13werka 13werka komentáře u knih

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Příběh je dobře vystavěný, má spád a na rozdíl třeba od Sběratele kostí postrádá brutalitu. Co ale nepostrádá, jsou nečekané zvraty, kdy si autor se čtenářem tak trochu hraje umožní mu vytvořit si dojem, že už ví, jak to vlastně bylo a bác, ono je všechno jinak. Mně se knih líbila a přečtenou jsem ji měla za pár večerů (protažených trochu do noci ).

06.09.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Hlavní hrdinka Laurel je sympatická a spolu s Huckem vytváří fajn dvojici, mezi kterou to docela jiskří. Zajímavé je i obohacení klasického pátrání po sériovém vrahovi o romantickou linku - to nebývá úplně obvyklé. Jen ke konci možná autorka věnovala vztahům víc pozornosti než tomu, aby vysvětlila, jak k odhalení pachatele Laurel vlastně dospěla a co přesně vraha k jeho činům vedlo. Ale jinak se mi knížka četla dobře, zvládla jsem ji v podstatě během víkendu. Jako začátek série to vypadá docela slibně

10.05.2023 4 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Problematika uměleckých děl ukradených nacisty a jejich hledání je zajímavým rámcem pro kriminální thriller, ve kterém nechybí ani špetka romantiky. Karty jsou sice rozdané - víte, kdo je padouch a kdo hrdina, ale i tak vás knížka udrží v napětí. Jen možná Margaux nemusela být až takový "záporák". Rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla

25.11.2022 4 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Souhlasí s cérkou i SSTknihy - příběhy mi přijdou oproti těm starším víc odbyté a konec takový uspěchaný, rychle "ustřižený". Takový průměr
A mimochodem - četl autor anotace tu knížku celou nebo ji jen prolistoval?

28.06.2021 3 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Kami33 kousek pode mnou přesně vystihla můj názor na knihu... Pohodové čtení, které pobaví, neurazí, ale taky nijak nenadchne...

12.01.2021 4 z 5

V hotelu Bertram V hotelu Bertram Agatha Christie

Ze začátku se děj rozbíhá poněkud pomalu, autorka se hodně věnuje popisu hotelu i jeho fungování a otázce loupeží, u kterých není úplně jasné, jak s hotelem vlastně souvisí. Než k něčemu dojde, tak je čtenář skoro v půlce knihy. Navíc se zde slečna Marplová do pátrání zapojuje spíše okrajově. Na druhou stranu zápletka je docela originální. Nicméně bych knížku neřadila mezi ty nejlepší kousky autorky. Myslím, že slečně Marplové spíše svědčí předválečná Anglie s jejími venkovskými sídly, intrikami a drby než období modernější. A asi v té předválečné době taky Agatha byla na vrcholu svých tvůrčích sil…

26.06.2020 3 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Autor si zde zachovává svůj styl krátkých kapitol, které se dobře čtou a udržují člověka v napětí. Snad jediné, co bych příběhu vytkla je trochu přehnaná démonizace Luciena a jeho schopnost měnit identitu a možná trochu zbytečně detailně popsané následky jednoho z Lucienových zabíjení (podle mne popis neměl pro další posun děje moc význam). Ale pokud máte rádi thrillery, je to podle mého názoru rozhodně kniha, která vás zaujme a nebudete se u ní nudit

24.01.2020 5 z 5

V náruči kanibala V náruči kanibala Barbora Walterová Benešová

Knížka je docela čtivá a napínavá, ale čtenář nesmí příliš nepřemýšlet o detailech a reálnosti některých situací (parta studentů, která si vyjede "jen tak" do země, která patří v Africe k nejnebezpečnějším, kmen kanibalů žíjící a provozující své rituály, včetně "lovu" obětí v pralese nedaleko civizilace a nakonec i hrdinčino prožívání některých situací ...). Tam má kniha své slabiny.

05.01.2020 2 z 5

Když se rojí smrt Když se rojí smrt Jarmila Pospíšilová

Úplně normální venkovská detektivka, kde se pátrání rozbíhá běžnými, uvěřitelnými cestami. Příjemné lehké čtení na dovolenou

09.07.2019 3 z 5

Ta druhá žena Ta druhá žena Daniel Silva

Byla jsem ráda za "odskok" od arabských teroristů, ale na druhou stranu jsem už od Silvy četla lepší příběhy. Zápletka mi přišla hodně překombinovaná.

25.06.2019 3 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Označení "detektivka" se na tuto knížku asi moc nehodí, detektvní příběh je tam až druhý v řadě. Víc se mi líbila linie z minulosti, ten detektivní příběh není nic moc. A konec má zvraty opravdu trochu přitažené za vlasy. Na předchozí knihy z ostrova Lewis to nemá, ale na druhou stranu úplně špatně se to nečetlo.

25.06.2019 3 z 5

Astrid Lindgrenová Astrid Lindgrenová Susanne Lieder

Příjemné milé čtení, které nám umožňuje trochu nahlédnout do života jedné z nejznámějších spisovatelek knih pro děti. Kniha se četla úplně sama.

08.05.2024 5 z 5

Připoutaná Připoutaná Adele Parks

Pokud nechci, aby hodnocení bylo spoiler, tak toho o dějí moc prozradit nemohu. Snad jen to, že jednotlivé kapitoly knihy jsou psané z pohledu téměř všech postav, které se v příběhu objeví, a některé z nich se vrací několik let do minulosti. Neměla jsem ale velký problém se v nich po chvíli zorientovat - každá kapitola je označena jménem postavy, z jejíhož pohledu je psána i časem, kdy se odehrává.
Knihu bych hodnotila jako dobře napsaný psychothriller, který mne při čtení dokázal udržet v napětí, byť možná lehké zkrácení by mu prospělo. Nicméně má zajímavou a velmi dobře vystavěnou zápletku a navíc autorka pro čtenáře nachystala několik zvratů a nečekané rozuzlení. Pokud vám vyhovují spíše thrillery, ve kterých není přehršel násilí a neodkapává krev z každé stránky, tak vám knížku myslím mohu s klidným svědomím doporučit.

16.03.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Asi nejvhodnější je tento příběh na předvánoční čas, kdy by podle mne dokázal navodit opravdu vánoční atmosféru, ale dobře se mi knížka četla i v prvních březnových dnech. Není to žádná velká složitá literatura, ale prostě milé nenáročné romantické čtení, které by mohlo oslovit zejména milovníky Julie Caplin (však se taky na obálce kniha pyšní jejím doporučením).

12.03.2024 4 z 5

Pojízdná čajovna splněných snů Pojízdná čajovna splněných snů Rebecca Raisin

Jde o nenáročnou romantiku, která se stylem podobá knížkám Julie Caplin. I tady je hodně místa věnovaného popisu prostředí a také vaření a jídlu. Sice tak trochu víte jak to bude probíhat, protože to určitě není první příběh, který začíná rozchodem a pokračuje snahou zapomenout v jiném prostředí a restartovat svůj život. Ale hlavní hrdinka je sympatická, děj tak lehce plyne... Já jsem vzala navíc knihu do ruky ve chvíli, kdy mi nenáročné čtení fakt sedlo a tak jsem si knížku docela užila. Pokud máte rádi trochu romantiky a líbí se vám knížky Julie Caplin, tak se vám nejspíš bude líbit i Rossiino putování s pojízdnou čajovnou.

28.02.2024 4 z 5

Zahrada dávných tajemství Zahrada dávných tajemství Kelly Bowen

Kniha je sice fikcí, ale byla napsána na základě inspirace skutečnými událostmi a osudy reálných lidí. Výsledkem je velmi čtivý příběh, který na jedné straně odhaluje hrůzy války i to, jak dokáže lidi měnit, na druhé straně přináší i trochu romantiky. Musím říci, že se mi knížka opravdu líbila a asi se brzo podívám po autorčině předchozí knize Byt na Seinou, který rovněž kombinuje současnost s příběhem francouzského odboje.

26.01.2024 5 z 5

Horké vafle a ledové koupele Horké vafle a ledové koupele Karin Härjegard

Příběh je vyprávěn v i-formě z pohledu Heleny a je členěn do krátkých kapitol, což přispívá k tomu, že se dobře čte. Svým charakterem se trochu podobá knihám Julie Caplin - ostatně i obálka má podobný charakter jako její knihy a tak tento dojem evokuje. I tady si užijete krásné přírody i vaření nejrůznějších dobrot. Jen nespěje k romantickému konci, kde si ti dva přes všechna protivenství padnou do náruče (i když nebojte - o šťastný konec ani tady nepřijdete). Trochu obtížně jsem si hledala ze začátku vztah k hlavní hrdince Heleně. Na můj vkus se příliš utápěla ve svých pocitech a především ublížeností z nevěry manžela. Ale postupně začínala působit sympatičtěji - hlavně díky tomu, že začala snažit vzít svůj život do vlastních rukou. Z mého pohledu je to pěkný, nepříliš náročný příběh o tom, že i když se člověku zboří život jako domeček z karet, je třeba se tomu postavit čelem a jít dál. Příběh, který se hodí do dlouhých zimních večerů, kdy si uvaříte horké kakao, rozsvítíte si svíčku a zachumláte se do deky... (a možná si dáte i tu vafli).

24.11.2023 4 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Jess Lourey

Kniha má zvláštní svébytnou atmosféru, danou možná i tím, že vypravěčkou příběhu je mladinká dívka na prahu puberty. Autorce se podle mého ve vyprávění povedlo dobře postihnout určitou míru dětské naivity s napůl dospělým pohledem, který v osobě Cassie kombinuje, i poněkud depresivní prostředí, ve kterém žije. Rozhodně od knihy nečekejte četbu plnou akce a zvratů. A vlastní závěr je takový trochu neukončený. Pachatel je sice dopaden, ale chybí nějaké vysvětlení jeho motivace. A také některé otázky, které si čtenář v průběhu četby klade, zůstanou víceméně nezodpovězené - jaké podivné kšeftíky vlastně přesně měl Cassiin otec a policejní seržant Bauer? Proč Cassie spala ve skříni a bála se skřípění schodů? Co se dělo u nich ve sklepě? Čtenář se může z náznaků jen domýšlet.

23.08.2023 3 z 5

Jen moje štěstí Jen moje štěstí Adele Parks

Kniha přináší zajimavé téma toho, co s člověkem může udělat náhlé zbohatnutí. To přináší nejen uspokojení a štěstí, ale i nečekaná úskalí a problémy, včetně obyčejné lidské závisti. Otvírá i otázku, jak dobře vlastně člověk zná své nejbližší, ať již partnera nebo přátele. A nechybí tu ani detektivní linka, byť není hlavní linií celého příběhu.
Knížka měla trochu pomalejší rozjezd, ale její druhá polovina to docela vynahradila. Má větší spád a ve chvíli, kdy už člověk má pocit, že je na samém konci, tak přijde nečekaný a z mého pohledu hodně překvapivý závěr.

24.07.2023 4 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Knížka se nečte úplně lehce. Je totiž psaná z pohledu celé řady postav kromě Eleanor i z pohledu Byrona, Benny, Eleanořina otce, jejích kamarádek. Dějově se navíc často vrací zpátky do minulosti a odehrává se postupně na karibských ostrovech, ve Velké Británii a ve Spojených státech. Přiznám se, že díky tomu jsem měla zejména ze začátku problém se v ději zorientovat a do knížky se začíst, ale postupně mne vtáhl a nakonec jsem ho četla se zájmem a chutí. Je to příběh, který má hodně vrstev, příběh o rodinných vztazích, přátelství, o nepochopení i nalézání porozumění , o síle vzdorovat osudu a jít si za svým cílem. Dotkne se i problémů souvisejících s rasismem, přistěhovalectvím a ochranou životního prostředí.
Jediné, co mne na knize moc nezaujalo, je obálka - nemám tenhle typ obálek moc ráda a kombinace modré, zelené a oranžové mi nějak nesedí. Ale k přečtení bych knihu s klidným srdcem doporučila.

31.05.2023 5 z 5