Seznámení

Český knižní thriller teprve třináctileté autorky se odehrává v současném New Yorku a vypráví příběh sedmnáctileté Ley Layerové, obyčejné středoškolačky, kterou kromě zvláštních temných snů nic netrápí. Jedné noci se Lea vzbudí z noční můry a nechtěně vyslechne rozhovor své adoptivní rodiny, ze kterého pochopí, že její rodiče, bratr Fred i sestra Samantha jsou Osmisvěťané, což znamená, že pocházejí z úplně jiné galaxie. Velká propast, která ji v tom okamžiku oddělí od jejího dosavadního života, se ještě prohloubí, když Leyin otec, policista Thomas, přivede zcela nečekaně do jejich navenek poklidné domácnosti tajemného mladíka Harryho, který k velké nelibosti Freda zabere pokoj pro hosty. To vše by samo o sobě nebyla až taková katastrofa, kdyby se však sympatický a pohledný Harry neživil jako nájemný vrah... Následující události změní veškeré dění kolem Ley na neskutečný akční film. Záhy totiž Harry mizí z jejího života ještě dramatičtěji, než se objevil a k jeho nalezení musí Lea překonat překážky, o jakých se jí nezdálo ani v těch nejděsivějších snech. První díl z připravované trilogie „Osm světů“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177081/osm-svetu-osm-svetu-seznameni-xAd-177081.jpg 3.5111

Osm světů (1.)

Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta
Více informací...

Michl

Výborná a česká původní fantasy. I když spíš asi „multižánrovka“. Těším se na další díl. Míša

Sariska
25.12.2016

První díl této fantasy série mě darovala babička k narozeninám. Akční děj i citové prožitky hlavní hrdinky mě bavilo číst. Včera pod stromečkem jsem našla balíček s pokračováním - obě další knihy série. Už večer jsem se začetla ze zvědavosti a obávám se, že plány na zimní prázdniny se tímto darem zcela změnili. Těším se na další osud Ley a Harryho. Šárka

Romilo
13.11.2016

Tuto knihu jsem vzal do ruky na doporučení spolužáka, se kterým si rozumím v žánrech a kvalitě toho co čteme, koukáme nebo hrajeme. Nelituji a už mám u postele obě další pokračování. Jsem zvědavý kam se příběh ubere. R

PiperW
09.11.2016

jedním slovem paráda. Nevěřila bych, že tak mladá autorka a hlavně česká, dokáže napsat takový příběh, tím spíš scifi. Opravdu vydařená kniha a já se těším, až si přečtu pokračování

Hanca111
07.11.2016

Nečekala jsem to, ale tuto knihu jsem si opravdun oblíbila. Někdy jsem se opravdu bavila a pak málem brečela. Ale opravdu super počtení.

Kardoš
19.10.2016

Překvapivě dobré čtení.

anibeni
17.09.2016

No popravdě jsem na tuto knihu byla velmi zvědavá.. Doporučila mi jí moje 11ti letá dcera, která z ní byla úplně nadšená.. Já se obávala nízkého věku autorky a toho, jak dokáže takové dítě napsat fantasy román..
Bohužel, právě v nízkém věku autorky vidím hlavní nedostatky - kniha má určitě potenciál, ale chybí jí právě ta "vypsanost" a "logika" věcí... Začala jsem číst a četla zajímavý náhled do světa dívky, která zjistí o své rodině, že jsou mimozemšťané... paráda, řekla jsem si, bude to zajímavý fantasy román.. jenže najednou, ani nevím, jak se to stalo, jsem zjistila, že nečtu fantasy o mimozemšťanech, ale dobrodružný příběh puberťáka, který je ve výcviku na tajného agenta... Tohle přeskakování hlavní zápletky a přeskakování v podobě toho, kdo zrovna příběh vypráví, mi nedělalo dobře, přestože mi to většinou u knih vůbec nevadí. Ale zde to nebylo propracované a některé věci byly opravdu velmi nelogické.... chtě nechtě jsem u toho kolikrát kroutila hlavou a řekla si: škoda škoda..
Nicméně - to, že něco takového napsala 13ti letá holka, je s podivem a věřím tomu, že její další knihy, které napíše za 10 či 20 let, už budou určitě výborné..!!

Spineli
13.09.2016

Podle mého je to velice vydařená kniha vzhledem k věku autorky. Když knihu čtete, poznáte, že ji psal ještě nedospělý člověk, ale o tom to je. Kniha mě bavila, měla hlavu a patu a určité napětí. Určitě se za ni Máca jednou nebude stydět. Vyčítat někomu, že nemá pohled a rozhled dospělého je nesmysl. Autorka má můj obdiv.

msjadepaton
13.09.2016

Nebudu kvůli věku autorky chodit kolem horké kaše. Tohle je u mě špatná kniha.
Nejhorší na tom je, že určitý potenciál tam byl. Právě proto byla podle mě velká chyba tuhle amatérskou práci zveřejňovat. Autorka se mohla v klidu vypsat a za pár let vydat knihu, která by mohla mít úroveň. Takhle jí ale jako případné budoucí spisovatelce bude vidět až do kuchyně.
Mám problém jmenovat vůbec něco, co na tom nebylo špatně. Možná některé z těch nápadů. Bohužel, autorka nemá filtr a tak to dopadlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Hodila tam všechno, co se jí líbilo. Ve výsledku tu máme miš-maš. Útlá knížka přecpaná tolika nápady, že člověk aby ty dobré hledal s lupou.
Styl nebyl úplně marný, ale autorka má hodně na čem pracovat. Postavy nepropracované, přehršel jmen a popis postav, které nebyly důležité, střídání pohledů postav způsobem, který čtenáře ruší od čtení. Autorka vždycky něco nakousla a honem dál, u ničeho se nezastavila a dokonce i důležité scény byly odbyté tak rychle, že si jich člověk téměř nevšiml. Uprostřed knihy najednou naprostá změna žánru a na konci mix několika žánrů. To sice nemusí být chyba, ale něco takového si mohou dovolit jen opravdu vypsaní autoři, aby to fungovalo.
Občas byl děj zcela evidentně uměle řízený k určitým situacím bez ohledu na logiku děje nebo chování postav. Jindy zase v knize zůstaly scény, které nebyly nijak podstatné ani pro děj ani pro vývoj postav ani pro nic jiného.
Dialogy zněly prkenně a nereálně, navíc přetékaly klišé. Postavy mluvily všechny stejně a chovaly se všechny stejně - jako třináctiletá holka. Děj ubíhal poměrně plynule, ale tolik věcí v něm nedávalo smysl, že bych o tom mohla napsat diplomku. Jeden příklad za všechny: Thomas, spořádaný policista, chytí při činu nájemného vraha, který zabil nespočet lidí, ale místo, aby ho zatkl, si ho pozve k sobě domů! Aby bydlel s ním a s jeho rodinou!
A to je prosím něco, o čem se dočtete už v anotaci.
Že se děj odehrával v USA (jakkoliv mě to štvalo), že nebylo využito potenciálu paralelních světů nebo fakt, že hlavní postava byla nereálně talentovaná úplně ve všem jsou už jen maličkosti.
Abych byla férová, kritika, kterou jsem viděla ohledně slavení Vánoc nebyla úplně na místě (autorka zdůraznila, že je to tam nezvyklé) a ani ta teleportace mi nepřišla jako až takový problém.
Co mi ale hodně vadilo bylo, že svět v knize nemá žádné hranice. Žádná omezení ani pravidla. Pro žánr sci-fi a fantasy je příznačné, že vždycky existuje nějaké ale. Jsou tu jasně stanovené mantinely a právě ty jsou často zdrojem nebo nedílnou součástí konfliktu v tomto žánru. Není to tak, že "dokonce i fantasy" má nějaká pravidla. Žádné "dokonce" není. Fantasy, jejíž svět není omezený pravidly, není dobrá fantasy. V Osmi světech téměř žádná omezení neexistují.
Stejně starým dětem se kniha asi líbit bude. Dobře si vzpomínám, že v tom věku jsem měla podobné fantazie a ráda si hrála na agenty a na mimozemšťany. Já nejsem cílovka, ale je spousta knih, u kterých to nevadí. Tady je ovšem ta cílová skupina tak úzce omezená, že opravdu nemělo smysl knihu vydávat.

brčko-A
11.09.2016

Super kniha!Určitě patří mezi mé nejoblíbenější!
Ze začátku jsem se dlouho rozmýšlela- číst či nečíst... Ale udělala jsem správně.
Vřele doporučuji!!!

Bono
22.08.2016

I.díl Osmi světů vyhrála babička v nějakém časopise za vyluštěnou tajenku v křížovce. Knihu mě darovala, protože ví, jak rád čtu. Nevím, jestli jí četla nebo ne, ale myslím, že nájemný vrah od 13leté autorky by jí dostatečně vyděsil, a já bych nebyl obdarován, takže spíš asi ne. Kniha delší dobu čekala v knihovně, ale když jsem jí začal číst, šlo to rychle a bylo to VPP (velké příjemné překvapení). Druhý díl Včelí lid mám již za sebou – výborné a na III. díl se chystám. Mám rád filmové verze knih a tak se těším i na film Osm světů. Doufám, že to režisér nezkazí, protože knižní verze je hodně dobrá.

MirijamFrankl
09.08.2016

Knížka se mi docela líbila.Jenom mi připadalo,že Lea byla tak trochu nerealistická.Skoro všechno jí vyšlo.Nicméně kvalita textu byla překvapivě dobrá a jsem dost zvědvá na další díly.Marcela je skvělá,že první knihu napsala ve třinácti.

PAZATT
08.08.2016

Knihy mě zaujala žlutým pruhem a svou cenou. Rozhodně nelituju jejího přečtení! Sice bylo trochu obtížné sledovat, kdo v které kapitole zrovna vypráví, ale dalo se to. Dokonce mě inspirovala k napsání vlastní knihy, když může vydat třináctka... Doporučuju =D

Mitu
07.08.2016

Dobrá zpráva o tom filmu - rychle jdu dočíst 2. díl - filmy podle knih chci mít nejdřív přečtené. Pak srovnávám co bylo lepší...Michal

Glam
03.08.2016

Celá série Osm světů je dobře napsaná - těším se na film

maky5083
12.07.2016

Upřímně, nevím co by někteří lidi chtěli čekat od tak mladé spisovatelky. Kniha se mi líbila až na některé časti u kterých jsem se musela soustředit abych je chápala.

Dikyld
14.06.2016

Tak zacneme od zacatku:

1) smysluplnost textu: tak u tooto bodu se trochu zastavim. Ich forma, super napad, ale priste dej nejak jasne najevo, co je to za postavu. U posledni kapitoly jsem se zastavila a absolutne jsem nevedela, jestli je to Harry nebo ten blondatej. Promin, ale fakt nemam nervy na to abych to padesatkrat cetla. Pak je tu ten dej. Dej si pozor na hrozne preskakovani z tematu na tema, popis vice ty situace a snaz se to troch u rozprostrid a nedavat 5 deju dohromady.

2 ) dej: myslim, ze kdybys trochu to domyslela, tak by to byla bozska kniha. Dej si vymyslela opravdi krasne.

3) postavy: zadny clovek neni dokonaly, proto zkus i s tou Leu neco udelat. Ver mi, ale nejaka ta spatna vlastnost by rozhodne neco pridala u meho hodnoceni a bylo by to i zajimavejsi.

4) celkovi dojem: knizkaa je krasna, az teda na tech par drobnosti. Obalka ihned zaujala, rozhodne to nekam dotahnes, ale zkus pockat az dospejes, protoze je jednojestli to napises v 13 nebo 30 letech, na kvalite knizky to neubere, naopak. Dospejes a bude jeste lepsi.

Klark
13.06.2016

Seznámení mě zaujalo, protože ho napsala velmi mladá spisovatelka, ale četla jsem ho až po mámě, která knihu koupila, ale nejdřív jí četla sama. Myslím, že to udělala ze zvědavosti, ale nakonec byla nadšená a knihu doporučila i mně. Pak jsme si různě o všem povídali a obě si myslíme, že autorka je opravdu velmi chytrá a talentovaná. Co vše vymyslela a sepsala. Nedokážu do recenze napsat nějaký odborný rozbor, ale Lea je dívka, která dokáže vše, a to mám ráda. Harry je vtipný a Ben hodný kluk i když je vážný a svědomitý agent. Myslím, že Ben je hezčí než Harry a Lea by s ním měla zůstat. Teď už se s mámou chystáme i na další knihy Osm světů – Včelí lid a Rodina - máma je zase koupí a bude číst jako první. Pak zase něco napíšu i já do databáze. Nějaké moje hodnocení. Zatím dávám všechny možné hvězdy. Klark

pepco
10.06.2016

Perfektní fantasy. Výborný příběh. Nájemný vrah Harry nemá chybu.

Bara Zelenkova
09.06.2016

Před krátkou dobou jsem dočetla Včelí lid (2. díl Osmi světů) a tak se jenom krátce vracím i k Seznámení. Kniha mě bavila, četla jsem rychle a myslím, že to bylo i tím, že autorka střídala vypravěče. Bylo pro mě zajímavé sledovat příběh a odkrývat různé situace z více úhlů pohledu. Až po přečtení Včelího lidu jsem ale naplno docenila, co všechno se povedlo mladé autorce vytvořit. Tolik fantazie, napětí ale i emocí, že pořád žasnu. Teď čtu 3. díl Rodina a obdiv trvá. 16 let – 3. kniha – to je něco a vše chytře a poctivě napsané. Mám před sebou všechny tři knihy – modrá, žluto-oranžová a červená. Moc hezká sbírka - už se těším na čtvrtou. Barča

happybook
23.04.2016

tato kniha je 2. z mé pětice nej. I přes to že je 2. autorka Marcel si zaslouží VELKOU pochvalu a obdiv! obálka hned zaujme žlutým popiskem a na dotek příjemná.Obsah knihy je ještě příjemnější už na začátku zaujme(aspoň mě).a dál pokračuje ještě lépe.konec...páni!!!
vážně, vážně, mě překvapila
i love this book!!!!!!!!!!

misssicccka
06.04.2016

Tak jo, jak k tomu hodnoceni pristoupit :), tak kdyz budu prihlizet k tomu, ze bylo autorce v dobe vydani pouhych 13 let, tak reknu wow, ty brdo, jako fakt husty, kolik napadu se muze zrodit v hlave takove male slecny (pardon) a jak dokaze napady sesumirovat, spojit, vypiplat. Fakt dost dobry
Kdyz budu od faktu detskeho veku naopak odhlizet, tak pak reknu, ze ocenuji napad, na vek autorky skvelou praci, ale bohuzel je to takove syrove, tepelne neupravene, strohe, nedomrle. Chvili to na me pusobilo jako slohovka na zakladce, ktera se moc rozjela. Nebo jako pribeh vice autoru. S takovymhle napadem by se dal napsat trhak na nejmene 400 stran. Strasne me stvalo a desilo, jak bylo vse jasne a jak byly postavy se vsim hotove, nic neresily. Tys ho zabil? Jo, ja ho zabil. Aha, tak jedem dal. Proste tam chybi psychologie postav resp. bylo by potreba ji rozvinout a vytribit. Nektere pasaze jsou zbesile a trosku logiku postradajici
Kdyby tohle napsal autor starsi 18 let, dostal by ode mne take 3*, protoze jsem to precetla, otravena nejsem, ale slagr to uplne neni.
Co musim pochvalit, je vazba knihy
A ted trosku ke komentarum k teto knize. Zaujalo me, ze vice kladnych ohlasu ma kniha od ctenaru narozenych pred rokem 1990 (i ja k nim patrim), cim mladsi autor, tim horsi hodnoceni (koukam na hodnoceni pouze s komentari), samozrejme existuji vyjimky a neni jich malo. Zvlastni je, ze snad nejhorsi hodnoceni nadelili knize autori stejne stari jako autorka sama a navazi se do veku autorky nebo jim dela problem to, ze kniha v kapitolach strida autory. To me jako dospeleho ctenare prave bavilo. Zvlast pozoruhodny je zde velmi kriticky komentar od ctenarky narozene roku 2000 napsany 2015, ktery kritizuje nevyzralost a nedospelost autorky. Podle mne dost odvazna kritikagJa, tricatnice rikam, jestlize by tohoto byla schopna ve 13 moje dcera, pysnila bych se jeji vyzralosti a bala bych se, ze je na svuj vek az moc dospela.

SusaneLigtová
26.03.2016

Přečetla jsem si oba dva díly, ze zvědavosti. Mé pocity z nich jsou velmi smíšené.
Myslím si, že na svůj věk odvedla Marcela výbornou práci, kniha byla dobře napsána a četla se vcelku dobře. I nápad byl originální, podle mého názoru.
Na druhou stranu, i já, která čtu velmi ráda a mám pocit, že bych měla stíhat děj knihy, jsem s tím měla docela problém.
Prudký dějový spád byl velmi náročný na orientaci v příběhu.
Jak už do komentářů napsali někteří předemnou, čtení kapitol, které zčistajasna vypráví úplně někdo jiný, byl docela oříšek. Dělalo to sice knihu zajímavou, ale to bylo tak všechno.
Mile mě překvapily například některé drobnosti, jako popisy oblečení jednotlivých postav apod.
A ještě poslední věc: v knize bych opravila a dovysvětlila spoustu věcí, které ve vyjádření děje prostě chybí.
Dala bych 3 hvězdy za rozvinutí nápadu.

Aríka
26.02.2016odpad!

U hodnocení této knihy nebudu přihlížet k tomu, že ji napsala autorka již ve třinácti letech. Kniha začínala vcelku dobře, i když tam byla nedostatečná charakteristika postav a někdy na můj vkus nedostatečný popis situací, ale to jsem ze začátku přecházela. Postupem času jsem se, ale ztrácela v tom, kdo vlastně vypravuje, občas jsem si určitý kousek musela přečíst vícekrát. Zbytek raději ani komentovat nebudu, dle mě kniha nemá úroveň, a proto dávám 0*, což mě vcelku mrzí, protože myšlenka špatná není, ale způsob jakým je myšlenka podána, je odstrašující.

Mixxa
24.02.2016

Myslím si, že snad všechny děti mají představivost. Ale napsat toto, jakože celé dílo je na 13ti leté děvče nejspíš něco drsného. ;-) Ovšem až nebudu mít co po ruce, možná tuto knížku zkouknu.

mirkol
23.02.2016

Jak to přebíhalo od tématu k tématu, to mě úplně mátlo a chvíli trvalo než jsem to překousla a dala dohtomady. No, takový všechno urychlený většině věcem tam ani nedala čas. Myšlenka celkem dobrá, ale ten zbytek...
1/5 ḧvězdičky

hoopoo
10.02.2016

Jako dobrý napsat toto ve třinácti. Zajímavá myšlenka vyprávět příběh z pohledu několika postav.
Ale mě osobně tahle hra na agenty, superrychlé pokroky hlavní hradinky prostě moc nebavily. Dočetl jsem, ale do další knihy asi už nejdu.

Kateřina10
30.12.2015

Obdivuji autorku, že dokázala napsat knihu ve 13 letech, ale kdyby počkala pár let tak by kniha byla jistě mnohem propracovanější a víc věcí by mělo logiku. Děj by taky nemusel utíkal tak rychle, ale plynul by pomaleji a byl by více vysvětlený.

Juki-RoseMary
28.11.2015odpad!

Tak na začátek... Nebudu se tady sklánět k tomu, že je autorce pouhých 13 let! No a co. Taky můžu mít bohatý rodiče, kteří mají nakladatelství a proto, když vydám knihu "glu hlo ku" ve dvou letech, nikdo tady nebude psát "Jé to je nádherné" . Takže upřímně, za prvé by ta holka měla mít trochu soudnosti s čím leze mezi spisovatele a počkat, až trochu dospěje a zlepší se jí vyjadřování a všeobecné chápání těžší literatury. Bez toho něco napsat nejde. Přesvědčila mě o tom, že ne.
Začíná to nudnými a příliš dlouhými odstavci o té holce (Lea, nebo tak nějak) a ostatních, což mě na první stránce vůbec nezajímá a působí to jen jako dobrý prášek na spaní. Dále pokračujeme oblíbenou básničkou Osmisvěťan tam, Osmisvěťan sem a najednou o sobě Lea mluví v mužském rodě. Teda vlastně najednou děj popisoval její otec. Záhada. Musela jsem se dovtípit sama. Dále se na scéně objevuje Harry. Vánoce. Vždyť všichni víme že v Americe se Vánoce slaví 24. prosince, no jo. Bože, když už musí teda bydlet v tom New Yorku, aby to bylo víc cool, nebo já nevím, tak o něm proboha aspoň něco zjistím ne? Asi ne. Dále už nás Harry nemusí zajímat, tak se ho prostě zbavíme nějak, aby to nikdo nepochopil a jedeme dál. Najednou se Lea odstěhuje na jinou Zemi a... jako vážně? Vůbec jsem nepochopila tenhle tah. Jestli jsou ty Země nakopírované Ok. Ctrl C, Ctrl V. Ale jak to, že jim na té další nepřijde divné, že se tam objevili lidé, co tam předtím nebyli? Jak můžou existovat dvě Země, na kterých se děje to samé? To není možné. Každí rozhodnutí jedince je nevypočitatelné, tudíž by se logicky na každé planetě mělo dít něco úplně jiného. Ale to nás vůbec nezajímá, protože z našich úvah nás vytrhne záhadný Lein růst. Z patnáctky tu máme dvacítku, co se chová na třináct. Jak jinak, když to píše třináctka co ví o životě kulový.
Tímto končí naše básnička Osmisvěťan sem, Osmisvěťan tam a začíná éra Agenta 007. James Bond na scéně. Možná by Remeňová měla omezit sledování bondovek.
Splněno. Bondovky dokoukány, jdeme si pustit X-mana. Z Ley ze stává X manka první třídy a vrací se naše básnička Osmisvěťan sem, Osmisvěťan tam. Seznámíme se s neuvěřitelnou teleportací. Lusk. Jsem doma. Lusk. Jsem na Severním pólu. Tímto mě a mé bližní naprosto odrovnala. No co, necháme si zaplou fantazii na maximum a jedeme dál. Zde se opět naprosto "nečekaně" objevuje Harry a Lea o sobě párkrát promluví v mužském rodu. Ne, počkat. Zase vypráví jiná postava. Jen si musíme domyslet kdo. Příjemnou zábavu.
Aby jsme se nenudili, zahrajeme si na Kriminálku New York a vytvoříme si tu báječnou přestřelku. No a aby nám prodloužila trápení a místo spaní vyvolala zvracení, "navnadí" nás na další úžasný díl. Zkráceně řečeno - kousek něčeho co jsem si vymyslela + moje milované bondovky zakončené X manem a kriminálka New York - to je to, co nás tolik uchvacuje? Ne. Je to tak, že to zvládla splácat jedna 13. Ano, proto to tolik milujeme. Teda my ne. Vy. Já to rozdýchávala dlouho. Hodně. A ta páska na knize - to není pochvala. Podle mě je to spíše varování. Také tam zřejmě nepsala vše (alespoň mi zkrátila trápení) a plno věcí jsem si musela domýšlet. Také nevěnovala pozornost popisování okolí a toho, jak postavy vypadají. Ano, je krásné vědět jakou mají barvu očí, to je přece to nejpodstatnější, říká si Marcelka, to, jestli je to muž či žena... To si domyslíte!
Myslím, že dobré hodnocení kniha získává díky menším holkám, jelikož nejsou ještě tak literárně vyspělé a nedokáží pochopit něco, co je pro dospělé naprosto jasné (to není urážka, tak to je, když čteš odmala, pomalu ti to otvírá oči a v dospělosti vidíš v knihách to, co je menším skryté).
Takže za mě - byla by urážka dát knize alespoň hvězdičku. Urazila by jsem knihy, které jsem takto ohodnotila. Takže promiň Marcelko, počkej si ještě pár let. Paolini hold nejsi.

Terinka22
03.11.2015

Kniha Osm světů je opravdu skvělá! Ten děj mě velmi zaujal, měla jsem to hned přečtené ani jsem se od knihy nemohla odtrhnout.
Dobře, je pravda, jak už jste tady zmiňovali, že přeskakování vyprávění z pohledu jedné postavy a další a zase jiné je trochu nepřehledné. Není to ale zase taková chyba, aspoň mi knížka přišla zajímavější.
Hrozně obdivuju autorku za to, co ve svém věku dokázala. Sama se snažím psát příběhy (je mi 14 let) a není to úplně jednoduché, takže jsem opravdu fanynkou a obdivovatelkou Marcely Remeňové.
Jsem moc zvědavá na pokračování příběhu, takže si určitě pořídím druhý díl, moc se na něj těším..

Marcela Remeňová

Marcela Remeňová