Závěj

Závěj https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504906/bmid_zavej-wlP-504906.jpg 4 291 291

Temný katastrofický thriller od celosvětově oblíbené mistryně mrazivých příběhů. Tři obyčejní lidé čelí děsivé skutečnosti a riskují vše, aby dostali šanci na záchranu a vykoupení. Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny tři čeká boj o život. Boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Drift , 2023

Christie2020
26.12.2023 4 z 5

Za mě hodně zajímavá a napínavá kniha. Chvíli mi trvalo, než jsem odkryla tajemství tří příběhů. Super. Hvězdička dolů za masakr na posledních stranách. To opravdu nemusím.

VasnivaCtenarka
17.12.2023 3 z 5

RECENZE AUDIOKNIHY:
Tři příběhy v jednom, které nakonec pojí jedna jediná událost a jedna jediná osoba. Přežít může jenom jeden- kdo z nich to bude?

Poslech to byl vskutku zajímavý. Zpočátku jsem si říkala, že to budě pěkně napínavé. Uvíznout v autobuse, nemít možnost se z něj dostat snaha o přežití. Totéž v lanovce Hmmm to byl příliš příslib velmi zajímavého děje – takového děje, které mám ráda.

Postupem času však děj pro mě začal být méně uvěřitelný a napínavou atmosféru si, alespoň u mě, neudržel. Místy mi to přišlo i lehce zmatené a trošku jsem se v ději ztrácela. Ale za to nejspíše nemůže autorka, ale fakt, že jsem byla z poslechu tu a tam vyrušována. Ale kdo ví?

Pochválit však musím tempo děje, které bylo více než příjemné a absenci hluchých míst.

Promyšlenost děje musí autorce také pochválit. Dostat své hrdiny z takovýchto situací – klobouk dolů. Moc hezky hodnotím také popis prostředí. Chvílemi jste se skutečně ocitli v autobuse, ze kterého se nemůžete dostat. Obklopují vás mrtví, krutá vánice a divoká příroda, ve které zkratka nepřežijete. O lanovce ani nemluvím! Jak se chcete dostat z lanovky, když je pod vámi sráz 300 metrů hluboký? Brrrr

Co hodnotím naprosto skvěle, je práce interpretů, kteří nám celý příběh předčítali. Miluji hlas Jitky Ježkové a Vasila Fridricha! Ty byly ještě doplněny ohlas Zuzany Slavíkové, která také předvedla výbornou práci. Opravdu dodávali příběhu atmosféru.

Audiokniha vznikla díky nakladatelství Témbr a celý poslech má 11 hodin a 34 minut.

Audioknihu mohu vřele doporučit, protože interpreti ji dávají opravdu vysokou kvalitu, avšak příběh hodnotím spíše průměrně. Mě osobně nesedlo zpracování virové nákazy, které mi trošku kazilo dojem z příběhu. Ale přesto se mi to líbilo a mohu Závěj doporučit.

vnimat_Krasu
13.12.2023 3 z 5

ZÁVĚJ je čistá zábava. Kdo prahne po psychologicky propracovaný virusový kakotopii, nechť se rovnou v knihkupectví koukne po STANICI 11 nebo NA KONCI ŘÍJNA. Tudorová spíš vládne čtivou stručností, koření humorem (kadění v lanovce FTW) a k tomu - byť sporadicky - děsí. A já si vlastně docela zgustnul. ZÁVĚJ je kus, ve kterým se nechodí daleko pro náboj nebo pro dějovou zkratku. A jako mrazivá krmě k prosincovýmu nečasu vlastně funguje fajn.

honza0876
09.12.2023 4 z 5

Stále ta stará Tudorka dávám ale o hvězdu míň a nejspíš je to i kvůli nepřesnostem v překladu. Odtušuji že autorka by takové chyby neudělala a pokud ano překladatelka by je měla opravit. V textu se několikrát mluví současně o pistoli a o kontrole nebo vyndání nábojů z válce. To je nesmysl . Válec má revolver. Pistole má zásobník. Omlouvám se překladatelce J.Kunové na její práci na Kříďákovi a Upálené jsem si moc pošmák.

pazdy15
08.12.2023 4 z 5

Ale jo, to mě bavilo. Místy dost napínavé ;)

Netae
06.12.2023 4 z 5

Tři příběhy, tři vypravěči a jedna osoba, která nakonec vše, co se odehrává spojí. Svět zdecimovaný virem, na který se nedaří najít lék, lidská společnost v troskách. Výborný postapokalyptický thriller, kde se postupně odkrývají jednotlivé vrstvy děje. Velmi dobře a nápaditě napsáno, vypravěči se střídají po jednotlivých kapitolách, hlavní postavy jsou když ne sympatické, tak alespoň zajímavé.

petrarka72
04.12.2023 4 z 5

Užila jsem si to. Naštěstí nečtu komentáře předem - někteří jedinci by nicméně mohli aspoň přiznat spoiler, než začnou mudrovat nad tím, co je průhledné a co nudné... Tři linie, tři hrdinové, virus s pozoruhodnými vlastnostmi a ztráty, ztráty, ztráty (lásek, příbuzných, přátel, zásad, zábran, životů...). C J Tudor mě většinou hodně baví, tentokrát byla její temnota zabarvená hodnou dávkou beznaděje - a paradoxně to bylo ještě o kus poutavější než třeba Jáma nebo Kříďák, v nichž byla kingovská inspirace příliš patrná. Tohle mi připadá vcelku originální - i když přiznávám, že s apokalyptickými thrillery nemám zase tolik zkušeností. Osobních ani literárních. :-)

milanříský
04.12.2023 2 z 5

Temný katastrofický thriller, navíc s lehkým nádechem hororu, zní jako solidní lákadlo, ale výsledek v podání C. J. Tudor je bohužel slaboučký. Tři dějové linky tady jsou primárně proto, aby je mohla autorka v závěru za „velkého“ WOW propojit, z čehož si samozřejmě mraky čtenářů cvrnkne do spodního prádla, jak to je geniálně vymyšlené. No, lehce bych možná taky zatleskal, kdybych se k tomu nejlepšímu momentu knihy nemusel prodírat závějemi pitomých plochých postav a dvěma dějovými linkami (ta s Hannah je jediná fajn), co by si zasloužily brutálně seškrtat. Body count je tu sice slušnej, ale spíš na efekt - postavy vám jsou celkem u zadku, takže je vám ve výsledku šumák, jak stejně nudně zemřou. Stejně nudné jsou i dialogy, hlavně ve chvílích, kdy si postavy odhalují své osobní motivace nebo plány. A když se jim začne autorka vrtat v hlavě, to se vám teprve začne chtít brečet. Pokud si od C. J. Tudor chcete něco přečíst, sáhněte po sbírce Škvíra nebo po povedené knize Ti druzí. Tuhle nechte u ledu.

kalinkacz
25.11.2023 4 z 5

Knihy C. J. Tudor čtu pravidelně, nečetla jsem jen její povídkovou sbírku Škvíra.
Na novinku Závěj jsem byla hodně zvědavá, protože v zahraničí ji všichni chválili, navíc ta zimní obálka, no kdy jindy ji číst, než nyní!
A ano, Závěj byla skvělá! Za mě hned po Jámě druhá nejlepší autorčina kniha.
Jedná se dystopický thriller/horor, ve kterém sledujeme 3 různé dějové linky, 3 hlavní hrdiny a mnoho lidských životů v ohrožení díky sněhové bouři a smrtícímu viru.
Každý z nich si něco nepamatuje, něco nechápe a tuší, že NĚCO prostě nehraje.
To, jak autorka zvládla dějové linky proplést a celý příběh vyřešit, wow! Dost dobrý!
Všechny linky byly napínavé, za mě vede ta z havarovaného autobusu, ale každá měla něco do sebe.
Mám jen jednu výtku - prostřední třetina mě nebavila tolik jako ta první a poslední.
Za mě se jedná o čtivé, mrazivé a napínavé čtení, které je originální a ideální, pokud hledáte super čtení na chladné zimní večery!

hana1039
25.11.2023 3 z 5

Audiokniha:
Zkusila jsem,dala další šanci autorce, ale bohužel mi opravdu jeji knihy moc nejdou... ale to bude můj problém, takže se čtenáři nenechte odradit :-))

Pitbullka
25.11.2023 3 z 5

3,5
Začátek byl naprosto skvělý a dějové linky z autobusu a lanovky mě bavily. Na můj vkus bylo všude trošku moc postav a chvilku mi trvalo se zorientovat. Ale bylo to svižný, čtivý a bavilo mě, jak se to propojilo. Škoda ale, že nebylo rozpracováno víc, proč tento postapo svět nastal.

Bedur
22.11.2023 2 z 5

Moje první kniha od autorky a celkem velké zklamání. Hezky se to četlo, ale jinak ve všem souhlasím se Shaxx níže. Občas možná trochu napětí, ale jinak nic.

Kacafir
21.11.2023 5 z 5

Já ji prostě žeru a dávám o hvězdičku navíc...Zase budu rok čekat a o to více se budu těšit na nový přírustek do mé knihovny.

mareksevc
19.11.2023 4 z 5

zaujimavý koncept , dynamický dej - niektoré detaili usmevné ale inak ako celkom dosť fajn - ide zima odporučam

Vampucha
16.11.2023 4 z 5

Závěj mě neskutečně bavila a splnila naprosto přesně to co jsem potřebovala. Tedy žádnou romantiku a naopak spousty mrtvol. A to vám řeknu, že těch je v Závěji skoro tolik, jako ve Hře o trůny :D

Závěj jsou tři thrillery v jednom, každý má své postavy, své tempo, své mrtvoly . Každý příběh má svou postavu, skrze kterou děj sledujeme. Ačkoliv autorka o době, ve které se příběh děje, mnoho neprozrazuje, ze čtení poznáte, že je to lehce postapokalyptické. Svět ovládl záhadný vir, ne jako covid, ale něco mnohem horšího a celá společnost funguje úplně jinak, než jak ji známe. Hvízdalové vás možná budou strašit ve snech, mě jednou strašili.
V knize sledujeme autobus se studenty, který při sněhové bouři havaruje. Skupinku vzájemně si cizích lidí, kteří uvízli zavěšeni v kabině lanovky a horskou chatu odřízlou od civilizace, kde jsou tajemné zabezpečené kóje a skrývají něco, co se nemá dostat ven.
Nejprve se seznamujeme se všemi osobami v jednotlivých příbězích, mrtvoly se objevují hned od prvních stránek. A jak děj postupně graduje, mrtvých přibývá. Některá úmrtí jsou záhadná, jiná drsná a autorka postavy v ději osekává až jich příliš nezbude a v tu chvíli se tyto tři příběhy začnou propojovat. Nejprve jen náznaky, pak už většími detaily, až se dostanete do finále celého příběhu.

Neřekla bych, že jsou některé ty pasáže vyloženě explicitní, ale sem tam nějaká nechutnost autorce ujela. Pro mě to byl jen slabý odvar :D Ale i tak jsem byla v tomto směru hodně spokojená. Co mi naopak chybělo, bylo větší vysvětlení nemoci a doby ve které se to odehrává. Závěr mě uspokojil jen částečně, něco se mi líbilo a něco ne Také by se dalo říci, že zůstal lehce otevřený No, pokud bude pokračování, tak ho chci. Pokud to bylo myšleno “domysli si sám, tak jsem zklamaná. Ale i přes výtky jsem si čtení opravdu užila.

Babouš
14.11.2023 5 z 5

C. J. Tudor tak trochu jinak. Opět je to horor/thriller, ale tentokrát s nádechem postapo, což není žánr, který obvykle čtu a vyhledávám, ale autorka prostě umí. Tři zápletky, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale na konci vám to všechno skvěle zapadne do sebe nečekaným způsobem. To mě hodně bavilo. Moje nejoblíbenější část byla ta na té luxusní chatě. A ta scéna na str. 81 mě fakt traumatizovala tak, jak všichni říkají :-o

iveta3689
14.11.2023 3 z 5

Námět asi fajn, ze začátku byl příběh pěkně rozběhnutý. Postupně to ale vázlo a konec byl dost překombinovaný. Škoda, protože detaily příběhy byly dobré, atmosféra věrně vykreslená. Lepší průměr, ale nic převratného 3,5/5*.

Shaxx
12.11.2023 2 z 5

Začátek byl slibný, ale pak to šlo velmi rychle z kopce směrem k nižšímu a nižšímu hodnocení. Střídají se tři dějové linky, přičemž každá z nich obsahuje zbytečně moc postav. Postupně se odhaluje, že se víceméně jedná o jakousi variaci na postapo thriller, bohužel více informací kdy, jak a co se vlastně dělo, že vše dospělo k současnému stavu se čtenář nedozví, takže vše je jen lehce nastíněno. Pravděpodobně z toho důvodu, že se autorce asi nechtělo vystavět pořádné základy, ale chtěla jen použít cool kulisy pro příběh bez námahy kolem :) Aby se odvedla pozornost od chabě vystavěného prostředí, děj začne připomínat scénář od Tarantina, takže se k postapo thrilleru přidá i dovětek survival koseníčko, což ale vůbec nevadí, protože postavy nemají žádný výrazný charakter, jehož ztrátu by čtenář mohl oplakávat. Hrdinové se dost často ocitají v absurdních situacích, kde dostanou prostor pro zkratkovité jednání, které je v přímým souladem s nesmyslností dané scény. Zápletka obsahuje tolik děr, že připomíná snahu nabrat vodu ze zamrzlého potoka cedníkem. Od autorky ještě zkusím i jinou knihu, protože tohle bylo moje první střetnutí s autorkou a třeba mi nějaké její jiné dílo sedne lépe.

AndreaOn
12.11.2023 4 z 5

Toto bylo jine a pro me nejslabsi kniha. Namet zajimavy, ale proste to nebylo uplne to, co mam u Tudor rada.

Mngwa
12.11.2023 5 z 5

Tak jde o CJ Tudor, takže jsem očekávala standardní vysokou kvalitu. Nicméně tohle mě úplně strhlo, jde o naprosto geniální záležitost. Nemůžu než vřele doporučit. Pokud někoho odrazují tři různé časové linky, tak byste měli vědět, že způsob jakým jsou zpracovány a zapadají do sebe, je prostě nepřekonatelný. Nechápu, jak tato spisovatelka dokáže napsat detektivku, strašidelnou povídku nebo postapo thriller a vždycky je to bomba. Tato kniha je ovšem ještě o něco větší bomba .... konec žvanění, neztrácejte čas a jděte si koupit Závěj.

thrillery tajemství hory a pohoří

C. J. Tudor
britská, 1972