Ty chladné oči

Ty chladné oči https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509369/bmid_ty-chladne-oci-YZ1-509369.png 4 646 646

Mráz přichází z duše. Historický román od autorky bestselleru Až uvidíš moře. Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných? Scarlett Wilková přichází s druhým románem, v němž opět otevírá citlivé a málo reflektované téma novodobých dějin.... celý text

Runinka
15.12.2023 5 z 5

Tato dáma prostě umí psát. Velice dobře popsané hlavní postavy,úplně z Nily dýchal přes stránky chlad a představovala jsem si její studený pohled. Celý příběh pěkně plyne a čtení jsem si užívala.

hannina
13.12.2023 4 z 5

Neonila a Emil. Ona zvláštní, zajímavá Ruska, on srdečný Čech. Potkali se za okupace Smolenska a oba se zapletli s nacisty. On nuceně musel narukovat do wermachtu, ona, aby zachránila své nejbližší od smrti hladem. A s tímto stigmatem prožili celý život. A poselství? Nikdy neodsuzuj, dokud jsi nezažil.

magic11
12.12.2023 5 z 5

skvěle se četla, těším se novou knihu autorky

Iva0406
11.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Přesně, jak píše dacha: Nikdy neodsuzuj,pokud jsi nezažil! Takové knihy by měli být povinnou četbou, abychom si všichni uvědomili, jak dobře se máme. Upřímně, v tédobě bych nechtěla žít.

dacha
07.12.2023 5 z 5

Tak to byla jízda.Nikdy neodsuzuj,pokud jsi nezažil!

Alisa1980
28.11.2023 5 z 5

Příběhů, které plynuly z dob z války, 50. let do současnosti je spousta, ovšem tohle bylo naprosto jinak pojaté. Knihu jsem přečetla během chvilky nemohla jsem se odtrhnout.

Martina157
26.11.2023 5 z 5

Po přečtení tohoto silného příběhu z historie si uvědomuji, jak je můj život v dnešní době pohodový a víceméně bezstarostný.

Kiksi007
24.11.2023 5 z 5

Recenze na mou čtvrtou štafetu
Knížka je velmi čtivá a netušila jsem, že mě bude bavit je to román kde je popsáno období druhé světové války poté padesátá, šedesátá, sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá léta.
Knížka vypráví o apatykářce Neonile a vojákovi Emilovi. Seznámili se za druhé světové války a poté je válka rozdělila. Neonila měla jen lísteček kde má být Emil poslán a to celou válku lísteček střežila aby ho neztratila. Jakmile bylo po válce Neonila se vydala Emila najít. Podařilo se a stali se manželi. Pokud vás alespoň trochu zaujal krátký popis na knížku, tak neváhejte si jí přečíst
Děkuji @ann.ctenarskyklub za možnost si knížku přečíst a byla jsem příběhem mile překvapena

Vesper65
23.11.2023 4 z 5

Kniha byla poutave napsana, zajimave temata a i mista deje (Beskydy, Valassko). Nemuzu se prenest pres moji osobni averzi k hlavni hrdince. Samozrejme nechci a nemuzu hodnotit jeji chovani pohledem dnesni doby. Kniha urcite stoji za precteni.

nakavusterezou
19.11.2023 2 z 5

Příběh silný, ale hrozně špatně se mi četl. Knihu jsem četla snad na 4x. Přečetla jsem kousek, odložila ji, po pár týdnech jsem se k ní zase vrátila a takhle jsem ji četla skoro 3 měsíce.

Autorka si vybrala téma, které mě zajímá a to byl taky jediný důvod, proč jsem knihu dočetla. Opravdu mě zajímal osud každé jedné postavy v knize.

Určitě dám autorce ještě možnost. Vybírá si témata, o kterých se mluví málo a přitom je potřeba o nich mluvit.

julifox3
18.11.2023 1 z 5

Autorku a její tvorbu znám z médií, od knihy jsem i na základě zdejšího hodnocení měla vyšší očekávání. Příběh se čte svižně, je psán prostým slohem, troufám si říci až "školácky" jednoduše. To vše na úkor postav, které postrádají jakoukoli psychologii, v důsledku čehož je jejich jednání/chování/styl myšlení ploché, nedotažené a mnohdy dohnané k ad absurdum. Zřejmě se jednalo o pokus o historický román na pozadí skutečných událostí, ale toto dílo bych zařadila do kategorie satirického pamfletu.

zoew
06.11.2023 5 z 5

Opět výborná kniha od Scarlett Wilkové, v níž odhaluje neznámou část poměrně nedávné minulosti.

Petrasuvicka
26.10.2023 5 z 5

Každá mince má prostě své strany. Je snadné odsoudit, když člověk nezná pozadí,.okolností nebo to, čím si někdo prošel. Tenhle román je mnohdy drsné a depresivní čtení, ačkoli čteno a asi i psáno jedním dechem. Nespí se po něm dobře, ale odložit se ta kniha zkrátka nedá!

myskula
25.10.2023 5 z 5

Krásný a poutavý příběh.

Noopi
22.10.2023 5 z 5

Výborný román z různých částí jednoho stoleti.]Příběh o tom jak se lidé umí přizpůsobit Tleskam

Jiparis
22.10.2023 5 z 5

Neuvěřitelné, kolik se toho vejde do jednoho lidského života. Autorka nesoudí, zachycuje zvraty. Největším trestem je prožít celý život ve strachu z odhalení.

Tída
20.10.2023 4 z 5

Opět zajímavý příběh a pohled na poměrně neznámou část novodobých dějin. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická snad od začátku, a vím, že to bude znít divně, ale pro mě prostě byla moc "ruská". Tentokrát jsem si vlastně v celé knize nenašla nikoho, komu bych fandila, a možná to ani nebyl autorčin záměr, nevím.

Pavčule
18.10.2023 3 z 5

Hlavní hrdinka mi byla na začátku docela sympatická a pak už jenom méně a méně . Často jsem chtěla knihu odložit , ale nakonec mě něco hnalo číst dál a dál , takže se mi asi přece jen líbila, ale tak nějak jinak . Jsem z toho docela rozpačitá. Až uvidíš moře jsem ještě nečetla , takže nemám srovnání .

bookwoman
17.10.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení před nějakým časem a musím říct, že pořád si na tento příběh občas vzpomenu. Bavilo mě, jakým stylem byla kniha napsaná, příběh byl opravdu zajímavý. Jsem ráda, že jsem se mohla o této autorce dozvědět, určitě mám v plánu i Až uvidíš moře.

uzivatel6305
15.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Už podruhé obdivuji styl paní Wilkové, který je opravdu osobitý. Vůbec jsem netušila do čeho jdu a pořád jsem čekala, kdy už mi hlavní hrdinka bude alespoň trochu sympatická, ale nestalo se, a to jak celým životem proplouvala s těma chladnýma očima a podle mě i srdcem, mě nepřestávalo překvapovat až do konce, obzvláště její aktivita po 2.světové válce byla neskutečnou chuťovčičkou. No, prostě a jednoduše síla! Bravo, paní Wilková, už se těším na další knihu.