Závěj

Závěj https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504906/bmid_zavej-wlP-504906.jpg 4 292 292

Temný katastrofický thriller od celosvětově oblíbené mistryně mrazivých příběhů. Tři obyčejní lidé čelí děsivé skutečnosti a riskují vše, aby dostali šanci na záchranu a vykoupení. Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny tři čeká boj o život. Boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Drift , 2023

Luccinda
04.03.2024 5 z 5

Po naprostém zklamání z Kříďáka i Jámy už jsem myslela, že to s autorkou vzdám. Závěj ale měla natolik zajímavou anotaci, že jsem se rozhodla dát jí šanci, a dobře jsem udělala.

Závěj byla perfektní! Přečetla jsem ji za dva dny, bylo to temné, napínavé a místy i hororové čtení s mrazivou atmosférou a neskutečnými zvraty. Nechápu, jak tohle mohla napsat stejná autorka jako překombinovaného Kříďáka a tuctovou Jámu. Závěji nemám co vytknout, byla přesně podle mých představ.

krevetka79
04.03.2024 5 z 5

Za mě dost brutální knížka, ale skvěle napsaná. Takový příběh jsem vůbec nečekala.
Tudor opět ukázala, že umí psát čtivě a pro mě originálně.
Příběh se třemi dějovými linkami, které spolu navzájem souvisí.
Z knížky přímo čiší beznaděj a bezmoc, ale také neskutečná potřeba pomsty , za nespravedlnost světa bohatých a obyčejných lidí.
Virus a hvízdalové mi zůstanou dlouho v hlavě.
Mohu jen doporučit .

Pan_Švec
24.02.2024 4 z 5

Mám slabost pro knihy, jejichž děj je vržen do své vlastní reality bez jakýchkoli okolků a vysvětlování, prostě se začne odvíjet a čtenář až postupně poznává, jaká ta realita vlastně je. „Závěj“ se odehrává ve světě, který je zdecimován pandemií, jež rozdělila lidstvo do tří nesmiřitelných táborů: nemocných, kteří jsou nositeli vysoce nakažlivého viru, zdravých, kteří si své zdraví snaží uchovat za jakoukoli cenu, a těch, které nemoc zabila. Je to svět, v němž lidstvo ve snaze přežít ztratilo všechny morální zábrany, ale v němž se ještě udržuje setrvačné zdání funkčnosti společnosti. Zpětně chápeme, jak přicházel „konec světa“ – že to nebylo ani potichoučku, ale ani s velkým třeskem. Že to šlo zprvu pomalu, ale pak jako když se utrhne útes a zřítí se do moře. Jak málo stačilo k destrukci všeho, co nás drží pohromadě. Nutno podotknout, že ačkoli jsou nakažení vykreslováni zdravými jako nestvůry, ve skutečnosti ničím takovým nejsou. Žádní zombies, jak to u podobných témat bývá obvyklé – tady jde jen o lidi vytěsněné ze strachu až za okraj společnosti. Říká se jim „hvízdalové“, protože jejich dýchací ústrojí virus prožral, ale nezničil.
„Závěj“ má v sobě prvky hororu, detektivky, dystopie, akčního vyprávění a točí se kolem tří hlavních postav a jejich vlastních příběhů odehrávajících se v jiných dějových pásmech. Díky nim jsme schopni pochopit začátek dějinného zvratu, jeho hrozivý průběh a marný boj lidstva proti viru i nakaženým i blížící se konec. Nebo se konec neblíží?
Hannah se snaží společně s dalšími přeživšími pasažéry dostat z havarovaného a ve sněhu uvězněného autobusu. Meg je s několika dalšími lidmi uvězněna v promrzlé kabině lanovky. Carter slouží na polofunkční horské výzkumné základně.
V té knize je všechno: rozklad světa, boj o život jednotlivce, svíravá realita uvěznění a samoty, vraždy z chamtivosti, prozření, boj se zlem i ve vlastních řadách, pomsta, hrůza a rezignace.

ElikaS
21.02.2024 4 z 5

CJ Tudor si zpravidla rádu přečtu aniž bych četla anotaci. Takže jsem byla dějem a příběhem trochu zaskočená, protože takovýto příběh bych vůbec nečekala a normálně bych se do něj asi nepustila. Ale jsem ráda, že jsem si ho přečetla, protože mě to opravdu bavilo.
Líbily se mi všechny 3 dějové linky, i když asi nejvíc ta z autobusu. Navíc jsem dopředu nebyla schopná odhadnout, jak se jednotlivé linky propojí, což bylo super.
I když je knížka neobvyklá a tento typ knih nevyhledávám, knížka mě bavila a užila jsem si ji.

kristie
19.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Nevím čím to, ale děj byl pro ně poměrně předvídatelný. Kniha má mezery, které možná stálo za to ještě trochu zpracovat a dát knize víc času. Například mě štve, že se úplně zapomnělo na tu scénu s hvízdali, kde je něco naznačeno, ale později jak kdyby to autorka odignorovala- v tom případě nechápu, proč to tam vůbec bylo zmíněno. Taky jsem viděla potencionál v tom víc rozpracovat vztahy na základně, což se taky prakticky nestalo a tím pádem mi tam "něco" chybělo. Na druhou stranu rozdělené dějové linie a celková atmosféra mě pohltili. A konec mě pobavil, to jo. Svým psům nedovoluji mi olizovat obličej, nicméně od přečtení si na tom trvám o to víc. A četlo se to samo, takže nakonec jsem byla spokojená.

Šebestová3
19.02.2024 3 z 5

Druhá půlka, kdy se jednotlivé linky začaly propojovat, mě malinko probudila z letargie. Jinak jsme s e s autorkou v tomto případě nesešly.

knihomolka27
17.02.2024 5 z 5

Za mě naprostá bomba a pecka. Autorčin vymodlený projekt jak se patří. Zasáhlo mě to na všech frontách a užívala jsem si čtení každé stránky a každého slova. Celkově to perfektně spínalo, bylo to neskutečně napínavé, ale hlavně velmi emotivní. Postavy byly velice zajímavé.....Tohle autorce doopravdy jde. Byl by z toho neskutečný film. Stylem bych to asi trochu přirovnala k naprosto perfektním knihám Neala Shustermana, a to už je vážně obří pochvala. Všechny knihy od autorky se mi líbí, ale vévodí tomu Jáma, a na hlavní příčce určitě nezapomenutelná Závěj.

attila1
14.02.2024 4 z 5

(SPOILER) ZÁVĚJ - Záchranná vědecká jednotka.
Tak tohle bylo hodně hustý, sice někdy trochu fuj, ale napínavé až do konce.

SilvieSisinka
14.02.2024 4 z 5

Trošku jiný žánr od autorky.Presto úžasný napínavý čtení.

Rodaw
11.02.2024 5 z 5

ZÁVĚJ
Hodnocení Knihánkova: 5 hvězd

Za mě jednoznačně nejlepší kniha roku 2023 a obrovsky doporučuji všem! :) Bylo to napínavé, neskutečně čtivé, překvapivé, drsné, mrazivé... :-)
Užila jsem si to fakt od začátku až do konce. Vytvořila jsem si sympatie ke spoustě hrdinů a každou z tří linek velice intenzivně prožívala. Knížka obsahuje velké množství zvratů a konec přinesl velice zajímavou (a za mě fakt nečekanou) pointu, která donutí k hlubšímu zamyšlení. Miluju tuhle postapo záležitost a doporučuji ji Vám všem! :)

dencazrnu
11.02.2024 3 z 5

Autorka se tentokrát rozhodla, že si pro nás nachystá tři dějové linky. První dějová linka se týká Hannah, která se probouzí v havarovaném autobusu. Druhá dějová linka je zaměřena na Meg, která uvízla v lanovce v zimním středisku a jako poslední tady máme Cartera. Ten je pro změnu v odlehlé horské chatě, ve které začíná vypadávat elektrický proud a záložní generátor začíná selhávat.
Na první pohled to vypadá jako skvělý začátek velmi napínavé knihy. I po prvních pár kapitolách jsem si myslela, že to bude aspirant na velmi dobrou knihu začátku tohoto roku. Bohužel po pár desítkách stránek přišlo vystřízlivění a zbytek knihy jsem spíše protrpěla.
Upřímně moc nechápu tu velikou vlnu nadšení a pětihvězdičkových hodnocení. Mě bohužel kniha přišla místy příliš zdlouhavá a nudná. Jak mě na začátku bavily tři dějové linky, tak ke konci mi to už přišlo až otravné. Když už jsem se konečně k něčemu prokousala, tak bum, konec kapitoly a zase jsem musela čekat další dvě dějové linky, než jsem se k tomu vrátila. Chování postav mi přišlo místy úplně absurdní a ten konec to podle mě zazdil úplně. Za mě to tedy byla velmi průměrná kniha a upřímně si pořád kladu otázku, proč to s autorkou stále zkouším, protože očividně to není úplně moje krevní skupina. Ale co už, stejně si ještě Ti druzí a Škvíru přečtu, protože co kdyby náhodou. :-D

adelaska
06.02.2024 5 z 5

Naprostá pecka. Nechybělo tomu vůbec nic. Napětí sálalo z každé stránky.

cleopatra11
06.02.2024 2 z 5

Ne a ne a ne..toto mi teda nesedlo, už od prvních kapitol..

Sabina335
06.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Konečně jsem se dočkala dalšího dílu mé oblíbené autorky C. J. Tudor. Kniha se četla velmi dobře. Oddělené příběhy z pohledu Hannah, Meg a Cartera knihu velmi obzvláštňují a člověk má potřebu číst knihu dál a dál, protože chce vědět, co se bude zase dít. Konec knihy mě popravdě dostal, netušila jsem, že tyto postavy budou nakonec až natolik propojeny. Prostě za mě další autorčina super kniha a myslím, že nejlepší ze všech, které až do teď napsala.

anája
02.02.2024 4 z 5

Nejdřív jsem si říkala co to má znamenat, protože linky se proplétaly a musela jsem opravdu pozorně číst, abych se orientovala v postavách. Musím ale říct, že se to autorce povedlo. Bylo to napínavé a když to vyústilo a vysvětlilo se, tak to byl mazec, opravdu strašidelné a Carter bodoval, hlavně na konci.

Madi
30.01.2024 3 z 5

Nebylo to nijak výrazně zle, ale taky nic co bych si zapamatovala delší čas. Některé zvraty mě potěšily, u některých jsem si říkala, že si je autorka mohla odpustit.
Byla to moje první kniha od C.J.Tudor a nenalákala mě, abych sáhla po j8nem titulu od ní.
Z postav byl asi nejlepší Carter, mám ráda kousavý humor.

Katulinka69
29.01.2024 2 z 5

Uf,tak tohle opravdu pro mě nebylo vyvedené dílo

nada3314
29.01.2024 4 z 5

FUJ! Tohle byla jízda! A to doslova! Přečteno jedním dechem za sobotu.

Jo jasně, že tohle bylo nereálné a někdy přitažené za vlasy, ale tak mě to vcuclo a odtáhlo od reality, že i tohle jsem ochotná odpustit. Napínavé, čtivé a pro fanoušky thrillerů, kteří se i rádi trochu bojí – super věc. Když jsem knihu otevírala, věděla jsem, že toto bude kniha, která rozdělí bookstagramový svět. Buď se bude líbit hodně nebo vůbec. Tentokrát si pro nás C.J. tudor připravila 3 linky příběhu – to je u ní novinka a myslím, že se ji to podařilo více než dobře. Bylo to originální a moc hezky se to četlo. Ani na chvilku jsem se nenudila.
Já mám autorku ráda, takže jsem na její styl zvyklá a moc ráda si zas něco dalšího přečtu.

Rosse
28.01.2024 4 z 5

Tři samostatné příběhy, které se nám postupně proplétají. Všichni se snaží svým způsobem přežít. Nemilým zjištěním je, že někteří z nich jsou pravděpodobně infikovaní.

Příběh je plný napětí a nejistoty. Věřím, že si každý čtenář najde svého oblíbence, jenže otázkou je, zda alespoň jeden z nich zvládne přežít tu noční můru, ve které se ocitli.
Bylo napínavé sledovat, jak se jednotlivé kousky skládačky propojovali. Díky tomu je čtenář v neustálém napětí a horko těžko se kniha odkládá.

Mými oblíbenci jsou bezkonkurenčně Hannah a Meg.

Nachází se zde pár částí, které napětí tak trochu pohřbívají, ale celkově se mi kniha líbila. Tudor opět ukázala, že umí psát a že dokáže čtenáře po celou dobu udržet v napětí. Neodhadla jsem, že se příběh propojí zrovna v tomto směru.

Přiznám se, že po delší době se mi do rukou dostala kniha, která mě svým vývojem překvapila. Za mě tedy rozhodně velké doporučení. Pokud patříte mezi fanoušky thrillerů, tak si knihu určitě nenechte ujít.

Michelleta
27.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Po přečtení knihy jsem velice dlouho přemýšlela, co napsat a jak celé hodnocení uchopit. Námět byl originální, avšak za mě mělo zpracování příliš mezer na to, aby kniha byla na plný počet. Nejvíce mě asi rušila v celém příběhu přítomnost hvízdalů, nedalo mi totiž spát, jak je možné, že je venku tak ukrutánská zima, dle popisu hlavních postav v dějových linkách, nu a hvízdalové si venku v poklidu "kempují' a přežívají. Děj byl velmi splavný, čtivý, ale tyhle detaily mě zkrátka celý zážitek pokazily. Proto nedávám plný počet a od autorky pro mě zůstanou i nadále oblíbené dřívější, více "ezo" tituly, které jí sluší více:)

thrillery tajemství hory a pohoří

C. J. Tudor
britská, 1972