Ty chladné oči

Ty chladné oči https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509369/bmid_ty-chladne-oci-YZ1-509369.png 4 646 646

Mráz přichází z duše. Historický román od autorky bestselleru Až uvidíš moře. Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných? Scarlett Wilková přichází s druhým románem, v němž opět otevírá citlivé a málo reflektované téma novodobých dějin.... celý text

cérka
02.08.2023 5 z 5

Neobvyklý pohled na těžkou dobu válečných a poválečných let a možná i díky tomu se mi kniha tak moc líbila.
Nikdo z nás neví jak by se v podobné situaci zachoval.
Stejně jako revoluce ve Francii, tak i revoluce v Rusku byla zoufalstvím hladovějících a strádajících lidí. Kam to obě země, a potažmo i pak celý svět, zavedlo vidíme dnes. Dějiny nezměníme. Válka je a bude vždy hrozným řešením.
Jediná věc, která je pro mne nepochopitelná, je fakt, že se Neonila nikdy nepokusila najít svou vlastní dceru.

chrudas
01.08.2023 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, který se četl sám. A i když mi jedna z hlavních postav byla méně sympatická, vůbec mi to nevadilo, ba naopak. Skvělé čtení stejně jako předchozí kniha autorky Až uvidíš moře. Jen tak dál....

lenik284
30.07.2023 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a nezklamala mě,ze začátku to bylo takové pomalé, nezáživné,ale pak se to rozjelo a ten konec nezklamal.Za mě další povedená kniha od Scarlett Wilkové.

verculka
28.07.2023 4 z 5

V poslední době mám ráda tento typ knih. Fiktivní téma na pozadí skutečných událostí. Rozhodně si o tragédii ve Smolensku počtu víc. Anotace knihy je víceméně spoiler, takže už od začátku je jasné jak se bude příběh odvíjet. Některé zážitky Neonily jsou míň uvěřitelné, což mi kazilo celkový dojem. Začátek knihy byl silný a první půlku knihy jsem přečetla během pár hodin, druhá půlka mi přišla slabší, ale epilog zahřál na duši.
Prosím víc takovýchto tem, na které se zapomíná nebo se o nich nemluví.

Toňula
22.07.2023 4 z 5

Po Až uvidíš moře další silný příběh o lidských slabostech, které jsou prověřovány v nelehké době. Kniha nutí k zamyšlení o mnohoznačnosti ženské povahy, nic není jen černé ani bílé..

Aknel26
22.07.2023 5 z 5

Takové knihy mám ráda. Fiktivní příběhy opírající se o skutečné události, z nichž si čtenář odnese i nějaké informace, které ho třeba ve škole minuly či nezajímaly. V tomto případě jde o působení českých vojáků ve službě wehrmachtu (jakkoli nedobrovolné), o život v Rusku během druhé světové války, ale také o osudy lidí žijících v Československu od konce války až téměř po současnost. Ruku na srdce, Neonila má sice krásné jméno, ale celkově jde o osobu veskrze nesympatickou. Já vím, že občas hrála roli i náhoda a k některým zvratům došlo, aniž by sama přispěla, ale na druhou stranu se vždy postarala, "aby to měla dobré". A v takovém jednání byla velmi bezohledná a necitlivá ke své rodině i k lidem, kteří jí dříve pomohli. Její chování ke Světlaně Světlaně je pro mě naprosto nepochopitelné.
A nepochopitelná je pro mě i anotace. Který blbec ji psal? Nejenže vypíchl jen jeden aspekt příběhu, ale především vyzradil i události, k nimž dojde až kolem strany 140, tedy téměř v polovině knihy.

prochajda
16.07.2023 5 z 5

Příběh k zamyšlení. Co všechno byla Neonila ochotna udělat, aby se měla dobře a její rodina byla v bezpečí. Vždy se přizpůsobila, jakékoliv situaci a době, přesně podle přísloví : Kam vítr, tam plášť. Za války jako mladá ruská zdravotnice pracující v německém lazaretu v okupovaném Smolensku, později jako komunistická papaláška v Beskydech. Zajímavé čtení, mohu jen doporučit.

kytarka
05.07.2023 5 z 5

Má první kniha od této spisovatelky a jsem mile překvapená. Kniha se četla doslova sama. Životní příběh Neonily, která prožila druhou světovou válku a to jak ji to vše poznamenalo. Mě se kniha líbila, jestli se to dá říct. Protože příběh to není zrovna krásný. Nicméně ty hrůzy co se děly, tak by se o nich nemělo přestat psát, aby se nezapomnělo

Somona
03.07.2023 5 z 5

Od první stránky mi přišla kniha neuvěřitelně poutavá a napínavá. Nešlo se od ní odtrhnout. Přečetla jsem jí za dva večery. Z osudů všech postav člověka až mrazí. Už první kniha Scarlett Wilkové mi přišla výborna a tahle je ještě lepší. Už teď se těším na třetí knihu. Doufám, že se brzy dočkám.

iceVS
03.07.2023 2 z 5

Nějak nesdílím všeobecné nadšení. Příběh ve mně vyvolal spíš dojem komunistického manifestu v čele s fantasy blond nestvůrou. Místy tak vybájené historky, no jak z Mladé fronty...

harena
28.06.2023 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek tohoto roku. Neskutečně silné životní příběhy na pozadí historických událostí, navíc ještě skvěle napsané, to vše se Scarlett Wilkové podařilo vložit i do této knihy. Obě její knihy jsou pro mě TOP za tento rok. Ani tato kniha nešla odložit. Nic není černobílé, ať jde o chování hlavních hrdinů nebo Němců či Rusů. Šílené a pro nás nepředstavitelné, čím vším lidé za války procházeli.
Tak šel život a nikdo nevíme, jak bychom se my zachovali. Dlouho jsem o tom po přečtení přemýšlela. Děkuji spisovatelce za krásný literární zážitek !!!!!!!
Myslím, že nám tu v Čechách vyrůstá další skvělá spisovatelka a já se ptám: Paní Scarlett, proč jste nezačala psát už před třiceti lety???? Pište prosím dál!!!!

ddkk
28.06.2023 5 z 5

Musím souhlasit s první větou anotace. Necitelnost, chlad, žádný soucit, taková je duše Neonily. Jediné, o co jí v životě jde, je přežít a to znamená dokonale se přizpůsobit. A navíc v tom, jak žije a co dělá, Neonila nevidí nic špatného. Je to důsledek všeho, co se jí v životě přihodilo a čím prošla. Nikdy nepoznala rodičovskou lásku, nikdy na ní nikomu nezáleželo, byla využívána a zneužívána, vždycky se musela postarat sama o sebe...

Dnes těžko představitelné životní podmínky lidí žijících za Uralem a všechno, čím v životě prošla, zformovaly Neonilinu duši do podoby, která je pro ostatní odsouzeníhodna. Když se nad tím zamyslím, není pro mne tak úplně jednoduché Neonilu šmahem zavrhnout. Jako osobnost je opravdu odpudivá, ale kde a kdo je skutečný viník?

Scarlet Wilkové se její další kniha opravdu povedla. Navíc se znovu zabývá historií, o které se toho moc neví. Doporučuji.

Becca_
25.06.2023 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale neoslovila mě. Autorčin styl mi nepřišel ničím zvláštní. Měla jsem pocit, že tohle už jsem někdy četla, bohužel ne v dobrém smyslu. Z mého pohledu se autorce nepodařilo předat na papír to, co možná měla v hlavě. Ani jsem příliš nepochopila vyprávění z pohledu několika postav, neboť to do příběhu nic moc nepřineslo. Postavy celkově působily rozpolceně, na což ovšem autorka záměrně upozorňuje, čemuž nerozumím, protože to pro děj příběhu v podstatě nemá žádný vliv. Kovbojka z domova důchodců a následné udivující prozření vnučky moje celé hodnocení srazilo na dvě hvězdy.

Allla9
24.06.2023 5 z 5

Tak to nemá chybu. Opět velice silný příběh, který mě hluboce zasáhl. Dlouho na osudy postav budu myslet. Druhá kniha od autorky a opět jsem nadšená. Vím, že si od této spisovatelky nenechám nic uniknout.

katulkav
16.06.2023 4 z 5

Silný a zároveň děsivý příběh,kterému jsem uveřila vše. I takhle mohla vypadat realita lidí,kteří prožili kruté režimy let minulých. Ne každý by byl schopen konat jako hlavní hrdinka,ale přežít bychom v poklidu chtěli všichni...Za mě první,ale určitě ne poslední kniha od S. Wilkove.

Ivanule
14.06.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od Scarlett Wilkové, a opět musím přiznat, že mě velice oslovila a přibližila mi zase historii naší republiky způsobem, který někdy až děsí, co vše lidé museli zažívat a co museli dělat a přizpůsobovat se, aby žili tak jak žili a jak se jim to poté vracelo jako bumerang:)

Kiikuus
12.06.2023 5 z 5

Tuhle knihu budu jednoznačně řadit mezi nejlepší knihy tohoto roku. Autorka tedy nezklamala ani napodruhé.
Celou knihou Vás budou provázet obrovská morální dilemata. Budete nad tím přemýšlet. Budete se snažit rozhodnout, jak by jste se v jednotlivých situacích zachovali vy. A ten otevřený konec? Pffff. Ten mě trochu naštval. Chci to rozvést dál. Chci vědět, jestli historie byla odkryta celá. Chci se dozvědět detaily.

Doporučuji všema deseti!

99jana99
12.06.2023 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a nezklamala mě, jen ten začátek byl pro mě méně záživný, od druhé části se kniha jen těžko odkládala. Chování hlavní hrdinky komentovat nebudu, nevím jak bych se chovala, když bych byla v její situaci, což naštěstí nejsem.

veronika0382
06.06.2023 5 z 5

První autorčinu knihu Až uvidíš moře, jsem označila jako nejlepší roku 2022, a tak nějak jsem už tušila, že pro mě bude Scarlett Wilková oblíbenou autorkou. S touto knihou ji opravdu řadím mezi tři své nejoblíbenější spisovatelky. Tahle kniha je také výborná a závěr mi vzal dech. Po přečtení jsem měla tolik otázek, slzy se mi kutálely po tvářích, hodně jsem o knize přemýšlela a říkala si, co by kdyby. Výborné! Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách :)

soukroma
06.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Děsivá kniha: děsivě uvěřitelná i neuvěřitelná. S hlavní hrdinkou si opravdu nevím rady - ledová, bezkrevná, bez citů, empatie, názorů...Mrcha, blázen, výplod sovětského režimu?!

Uvěřila jsem jejímu chování za války, zejména v SSSR a na útěku na západ a zase na východ (záchrana u řezníka Proška mi ale připadala přespříliš prostá, kdo by si na to troufal a ještě s takovou péčí a ochotou...?).
Nemohla jsem ale uvěřit jejímu chování v desetiletích poté - zarytá komunistka, podlá, krutá, přes mrtvoly. Nešetřila nikoho, vlastní rodinu ani ty, kteří ji zachránili, všechny v podstatě vědomě pohřbila, nešetrně, hnusně. Tuhle část už jsem musela proběhnout rychle, příliš známé reálie, a přesto ještě o několik stupňů děsivější dění, než si dovedu představit (natož vzpomenout).

Neonila je prostě neuchopitelná, vědoma si své zvláštní krásy či charizmatu jednala zásadně pragmaticky, bezohledně, špetku citu nevěnovala ani jednomu manželovi, ani jedné dceři. Pochopila bych její přístup "přizpůsobit se", ale ruku v ruce s nevyčníváním. Ona se ale zviditelňovala až moc a hlásala názory, o kterých nevím, kde k nim přišla - doma o kvalitách režimu nijak přesvědčivě nehorovala..., vlastně neprojevovala sebemenší názor, jen jednala.
A ten děsivý úvod, k němuž se vracíme v samotném závěru. "Povedené", otřesné.

Pro mne překvapivě čtivé (byť stejně studený styl jakým oplývá hrdinka), pěkně poskládané, ale s obsahem, nad kterým zůstává rozum stát, srdce usedá a zvedá se žaludek. A to nemluvím o hrůzách války, které byly vylíčeny velmi věrohodně, zase z jiného místa a úhlu, než je současný trend (povinnost, kolaborace, fronta, zázemí, lazarety, vlaky, zajetí, tábory...). 85%
(Rozhodně bych to tedy nemohla shrnout jako "skvělé čtení".)