Zhubni

Zhubni https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1485 272

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

Bakana
18.02.2023 5 z 5

Kdyby nebylo těch posledních cca 4 stránek, tak bych knížku hodnotila jako průměrnou. Ale takhle to ve mně zanechává pocit… jak to vyjádřit… něco jako Ach Bože!!!

kniznistranky
21.12.2022 4 z 5

Billy Halleck je tlustý advokát, který měl smůlu. Při nepozorné jízdě autem srazí starou cikánku a následně musí čelit kletbě, kterou vyřkne ženin otec: "Zhubni". Zdánlivě nevinné slovo se rázem stane Billyho noční můrou, která ho může stát život...

Přemýšlím, jak tuto knihu shrnout a co se mi na ní líbilo a co ne. Vlastně mám tak nějak pocit, že mě čtení vlastně nijak hlouběji nezasáhlo. Jako by mnou příběh tak nějak prošel s tím, že dobrý a všechno si zase plynulo dál. Něco malinko mi tam chybělo. Možná nějaký ten "wow efekt", nebo lepší konec, který byl tentokrát opravdu hodně předvídatelný.

Na druhou stranu, opět se potvrdil Kingův vypravěčský um. Děj, a hlavně celý námět, mě držel v napětí, co přijde dál. Zakomponovat do celého příběhu kočovnou romskou tlupu a kletby, to považuju za skvělý tah a za mě to dodalo celému příběhu na atraktivitě. Bylo to zase něco trochu jiného.

Je pravda, že první polovina byla poklidnější, jak bývá u Kinga zvykem, ale ta druhá byla ve stylu: z nuly na sto za pár vteřin a najednou všechno jde skoro samo. V tomhle se nějak nemůžu rozhodnou jak mi to sedlo nebo nesedlo. Líbilo se mi, jak chytře to autor nakonec vymyslel, i když post hlavního hrdiny ke konci tak trochu možná přebírá někdo jiný... Závěr byl ale až moc očividný a akorát se potvrdily mé domněnky, jak to celé skončí.

Příjemné, čtivé, skvělý námět, ale nic, z čeho si čtenář sedne na zadek.

jefff
14.12.2022 4 z 5

Velice dobrá kingovka, která má takový přímočařejší děj, bez odboček a vrstevnatého vyprávění. Oproti jiným jeho knihám jako To nebo Řbitov zvířátek (a mnohé další) tady servíruje velice jednoduchou vyprávěnku o jednom prokletí a cestě k nápravě (?). Hororové jsou jen kulisy, ale samotný příběh nestraší. Čtenář se děsí jen nad představou hubnoucího Hallecka, ale jelikož jde o nepříliš sympatickou postavu ani ho to tolik nepálí.

koubin007
17.11.2022 5 z 5

Když si odmyslím to klasické kingovské nadpřirozeno, tak se jedná vlastně o skvělý psychotriller, od začátku do konce plný napětí, zvratů a překvapení včetně špatky strachu. Cikáni v Americe 80. let odmítaní společností, kočující po státech jako indiánská smečka. Mají svůj svět a moudrost ze které bychom se my měli čemu učit.
Drsný Ital Conneli a jeho mafiánský způsob řešení problémů. Tlustý právníček, který se ze všeho vylíže, protože je bohatý běloch a nakonec dostane co mu patří. Je to tak úžasně nestranné a upřímné, že musím dát prostě nejvyšší hodnocení a to já nedávám skoro nikdy.

bookcase
22.08.2022 5 z 5

No parádička. Skvělé téma, stupňované napětí a konec jako.... :)

Blaufik
20.08.2022 4 z 5

King, jakožto spisovatel má neskutečný dar, nejen, co se týče vyprávění samotného, ale dokáže zdánlivě jednoduché téma, jako je hubnutí, vzít, a zpracovat jej takovým způsobem, že jej čtenář bude číst s pusou otevřenou dokořán.

Obyčejné a všední dokáže přetavit v něco, co je naprosto neuvěřitelné, dokáže vyvolávat spoustu různých pocitů, z nichž vynikají hlavně strach a nepříjemné mrazení.

Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou od autora něco vyzkoušet, ale trochu vás děsí jeho tlustší knihy, tak Zhubni rozhodně doporučuji. Pevně věřím, že si vás autor získá a příběh samotný vás pohltí stejně, jako mě.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Díky společnému čtení na IG s @marketa_kom_books a dalšimi, jsem se s chutí vrhla do této chuťovky od mého velkého oblíbence Stephena Kinga (knihu napsal pod pseudonymem Richard Bachman). A byla jsem nadšená!
Advokát Billy Haleck je úspěšný, má ženu a dceru a taky velkou nadváhu. Jednou, při chvilce nepozornosti v autě, přejede starou cikánku. Ale jelikož má dobré konexe a zavedenou právnickou praxi, soudce jej záhy osvobodí. Otec zesnulé cikánky nad Billym pak vysloví zvláštní kletbu - řekne mu prostě “zhubni”.
A Billy skutečně začíná pozvolna hubnout, má z toho radost, která ale netrvá dlouho - jeho hubnutí totiž stále pokračuje. Jak to zastavit? Kdo mu pomůže?
Perfektně zpracované, svižné a velmi čtivé, příběh nabízí pěknou dávku tajemna, místy jsou popisy dosti brutální, ale to ke Kingovi už patří. Zápletka je velmi jednoduchá, o to zajímavější je pak konečné rozřešení, na které jsem pak ještě dlouho musela myslet.
Velice doporučuji! Pokud Kinga náhodou ještě neznáte, mohlo by se líbit. A kdo jste Kingův fanoušek, tak neváhejte.

Kizuizi
10.08.2022 5 z 5

Zhubni je naprostá parádička! Příběh, kde „jen“ trochu rezonuje to jedno jediné, „kouzelné“ slovíčko. A myslím si, že po dočtení určitě dietu jen tak držet nebudete...
Zdánlivě obyčejný příběh se postupně mění v dramatický boj o život, sem tam poškádlíme chuťové buňky, občas si dopřejeme velmi nechutnou chvilku. Ten kdo má doma váhu možná i párkrát vyzkouší, jestli se čísla nemění (já to nezkoušela, váhu nemám). A co říct ke konci? Excelentní!

Patrik02
27.07.2022 4 z 5

Richard Bachman se se svými postavami opravdu nemaže. Originální nápad, Kingovské zpracování, Bachmanovský konec příběhu. Od knihy odcházím spokojen a namísto plánů s hubnutím si raději dám něco k jídlu ;)

Belanna
13.06.2022 5 z 5

Tak tohle je právě přesně taková kniha, kde přečtete první řádky a najednou zjistíte, že už je konec.
Svižně a čtivě napsané, rozvine fantazii čtenáře a když ty to není klasický horor, má v sobě notnou dávku tajemna, se kterým si není radno zahrávat.

marci8
12.06.2022 5 z 5

Kniha měla zajímavý námět a je dobře napsaná. Charaktery postav jsou hrozné, a tak jsem nesoucítila ani s hlavním hrdinou a o to byla kniha lepší. Jediný, kdo byl sympatický, byl italský kamarád Billiho. Doporučuji.

Princezna22
27.05.2022 3 z 5

Nápad a příběh super. Jen u konce mě to již celkem prestavalo bavit číst. Konec příběhu mě dostal, ale to je tak všechno.

ddkk
08.05.2022 4 z 5

Tohle je další z Kingových příběhů, které mám ráda. Při čtení jsem si vzpomněla na jednu z návštěv španělského Toleda, kdy se kolem nás náhle vyrojila skupina cikánek oblečených v tradičních suknicích, se spoustou cingrlátek, náramků a řetízků, které se nám vehementně vemlouvaly a chtěly hádat z ruky...No, naštěstí nám odmítnutí prošlo, ale co kdyby...

S kletbami prostě není radno si zahrávat, vina nevina...Člověk by mohl skončit hodně neradostně.

Doporučuji. A také pro srovnání film...

TessieB
24.04.2022 4 z 5

Celou knížku jsem si říkala, že je to takové slabší a dám tři hvězdy, ale tím koncem mě King přesvědčil, že to zas tak špatný nebylo :)

orson
22.04.2022 4 z 5

Dlouho jsem nečetl žádnou knížku od Kinga, tak jsem to musel napravit a tahle mě zaujala, už jen tím, že patří do Bachmanova období (které je podle mě to nejlepší). A rozhodně mě nezklamala. Prvotní zápletka je jednoduchá a čtenář čeká, co udělá hlavní hrdina, až dojde ke konfrontaci a to co udělal mě tedy příjemně překvapilo! Rozhodně to bylo nečekané.

MamaKnihomolka
21.04.2022 4 z 5

Další a zároveň poslední Bachmanovka vydána předtím než "zemřel", a která mi zároveň nepřijde tak známá, ale fanouška Stephena Kinga by rozhodně neměla minout.
•••
Jak už je v tvorbě Richarda Bachmana známo, text je čtivý, svižný a rozhodně se s ničím a nikým autor nepáře.
Sice jsem se na chvíli lekla, aby se kniha až moc nepodobala dílu Kinga – Povznesení, ale postupně jsem zjistila, že je to nebe a dudy.
•••
Co se týče postav, tak i u Kinga se nedočkáme nějakého extrémního popisu postav, ale charaktery umí vykreslovat bravurně. Naprosto jsem chápala Billyho pocity, zlost na své okolí a to, jak celou věc vnímal on. Ale zároveň jsem se i dokázala vcítit do jeho ženy, která to také neměla jednoduché a zachovala se tak, jak se zachovala. Dnešní svět by se přikláněl spíše k její variantě řešení.
•••
Během čtení se u mě hodně střídalo nadšení s nudou. Kniha sice sahá ke 300 stranám, ale klidně by snesla méně. Chvílemi mi přišel děj natahovaný (hlavně někde v polovině), kde můj zájem o knihu trošku pokulhával.
Přiznám se, že konec mé posouzení knihy značně vylepšil. Poslední akční část se mi líbila nejvíc a ten konec rozhodně překvapivý a klasicky bachmanovský.

„Váha v něm probouzena dětinskou hrůzu – stala se zlým skřítkem jeho života.“

3,5 *

Nikusha
05.04.2022 3 z 5

Super nápad, ale to zpracování mělo pro mně docela díry. A musím jít proti proudu, ale zrovna ke konci mě to nějak přestávalo bavit. Jak se pustil do toho pronásledování, přišlo mi to utahané. Ale možná jsem byla jen ten den utahaná já, kdoví.

cucik14
03.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha, děj ubíhá velmi svižně a četla se mi moc dobře.

Květ
27.03.2022 5 z 5

Takový hubený horůrek, pouhých 237 stran, pro mě záležitost na půl dne, ale stojí za to. Zajímavá, neotřelá zápletka, která se rozjíždí a stránku po stránce se stává zajímavější a napínavější, výborný konec nezklamal. Knížka o sobectví, vině, odplatě, do toho nějaké to nadpřirozeno. Za mě skvělé a po přečtení se cítím o pár kilo lehčí :))

Pitbullka
21.03.2022 5 z 5

Mě Bachmanovky prostě baví, jsou svižný, brutální, překvapivý. A na pár stránkách dostanete naprosto skvělý příběh, který je promyšlený do detailu.