Adele02 Adele02 komentáře u knih

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

(SPOILER) Uf, dejme 3,5*.

Protože to je tak sakra kreativní, a to i v rámci toho, co si autorka „vypůjčila" od Shakespeara, protože některé akční scény byly jen jedno lapání po dechu za druhým - a pak tu je ten zbytek. Postavy mi nesedly, a ty, co ano, měly zas málo prostoru (Kathleen! A hlavně Montagovovi, to je celá averze Roma-Dimitri vyřešená jedním dialogem a jednou bitkou? Caiovi měli mnohem víc prostoru. A vůbec co se týče práce s postavami - jak jsme měli třeba sympatizovat s Alisou, když tam měla jednu pidi scénu, pak při té „větší" rychle musíme tápat, kdo to vlastně je, a přitom to je ona, kdo Romu táhne k rychlejším činům? Jejich vztah se vůbec, ale vůbec nenakousl!). Většinu času jsem se prostě děsně nudila, nechtělo se mi to číst, nezajímalo mě, co se stane dál... a tak to být nemá, no. Spousta akčních sekvencí byla jaksi divně „nastříhaná", vyprávění kostrbaté (ačkoli nevím, do jaké míry za to může překlad, i ten docela nic moc). Celková myšlenka a fakt, že tam autorka zapojila i kus historie, komunisty, nacionalisty a kolonie, brilantní, jenže na tom to holt nemůže stát. A štve mě to, protože to vypadalo tak dobře.

Ale jak říkám, bylo to hodně kreativní a konec to trošku vytáhl. Na pokračování příběhu jsem rozhodně zvědavá, jen už holt budu obezřetnější.

17.09.2022 3 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Kdyby se to udrželo celou dobu, jak to bylo v první polovině, klidně bych to viděla na plné hodnocení. Autorčin styl mi ihned sedl, Lenin pohled na svět byl velmi milým osvěžením, co se YA vypravěček týče. Jen... nebýt toho většího plot-twistu v půlce :'D Neseděl mi tam, od toho to šlo trochu dolů, některé události se mi zdály dost na sílu.

01.09.2022 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Danny je blb. Věřím, že pro tehdejší vrstevníky to bylo něco, ale teď teda nevím, nevím. Ale čekala jsem to horší, četlo se to příjemně.

16.06.2022 3 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Tohle bylo tak správně praštěné. Je z toho cítit veliký posun vpřed, především si cením práce s jazykem, kdy nepřirozené dialogy nahradila přirozená mluva a Luca se vyjadřoval tak, jak se zkrátka současní dospívající vyjadřují. Koncept mě bavil, ačkoli bych pár výhrad k tomu, jak s tím zacházely jiné postavy, měla. Ale celkově to je vskutku milá záležitost. A transgender tematika zakomponovaná skvěle.

14.06.2022 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

3,5*
No, je to prostě takové půl na půl. Bavila mě kreativita s mytologií a že tu nic nepůsobilo nějak násilně, naopak většina bytostí byla objasněna zakomponováním do příběhu bez sáhodlouhých expozic, a tak to bylo skvělé. Vztah Morany a Vesny se mi taky zpočátku líbil, pak mi Vesna začala lézt na nervy a spíš se to točilo v kruzích. Takhle - u některých pasáží jsem se neskutečně bavila a nemohla jsem knihu odložit, tak moc jsem chtěla zjistit, co se stane potom. A pak tam byly části, kde jsem měla chuť se praštit do čela, proč to proboha ty postavy řeší takhle. Smrti nebo prostě zmizení postav se vždycky spíš mihly, proběhlo to strašně rychle, že jsem se musela vracet, kdy se to vlastně stalo, že to teď postavy řeší. Vesna s Moranou svoje chyby taky dost opakovaly. Vyústění prazvláštní, ale celkově to bylo fajn. K Dceři zimy bych se v budoucnu někdy klidně vrátila, jen to holt má svoje mouchy.

14.06.2022 4 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Příběh skvělý, ale je to strašně, strašně rychlé. Zrovna tomuhle by prospěla série - zápletka tu není jednotná, jedna akce, od níž se předpokládá trochu větší rozebrání, je raz dva vyřešená a následuje další. Spousta plot-twistů, které by jinde hrdiny dost zamávaly, se tu sfoukne během pár řádků, Arisbé je se vším okamžitě smířená a jede se dál. Hlubší psychologizace a větší rozebírání děje tu fakt chybělo a je to škoda, protože jak říkám, celková kostra příběhu je naprosto boží.

14.06.2022 3 z 5

Bůh hromu znovuzrozený Bůh hromu znovuzrozený Jason Aaron

No, tohle bylo zajímavé. Shledání všemožných postav jsem si užila, přesto to byl neskutečný chaos od začátku do konce a dlouho mi trvalo se dostat do tempa i atmosféry děje. Ale je to strašně vtipné, v jednom kuse jsem se smála, a Loki a Thor jsou zkrátka Loki a Thor.

30.12.2021 4 z 5

Slaďoušek Slaďoušek Jenny Han

Upřímně? Být mi jedenáct, tak to asi totálně miluju. A neváhám tomu dát plný počet hvězdiček, ačkoli jsem tady o dekádu starší než hlavní hrdinka.

I teď mě to strašně bavilo, Jenny Han má boží smysl pro humor, tempo je svižné a vše má svůj důvod. Annemarie je chytrá a hlavně si uvědomuje, kdy dělá chyby, a snaží se je napravit; postavy odpovídají svému věku, a přesto to nejsou úplná paka. Super bylo taky zakomponování společenských problémů typu rozdíl mezi Severem a Jihem, světem dospělých a dospívajících, když je holka moc vysoká, xenofobie, rasismus, domácí násilí. Slaďouška jsem si prostě strašně užila a jo, vůbec by mi nedělalo problém se k němu vrátit znovu :D

30.12.2021 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Čekala jsem od toho asi něco trochu jiného, ale nebylo to úplně špatné. Na mě až moc neosobní a suché. Hledání mezi řádky mě každopádně bavilo i přesto, že se to od čtenáře čeká prakticky po celou dobu.

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Šla jsem do knihy s trochu jiným očekáváním, takže se nemůžu ubránit lehkému pocitu zklamání. Nebylo to o tom, o čem jsem myslela, že to bude - všechno se to táhne spíš tak nějak nenápadně. Ale ten poslední zvrat jsem absolutně nečekala a ten mě, upřímně, zastihl zcela nepřipravenou. A je super, že se otevírají i tahle témata.

Poezie umělého světa Poezie umělého světa Jiří Materna

necítím tvoje parfémy
necítím
asi ses ve tmě
do souvětí skryla

Ty verše jsou krásné. Ten nápad je šílený. Spousta básní se mi strašně líbila, ale pomyšlení na to, že za tím nestojí ruka básníka, ale stroj? (Který tedy dle úvodních slov nakombinoval už něčí básnické ruce, ale přesto...) To je na mě i teď trochu moc.

30.12.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) No. Je to čtivé, to se tomu upřít nedá, a absence kapitol tu tím pádem vůbec nevadí. Jazyk díla skvělý, líbilo se mi, jak autenticky to působilo. Přesto si nemůžu pomoct s tím, že bych od toho asi potřebovala nějaké zastřešení? Hra s lidskou povahou tu byla skvělá a postupný sestup či jiné krůčky hlavního hrdiny byly provedené dobře, byť samozřejmě nesouhlasím se vším (vlastně asi vůbec s ničím, hlavní hrdina je v tomto případě spíš anti-hrdina, ale to lze čekat už od začátku), ale... Asi tuším, o co mohlo autorce jít; tohle je ostatně určitá etapa Hynkova života, prostě náhled do pár měsíců lidské existence, to se nestává, že by přišly ohromné zvraty a rozhřešení s jasnou konečnou. Takže na jednu stranu chápu, že se nevyřešil alkoholismus, vztah s milenkou a manželkou, skoro ani práce. Přesto mi to tam trochu chybí a nějaký závěr k tomu všemu by přišel jedině vhod.

30.12.2021 3 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Je z toho cítit, že jde o prvotinu, je to dosti krkolomné a mohlo to být klidně o půlku kratší. Ale jako oddechové fantasy to slouží dobře.

28.04.2021 3 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Mno. Upřímně, jsem z toho trochu rozpačitá. Celková myšlenka psychického zdraví a metaforizace deprese mi přišla skvělá. Ale nějak mě to k sobě netáhlo. Některé věci mi přišlo těžší uvěřit a děj se v sobě povětšinou prostě jen plácal. Nejsem tak úplně zklamaná, ale zároveň ani ohromená.

21.09.2020 3 z 5

Rozina sebranec Rozina sebranec Zikmund Winter

Zpočátku dobrý rozjezd, ale pak se to zacyklilo, na povrch vyplavaly klasické stereotypy a už to nebylo ono. Jistěže se na to z moderního hlediska dívám trochu jinak, než jak se věci měly tehdy, ale ani tak mi to nebylo moc po chuti. Příběh je jaksi plochý, jediná postava, která byla od začátku zajímavá - Rozina -, pak absolutně ztratí na hloubce, a dočetla jsem to spíš jen z povinnosti. Za mě nic moc.

18.09.2020 2 z 5

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Jsem ochotná přijmout, že ryze romantické příběhy jsou samé klišé, jednoduché postavy a poněkud odhadnutelný děj, ale tohle na mě bylo přesto trochu moc. Postavy na proplesknutí, jak Alice, tak Hikaru jsou absolutně nepoužitelní a za to, co předváděli na konci, bych jim ten konec ani nepřála. Připadalo mi, že se celý příběh točí v bludných kruzích, některé situace vyhrocené na maximum, jiné dost přibarvené, což leckdy působilo až zbytečně, když bylo jasné, k čemu to vede. Vývoj vztahů minimální. Bohužel, ale za mě je Tokyo Story zklamání.

17.09.2020 2 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Wow. Tohle teda byla jízda. Cením autory, kteří své postavy nešetří, a tady jsem moc zvědavá, kam se to vyvine!

18.07.2020 4 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Já si to chtěla šetřit, fakt. Nešlo to.
Všichni si to přečtěte, víc nemám co říct.

18.07.2020 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Nebudu lhát, nečekala jsem, že se tolik pobavím :D

18.07.2020 4 z 5

Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav Záře nad pohanstvem nebo Václav a Boleslav Josef Linda

Co byste chtěli od autora Rukopisů.

Ale jedna básnička se mi tam líbila:
Pili stále,
dál a dále,
hlava jim šla kol a kol,
neviděli,
neslyšeli,