Zahrada

Zahrada
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516431/bmid_zahrada-6460f9334b34f.png 4 1713 1713

Jak žít, když člověk dostane do vínku danajský dar? Dlouho neobývaná stará vila se zanedbanou zahradou. A jedna velká životní prohra navrch. Pětatřicetiletý Jaroslav Havlát se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Po zpackané „církevní kariéře“ hodlá začít nový život, poprvé konečně sám za sebe. Snad také s trochou naděje, ale především s nákladem vyhoření, samoty, s pocitem odcizení vůči všem a všemu. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. V odloučení mezi stromy, keři a květinami se pokouší znovu najít sám sebe a dát životu ještě nějaký smysl. Postupně se seznamuje se sousedy a stále víc začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub. A s tím se dostavují i tísnivé konflikty, protože poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit. Kudy vede hranice mezi odmítnutím a přijetím nepřijatelného? Najde se aspoň někdo, kdo mu porozumí a podá ruku? Existuje z této temné noci cesta ven?... celý text

jopp
02.09.2023 4 z 5

Přečteno za jeden večer. Zpracování velmi dobré, mám Dvořákovou čím dál radši. Téma ovšem náročné, kvůli tomu bych knihu znovu nečetla.

Marki019
01.09.2023 5 z 5

Zajímavé čtení. Kniha vás donutí přemýšlet o tom, jak se můžete zachovat vy (jako rodič, jako soused) nebo o tom jak se asi cítí člověk, když sám sebe konečně pozná.

magnolia
31.08.2023 5 z 5

Jak se mi do téhle knihy nechtělo, tak dávám bez váhání plné hodnocení, protože jsem byla mile překvapená (na rozdíl od četby jiných českých novinek, které mě spíše zklamaly). Petra Dvořáková umí zpracovat i takové ožehavé téma citlivě, působivě a čtivě.

mazlak
27.08.2023 5 z 5

No tak tohle byla opravdu silná kniha. Tedy mám na mysli její obsah.
Knihu jsem vybral jen náhodně. V takovém tom žebříčku knih pro inspiraci na jedno téma letošní čtenářské výzvy. Navíc jsem měl možnost získat knihu jako audio a hodnocení bylo taky přesvědčivé. Obsah jsem neznal a tak jen poslouchal. Je to opravdu kontraverzní dílo. Ale po skončení celibátu je to opravdu silné poznání. Možná by k tomu ani nedošlo, kdyby se události vyvíjeli jinak. Každopádně i ten závěr ukazuje, co se stane, když je dána nějaká nálepka. Nikdo už neřeší jestli takový člověk opravdu je či není.

kopretina100
25.08.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst, aniž bych si přečetla jakékoliv anotace, protože knihy od Petry Dvořákové jsem již četla a vždy byly zajímavé. Ale tohle je něco jiného, hodně těžké a kontroverzní téma. Určitě tento příběh donutí člověka o tématu přemýšlet.
Z knihy vyplývá, že lidé, kteří mají tento problém, že o něm vědí. A toto jsem si i nastudovala, že tomu tak opravdu je. Tak potom nechápu, proč to daní jedinci neřeší, třeba medikamenty. Chápu, že musí být hodně těžké se s něčím takovým svěřit, ale hranice, kdy to člověk již nezvládne je asi velmi tenká.
Kniha se mi velice líbila.

Limonadovyjoe
24.08.2023 5 z 5

*SPOILER*

Uff hodně silné a kontroverzní téma plné předsudků a odsouzení. Kněz - pedofil je už takový zažitý stereotyp. I mě tohle naskočilo, když jsem v úvodu knihy zjistila, že hlavní postava je kněz.
Celý příběh ve mě vyvolával rozporuplné pocity. Jak těžké je žít s takovou jinakostí, jak odsouzení okolí může zničit život, to že samostatná pedofilie se automaticky nerovná zneužívání dětí a pak druhý pohled. Pohled rodiče, pohled ženy, která taky byla holčičkou. Dělalo se mi špatně a nevím jestli bych dokázala reagovat na situaci racionálně anebo bych i takovou relativně náhodnou prkotiny vzala od podlahy bez ohledu jestli zničím druhému život. Vždyť jde o bezpečí mého dítěte.
Kniha o vině a nevině. O tom jak zrovna takové udání je téměř nemožné odčinit. Už se to s vámi zkrátka potáhne. Podobné téma jako v Lese od Mornštajnové.

Vlastně knize nemám co vytknout. Téma, nad kterým se dá diskutovat hodiny a v hlavě ještě dlouho zůstane, silně a naturálně zpracované, ta krásná nevinná růžová obálka.

Jsem vlastně ráda, že to dobře dopadlo.

Janulica
22.08.2023 5 z 5

Hodně silné téma a zajímavý úhel pohledu. Zpravidla se na tuto problematiku díváme pohledem lidí, kteří nic takového necítí. Kniha nám popisuje pohled člověka, který hledá pravdu, jak to s ním vlastně je a přemýšlí, co s tím udělá. Moc krásné a silné.

Kasty
19.08.2023 5 z 5

Tak na tenhle příběh nepřestanu myslet ještě hodně dlouho. Pecka.

Nazdarhoshi
19.08.2023 5 z 5

Popravdě jsem čekala spoustu věcí, (protože anotace vám toho moc neřekne), ale tohle mě překvapilo hodně. Možná i protože ten pravý problém se dozvídáme až někde kolem půlky.
Celkově se kniha zabývá dost citlivým a kontroverzním tématem. Líbilo se mi, že se to autorka nesnaží obhajovat a vždycky si drží trochu odstup.
Po přečtení jsem měla pocit, že kniha je trochu nedotažená a chybí jí konec, což vás ale donutí se zamyslet o trochu víc.

Clara_C
18.08.2023 5 z 5

Knížka nabitá emocemi. Jako vždy u paní Dvořákové. Vždycky najde něco, nad čím člověk přemýšlí, jak by se zachoval on. A vždycky vystihne lidskou povahu bez obalu. Čemu nerozumíme, co vybočuje z naší představy o normálnosti, čeho se bojíme nebo si neumíme racionálně vysvětlit, to raději pošlapeme a udusíme raději hned v zárodku.

Úplně mi naskakují slova Robina Williamse: Každý, koho potkáte, bojuje v bitvě, o které nic nevíte. Buďte milí. Vždy.

sestricka1
16.08.2023 5 z 5

Knihu jsem otevřela bez jakéhokoliv vědomí, co vlastně budu číst a říkám : to bylo něco..... úplně mě z toho bolí srdce. Autorka se dokáže slovy tolik vcítit do hlavní postavy a vlastně tím otvírá oči lidem okolo. Alespoň mně je otevřela hodně. Vždy jsou dvě strany mince, nic není jen černobílé. Než jednomyslně soudíme, nejdřív mysleme. Napsala bych mnohem víc, ale nechci prozrazovat nic z děje, ať i budoucí čtenáři si užijí.

ajasin
14.08.2023 5 z 5

Hrdina této knihy si pro svůj život vytáhl opravdu hodně krátkou slámku.

Alena1957
11.08.2023 5 z 5

Úžasné. Tak silný příběh jsem už dlouho nečetla, přála jsem si takové zakončení, doufala jsem v to. Už se těším na další knihu autorky.

janulka1310
09.08.2023 5 z 5

Přečteno za večer...Nemohla jsem knihu odložit, ze začátku jsem si pořád říkala, že to téma není tak hrozné, tak tabuizované jak se tady psalo. Tak jsem byla zvědavá, zda se objeví ještě něco dalšího. S pokračujícím příběhem jsem už začínala tušit a doufala, že to tak nebude. Ale bohužel... Hlavního hrdiny mi bylo neskutečně líto, ty pocity beznaděje a zoufalství. Autorka uměla dokonale vykreslit psychický stav hrdiny, jeho uvažovaní a postoje, naprosto realistické a nevykonstruované. Byla to první kniha od autorky, ale určitě ne poslední :)

L.Helena
08.08.2023 4 z 5

"Prostě nežuju to, kým uvnitř sebe jsem." (str. 52)
Dost dlouho to vypadá jako až téměř lyrický příběh mladého muže, bývalého kněze, který našel nový smysl života v obnově a péči o zanedbanou zahradu s domem po svých prarodičích. Někde kolem půlky ale najednou začne být všechno jinak. Situaci vnímáte prostřednictvím hlavního hrdiny, jenže je tu i jeho okolí... Rázem máte hodně o čem přemýšlet.
Poměrně útlá kniha nabitá velmi silným příběhem.

qydko
07.08.2023 5 z 5

Intimní příběh jednoho nešťastného muže o hledání svého já a smíření se se sebou, ať už je člověk jakýkoliv.

Esterka_book
06.08.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, rychle se čte. Hlavní hrdina prožívá těžké chvíle, hledání, odpuštění, znovuobjevení sebe i Boha. To vše se odehrává v zahradě, která je všemu svědkem.

marli58
05.08.2023 4 z 5

Těžké téma. Ze začátku jsem doufala, že hlavní hrdina se dočká aspoň trochy štěstí. Osud by silnější.

Arsi
01.08.2023 5 z 5

Autorka opět otevřela kontroverzní téma. Silný příběh a krásně napsaná kniha.

Aria131
31.07.2023 5 z 5

Během čtení této knihy začnete zpochybňovat některé své už dávno zaběhlé názory. Najednou se totiž potkáte s osobou, kterou pronásleduje "prokletí," které je pro jeho okolí znepokojující a odporné, ale pro něj samotného je tisíckrát horší, protože s ním musí žít a bojovat. Autorka nenásilným způsobem otvírá tabuisované téma a nutí čtenáře myslet trochu jinak, možná s trochou empatie a lidskosti.