adela2316 adela2316 komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje třetí kniha od autorky. Příběh mě bavil, ačkoli konec me tedy překvapil velice, a nevím, jestli příjemně, nebo spíše ne. Čekala jsem spíše zápletku spojenou nějak s Francií, ale to by bylo asi příliš přímočaré. Takze ten konec byl vlastně hodně dobře promyšlený.
Mrzelo mě, jaký vztah měla Julie k dceři Klare, to bylo smutné. Nicméně Klára a její znamost s Petrem, nechápala jsem, jak v tom vztahu mohla být. Stejně jako Zuzana a Ludvík. A Jahodovi. Docela pestrá skala nepodarenych vztahu a manželství.

13.05.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tuto knihu jsem četla skoro 4 měsíce a to z toho důvodu, ze jsem trictvrtinu přečetla před porodem a poslední část s názvem Barka jsem četla, až mi to dítě dovolilo :-) i přes to, že jsem to měla takové roztahane, jsem byla pořád v obraze a knihu si užila. Je to opravdu moc pěkné čtení, i když mnohdy ty osudy nebyly veselé.
Bylo mi velice líto, jaké útrapy zažíval Ludwik jako dítě. Naštěstí to dobře dopadlo.
Moc jsem fandila Jurkovi a Julce, to byly me oblíbené postavy.
Dále se mi moc líbila paní Zebrokova- žena s dobrým srdcem.
Kniha si právem zasluhuje všechna pozitivní hodnocení, která dostává, já ji budu určitě doporučovat dále a moc se těším na další díl.

19.12.2020 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Krásný příběh, který nezačíná vesele, ale druhá půlka knihy je tak pozitivní! Líbila se mi Sotiria, jak se vypracovala, jaký měla krásný vztah s Makisem. Koula, která nebyla obecně až tak sympatická, ale jak po revoluci nasla sama sebe. Pavluv příběh je opravdu zvláštní, těžko říct, jak bychom se zachovali my v době 50. let, jestli statečně, nebo bychom přijali to, co je snadné. Ale předpokládám, že Pavla nějaké výčitky či černé svědomí netrápily. Jeho babička byla silná postava, škoda, že se Pavel zachoval tak, že by ji to zřejmě mrzelo.
Trochu mě trápily pasáže o tom, jak matka může opustit své dítě, to je pro mě nepochopitelné.
Styl psaní autorky je pro mě velice vyhovující, určitě do budoucna sáhnu po dalších jejích knihách.
Budu knihu doporučovat dále, krásný příběh, myslím, že by měla kniha patřit na pomyslný seznam knih, které je třeba si přečíst, aby se člověk poučil o další méně známé části našich dějin.

01.02.2024 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Krásná kniha, krásný a smutný příběh. Mela jsem obavy kvůli velkému množství postav, že se nebudu orientovat, ale ani jednou jsem s tím neměla problém. Příběh trochu působil jako z rychlíku, ale vůbec mu to neuškodilo. Líbily se mi všechny kladné postavy, jejich krásný vztah, Čech nebo Němec, to bylo v době dvacátých a částečně třicátých let jedno, rozuměli si, vycházeli spolu, tolerovali se navzájem. To mě asi nepřestane udivovat, jak se to všechno zvrhlo. Je mi líto, kolik neštěstí museli všichni lidé různé národnosti a vyznání kvůli druhé světové válce zažívat. Moc si přeji, aby se podobná situace nemusela nikdy opakovat.

16.04.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

I když jsem nejdříve znala filmový příběh a tudíž věděla, kdo je pachatel, i tak pro mě je kniha pecková a mela jsem na konci i takový divný pocit, když byla Gwenda sama v domě. Brr :-)

30.01.2021 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Uz dlouho jsem žádnou kingovku nečetla, naposledy Geraldovu hru a to mě moc nenadchlo.
U této knihy mě od začátku trochu deprimoval počet stránek. Takze jsem se knihou prokousavala, ačkoli mě příběh bavil.
Byla jsem napnuta už po příhodě s Dunningovymi, jak to ovlivní současnost, vytvářela jsem si různé teorie. Den atentátu byl opravdu napínavý, vůbec jsem netušila, jestli se podaří atentátu zabránit nebo ne. Samotný atentát na JFK je pro mě fascinující a děsivý, zřejmě kvůli tak podrobné fotodokumentaci.

28.03.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Knihu jsem četla na doporučení dvou příbuzných, které ji vychvalily do nebes. Příběh byl opravdu smutný, knihy s tématem únosu nebo vražd dětí nesu velmi špatně (zde se navíc jedná o chlapce- pro mě o to horsi) a snažím se jim vyhnout. Skutečně hrozná představa, co museli chlapecci zažívat a cítit.
Nicméně dějová linka týkající se samotné Laury mě moc nebavila a bylo ji v knize dáváno na můj vkus až příliš mnoho prostoru. Než jsme se dozvěděli, co ma Laura za problém, uplynulo mnoho a mnoho myšlenek, pocitů a emocí. Proto 4 hvězdy.

03.02.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Co říci na tuto knihu, noo, musím se přiznat, že konec me dostal. Az takové jsem to nečekala, protože přibližně od půlky knihy jsem se trochu nudila. Ale poté, co si prohlíželi fotku na mobilu, jsem byla opravdu v šoku. To jsem dlouho rozdychavala. Opravdu velice zajímavý příběh...

26.01.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Takže kde začít...ackoli to často nedělám ( výjimečně ano), koukla jsem se asi dvakrát trochu dozadu. Poprvé, když jsem si potrebovala ověřit svůj tip na jednu osobu, který byl nakonec správný, a podruhé, když už jsem to zvědavostí nemohla vydržet a koukla se úplně nakonec. Takže jsem docetla knihu s tím, že už mě nic nepřekvapí. Jenže! Nevěděla jsem, ze je tam ještě epilog:-D
Fandila jsem Darby celou dobu a věřila, ze to všechno zvládne.
Kniha je ctiva, napínavá a překvapivá. A už se nebudu nikdy dívat na konec před doctenim;-)

20.01.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Velice pekna kniha, čte se úplně sama. Byla to pro mě taková oddechovka, ačkoli to tema je silné.
Přišlo mi smutné, když člověk četl, jak po revoluci, kdy by všechno mělo být v pořádku, komunisti už byli od valu, stejně Karlovi vyhrožovali a bylo to vlastně téměř totožné, jak za totality.
Snad opravdu národ nezapomene, co vše se tu za ta léta totality udalo....

15.07.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

(SPOILER) Moje první setkání s autorem, na něhož jsem už slyšela více než dost pochvalnych hodnocení.
Kniha mě bavila, byla napínavá, několikrát jsem měla svrbeni se podívat, kdo je vrahem, ale vydržela jsem.
Mela jsem ovšem tušení, že vrahem je ta osoba už tak nějak od první chvíle (nebo přinejmenším že je do toho ta osoba zapletena, abych si zase moc nefandila), ale nezapadalo mi to do sebe jaksi celkově. A ono hle- dvě dějové linky. To bylo překvapení, protože to k tomu zprvu ihned nenavádělo. Postavy byly sympatické (Hunter a Garcia), dokonce i takový D- King. Po přečtení jsem si knihu musela ještě v rychlosti znovu prolistovat, abych si ujasnila a pochopila všechny detaily. Těším se na další díl.

18.02.2024 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Toto je opravdu silná kniha.
Musela jsem si dát načas, abych napsala hodnocení. Jako matka si nedokážu vůbec představit, co musela Lea cítit. Že prostě nezešílela nebo neumřela smutkem. Takové bezdůvodné útrapy. Sama obětí nacistického aparátu, a přesto největší peklo zažívá za komunistické éry. Přitom úplně nespravedlivě, za nic, ostatně jako statisíce jiných v té době.
Události 20. Století mě prostě nepřestávají fascinovat. Jak se to mohlo všechno takto podělat? Jak to mohlo lidstvo dopustit? Nikdo nemůže a asi by neměl hodnotit dobu, ve které nežil. Nikdo nemůže říct, jak by se sám v určitých situacích zachoval. Válka, poválečné běsnění a odsud Němců, padesátá léta... To jsou věci, na které by se nemělo zapomínat a rozhodně je s odstupem času nezlehčovat.

Zde v komentářích se hodně zmiňuje styl psaní, přeskakování v čase a osobách, me osobně tato forma nevadí, přijde mi to naopak jako příjemné zpestření a člověk je v neustálém napětí, jak to vlastně dopadne. Obecně mi styl autora velice sedí, některá slovní spojení se mi úplně dostávala pod kůži.
Některé pasáže mi pripominaly Karikovu knihu Na smrt, zejména ty drastické části, to jsem nebyla moc ráda. Nejraději bych tu knihu vymazala z paměti.
Velice sympatickou osobou byl Kurt a jeho touha dostat Leu za hranice byla dojemná.
Opravdu se skláním před Leou samotnou, protože to, co ona musela prožívat a trpět, je nepředstavitelné a zaslouží si obdiv.
Tento román není veselé cteni, ale události dějin 20. Století jsou tam jasně a troufám si říct, že pravdivě popsány. Proto by tato kniha mohla být poučná pro všechny, kteří se chtějí s dějinami minulého století seznámit formou beletrie.

13.02.2023 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

(SPOILER) Než jsem začala knihu číst, zaregistrovala jsem velice pozitivní ohlasy. A taky že jo. Kniha je čtivá, příběh je napínavý, krásný, mrazivý.
Bylo mi jasné, ze úmrtí Jordanina otce není náhoda, tento způsob zabití jsem totiž už videla v jednom seriálu, takže mi to bylo podezřelé. Taktéž Annaliesin zajem o Jordaninu práci v New Yorku byl trochu podezřelý, ráda bych věřila tomu, ze to myslí dobře, ale spíše tam byl opravdu úmysl zbavit se ji.
Všechny postavy v knize mi byly sympatické, byla jsem rada, ze oba dva páry zůstaly spolu, to bylo hezké.
Samotná Annaliese byla taky celkem sympaticka osoba, líbil se mi vztah mezi ní a Jordan, jak se semkly po Danove smrti. Což je vlastně trochu paradox.
Jsem rada, ze příběh je pozitivní v tom, že to dobře dopadlo, nacistická vrazedkyne byla po právu souzena a odsouzena.
Velice se těším na další knihy od autorky.

19.10.2022 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Kniha se mi líbila, tema je velice zajímavé. Přijde mi fascinující, jak se ta doba po válce změnila ve všech směrech, i v módě- z prvorepublikove elegance do poválečné šedi.
Období 50.let- to je kapitola sama pro sebe. Pro lidi typu p. Podolska to muselo být opravdu strasne přijít o všechno.
Kniha působí temne jako téměř celé období, ve které se příběh odehrává.

18.07.2022 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Kdysi jsem četla od autora knihu Sběratel sněhu. Tehdy jsem vůbec netušila, co od knihy čekat. A byla jsem prijemne překvapená.
Dnes je to téměř stejné. Opět příjemné překvapení. Některé povídky mě až tak neoslovily, nebo mi z nich bylo víceméně uzko a smutno, ale povídky Mešuge, Zpráva o nás třech a Toho dne šel městem Ježíš, to bylo něco. Ale Světlo z Pauliny! Wau. To bylo něco. Příběhy z pohraničí mě fascinují, navíc jsem v obci Pohori byla, a zřejmě i v okolí bývalé Pauliny, i když to si nejsem jistá. Každopádně až se tam podívám příště, budu na krajinu koukat jinýma očima.
PS: Obří plus za krásnou ilustraci.

15.04.2022 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Tuto knihu jsem četla hned jako další po docteni Osmnáct pod nulou, protože jsem byla napnutá kvůli Molanderovi, no a taky protože jsem to měla čerstvě v paměti.
Četla jsem občas s přestávkami, takže snad mi nic zásadního neuniklo. Asi bych si měla přečíst další, tedy poslední díl, ale nějak potřebuji oddych od těch kruťáren. Ale tuším, že to bude stát za to.
Fandila jsem Liljové, aby to zvládla s Hampusem a s nackama a tleskám, jak se s tím vypořádala.
Konečně se vyřešila Fabianova rodina!!!! A doufám, že už to zůstane v harmonii. Jinak bych musela začít přeskakovat kapitoly :-D Jinak samozřejmě všichni členové opět na liskanec:-)
Epizody s Assarem hlavně ke konci jsem hodně rozdychavala , uff, opět tleskám Liljove.
Tuším, že zmetek Kim dostane pěkně na frak.
Doufám, že v posledním díle se vše vyřeší, včetně vražd z této knihy.

20.09.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Těšila jsem se na ten moment, kdy policie zjistí, že nalezené důkazy jsou pouze podstrčené a ženy nejsou po smrti. To byl opravdu zvrat a tím pádem si mohl člověk skoro oddechnout;-)
Kniha se četla pěkně, příběh byl napínavý.
Docela mě bavil příběh souběžně vyšetřovaný týkající se odložených dětí.
Celkově hodnotím knihu pozitivně, trochu mě teda vadilo, jak se choval k Lucovi seržant Lively, to mě popouzelo. A taky sám vyšetřovatel Calanach mi nebyl až tak sympatický, znám určitě příjemnější inspektory ;-).

25.09.2023 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Když jsem knihu četla, rikala jsem si, že je místy tak drsná, že jí moc vysoké hodnocení nedám.
Po docteni jsem si knihu stránku po stránce prošla znovu, abych si některé věci ujasnila, vzpomenula. A musím říct, že se mi vlastně moc líbila. Velice mi vyhovuje styl deníku- krátké texty. Mám velice ráda knihy odehrávající svůj příběh v první půlce 20.stoleti. Líbilo se mi, jak jsou některé události ci situace velice verohodne a dopodrobna popsané- jako třeba zabijacka (až jsem dostala hlad), výroba ptacnicovice apod. Skvele je to, jak jsou v knize popsány všechny důležité domácí i světové události (Kennedy).
Prostě úžasný, mnohdy samozřejmě smutný(realistický), výlet do 20. Století.
Musím říct, že některé popisky byly na mě až příliš ,,hambate,, ( jak by rekla moje 90leta babicka)- už jsem totiž zapomněla, jaka byla kniha Mlýn na mumie :-D
Edit. Po docteni knihy jsem si dohledala informace o hlavních postavách příběhu, byla jsem velmi překvapená, protože jsem netušila, že postavy jsou reálné. Knihu určitě budu doporučovat dále.

02.07.2022 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Musím říct, že to byla jízda, pri které mi bylo až fyzicky špatně. Fandila jsem Grace a doufala, že to dopadne presne tak nějak, jak to dopadlo. Líbila se mi i postava Millie, jak to vše dobre chápala a jak tomu velikou měrou přispěla. Nemůžu se víc rozepsat, protože bych prozrazovala, ale hodně jsem premyslela, jestli by to opravdu někomu prošlo tak jak Jackovi.
Určitě budu doporučovat dal.

02.01.2021 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Musím říct, že jsem z knihy totálně nadšená! Příběh suprovy, napínavý, postavy se mi líbily víceméně všechny, líbilo se mi, jak se hlavní představitelé postavili k problému na kvizovem večeru, dokonce mi vhrkly slzy do očí při čtení dopisu od Renaty, ačkoli Renata byla z počátku postava velice negativní. Jako opravdu, za mě pecka, rozhodně budu doporučovat dále :-)

31.08.2020 5 z 5