Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495908/bmid_mrtva-zona-8mD-495908.jpg 4 374 374

Washington Poe série

Detektiv seržant Washington Poe je u soudu a bojuje proti vystěhování ze své milované a izolované usedlosti, když je povolán do pouličního nevěstince v Carlisle, kde byl baseballovou pálkou ubit muž k smrti. Poe je zmatený – loví sériové vrahy a zdá se, že jde o přímočarou vraždu pasákem – ale jeho účast byla vyžádána osobně, lidmi, kteří raději zůstávají ve stínu. Když se Poe a společensky nešikovná programátorka Tilly Bradshaw ponořují hlouběji do případu, čelí zdánlivě nezodpověditelným otázkám: proč se nic v pozadí oběti neprověřuje, přestože jsou důkladně prověřeni pro vysoce postavenou práci? Proč na místě vraždy zůstala malá ozdoba – a proč ji někdo z vyšetřovacího týmu ukradl? A jaká je souvislost s bezchybně provedenou bankovní loupeží o tři roky dříve, loupeží, kde nebylo nic vzato…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Dead Ground , 2021

oolinkaa
27.12.2023 3 z 5

Nejslabší díl z celé série .. musela jsem se do čtení velmi nutit , byla i chvíle , kdy jsem s tím chtěla seknout .. pak se to naštěstí lehce zlomilo a bylo to opět ten starý Poe a Tilly , ale stejně to Craven umí lépe .. naštěstí Botanik to spravil a neodradil mě.. jestli budou další díly , hurá do nich

Kira283
22.12.2023 5 z 5

Washingtona s Tilly miluju. Takže za mě další velmi vydařený díl :))

postrach
10.12.2023 5 z 5

Vše je napsáno v kpomentářích předemnou.Téma není můj styl.Ale kniha se četla dobře.

Christie2020
04.12.2023 4 z 5

Přestože nemám ráda knihy s tématem války v Afghánistánu, tak v této knize mi to nějak nevadilo, i když mi zápletka přišla lehce přitažené za vlasy

Liss93
02.12.2023 4 z 5

Možná až příliš překombinované, mnoho minulých dějových linek a spousta osob. Během celé knihy se děj jen pomalu odkrýval a konec tak působil trochu uspěchaně až zrychleně. Jinak byl celý koncept zajímavý, vyšetřování (původně) jedné vraždy, která vede až do nejvyšších míst v mezinárodní politice.

veronika9761
22.11.2023 5 z 5

Na me uz vrstevnate vice, nez je zdravo - cetla jsem na etapy a na konci jsem uz byla trosku mimo z toho, kdo je kdo.

Rade
21.11.2023 4 z 5

Jednotlivé příběhy v téhle sérii jsou vždy hodně zamotané, autorem rafinovaně promyšlené, a to postupné rozmotávání plné zvratů mě dost baví. Líbí se mi i postup pátrání pěkně důkaz po důkazu, indicie po indicii, od jedné stopy ke druhé. A dvojice Poe – Tilly je dalším originálním bonusem.
I když mám pokaždé trochu problémy s věrohodností a uvěřitelností zápletky, je to ale tak umně spletené, že přes veškerou nepravděpodobnost a krkolomnost závěru se mi případy Washingtona Poe nakonec líbí a říkám si, však je to kniha, ne skutečnost. Ne vždy takto omlouvám nepravděpodobné zápletky, ale k téhle sérii to tak nějak patří...
Tenhle díl, v pořadí už čtvrtý, se mi zdál zatím asi nejlepší, zápletka s vojenskou tematikou a Afghánistánem mě kupodivu dost chytla. A do posledních detailů promyšlená a až neuvěřitelně překombinovaná pointa se mi do prostředí vojáků a tajných služeb nakonec docela hodila.
Měla jsem možnost číst víceméně nepřerušovaně, což doporučuji, je to fakt hodně spletité a puzzle nutno skládat s hodně nažhavenými šedými buňkami.
Čtyři plus.

Tahle série má ale velkou smůlu na překladatele, každý díl jiný, všimla jsem si toho už dřív, druhý díl (Černé léto) se hemžil hodně peprnými výrazy, třetí díl (Kurátor) pak oproti mému logickému očekávání kupodivu slušňoučký... Říkala jsem si, je to překladem? Nebo se autor „polepšil“?
Tady u čtvrtého dílu už je to jasné, máme tu hned dvě varianty překladu, původní povedeně řízný (prý) a pozdější nudně slušný, anebo úplně naopak: původní zcela nemožný a pozdější dobrý, vyber si, jak komu sedí. Já četla ten pozdější překlad, řekla bych asi, podle ukázek z toho prvního, spíš naštěstí... Každopádně druhý překlad u stejného vydavatele po roce o lecčems svědčí.
Škoda, dobrá série by si zasloužila dobrého překladatele, a hlavně jednoho, a ne takhle ode zdi ke zdi.

Kristulda
29.10.2023 4 z 5

V této sérii se mi zdá tento díl nejslabší, první dva díly byly super,třetí pokulhával, ale tento mě úplně nedokázal pohltit. Myslím si, že to mohlo být i tím, že je to z vojenského prostředí a to mě nebaví. Mám doma nachystaný další díl takže ho určitě nezavrhnu.

Jenny46
22.10.2023 5 z 5

Každopádně vynikající série v dalším díle jsem se dost zapotila, je to poměrně složitý a spletitý případ. Klasika opět hon na kočku a myš.
Tento díl se velmi liší od předchozích knih, i když špionážní hry mi nevadí měla jsem problém se začíst a někdy se musela vrátit zpátky. Craven je úžasný vypravěč a jde poznat, jak má všechno promýšlené, ale i tak dávám 4,5*
Hurá na novinku 5 díl Botanik!!!

Micandy
12.10.2023 4 z 5

Pro mě byl tenhle díl nejslabší, chybělo mi tam napětí, které bylo převážně až ke konci. V knize je opravdu hodně postav a je to takové náročnější čtení, nebylo by na škodu si dělat poznámky k postavám, abyste se neztráceli.
Tilly a Poe byli opět na jedničku a u nejedné pasáže jsem se musela smát. Jejich rozhovoru nemají konkurenci. Vraha jsem odhadla už dříve, ale posledních cca 150stran bylo pěkně zamotaných, akčních , že mi přišlo jako by autor chtěl něco dohnat. Místy mi přišel děj trochu natahovaný. Každopádně Cravenovky jsou dobře promyšlené a vždycky všechno zapadá.
Těším se na Botanika a doufám že bude o kapku lepší.

kalimaskry
27.09.2023 5 z 5

Poe a Tilly, to dělá knihu knihou, přátelství, napětí ( ač teda napětí nebylo žádné, jen cesta po zasněžené dálnici ) Tak toto byl nejslabší díl, ale budu se těšit na další :)

Duchoslp
26.09.2023 5 z 5

Poe a Tilly jsou skvělá dvojka a i třetí díl neztrácí na kvalitě. Děj vás vtáhne do světa tajných služeb a postupně rozplétáte jednotlivé nitky příběhu. Nechybí ani malé překvapeni nakonec.

Báryčtení
23.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Tento díl mi přišel trošku slabší oproti předchozím, přesto stále výborný.

Poe a Tilly jsou povoláni k vyšetřování vraždy pilota vrtulníku, který měl přepravovat VIP hosty nadcházejícího summitu. Postupně odkrývají, co tuto vraždu spojuje s jinou vraždou, která se odehrála v bankovním sejfu i s tragickou událostí v Afghánistánu, kde zemřelo dvanáct britských vojáků.

Čím blíž jsou na stopě, tím je vidět, že ne všem je vyšetřování po chuti. Ale jak už známe Poe, tohoto to jen popudí a on se zavrtává hlouběji do vyšetřování.

V knize jde hodně o armádu, tajné služby i politiku a nitky, za které tahají vysocí hráči. Občas to chce se dost soustředit, aby člověk všemu poruzuměl a aby mu střípky do sebe zapadly. Na můj vkus tu bylo docela dost postav, v kterých jsem se párkrát ztrácela.

Oceňuji, jak se Knihy Dobrovský postavili ke kritice původního překladu a letos vydaly druhé vydání knihy. Ale co se mi líbí méně je, že to "prskly" na obálku. Knihu jsem od nich dostala k recenzi.

blackoutzuzi
22.09.2023 3 z 5

Upřímně, ač autor zmiňuje, že tenhle díl je jeho nejoblíbenější, za mě je bohužel nejslabší.. Četla jsem ho na mé poměry vážně dlouho, docela trvalo, než jsem se trochu zorientovala v ději a taky než se v něm vůbec začalo něco dít..

Ale ač mě tentokrát zápletka zrovinka dvakrát neoslovila, tak ten background jsem si užívala moc - ty vztahy mezi vyšetřovateli, jejich konverzace, klasicky neskutečně vtipné situace spojené s Tilly, to prostě miluju :)
M.W.Cravena mám moc ráda, píše originální thrillery, které jsou chytré, chytlavé, zároveň vtipné se skvělými hlavními hrdiny :)
Tentokrát mě to moje hodnocení mrzí, ale holt laťka předchozích dílů je nastavena fakt vysoko.

Btw. Černé léto a Loutkové divadlo jsou za mě top top top!

Mikoláška
19.09.2023 5 z 5

Určitě potřebujeme víc Tilly :) Jsou skvělá dvojka, která se vzájemně velmi doplňuje a ovlivňuje.... velmi dobře zvolená kombinace těchto dvou postav. Jinak trošku politiky, trošku "kdo výš, kdo dál", ale jinak velmi čtivé. Už se těším na další díl....

Didi15
28.08.2023 5 z 5

Craven píše skvěle, zajímavě , vtipně.... Další skvělý díl , s mojí oblíbenou detektivní dvojicí - Poe a Tilly:)

Emma27
26.08.2023 2 z 5

Tak začátek knihy vypadal napínavě ale je škoda ze se to rozjelo jinym směrem.. Tenhle dil mne moc nezaujal.

KočkomilkaJana
24.08.2023 4 z 5

Než napíšu a zveřejním recenzi, dávám 4 hvězdy proto, že bylo málo Tilly :) jsem náročná!

šipek
09.08.2023 5 z 5

Moc mě tahle série baví a již se těším na vydání dalšího dílu. Kniha nepostrádá napětí a stránky utíkají jedna za druhou a jsme hned ve finále. Vřele doporučuji.

FejKýý
07.08.2023 4 z 5

Tenhle díl se rozjel parádně, ale celkově bych příběh zkrátila klidně o 100 stran, po té se tam delší dobu nic nedělo. Ovšem od kapitoly 70, se to zase rozjelo a já potřebovala vědět co bude dál a knihu musela hned dočíst. Naštěstí i když třetina knihy, možná víc, byla nudnější, tak mě to úplně moc nevadilo, protože mám ráda hlavní postavy a ráda s nimi trávím čas. Ale i tak kniha Černé léto a Kurátor se mi líbily více. Zatím za mě Loutkové divadlo a tento díl Mrtvá zóna jsou pro mě nejslabší. 3,5*

vraždy tajemství pátrání v minulosti

M.W. Craven
anglická, 1968