666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Království za Džbán Království za Džbán Jiří Dobrylovský

Líbí se mi způsob, jakým knihu autor pojal a na základě poznatků z vykopávek nám nabídl možnost, jak se mohla situace okolo hradu Džbán ve středověku vyvíjet. Čtení je velmi poutavé a děj vedený ve dvou časových rovinách dělá příběh ještě zajímavějším. Kdo ví, třeba autor nebyl tak daleko od pravdy a něco z jeho vyprávění, tak skutečně mohlo být... Anebo také ne, ale to člověku nebrání, aby si přečetl zajímavě napsaný historický román.

18.10.2023 4 z 5

Zaujaly mě komentáře k této knize, které jsem četla u pár svých "oblíbených", zde na DK. Knihu jsem si pořídila a vzápětí si jí začala dávkovat - každý večer kousek tohoto výborně zpracovaného tématu, který mi v hlavě rozlil údiv, šok a úžas zároveň. Povrchně jsem něco málo věděla o drogách ve druhé světové válce, ale toto to bylo tedy něco ! Byla jsem naprosto ohromená zjištěními, které jsem četbou tohoto hodnotného díla naučné literatury učinila. Najednou druhá světová válka vypadá úplně jinak, když si člověk uvědomí, že byli všichni Němci včetně vůdce nadopovaní. Je mi z toho zle a nikdy neodpustím účastníkům Mnichovské zrady, že nás zaprodali, aby potom sami zjistili historií ověřenou pravdu, že takovému monstru jako byl magor Áda, podáš prst a sežerou Ti ruku. Zkrátka s teroristy se nevyjednává, protože to k ničemu dobrému nikdy nevede, zvlášť když je toto zfetované monstrum schopné pro vlastní sebeobdiv, přesvědčení o své nadřazenosti a věčnou slávu obětovat klidně celý svět včetně vlastního národa.

18.10.2023 5 z 5

Canterburské povídky (převyprávění) Canterburské povídky (převyprávění) Eleanor Farjeon

Měla jsem možnost si část tohoto anglického středověkého díla vyslechnout v audio verzi a nelituji. Veršované příběhy vyprávěné pro zpříjemnění pouti do Canterbury různými postavami jako je například student, šafář, mlynář, lodník, statkář nebo počestná žena, jsou různorodé příhody o lidské pošetilosti, vychytralosti, životních útrapách i radostech rozličných lidí všech vrstev staré Anglie, které příhodně vystihují společnost, vztahy a mravy té doby.

Pes Pes Kerstin Ekman

(SPOILER) Tento poetický příběh malého štěněte, které je ve sledu okolností odkázáno samo na sebe, autorka velice barvitě a čtivě vylíčila na stránkách příjemné oddychové novely. Pejsek je nucen v necelých třech měsících samostatně odhalovat tajemství divoké přírody, hledat si potravu a úkryt, bojovat o přežití a celkově se seznamovat hlavně se strastmi psího života bez mámy, pána, plného bříška a teplého pelíšku. Jako člověk, kterého celý jeho život provází psí parťáci a kamarádi, jsem si tento příběh plný hledání, naděje, odhodlání a statečnosti ráda přečetla a doufala, že nakonec vše dobře dopadne.

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Výborná, místy tak trochu kontroverzní, analýza vztahu muže a ženy, potažmo manželství, si opravdu nebere servítky a v první části této novely velice drsně, avšak pouze z pohledu muže, líčí, jak jsou všechny ženy vypočítavé, prodejné, zbavující muže svobody, toužící ho naprosto ovládat a mít ho omotaného okolo prstu. Zcela určitě by byl zajímavý pohled ze strany ženy, protože by se mnohdy asi moc nelišil, neboť často po čase soužití s mužem, když prvotní okouzlení opadne, zjistí, že její vyvolený není žádnou velkou výhrou a že jí vzájemný vztah leckdy spíše ubíjí než nabíjí. Druhá část novely se zaobírá popisem, jak člověka pomalu, ale jistě drsně požírají představy, které mu do hlavy posílá žárlivost, která může časem vyústit až v tragické skutky, které nelze vrátit zpět. Celkově mě zajímavý psychologicko psychopatický počin mistra Tolstého zaujal a ráda jsem se jej opět přečetla.

02.09.2023

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek královny tohoto žánru Agathy Christie, ve které nic není tak, jak se na první pohled jeví, a zdánlivě není na dávno uzavřené vraždě co řešit. Geniální Hercule Poirot se k objasnění zločinu dostává až po dlouhých čtrnácti letech a díky svým psychologickým znalostem a cítění, smyslu pro detail, znalosti lidských duší a přísné logiky opět dokáže složitou skládanku pro svou klientku bezchybně složit dohromady. Opět jsem se u čtení velice bavila a s napětím jsem sledovala, jak se postupně tato motanice rozmotává, až její nitky ukážou na pravého chladnokrevného vraha.

02.09.2023 5 z 5

Exorcistův dům Exorcistův dům Nick Roberts

Kniha, napsaná jednoduchou sdělnou formou, se vcelku dobře četla a její děj na stránkách utíkal jako vítr v poli. Některé části knihy byly fakt napínavé a strašidelné. To jak démon ovládá mysl obětí, opřádá jejich smysly hrozivými halucinacemi a nutí je dělat hrozivé věci, je nápadité a místy až nervy drásající. Myslím, že by kniha mohla být předlohou pro dobrý hororový film, protože její děj i postavy se v čtenářově mysli zřetelně a do detailů formují a už při četbě v jeho hlavě běží takové soukromé děsivé promítání.

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Volání Cthulhu a další příběhy génia H.P.Lovecrafta patří dozajista k tomu nejlepšímu z hororové tvorby všech dob. Velice ráda se k jeho děsivým příběhům, nabitým neskutečně hrozivou atmosférou a plíživým strachem z nepoznaného, se zatajeným dechem opakovaně vracím. Lovecraftův kult Cthulhu působí tak skutečně, že bych se vůbec nedivila, kdyby to vše nebyl jenom výplod zdánlivě choré mysli tohoto obdivuhodného vizionáře. Tíživá nálada a autentičnost jeho vyprávění je vskutku neskutečná a v člověku vyvolává neodbytný pocit, že je člověk jenom malý pán v porovnání s časem, prostorem a pradávnými stvořeními, která zde přebývají po eony věků.

25.08.2023 5 z 5

Zemři, Kaine: Svatyně Zemři, Kaine: Svatyně Ludmila Svozilová

(SPOILER) Musím s potěšením říci, že mě tento zajímavý počin Ludmily Svozilové velice příjemně překvapil. V první řadě mě zaujala krásná obálka, která je už sama o sobě plná mystiky a tajemství. Knihu jsem začala číst bez velkých očekávání, ale rychle jsem se do tohoto tajemného příběhu ponořila a nechala se na stránkách unášet tajuplným, magickým a napínavým dějem. Některá odhalení mě dost zaskočila, určité skutečnosti jsem tušila, nějaké věci a souvislosti mi úplně nehrály dohromady, ale jako celek mi román skvěle sedl a líbil se mi.

25.08.2023 4 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Odpočinková historická detektivka vhodná, když člověk potřebuje vypnout o oddychnout si. Královský prokurátor tentokrát navštíví legendami opředený hrad Krašov, kde se stala mnohá nevysvětlitelná a záhadná úmrtí. Nebyl by to Oldřich z Chlumu, aby se této výzvy spolu se svými pomocníky nechopil, protože na duchy tento realisticky založený velmož opravdu nevěří. Svým důvtipem přijde opět všem záhadám na kloub - všechny hádanky jsou brzy vyřešeny a viníci jako vždy potrestáni.

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Královský prokurátor Oldřich z Chlumu je povolán panovníkem, aby bezodkladně vyřešil záhadu ztraceného zlata a to pod pohrůžkou ztráty vlastní hlavy v případě neúspěchu - uff. Hlavní hrdina a jeho pomocníci se tedy opět vrhají do pátrání a postupně odhalují zajímavé okolnosti, kousky skládačky začínají zapadat do sebe a po sehrání malého divadla je případ opět úspěšně uzavřen a zlato navráceno králi. Taková oddychová detektivka z období vlády Přemysla Otakara II. dobrá na odreagování se a odpočinek.

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

(SPOILER) Mistr Stephen King tak trochu jinak. Výborný psychologický román s prvky tajemna je pojatý jako výpověď jedné obyčejné ženy, která neměla v životě na růžích ustláno a jíž těžké okolnosti dovedly k činům, které považovala za vhodné východisko z nelehké situace. Čtenář si po pár stránkách Dolores C. zcela určitě oblíbí, protože její otevřenost, upřímnost a líčení jejího trudného života obměkčí většinu z posluchačů. Autor si dovedně pohrál s vylíčením osobnosti hlavní postavy, ale také dalších postav, které se v knize objevují - z vyprávění se nám před očima utváří celkový pohled na malé městečko a jeho obyvatele.

Vláčen, věšen a rozčtvrcen Vláčen, věšen a rozčtvrcen Jonathan J. Moore

Kniha má čtenáři přiblížit, jak dokáže být člověk "vynalézavý" pokud se jedná o vylepšení a prodloužení utrpení bližního, který spáchal ať už menší přečin nebo opravdu nějakou odpornost. Je to kniha pro opravdu otrlé povahy, které se chtějí o tomto tématu dozvědět více. Musím říci, že jsem byla několikrát velmi znechucena tím, co je člověk schopen pod praporem "práva" udělat jinému člověku. Nedělala jsem si v tomto směru o "lidském géniu" iluze, ale zjistila jsem, že moje povědomí o trestech běžně ještě nedávno prováděných, je velice nevalné. Opět se mi chce z našeho "lidství" zvracet. Neodpustím si poznámku: nevím, jestli překladatel nesmí opravovat zjevné chyby, ale číst na straně 77, že byl Mistr Jan Hus upálen v roce 1485, bolí do očí !!!

22.08.2023 5 z 5

Vetřelec: Probuzení Vetřelec: Probuzení Tim Lebbon

Literární sci-fi horor Tima Lebbona jsem si tentokrát naservírovala jako četbu v bravurním podání Pavla Rímského, jehož charakteristický a nezaměnitelný hlas tento vzrušující a hrůzu nahánějící počin ještě více vyzdvihne. Příběh je opravdu velmi napínavý, protkaný děsivým strachem z nepoznaného a nevyhnutelného. Povedeně popsané prostředí, vesmírné objekty a plavidla, mimozemské bytosti, vnitřní pocity lidí i vzniklé šílené situace, kdy si je třeba uvědomit, že nastává drsný konec.

22.08.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Moje první kniha od autorky, kterou jsem si pořídila na doporučení mého kamaráda. Budu mu muset poděkovat, protože přečtení tohoto literárního počinu určitě stálo za to. Zajímavý a zároveň smutný příběh mladé dívky, která se "díky" ohavným zážitkům z dětství ocitá se svou samotou a bolestí na staré rodinné chatě a jediné, co jí drží nad vodou je každodenní sběr hub, které prodává v místní restauraci. Je opravdu hrozné, čím si některé děti musely a musí procházet, aniž by o tom měl někdo tušení a ještě horší je, když už zahlédnou spásu na dosah ruky a ten, kdo by jim měl pomoci, řekne jenom "pardon" - toto slovo a to, co znamená v této knize, ve mně bude dlouho nemile rezonovat.

12.08.2023 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Benvenuto Cellini

Zcela jistě zajímavě pojatý vlastní životopis velkého umělce, který tak trochu jinak čtenáři přiblíží poměry v Itálii a ve Francii v 16.století. Autobiografie diktovaná Cellinim svému žáku postrádá sebemenší spisovatelskou invenci, je to zkrátka jenom převyprávění života velkého sebevědomého nadutce, který zajisté vynikal velkou zručností na poli zlatnickém a sochařském, což mu nelze upřít, ale též mu lze vytknout až přílišnou sebechválu, samolibost a pýchu, kdy je schopen i to, že někoho zavraždil, obratně zlehčit a vykroutit se z obvinění. Celou dobu z textu vyplývá, nejenom to, že to byl zřejmě člověk velice pracovitý a velmi šikovný, ale také tvrdohlavý ve všech směrech, jenž umí sám sebe vždy náležitě pochválit. Sám sebe líčí jako člověka, který nikdy nechybuje, vždy se každému postaví, ať je to král nebo papež, a stojí si neoblomně za svým. Jeho povaha mi lezla při poslechu fakt na nervy, jako by to ani nebyl člověk, zkrátka velký domýšlivec a ješita. Jeho zásluhy na poli uměleckém mu nikdo nebere, ale co je moc, to je moc.

12.08.2023 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Další z alarmujících Čapkových SCI-FI dramat, kde se autor zabývá otázkou člověka hrajícího si na Boha tím, že stvoří Roboty - tedy stroje bez emocí, které jsou určeny pouze k tomu, aby člověku sloužily a "Pán tvorstva" tak mohl lépe vytvořit ráj na Zemi, ale ... Nic není jen tak, experimentování a vylepšování Robotů, kteří už zdaleka nejsou tak tupé schrány, jejich zneužívání nejenom pro vojenské účely, dovedou lidstvo na pokraj vyhynutí a Roboti nakonec získávají vládu nad světem. Velice aktuální dílo v naší době, kdy chytrá síť zaplavuje svět, roboti se vyrábí ve všech odvětvích, ať si je představíme jako třídičku na lahve, nebo mechanické ruce v továrnách, a nebo sluhu, který vypadá téměř jako člověk - berou lidem práci, jsou pořád chytřejší a chytřejší, až jednou dojde na to, co se odehrávalo ve filmu Terminátor a nebo Já, Robot, kdy Roboti lidi vyhodnotí jako obrovské nebezpečí, což bez pochyby jsou, jak dokazují celou svou bídnou existenci, a začnou je likvidovat. Člověk tímto naplní proroctví o tom, že lidstvo ve své nadutosti nakonec zničí a vyhubí samo sebe.

12.08.2023 5 z 5

Neodpustky Neodpustky Oldřich Vyhlídal

Zakoupila jsem si tuto knihu společně s jinými knihami v bazaru na DK. Autora jsem do té doby vůbec neznala. Jeho kniha básní Neodpustky mě zaujala a poezie v ní obsažená se mi velmi líbila - tedy až na jednu báseň, a sice "Straně", která mi přišla těžce zaprodaná době a vyloženě mě bolela v očích. Ostatní básně jsou velice hloubavé, autor se v nich věnuje otázkám života a smrti, morálky a mravní čistoty člověka. Po přečtení této knihy jsem četla, že byl O.V. velmi nakloněn myšlenkám socialismu, což mě překvapilo, protože bych řekla, že pár básní v této sbírce celkem dost kritizuje soudobou společnost, tedy kolem roku 1982, a že ta jedna báseň sem byla vložena pouze proto, aby sbírka prošla cenzurou a mohla být vydána. Zkrátka neznamená, že když člověk v něco věří, musí to zároveň být nějaká bezcitná kreatura, a to je případ tisíců dalších.

12.08.2023 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Příjemná jednohubka, která mi zpříjemnila jedno odpoledne a podvečer, se velmi dobře četla. Tuto novelu bych asi úplně nenazývala hororem, ale spíše strašidelným příběhem, který má jistě zajímavou zápletku a napínavý děj, ne však nijak zvlášť děsivý, což ovšem není žádné minus. Za mě fajn počtení a určitě si přečtu i další díly této série.

07.08.2023 4 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Nemůžu si pomoci, ale opět jsem měla pocit jako by Lovecraft na této výpravě na Arktidu skutečně byl, protože toto strašidelné vyprávění je napsáno tak věrně a autenticky, že lze jen těžko uvěřit, že je výplodem neskutečné a bizarní Lovecraftovy fantazie, stejně tak jako celý "mýtus" Cthulhu a další neskutečné světy s příšernými stvořeními obývajícími autorovu šílenou hlavu - ale kdo ví, třeba měl autor ve skutečnosti možnost nahlédnout do prastarých světů a spatřit bytosti, které si jen málokdo umí představit. Tentokrát jsem poslouchala jako četbu na pokračování ve výborném podání Igora Bareše na radiu Vltava.

07.08.2023 5 z 5