nevstřebávat zažité normy a názory ale dívat se na ně v historickém kontextu a chápat, že změny se dějí rychleji, než jsme si mysleli nebo nás vůbec napadlo. Svět pádí neskutečným tempem a stále zrychluje ale vlastně jako lidstvo jsme na tom stále lépe a lépe, což je pravý opak vůči názor mnoha lidí. Dle mne povinná četba hlavně pro učitele a všechny, kdo pracují s "fakty". Ale jinak je to kniha, kterou rozhodně doporučuji.

22.02.2020 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Ač jsme všichni různí, ač se od nás očekávají jakékoliv skutky či chování, ač nás naše okolí vnímá jinak, než my sami sebe, stále jsme přece jen lidé se vším, co k tomu patří. To je to, co si z této knihy odnáším.
Krásný příběh, krásná zápletka, síla přírody, vnímání svého okolí a hlavně celá řada neskutečných slovních hříček a událostí, jako první tankování koštěte za letu.
Pokud nahlédnete pod onu očividnou, povrchovou tvář Prattetovy tvorby v podobě příběhu pro obyčejného čtenáře, naskytne se Vám pohled na něco, co jsem u žádného jiného autora nenalezl. Symbolika, emoce, pocity a hloubka...

10.09.2019 5 z 5