Závěj

Závěj https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504906/bmid_zavej-wlP-504906.jpg 4 291 291

Temný katastrofický thriller od celosvětově oblíbené mistryně mrazivých příběhů. Tři obyčejní lidé čelí děsivé skutečnosti a riskují vše, aby dostali šanci na záchranu a vykoupení. Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny tři čeká boj o život. Boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Drift , 2023

Plaknel
27.01.2024 4 z 5

Za mě dobrý. Asi pátá kniha od autorky a mně se fajn četla. Trochu jinak psané než knihy před tím.
Děj se odehrává na třech rovinách....lanovka, školní autobus a ,,uzavřené" středisko ....
Hvízdalové mi tak trochu připomínali zombie neboli Clickers z The Last of Us. Jen škoda, že se o nich víc nerozepsala.
Jinak doporučuji, přečteno celkem rychle.

Verunka289
24.01.2024 4 z 5

Od autorky jsem zatím nic nečetla, takže velká premiéra. A celkem je mi líto, že se mi její díla tak dlouho obloukem vyhýbala.... Závěj byla skvělá, napínavá, moc se mi líbilo propojení jednotlivých dějových linek. První dvě třetiny jsem úplně hltala, závěr už mi pak přišel trošku slabší a možná uspěchaný. Ale rozhodně doporučuju přečíst, a to teda ideálně v zimě.

Delphín
22.01.2024 4 z 5

Mix Kingova Osvícení a Svědectví do hodně originální podoby s dějem, který krásně graduje.

Peggy2711
22.01.2024 4 z 5

Mě kniha bavila, ale asi jinak než bylo záměrem. Pro mě to nebyl horor ani thriller, ale četlo se to dobře, i když jsem se ztrácela v postavách, snažila se pochopit spojitost všech dějových linek, nelíbily se mi některé ohavnosti a vztahy, ale normálně jsem se i nahlas smála některým hláškám. A podle mě to byl ten důvod, proč jsem se nedokázala vžít do děsuplné situace, vždy to některý z hrdinů rozříznul trefnou hláškou. Každopádně takové propojení dějů jsem nečekala a bylo to perfektně promyšlené a nakonec to vše zapadlo. Ale fakt mi to přišlo spíše jako parodie.

FejKýý
20.01.2024 5 z 5

Tak tohle byl parádní příběh a občas velký masakr. Milovníkům hororů však doporučuji! Tudor mi moc nesedla, ale poslední knihy mě velice moc bavily. Tahle a ještě povídková kniha Škvíra. Nedávám plný počet, protože někdy jsem se nudila. Každopádně mě autorka dostala. Vůbec jsem neočekávala, že to takhle dopadne a jak se propojí či nepropojí dějové linky. Bylo těžké si oblíbit v knize někoho, nakonec jsem i oblíbila Hannah a Meg. 4,5*

Marekh
16.01.2024 3 z 5

(SPOILER) S autorčinýma knihama to mám jako na houpačce. Některé knihy jsem hodnotil průměrně (KŘÍĎÁK), jiné se mi hodně líbily (UPÁLENÉ). Na knihu ZÁVĚJ jsem se těšil, ale bohužel tato kniha patří spíše k těm průměrným knihám.

Jedná se o postapokalyptický hororový thriller. 3 obyčejní lidé riskují vše, aby přežili. HANNAH se probouzí v havarovaném autobusu, MEG sedí v lanovce, která uvízla a CARTER se nachází v horské chatě, ve které generátor začne vypovídat službu.

Tato kniha je úplně jiná před předešlé autorčiny knihy, které jsem četl. V knize se nachází hodně postav a akční scény. Mám pocit, že autorka nepřišla s ničím originálním. Některé události mi připadají přitažené za vlasy. Ideální je tuto knihu číst v zimě, protože se odehrává v zimním prostředí a dolehne na nás zimní atmosféra (sníh, vánice aj.).

Autorka uvedla, že v roce 2024 vyjde její nový thriller THE GATHERING. Snad se mi tato kniha bude líbit více.

sladkovka
15.01.2024 3 z 5

Prostředí v knize je chladné a studené a i hlavní hrdinové jsou chladní, bezcitný.
U některých postav bych uvítala trošku více citu a v některých okamžicích mám otazníky, ale možná je chyba ve mě, že jsem špatně pochopila???
Jinak pro mě skvělý nápad a skvělý apokalyptický příběh.

stesti.s.knihou
10.01.2024 3 z 5

Závěj. Knížka, jejíž stránky vám ubíhají pod prsty, vy se snažíte hledat souvislost mezi třemi zdánlivě nesouvisejícími příběhy a do toho čtete o mnoha nechutnostech, které si pro vás autorka nachystala. Ne nadarmo jsem si knihu označila jako nechutnou oddechovku :D
Závěj si určitě přečtěte v zimě. Odehrává se totiž v zasněžené, zmrzlé krajině; příběh je navíc takové postapo - svět, ve kterém se rozšířil neznámý virus, který postupně zabijí lidi.
Je to částečně hororové, zároveň ale dost nereálné. Já knihu hodnotím 3,5/5 - vadilo mi, jak tam dle mého názoru byly některé scény nacpány vyloženě na sílu, taky mi vadily všechny ty nechutnosti, jejichž množství bylo zbytečné. Četlo se to dobře, protože knížka nevyžaduje moc pozornosti; thriller na zimní období fajn, ale že bych z nějak byla nějak extra nadšená, to říct nemohu.

Didi15
10.01.2024 4 z 5

Pro mě docela originální pojetí , četlo se mi to dobře a bylo to napínavé . Takže jsem byla celkem spokojená :)

Kami.Hacken
08.01.2024 4 z 5

Příběhy paní autorky mám ráda. Hlavní hrdina/hrdinka není žádný ideál, žádný zatraceně spravedlivý a rozhodný intelektuál. To se mi líbí.
Závěj. Tři zdánlivě samostatné dějové linky, postupně dokládají, jaká je ve skutečnosti lidská povaha - neomalená, sobecká, sebestředná, vždy sledující své zájmy nebo snad vyšší dobro? Každý si své počínání obhajuje dle "své pravdy". I když mrzne, zuří sněhová vánice či snad lidstvo ohrožuje nezdolný virus, vždy půjde za tím, co si zamane, protože podle něj samotného je to nutné, je to správně, bez ohledu na ztrátu lidskosti.

THERISA
08.01.2024 2 z 5

Dobře se to čte a námět zpočátku vypadal velmi nadějně, tím bych shrnula všechny klady knihy. No, a jinak si myslím, že by se autorka spíše uživila jako scénáristka nějaké akční TV série. Je to celé hrozná slátanina, postavy mají takové ty "aha" momenty a vzápětí něco vybuchne, nebo je někdo zastřelí. V knize v zásadě pořád jen něco vybuchuje, lidé se střílejí a nenávidějí. Velmi brzy pochopíte, o co jde, co vám však uniká je motivace jedné z hlavních postav. Ta je nakonec tak chabá a hloupá, že si pak už jen nadáváte za tu ztrátu času, kterou pro vás kniha byla. Moje první a s jistotou poslední setkání s autorkou. Zároveň jsem si opět potvrdila, že čím větší je mediální masáž té které knihy, tím větší fraška většinou daná kniha je. Ach jo, v případě knih jako je tahle snad raději alkohol..

intelektuálka
07.01.2024 3 z 5

A venku zuří bouře ....
A lidé uvízli v závějích .... a závěje jsou zde i v lidských srdcích ....

Toto je chmurná apokalypsa z budoucnosti .... a já touto vizí nejsem nadšena ....

Pandemické nebezpečí, lidský život na okraji vědy, intriky a spousta mrtvých ....

Věčný koloběh života - ovšem já bych uvítala více mezilidské pomoci ....

ArwenAragorn
07.01.2024 5 z 5

85%

Nakonec máme jen den za dnem. Některé jsou dobré, některé špatné. Přinášejí okamžiky nečekané radosti i okamžiky nesnesitelného žalu. Každá akce vyvolává opačnou reakci. Každou přízeň štěstěny vystřídá náhodná smůla. Všechno dobré je k něčemu zlé. Ďábel býval kdysi anděl.
_______________________________________________________________________
Výborně promyšlený mrazivý postapokalyptický katastrofický thriller.
Jde tady o tři příběhy. Havarovaný autobus, z něhož se nedá dostat ven, lanovka, která uvízla několik desítek metrů nad horami a izolovaná lyžařská chata, u které v bouři začne generátor vypovídat službu. Všechno se odehrává v mrazivé zimě a asi nikoho nepřekvapí, že tyto příběhy jsou vzájemně propojené. A k tomu je tady smrtící infekce, jedná se o velice nakažlivou nemoc, nemocným se říká hvízdalové.
Autorka v Poděkování píše, že nápad na knihu dostala v roce 2019, kdy nikdo nic nevěděl o covidu a tak vlastně předběhla dobu.
Thriller je neobyčejně čtivý, napínavý, velice akční, hodně krvavý, s mnoha překvapivými zvraty a s koncem, ve kterém hraje důležitou roli pejsek, což mi tady přišlo vtipné.
Při čtení jsem zjistila, že název se neodvíjí od toho, že všechno je ve sněhu, Závěj má jiný smysl.
Poprvé dávám autorce 85% a knížku rozhodně čtenářům doporučím.

karaliene
06.01.2024 2 z 5

Až příliš mnoho mrtvol, až příliš mnoho explicitního násilí, přestože autorka umí dokonale chytlavý příběh napsat i bez této postradatelné omáčky.
Poslední dvě knihy z autorčina pera mě vyloženě zklamaly.

Martule44
04.01.2024 4 z 5

Mám přečtené všechny Tudorovky a ani tahle mě nezklamala. Naopak, vývoj událostí i závěrečné propojení postav bylo skvěle promyšlené a jednotlivé linky si parádně sedli !
Za mě dobrý, dost dobrý!

Ajuszka
04.01.2024 5 z 5

Dost drsný postapokalyptický příběh,kdy světem cloumá nákaza,podobná covidu.
Příběh se odehrává ve 3 dějových linkách,kdy jsem se snažila si všechny pospojovat a myslela jsem,že se všichni nakonec setkají.
Setkáváme se zde s první skupinou - studenti akademie,kteří byli v době propuknutí nákazy evakuováni a nyní míří autobusem do střediska. Avšak ve sněhové bouři havarují.
Druhá skupina - dobrovolníci na testování,kteří taktéž míří do střediska aby se zúčastnili laboratorních pokusů.. Během cesty lanovkou však dojde k poruše..
A nakonec třetí skupina - ta se nachází přímo v samotném středisku.

Všechny tři skupiny spojuje jeden člověk a touha přežít ať se děje cokoliv.
Čeká vás hodně napínavý příběh a hodně vražd..
Největší zajímavostí na tom celém je,že autorka knihu napsala ještě před propuknutím covidu. Což je možná trošku děsivé..

vendulanovotna
04.01.2024 4 z 5

Moje první setkání s autorkou a celkem zajímavé čtení. Líbily nebo spíš "líbily" se mi všechny tři dějové linky, skvěle to zapadlo do kombinace se sněhem. A propojení příběhů ke konci stejně tak. Nečekala jsem až taková jatka, ale beru-li to opravdu jako žánr thriller, tak ok, dejme tomu. Vir a vše kolem něj, rozdělení moci, nová zařízení, testování, ... to vše pro mě byla o dost víc nepříjemná představa. Brr, opravdu mrazivé čtení, nejen kvůli sněhu, ale hlavně kvůli ZáVěJi.

Nuttelka
03.01.2024 4 z 5

Mé první seznámení s autorkou a úplně nevím, zda to byla dobrá volba :-)) Kamarádka mi říkala, že má mnohem lepší knihy, než je "Závěj".. měla jsem občas problém se orientovat v postavách, pak abych se neztratila v ději a jak se to ke konci už začalo rozplétat, chvíli mi vždy trvalo, než mi to docvaklo :-)) Smrtící vir jako takový mě vůbec nebavil (díky pane Covídku), ale jinak to jakože úplně špatné nebylo, čekala jsem, co se z toho všeho vyklube, zda to bude totální chujovina, nebo mě to zaujme.. mrtvých je tu víc než dost, místy opravdu chuťovka a konec asi trošku i očekávaný, nijak mě nepřekvapil..

Hvězdinka
30.12.2023 3 z 5

Tři linky, které se v závěru skvěle propojily, to mě nadchlo. Ale jinak... Dystopický thriller-už toto spojení pro mě byla výzva. Pak se možná kniha měla jmenovat Jatka, protože tady bylo mrtvol více než hodně. Četlo se to skvěle, ale na dlouhou dobu si dám zase od dystopie pauzu.

milanříský
29.12.2023 2 z 5

(SPOILER) Temný katastrofický thriller, navíc s lehkým nádechem hororu, zní jako solidní lákadlo, ale výsledek v podání C. J. Tudor je bohužel slaboučký. Tři dějové linky tady jsou primárně proto, aby je mohla autorka v závěru za „velkého“ WOW propojit, z čehož si samozřejmě mraky čtenářů cvrnkne do spodního prádla, jak to je celé geniálně vymyšlené. No, lehce bych možná taky zatleskal, kdybych se k tomu nejlepšímu momentu knihy nemusel prodírat zástupem pitomých plochých postav a dvěma dějovými linkami (ta s Hannah byla jediná fajn), co by si zasloužily brutálně seškrtat. Body count je tu sice slušnej, ale spíš na efekt - postavy vám jsou celkem u zadku, takže je vám ve výsledku šumák, jak neoriginálně zemřou. Stejně nudné jsou i dialogy, hlavně ve chvílích, kdy si postavy odhalují své osobní motivace nebo plány. A když se jim začne autorka vrtat v hlavě, to se vám teprve začne chtít brečet. Pokud si od C. J. Tudor chcete něco přečíst, sáhněte po sbírce Škvíra nebo po povedené knize Ti druzí. Tuhle nechte u ledu.

thrillery tajemství hory a pohoří

C. J. Tudor
britská, 1972