Aaron_Hill Aaron_Hill komentáře u knih

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Komentář obsahuje spoilery. Je to již nějaký čas, co jsem knihu přečetl. Jsem fanouškem filmové série a druhé filmové zpracování, kterému tato kniha předchází, považuji za jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Na knihu jsem se i z toho důvodu velice těšil. Filmoví Vetřelci nedávají příliš prostoru k rozvíjení příběhu na velké ploše a autor knihy byl bohužel příliš ambiciózní. Když budu konkrétnější, tak zmíním filmu zcela odporující umístění mariňáků v kolonii (dokonce ve větším počtu, než byla filmová záchranná mise). Stupidní romantická zápletka, nevýrazný děj, pozdní nástup vetřelce a lacině béčkový happyend pro hlavní postavu. Z knihy mám dojem, že jde o amatérskou fanouškovskou fikci a zřejmě nejsem daleko od pravdy. Velké zklamání a škoda peněz za novou knihu. Zdejšímu hodnocení knihy vůbec nerozumím.

Jedna hvězdička za občasný náznak atmosféry a přepis několika scén z prvních dvou filmů, které byly (bohužel) zábavnější, než zbytek knihy.

08.09.2017 1 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Komentář obsahuje drobné spoilery. Velmi příjemné čtivo na dvě odpoledne. Z počátku jsem byl překvapen formou, autor rozhodně netlačí na pilu a čtenáři nejprve (téměř encyklopedicky) předkládá stopy a důkazy o cestování časem. Teprve později se rozvíjí zápletka a příběh hlavního hrdiny. Ačkoliv se nejedná o příliš objemnou knihu, příběh plyne velmi přirozeně, skromně a hlavně uvěřitelně. K samotné cestě do minulosti dojde až v polovině knihy. V tento moment jsem se obával, že autor nebude na tak malém prostoru schopen využít veškerý potenciál tématu. Mýlil jsem se. Na své otázky jsem odpověď dostal, dobrodružství jsem si užil a překvapivé momenty a zajímavé myšlenky mi zůstanou v hlavě ještě dlouho.

Německy precizní a uvěřitelné cestování časem, bez béčkovitosti, humoru a romantiky. Hluboký zážitek v útlé knížce z antikvariátu za 30,- Kč.

08.09.2017 5 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Komentář obsahuje spoilery. Bohužel, druhá kniha E. Clinea díru do světa neudělá. Přiznanou inspirací pro příběh Armady jsou klasické sci-fi a akční filmy z 70. a 80 let. Motivy ze Star Wars, Posledního hvězdného bojovníka, Železného orla, Top Gunu a dalších pecek bych osobně doplnil ještě o Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Bizarní? Ano, příšerně. Jako by se Marie Poledňáková utrhla z řetězu. Předchozí veleúspěšná kniha autora dostala čtenáře originálním příběhem těžícím ze známých motivů z 80. let. V Armadě je ale příběh sám o sobě tak příšerně pitomý, že by ani v 80. letech neprorazil. Děj se navíc odehrává v roce 2017. Příběh je jednoduše neskutečná patlanina, což by samo o sobě nevadilo, kdyby knize nechyběl nadhled a vtip. Bohužel, chybí. Emoce? Chybí. Ztotožnění s hlavní postavou? Ani omylem. Zajímavé záporné postavy? Neexistují.

Knihu jsem dočetl jen ze setrvačnosti a abych pravdu řekl, stejným způsobem nejspíš i autor knihu dopsal. Ke konci je už vyprávění silně odbyté. Nahodilých a nesmyslných událostí v závěru razantně přibývá. Mimochodem, autorovi se povedlo vměstnat do příběhu i souložící gaye, souložící multikulturní hrdiny a prezidentku USA (ta kupodivu nesouložila). Abych pravdu řekl, jediné, co se mě na knize zaujalo, byl soundtrack (který byl do příběhu, stejně jako v předchozím autorově díle, zdařile vpašován) a těch několik málo skrytých hlášek z filmů, které autor ponechal bez otravného vysvětlování.

10.01.2017 1 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhá povídková kniha o Zaklínači u mě nezabodovala tak, jako ta prvá. První příběh "Hranice možností" je parádní dobrodružná záležitost, melancholický ''Střípek ledu'' mě neoslovil, zdlouhavý ''Věčný oheň'' mě dokonce donutil knihu na nějaký čas odložit. Čtvrtý příběh ''Trochu se obětovat'' byl slušný, i tak ale horší, než jakýkoliv příběh z první knihy. ''Meč osudu'' byl naopak velmi dobrý a ''Něco víc'' trochu zklamalo. Pochopil jsem, že tento příběh má být jakýmsi úvodem do následujících knih, ale roztříštěnost a uspěchanost mi nedovolila se do příběhu patřičně vcítit. Epilog ''Něco končí, něco začíná'' je svým humorným pojetím blízko prvnímu příběhu, příběhově je ovšem absolutně o ničem a s ohledem na celkovou melancholii v knize na mě působí poněkud nepatřičně. Doporučuji s výhradami, pro pochopení následujících románů je ovšem kniha nezbytná.

15.07.2016 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Od Zaklínače a fantasy obecně jsem si dlouhou dobu držel odstup. Popravdě, odrazovaly mě ty fanatické zástupy fanoušků. Každý z nich, který znal universum světa Zaklínače od A do Z, ve mně vzbuzoval dojem, že už zkrátka nemůžu jen tak naskočit do rozjetého vlaku. Opak je pravdou. První povídková kniha je velmi přístupná a neklade na čtenáře neznalého žánru žádné zvláštní nároky. Pohádková kostra jednotlivých příběhů kupodivu nepůsobí násilně, naopak vzbuzuje familiární pocity a je ku prospěchu věci. Příběhy obvykle gradují v příjemném tempu. Samotná akce zde není samoúčelná, naopak je upozaděna myšlenkám a brilantním (a dlouhým) dialogům. Jak už někdo řekl, postavy a události ve světě Zaklínače nejsou černo-bílé. Nikdo zde není vyloženě dobrý ani zlý, vše je neuvěřitelně šedé a vždy záleží na daném úhlu pohledu. Knihu jednoznačně doporučuji.

15.07.2016 5 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Znáte ten pocit, kdy se kolem vás něco neurčitého děje a vy to nedokážete za žádnou cenu prohlédnout? Takový pocit jsem měl při čtení Muže z vysokého zámku. Nebudu lhát, ke knize mě přilákal stručně nastíněný (a náramně béčkový) námět, který jsem nalezl na internetu. Jak dětinské, jako když muška sedne na pavoučí síť. Očekávání zůstalo zcela mimo realitu, děj velice komorní, mnoho postav a mnoho myšlenek. Bohužel, kniha není určená pro mě. Alespoň ne v mém věku a v mé situaci. Nemohu ji odsoudit ani pochválit, nedoporučit ani doporučit. Svého čtenáře si ale bezpochyby najde.

13.03.2015 2 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Pod béčkovým názvem (jak vystřiženým z Futuramy) se ukrývá poctivá sci-fi kniha s výborným příběhem. První kapitoly dají vzpomenout nesmrtelným příběhům od Isaaca Asimova. Mnoho zdánlivě nesouvisejících příběhů v průběhu knihy zapadá na své místo a vytváří silnou dějovou linii, od které se nelze odtrhnout. Charakterní postavy a svižnost děje velmi dobře napomáhají téměř až filmovému prožitku. Škoda snad jen uspěchaného závěru, který bez špetky překvapení zakončuje jinak více než solidní dobrodružství.

02.02.2015 4 z 5

KISS: Bez masky KISS: Bez masky David Leaf

Velmi zdařilá "encyklopedie" rockové skupiny KISS. Objektivní a přesná kniha téměř o všem, co člověka může v této oblasti zajímat.

02.02.2015 5 z 5

Kiss Kiss Gene Simmons

Dobře čtivá autobiografie stálého člena skupiny KISS. O objektivnosti některých faktů lze úspěšně pochybovat. Na druhou stranu, o pikantnosti, zákulisní informace a skutečné názory Gena Simmnonse zde nouze není a o tom má správná autobigrafie rockové hvězdy být!

02.02.2015 4 z 5

KISS KISS Ilja Kučera ml.

Nepřesná kniha charakterizující skupinu KISS. Faktické i historické chyby dané nedostatečnými informacemi autora. Po dlouhou dobu však v našich končinách žádná lepší publikace nebyla a i nepřesné a neúplné informace byly lepší, než žádné. Dvě hvězdy jako poděkování za snahu.

02.02.2015 2 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Erebos - Kniha, která nudí! Tak na rovinu. Být o dekádu mladší, byl bych z knihy nadšen a vyzdvihoval ji až do nebes. Nicméně 16 let mi již není a s ohledem na dosud přečtenou literaturu nemohu na knihu pohlížet jiným, než střízlivým pohledem dospělého člověka. Při rozjezdu kniha nepřekvapuje ničím víc, než tím, co je uvedeno na obálce. Děj je předvídatelný, nekomplikovaný a téměř do poloviny knihy i nudný. Dějový základ lze prohlédnout velmi brzy, přitom gradace bohužel nepřichází. Vysilující popis virtuálna je poněkud neohrabaný. Každého zkušenějšího hráče počítačových her nastíněné principy přinejmenším překvapí amatérským líčením a trochu samoúčelným pojetím. Tuším, že autorka sama nebude častá hráčka MMORPG her, což je s ohledem k tématu knihy škoda. Pokud se však čtenář prokouše touto vyčerpávající částí, přichází docela příjemná gradace příběhu. Nabrané tempo před koncem příběhu nepolevuje a závěr, který mohl být velmi napínavý, tak poměrně rychle vyšumí.

Chtělo by se říci, že příběh knihy je reálnou fikcí, což v některých sociálních aspektech opravdu je. V samotném základu však počítá s myšlenkou, že VŠICHNI mladí lidé jsou kvůli neodůvodněné závislosti na počítačových hrách schopni udělat a obětovat téměř vše, což na reálném pozadí působí velmi naivně.

02.02.2015 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

No vida! Člověk náhodou zabloudí do Levných knih a za 39,- Kč si odnese domů lepší knihu, než by jinde pořídil za stovky korun. Svěží a dobře čtivá retro-futuristická pocta (nejen) popkultuře osmdesátých let. Autor dovedně kombinuje aktuální témata (globální krize, dopady informačních technologií, rozvoj virtuální reality) s téměř idylickým obdobím let osmdesátých a formami zábavy, které tato doba člověku přinesla (filmy, hudba a především hry). Zaměření na čtenářskou obec je tak nezvykle široké a knihu lze bez výhrad doporučit jak mladé generaci, tak i té, která osmdesátky zažila.

30.06.2014 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Je to už delší čas, co jsem knihu četl, tak je v pár bodech. Noc trifidů není špatná záležitost, ale oproti původní knize má přesně opačnou křivku kvality, což je hodně špatně. První polovina knihy má všechno, co by člověk mohl chtít. Byl jsem mile překvapen, jakým způsobem autor převedl zápletku minulé knihy do této, aniž by to působilo lacině, nebo příliš samoúčelně. Druhá polovina knihy se brodí jistou béčkovostí. Jako by nebylo co psát a autor spojil dobrý příběh s akční slátaninou. Hlavní záporná postava, a její původ v originální knize, je pak tím nejvyšším klišé, které bych od tak dobrého autora nečekal. Kvůli skvělému začátku hodnotím knihu průměrně, ale s čistým svědomím ji doporučit nemohu.

02.05.2013 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Komentář obsahuje drobné spoilery. Jelikož je vědecko-fantastická literatura moji zálibou, nemohl jsem o Dni Trifidů už dávno neslyšet. Nejsem ovšem zas takový knihomol, abych stihl za svůj život přečíst všechny knížky, o kterých se říká, že jsou dobré. Proto se mi jeden z milníků žánru dostal do rukou až nyní, ale nikoli jen náhodou. Komiksový původ mi přišel patrný od začátku do cca poloviny knihy, kde se projevuje především v epizodnosti jednotlivých kapitol. V tomto místě jsem si uvědomoval, že v rukou mám přes půl století starou knihu a můj přístup k ní byl poměrně chladný. Teprve až po přečtení sice zajímavého, ale nepříliš výrazného úvodu, mě titul opravdu chytl. Příběh ani tak negraduje do akčnosti a zběsilých zvratů, jako do hloubky psychologických a sociálních problémů, přestože si stále udržuje své tempo.

Tato druhá tvář knihy je také mnohem nadčasovější a předkládá stále aktuální témata, přičemž se naprosto vytrácí dojem něčeho starého, či naivního. V tomto ohledu mi připomněla můj milovaný Malevil. Trošičku zklamán jsem byl závěrem, ze kterého jsem vycítil jakousi autorovu nechuť zabývat se příběhem svých postav byť jen o špetku déle. Odkaz na neexistující „skvělé dějiny kolonie z pera Elspeth Caryové“ je přece jen hodně slabá tečka za výborným psychologickým sci-fi dramatem. Většina zajímavých postav také zrovna nedostala příliš prostoru a v příběhu tak ze zpětného pohledu fungují trochu samoúčelně. Přes tyto chybky je kniha velmi čtivá, téma stále atraktivní a do velké míry i originální. Pokud Vás ústřední téma z nějakého důvodu odrazuje od přečtení, děláte velkou chybu. Den Trifidů není totiž ani tak o hrozbě vyfantazírovaných rostlin, ale o naprosto reálné hrozbě vycházejících z nás - lidí.

29.06.2011 4 z 5

Vzducholoď Nine Vzducholoď Nine Thomas H. Block

Tak jak jsem autora vychválil u jeho předchozího počinu Mayday, tím víc ho nyní musím zkritizovat. Křivka zábavnosti u této knihy kopíruje tvar sinusoidy, od slušného startu se děj zmítá v podivných situacích a graduje jen v několika málo momentech. Autor pracuje na obrovské ploše s tématem, které jednoduše nezvládá kočírovat. Do děje zakomponoval až příliš mnoho postav, kterých se buď lusknutím prstu zbavuje, nebo uměle posunuje jejich vývoj a vzájemné vztahy tak, aby nejspíš zabrali co nejméně místa. I proto mi v knize nepřišel žádný z hrdinů sympatický a jediný, kdo si poctivě vysloužil pozornost, byl hlavní záporák (což asi bohužel záměr nebyl). I jeho konec v ději je přinejmenším rozpačitý a samotný závěr si nezaslouží ani komentovat.

Vzducholoď Nine je zkrátka pro autora příliš velkým soustem, tolik odlišným od jeho výtečného a takřka komorního thrilleru Mayday. Knihu spíše nedoporučuji.

29.06.2011 2 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Velmi zdařilá kniha, do které Thomas H. Block mistrně vtiskl všechny své znalosti a zkušenosti s letectvím. Na první pohled nijak originální klišé se brzy mění ve velmi napínavý thriller. Autor perfektně pracuje s postavami, ať už jsou kladné, či záporné, všechny mají hloubku a dostatek prostoru. Tísnivou atmosféru umocňuje postižení cestujících, které do knihy vnáší originální prvek zombie survival horroru. Od začátku do konce kniha neztrácí na tempu, spíše jej navyšuje a jediným slabým místem tak pro mne byl poněkud trapně melancholický a unavený dovětek hlavních postav na samotném závěru. Knihu doporučuji.

29.06.2011 5 z 5

Dlouhá bílá přerušovaná čára Dlouhá bílá přerušovaná čára Ladislav Mňačko

Prakticky neznámá kniha, která se mi do rukou dostala jen náhodou. Kvůli její krátkosti tak není třeba litovat ztráty času, přesto se nedá říci, že by byla opomíjena neprávem. Spíše než souvislým příběhem je kniha souhrnem myšlenek „malého“ autora ve velkém světe za západní hranicí Československa. Krom několika naprosto nedůležitých a nesouvislých vzpomínek je v knize prakticky jen jedna zajímavá myšlenka vyplývající z autorova setkání s člověkem žijícím svůj podivný život na dálnicích. Knihu nedoporučuji.

29.06.2011 1 z 5